PALUBA
March 28, 2024, 01:46:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Нуклеарни објекти Србије на мети лопова  (Read 4356 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« on: October 18, 2012, 03:41:12 pm »

ЈП „Нуклеарни објекти Србије” и Институт „Винча” на мети лопова, парламентарни Одбор за екологију тражи реаговање владе


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Група лопова довезла се у глуво доба ноћи, уским путем који води кроз шибље,један од њих је прескочио жичану ограду, а потом је специјалним маказама исекао са унутрашње стране. Ушли су у објекат, пронашли старе гвоздене ормаре и убацили их у камионет. Али, стари теретњак се у мрклом мраку заглавио у потоку који протиче у близини. Патрола саобраћајне полиције их је пронашла и привела.

Забрињавајуће је сазнање да је ова група без тешкоћа провалила у комплекс који је један од најважнијих за националну безбедност Србије. Ово је већ шести сличан упад у последње време, али срећом, узимали су само старо гвожђе. Шта би се, међутим, догодило да су терористи упали у комплекс „Винча” и уместо расходованих ормараоднели „кобалт 60”, или „цезијум 137”, од којих се може направити прљава нуклеарна бомба? Да ли је могуће да се у некадашњи мистериозни комплекс површине 80 хектара, подигнут 1948. године,као истраживачки нуклеус за реализацију нуклеарног програма Титове Југославије, улази као у самопослугу? Председница парламентарног Одбора за заштиту животне средине Милица Војић-Марковић, изјавила је за „Политику” да су чланови одбора затражили од владе хитну информацију о крађи која се догодила у Винчи.

– Занима нас ко чува Винчу. То је већ шеста крађа за коју знамо. Мало је смешно да се такве околности понављају и држава мора да утврди како се чувају опасне материје од важности за националну безбедност. Влада Србије на ова питања мора да одговори у року од две недеље – истиче шефица парламентарног одбора, док је лидер партије Зелених Србије и народни посланик Иван Карић, упозорио да лопови несметано улазе на подручје ЈП „Нуклеарни објекти Србије” (НОС) и Института „Винча”. Карић овакве упаде у комплекссматра недопустивим скандалом са аспекта безбедности и пита се да ли је могуће да нико не чува такав нуклеарни објекат на само 10 километара од Београда? Лидер Зелених подсећакако је та странка пре годину дана захтевала да се у НОС-у уради и обелодани процена безбедности складишта и утицаја на животну средину, а сада се дешава да се износи опрема без икакве контроле.

– Зашто комплекс „Винча” не чувају специјалне јединице полиције, као што чувају стране амбасаде – пита се Карић.

Кочува старе хангаре у којима се налази радиоактивни отпад још из доба бивше Југославије? Јагош Раичевић,вршилац дужности генералног директора НОС-а,каже да ово предузеће плаћа из свог буџета физичко обезбеђење целе локације „Винча”.

– Читав комплекс у Винчи је ограђен жичаном оградом, високом око два метра. Унутра постоје велики и мали реактор, као и хангари у којима се складишти радиоактивни отпад. Ти објекти су ограђени још једним прстеном металне ограде и покривени су видео-надзором и детекторима додира – наглашава Раичевић.

На наше питање да ли МУП, БИА или војска и њене обавештајне службе чувају комплекс НОС-а и Института „Винча”, Раичевић одговара:„Не чувају.” Он се начелно слаже са предлогом Зелених да бригу о чувању комплекса „Винча” преузму државни органи безбедности.

Раичевић открива да НОС, као јавно предузеће, има још један велики проблем. У надлежности тог предузећа од скора је и напуштени рудник урана Кална.

– Протеклих месеци и тамо су учестале крађе. Свесни смо проблема, али смо немоћни. Летос се дешавало да су у три дана исте људе хватали како покушавају да краду старо гвожђе из нуклеарног комплекса – истиче Раичевић.

Основна делатност предузећа које он води, јесу послови нуклеарне безбедности земље. Показало се, међутим, да приватно обезбеђење не може да изађе на крај ни са лоповима који краду старо гвожђе и поред 24-часовних дежурстава на капијама.

Недавно је „Политици” у НОС-у речено је да не постоји евиденција о нуклеарним материјалима који су ускладиштени у Хангарима 1 и 2. Научнике и јавност тек чекају изненађења, када се стари објекти коначно отворе и отпад пребаци у нови Хангар 3, који је недавно добио лиценцу за рад.

 -----------------------------------------------------------------

Светска искуства

– У свету сличне објекте чувају професионалне полицијске фирме или посебни делови полиције. Сигурно је да одређене државне службе морају имати увид у стање безбедности у објектима. Такве контакте има и НОС – напомиње Раичевић.

извор: Политика


* aa.jpg (50.58 KB, 468x353 - viewed 204 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1 on: October 18, 2012, 09:05:06 pm »

ne znam da li da kazem strasno ili sramota Angry
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #2 on: October 18, 2012, 09:35:20 pm »

Кад сам прочитао нисам могао да верујем. Хтео сам да видим ваше реакције, али ни не сумњам да нису баш веселе...

Да ли је то та "одговорна" држава која води рачуна о свему? Да ли се о било чему овде води рачуна?!
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #3 on: October 19, 2012, 08:34:28 am »

Da se ne lažemo.
Ako neko ima nameru da krade, krašće.
Takav objekat bi morala da čuva policija i to pokazuje neodgovornost države.

Ima i komičnih detalja.
Prvo je saopšteno da su policajci bili ozračeni i hitno prebačeni u određenu zdravstvenu ustanovu a da su lopovi privedeni kod istražnog sudije.
Valjda su svi prvo trebali da budu zdravstveno opservirani ako je postojala bojazan od ozračenja.

