PALUBA
April 27, 2024, 04:00:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Offtopic iz teme Tenk M-84  (Read 18231 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #30 on: February 04, 2014, 10:37:50 am »

Kao i obično, nije problem nešto napraviti, već to isto platiti.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #31 on: February 04, 2014, 11:37:35 am »

Zar neće to da privlači stvarčice slične HARM-u, ujedno i otkriva vozilo na većim daljinama?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #32 on: February 04, 2014, 12:27:31 pm »

To i jeste mogući problem. Do sada su radiotalasna zračenja tenka bila zanemarljiva, tj. nije ih bilo, a pasivna glava za samonavođenje projektila na izvor zračenja nije danas čudo tehnike. Antena radara velike talasne dužine ne može biti mala, a ovde mora biti mala, pa istovremeno upada verovatno baš u tipični dijapazon PR glave rakete ili artiljerijskog zrna. Ipak, HARM/ALARM je i danas skupa raketa, pa pojedinačni tenk nije "prvorazredna" meta za takvo oružje.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #33 on: February 04, 2014, 05:18:27 pm »

Postoji jedan problem, ako se za neprijatelja ima nako ko poseduje ovakav ili sličan avion: http://en.wikipedia.org/wiki/Northrop_Grumman_E-8_Joint_STARS

Radar na tenku bi mu samo olakšao posao tačnog lociranja, a nedugo zatim tenk bi snašlo nešto odozgo.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #34 on: February 04, 2014, 06:03:33 pm »

HARM ne moze da unisti tenk. Ne moze ni da probije posten zid od bloka. Ocigledno ce koristiti FAR radar koji menja frekfrenciju dovoljno cesto da prodje kao pozadinska buka. Uz sve to to je radar izuzetno malog dometa, pa ce tesko mocu da mu uhvati signal neko ko leti kilometrima daleko. Nije to osmatracki radar PVO napravljen da dobacuje 100 i vise km.
Inace Ruse bas boli uvo za AWACS avione. S 400, S 300V4 i drugi ce se pobrinuti da doticni nije ni blizu tenkova, kao i ostatak avijacije.
A i uvek mozes da iskljucis radar i koristis stare metode.
« Last Edit: February 04, 2014, 07:45:38 pm by MOTORISTA » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #35 on: February 04, 2014, 06:15:06 pm »

Tenk ne bi gađao HARM-om, ali bi ga neka vođena bomba itekako bolela. Drugo, ovde nije reč o AWACS avionu, već o JSTARS koji otkriva pokretne i nepokretne ciljeve na zemlji. Da li bi taj avio mogao sa svojom multimilionskom opremom da otkrije zračenje radara na tenku, ne bih voleo da isprobam. I na kraju, ovde nije reč o Rusiji već o instaliranju radara na tenk M-84, a Srbija nema S-300/400 i pitanje je da li će ga ikada imati.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #36 on: February 04, 2014, 06:26:19 pm »

Ja ne znam nizajednu bombu koja se navodi na radarski trag a da nije protiv-radarska. Kakav got da je avion, Rusi se za nejga ne brinu jer imaju PVO da ciste. Inace licno ne verujem da moze da upeca taj radar, ma da ne znam koliko mu kosta oprema.
Niko ko koristi M 84 nema dovoljno novca da posteno sredi remont, a ne da ugradjuje radare; tako da se ne sekiraj za to.  Cool
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 382



« Reply #37 on: February 04, 2014, 06:32:06 pm »

Kao i obično, nije problem nešto napraviti, već to isto platiti.

Da ne pomisli neko da sam ja za radar u modernizaciji tenka M-84, ali jesam za nesto bolje od ovog ,,kontakta" i drugih stvari o kojim smo vec pisali ovde, da se ne ponavlja prica 100 puta. O tim stvarima treba razmisljati, nekada se mislilo na ovakve stvari, setimo se elektromagnetnog topa.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #38 on: February 04, 2014, 06:46:38 pm »

Nema šta sve niste umješali u kašu.  Roll Eyes

poz.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #39 on: February 04, 2014, 07:13:38 pm »

Ja ne znam nizajednu bombu koja se navodi na radarski trag a da nije protiv-radarska. Inace licno ne verujem da moze da upeca taj radar, ma da ne znam koliko mu kosta oprema.

