PALUBA
April 19, 2024, 05:48:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Air Serbia  (Read 102023 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #210 on: July 29, 2021, 05:19:30 am »

Vojinović: Suspendovan EU sertifikat Jat tehnici – udar na njenu reputaciju
BIZNIS Autor: N1 Beograd 27. jul. 2021

Regulatorno telo Evropske Unije za bezbednost vazdušnog saobraćaja EASA suspendovalo je 23. jula Part 145 sertifikate kompanijama Jat tehnika iz Beograda i GAS Aviation iz Smederevske Palanke.



Kako za N1 pojašnjava Petar Vojinović, provera EASA obavljena je nad svim srpskim kompanijama koje se bave održavanjem aviona, a koje su Part 145 sertifikovane od strane tog evropskog tela, i tri kompanije su "preživele ovu evaluaciju". Ocenjuje da je odluka o suspenziji sertifikata "pre svega udar na reputaciju Jat tehnike, ne toliko na njihovu kompetenciju".

Vojinović kaže da je kontaktirao EASA, ali da im oni još nisu dali detaljan odgovor zašto su dvema kompanijama za održavanje putničkih aviona suspendovani sertifikati.

„Priroda kontrole i nadzora nad kompanijama koje vrše održavanje putničkih aviona je veoma striktna. Ovo ne znači da ta kompanija ne zna to da radi, da ima nestručne ljude, već da je spektar njihovih aktivnosti koji se nadgleda neverovatno detaljan, previše administrativan, ali je to zapravo odlika bezbednosnog nadzora avio industrije – da se svaki mali detalj kontroliše, pa smo nekada ranije imali da se, na primer, neki alat koji nije potreban za taj avion nalazi na nekom drugom mestu, pa onda ti inspektori dođu da kontrolišu mehaničare i inženjere da li imaju sve papire za taj avion… Radi se o stotinak stavki koje su najkrucijalnije za održavanje tog sertifikata, koje više idu na administrativnu konzistentnost cele te operacije, što ne znači da je tu nečiji život bio ugrožen, da će avioni da padaju sa neba, nego da se toliko obraća pažnja na bezbednost“, navodi Vojinović.

Na pitanje šta znači da su im sertifikati suspendovani, on kaže da je EASA predložila korektivne mere, jer ta organizacija „ne kažnjava zauvek nekoga kome nađe prekršaj“. Nakon toga, Jat tehnika predlaže kako će da eliminiše te probleme.

„Tu se razlikuje vremenski tempo u otklanjaju tih problema. GAS Aviation je manja kompanija, pa će njoj to biti jednostavnije, dok je Jat tehnika kompleksnija organizacija, te će joj verovatno biti potrebno nekoliko meseci“, smatra Vojinović.

On dodaje da obe kompanije imaju nacionalni sertifikat za održavanje aviona, ali ukazuje da EASA sertifikat nije samo evropski u pogledu potrebe i zahteva, već je i svojevrsni globalni, „vezano za buduće klijente koji će da se odluče da li da održavaju avione kod vas ili ne, i EASA je možda i najvalidniji na tržištu, tako da to može uticati na Jat tehniku i njene buduće klijente, ukoliko se ta situacija brzo ne reši“. „Ovo je pre svega udar na reputaciju Jat tehnike, ne toliko na njihovu kompetenciju i neku konačnu stvar koja se verovatno neće dogoditi“, ocenjuje Vojinović.

Na pitanje koliko klijenata ima Jat tehnika, on kaže da je korona prilično poremetila stvari na avio tržištu i da trenutno imaju pet ili šest klijenata.

„Jat tehnika je uvek imala izazov sa količinom posla koji može da dobije, njeni klijenti nisu veće avio kompanije koje odaberu veće kompanije za održavanja aviona i sa njima uglavnom sklope ugovore na godinu dana“, navodi Vojinović i dodaje da bi sada za Jat tehniku bilo vrlo korisno da reši prigovore EASA

Proveru EASA su prošle Prince Aviation, SMATSA (Vršac) i Er Srbija, navedeno je u javnom EASA dokumentu koji navodi „validno sertifikovane MOA organizacije“ van EU od 23. jula. U istom dokumentu od 23. jula koji navodi „nevalidne MOA organizacije van EU“, u odeljku „suspendovana odobrenja“, nalaze se Jat Tehnika i GAS Aviation.

Najveći domaći klijent Jat Tehnike, avio-kompanija Er Srbija, na pitanja o novonastaloj situaciji navela je da prvo bazno održavanje po ranije ustanovljenom rasporedu dolazi u septembru.

„U slučaju potreba koje prevazilaze postojeći nivo sertifikovanosti Er Srbija tehnike, nacionalna avio-kompanija će za potrebe svojih aviona angažovati drugu tehnički sertifikovanu kompaniju. Kada je reč o privremenoj suspenziji EASA sertifikata za našu partnersku kompaniju Jat tehnika, koja posluje na beogradskom aerodromu, važno je da se napomene da ta činjenica ni na koji način neće uticati na Er Srbiju, po pitanju bezbednosti naših letelica i reda letenja“, stoji u odgovoru nacionalnog avio-prevoznika.

Kako se ističe, Er Srbija ima uspostavljeno sopstveno linijsko održavanje, sertifikovano od strane civilnih vazduhoplovnih vlasti Republike Srbije, kao i od evropskih vazduhoplovnih vlasti EASA, dok je usluge Jat tehnike koristila samo za potrebe većih strukturnih radova na avionima, u skladu sa međunarodnom regulativom.