Podseća me i na događaj iz 90-91 kada je bila najezda Rumunskih emigranata.
Priča liči na film Terminal sa Robinom Viliamsom.Na Beogradskom aerodromu uhapšen je Rumun koji je čitavih 15 dana živeo na aerodromskom terminalu a noćio je u tunelu jednog od KD rentgen uređaja za kontrolu prtljaga.

Po hapšenju pregledan je i ustanovljena mu je već zahuktala radiaciona bolest što bi klinci rekli samo što nije počeo da svetli u mraku.

Ne daj bože da se nikada obistini replika Ilije Čvorovića iz filma Balkanski špijun: "I ode Vinča u vazduh, e tako se to radi, moja Danice".
 
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: October 19, 2012, 09:04:46 am »

У Бразилу се десила несрећа кад су скупљачи секундарних сировина ушли у напуштену болницу. И то се десило дању, кад је чувар био у биоскопу. Узели су неку металну ормарчину за коју се испоставило да је за радиоактивну терапију. Раставили су све, и извукли капсулу са радиоактивним материјалом. И њу су отворили, и користили за шминку, пошто је светлела у мраку. Колиба у којој се то десило је имала радиоактивност од целог 1 сиверта (смртоносна доза за један сат излагања).
Кад сам читао опис, неугодно ме је подсетило на домаће скупљаче секундарних сировина.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #5 on: October 20, 2012, 12:17:59 am »

Мислим, нисам сигуран да је и у Ужичкој болници био сличан случај, мада нису украли ништа радиоактивно, него бакарне цеви које служе за спровођење (дал кисеоника, чега ли?) неког гаса, па буквално блокирали рад болнице, није могла никаква операција да се спроведе пар дана. Све у свему, да се не претвори у причу о лоповима, мене више занима како се слични проблеми решавају у другим земљама, да ли је уобичајено приватно обезбеђење или држава обезбеди људство и опрему (војска, полција)?
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #6 on: October 20, 2012, 01:41:35 pm »

^Ovo za kiseoničke cevi mislim da je bilo u N. Pazaru.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #7 on: October 22, 2012, 07:26:19 am »

Moje lično mišljenje je da takve "osetljive objekte" ne treba, nego mora, da obezbeđuje policija.
Zbog komercijalizacije posla u USA ne bi bilo čudno da to obavljaju privatne paravojne/parapolicijske korporacije.
Poslednjih godina se i kod nas oseća veliki pritisak od strane istih "komercijalista" da poslove obezbeđenja državnih i vojnih objekata treba da obavljaju isključivo takve firme.Pod opravdanjem da je to jeftinije i profesionalnije nego da to obavljaju pripadnici vojske ili policije.
A ja mislim da ako nisu u stanju da sačuvaju sopstvene objekte kako bi tek sačuvali narod ili državu?

"Nešto ipak smrdi u državi Danskoj" (citat iz drame "Hamlet", W.Šekspir).
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #8 on: October 22, 2012, 08:10:04 am »

.

Podseća me i na događaj iz 90-91 kada je bila najezda Rumunskih emigranata.
Priča liči na film Terminal sa Robinom Viliamsom.Na Beogradskom aerodromu uhapšen je Rumun koji je čitavih 15 dana živeo na aerodromskom terminalu a noćio je u tunelu jednog od KD rentgen uređaja za kontrolu prtljaga.

Po hapšenju pregledan je i ustanovljena mu je već zahuktala radiaciona bolest što bi klinci rekli samo što nije počeo da svetli u mraku.

Ne daj bože da se nikada obistini replika Ilije Čvorovića iz filma Balkanski špijun: "I ode Vinča u vazduh, e tako se to radi, moja Danice".
 

  Misliš na film Terminal gde je Glavni Glumac Tom Henks koji dolazi u Ameriku u potrazi za autogramom DŽez svirača a u zemlji " Krakoziji" se dešava državni udar???
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #9 on: October 22, 2012, 10:29:54 am »

KileZr,

Tačno tako Tom Hanks a ne Robin Williams.
Film je isti.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #10 on: October 22, 2012, 10:36:03 am »


 Mislio sam da je snimljen neki novi, zbog toga sam pitao.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #11 on: October 22, 2012, 11:09:13 am »

Mislio sam da ove objekte čuva policija, u normalnoj zemlji ovakva mesta čuvaju do zuba naoružani komandosi.
S druge strane ovde me ništa ne čudi da se desi obzirom da su pre neki dan su ukrali most (!?)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #12 on: October 22, 2012, 11:17:32 am »

Doduše u Bosni kod Brčkog ali sve ti je to isti "vilajet".
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #13 on: October 22, 2012, 03:26:23 pm »

Мислим да та западњачка прича како су приватне фирме професионалније је просто увођење људи у стање свести да војска и полиција не раде свој посао, али заборављају да, док приватне војске и полиције (приватне фирме) имају једино одговорност према профиту који праве, војска и полиција имају одговорност према народу и држави. Код ових првих морал не игра никакву улогу осим у изразу пословне етике.

А те приче како се нема пара за ово или оно, па се ангажује башибозук свакакве врсте, није истина. Ако је безбедност један од главних приоритета државе, онда за то постоји новац. Или, нема државе...
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #14 on: October 22, 2012, 10:06:52 pm »

ovakve objekte i u ameriKi i bil ogde u svetu cuva vojska, eventualno specijalne snage policije, i nije im moguce prici ni blizu zbog mogucih teroristickih napada. ne razumem sta tu ima cudno? te parapolicijske "security" firme mogu "obezbedivati" banke, poste i slicne ustanove,ali nuklearna postrojenja malo teze. niko nije dovoljno lud da se igra sa bezbednoscu ovih objekata. osim mozda nas i rusa... Roll Eyes
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.