Drzavne himne
<< < (13/13)
vitez koja:
BELORUSIJA

My, Belarusy (bjeloruski Мы, Беларусы i My, Biełarusy, srp.: Mi, Bjelorusi), je neslužbeni naslov beloruske državne himne. Službeni naziv je "Državna himna Republike Belorusije". Muziku je napisao Niescier Sakałoŭski, a stihove Mihas Klimkovič. Kao himnu je od 1955. do 1991. koristila Beloruska Sovjetska Socijalistička Republika. Nakon raspada SSSR-a, kao državna himna Belorusije koristila se samo muzicka podloga. Himnu s novim stihovima (koje je, uz Klimkoviča, napisao i Uladzimir Karyzny) odobrio je 2002. predsednik Aleksandar Lukašenko.
vitez koja:

ANDORA

El Gran Carlemany (srp. Veliki Karlo Veliki) je nacionalna himna Andore. Napisao ju je Enric Marfany Bons, a muziku komponovao Joan Benlloch i Vivo. Himna je zvanično usvojena 1921.

vitez koja:

ARMENIJA

Mer Hayrenik ("Domovino Naša") je nacionalna himna Armenije. Usvojena je 01. jul 1991.g. Zasnovana je na himni Demokratske Republike Armenije (1918.-1920.), ali danas sadrži i nove stihove.
Muziku je komponovao Barsegh Kanachyan.

Približan prevod:

Domovina naša, slobodna i nezavisna,
Iz vijeka u vijek živa je
Što je djeca njena zovu
Slobodna nezavisna Armenija

Evo tebi, brate zastava,
Koju sam rukama sašio
Koju sam u besanim noćima
Suzama ispirao

Pogledaj te tri boje,
Ti su nam znaci podareni,
Nek zaslijepi sve neprijatelje,
Nek Armenija vječna bude.

Smrt je svud ista
Svatko jednom umire
Ali blagoslovljen je onaj
Koji žrtvu svoju narodu posveti!




vitez koja:

HOLANDIJA

Het Wilhelmus („Viljem od Nasaua“) je himna Holandije. Istorijska ličnost koja se pominje u himni je Viljem I Oranski. Himna Holandije je najstarija himna na svetu iako reči japanske himne (ne i muzika) potiču iz 9. veka.  Himna Holandije je zvanično usvojena tek 1932. godine.
Navigation
Message Index
Previous page