Opet ne razumeš svrhu JSTARS aviona. Neće on gađati nikoga, jer ne nosi naoružanje. To je avion koji vrši detekciju, praćenje i identifikaciju ciljeva na zemlji, a zatim te podatke u realnom vremenu prenosi dalje ka komandim mestima. Kada komandno mesto obradi te podatke, šalje ih avionima za dejstvo po takvim ciljevima, a to mogu biti i naoružane bespilotne letelice. Ako treba gađati tenk, sigurno ga neće gađati protiv-radarskom raketom, već nekom verzijom Paveway vođene bombe ili raketom Maverick.

O ceni opreme aviona E-8C i koliko se novca odvaja na njeno održavanje i modernizaciju, možeš pročitati ovde: http://www.bga-aeroweb.com/Defense/Budget-Data/FY2014/E-8C-USAF-MOD-FY2014.pdf
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: February 04, 2014, 07:49:07 pm »

Zamolio bih vas da raspravu o upotrebnoj vrednosti i efikasnosti aviona E-8 JSTARS prebacite u odgovarajući deo foruma.

Hvala. Smiley

Ja bih lično voleo da vidim ovo sokoćalo na M-84 i M-80.

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #41 on: February 04, 2014, 08:36:56 pm »

Tenk ne bi gađao HARM-om, ali bi ga neka vođena bomba itekako bolela. Drugo, ovde nije reč o AWACS avionu, već o JSTARS koji otkriva pokretne i nepokretne ciljeve na zemlji. Da li bi taj avio mogao sa svojom multimilionskom opremom da otkrije zračenje radara na tenku, ne bih voleo da isprobam. I na kraju, ovde nije reč o Rusiji već o instaliranju radara na tenk M-84, a Srbija nema S-300/400 i pitanje je da li će ga ikada imati.


Nemoj mi reći da će Srbija, BiH, Hrvatska, Slovenija ili Kuvajt ratovati protiv SAD-a pa da se boje da će ih JSTARS-a detektovati.

A vjeruj mi da bi ga i HARM raketa mogla doboro onesposobiti. Raketa AGM-88 HARM ima težinu od 355 KG, a punjenje bojeve glave je 66 KG "eksploziva", vjerovatno ne bi probilo, ali bi zato sigurno "ošišalo" kupolu tenka, tako da bi imao neispravan tenki i razdrmanu posadu... Grin

P.S.
A da zanemarimo to "eksplozivno" punjenje sama raketa od 355 KG sa brzinom od 2280 km/h (1420 mph) vjerovatno dobro oštetila tenk, ako ga ne bi probila...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #42 on: February 04, 2014, 08:47:06 pm »


Ma, razvalila bi bilo koji tenk. 66kg eksploziva skida kupolu sa pogona i baca je daleeko.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #43 on: February 04, 2014, 09:04:25 pm »

HARM ima bojevu glavu parčadnog dejstva i blizinski upaljač. Unutar bojeve glave nalazi se na hiljade gelera od Tungstena, a sve zbog toga kako bi se načinila što veća šteta na radarskim antenama i ostalim uređajima u njenoj blizini. HARM ne udara direktno u cilj, već se bojeva glava aktivira na određenoj daljini radi što većeg posipa.

Ipak, ako bi kojim slučajem zahvatila radar na tenku i detonirala, sigurno da bi bilo dosta štete po opremu na kupoli, ali nema govora o odletanju kupole i sličnim stvarima.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 382



« Reply #44 on: February 04, 2014, 11:27:20 pm »

Zamolio bih vas da raspravu o upotrebnoj vrednosti i efikasnosti aviona E-8 JSTARS prebacite u odgovarajući deo foruma.

Hvala. Smiley

Ja bih lično voleo da vidim ovo sokoćalo na M-84 i M-80.


Mi bi to mogli da kupimo tj. da dobijemo saglasnost za prodaju, samo treba neko takve i slicne stvari i da zatrazi, a ne da se prilikom svakog sastanka sa Rusima 2/3 vremena potrosi u ubedjivanje kako necemo u NATO i necemo da priznamo KiM. Mada je svakom normalnom jasno o cemu se radi cim se takve stvari dogadjaju!
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.