„Takva vrsta radova regulatorno nije zahtevana pre kraja septembra, do kada se nadamo da će postojeća situacija sa Jat tehnikom biti pozitivno razrešena“, ističe se u odgovoru Er Srbije.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #211 on: August 06, 2021, 10:35:56 am »

Er Srbija u julu prevezla 63 odsto više putnika nego u junu
BIZNIS Autor: FoNet 06. avg. 2021

Kompanija Er Srbija prevezla je u julu ove godine 280.958 putnika, što je najviše od septembra 2019. godine i povećanje od 63 odsto u odnosu na ovogodišnji jun, saopštila je nacionalna avio kompanija.

Od ukupnog broja putnika, njih 74.797 je prevezeno čarter letovima, što je najveći broj putnika u čarter saobraćaju od avgusta 2019. godine, dok je 206.161 putnik prevezen u redovnom saobraćaju sa aerodroma u Beogradu, Nišu i Kraljevu, navedeno je u saopštenju.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #212 on: August 21, 2021, 05:33:54 am »

Er Srbija otplatila zajam od 63 miliona dolara firmi EA Partners
BIZNIS Autor: Nova Ekonomija, exyuaviation.com 20. avg. 2021

Srpska avio-kompanija Er Srbije otplatila je drugi i poslednji zajam fondu Etihad ervejs Partners BV (EA Partners), koji je osnovan od strane Etihad ervejza 2015. godine, navodi portal ExYuAviation. Dug u iznosu od 63 miliona dolara Er Srbija je, bez ikakve medijske pompe, platila početkom juna.

Do objavljivanja ovog teksta Er Srbija nije odgovrila na pokušaje Nove ekonomije da potvrdi ili demantuje ove informacije.

Nova ekonomija je pokušala da sazna i kako je ovaj dug otplaćen, s obzirom da je zajmodavac prethodno odbacio predlog Er Srbije da se dug smanji, a da je nacionalni avioprevoznik prošlu godinu, uprkos subvencijama, završio sa minusom od 9,1 milijardi dinara. Er Srbija je prošle godine otplatila prvi zajam u iznosu od 52,9 miliona američkih dolara, iako je prvobitno tražila pregovaranje o dugu i odlaganje plaćanja zbog pandemije koronavirusa, podseća ExYuAviation. Nakon što je zahtev odbijen, srpska avio-kompanija je dug isplatila u celosti. Drugi zajam je došao na naplatu ovog leta, a Er Srbija ga je takođe isplatila u celosti i na vreme, navodi ExYuAviation. Jedine dve kompanije koje su fondu osnovanom radi prikupljanja sredstava za Etihad i njene partnere uspele da plate dug, pored Er Srbije, su Etihad ervejs i Etihad Airport Services. Dug nisu otplatili Alitalija, Er Sejšeli, i Er Belin. Dva zajma u ukupnom iznosu od 115,9 miliona dolara, koliko se Er Srbija zadužila, bile su dve najveće finansijske obaveze koje je kompanija preuzela od zajmodavaca.

Er Srbija u pismu kreditoru iz jula 2020. tražila da kredit na dan isplate bude smanjen za 89 odsto, od ukupno oko 120 miliona dolara duga, kako bi mogla da nastavi da posluje i generiše potrebna sredstva da bi otplatila kredit nakon što ponovo pokrene svoje poslovne aktivnosti koje nije mogla da obavlja usled trenutne pandemije koronavirusa, zatvaranja aerodroma 19. marta i nemogućnosti obavljanja letova. Upravni odbor EA partners zaključio je da je predlog kompanije neprihvatljiv. Tri meseca kasnije ministar finansija Siniša Mali i Er Srbija objavili su da je Er Srbija samostalno obezbedila sredstva i isplatila firmi svog suvlasnika, EA partners 57,6 miliona dolara prve rate kredita od 120 miliona dolara.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #213 on: September 03, 2021, 08:12:48 pm »

Петак, 03.09.2021.

Ер Србија у августу превезла 300.000 путника

Национална авио-компанија Ер Србија саопштила је данас да је током августа 2021. године превезла више од 300.000 путника у редовном и чартер-саобраћају, преко матичног аеродрома у Београду, као и ваздушних лука у Нишу и Краљеву, што је највећи број превезених путника у овој години.

Ер Србија је, превезла више од 300.000 путника током само једног месеца у претпандемијској 2019. години, која је по свим параметрима била рекордна за националног авио-превозника.

„Задовољни смо што се тренд стабилног раста током претходних неколико месеци наставио и у августу. С друге стране, свесни смо да се ситуација у вези са пандемијом коронавируса у појединим земљама погоршава, као и да се све чешће реактивирају ограничења у путовањима”, рекао је директор комерцијале и стратегије у Ер Србији Јиржи Марек, јавља Бета.

Српска национална авио-компанија од почетка летње сезоне бележи, како се наводи, константан раст броја путника јер је у јулу превезено 63 одсто више путника него у јуну, док је јунски резултат био за 68 одсто бољи у односу на мај.

„Захваљујући рекордним резултатима током маја и јуна ове године, Ер Србија је у другом кварталу 2021. на београдском аеродрому забележила тржишни удео од 52 одсто, што представља раст од девет процентних поена у односу на други квартал рекордне 2019. године”, наводи се у саопштењу.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #214 on: September 16, 2021, 01:17:40 pm »

Er Srbija ponovo pokreće letove iz Kraljeva do Beča
BIZNIS Autor: N1 Beograd 16. sep. 2021

Aviokompanija Er Srbija je saopštila da će od 12. oktobra ponovo uspostaviti letove na relaciji između Kraljeva i Beča.

Kako se navodi u saopštenju, letovi sa aerodroma Morava ka austrijskoj prestonici obavljaće se dva puta nedeljno – utorkom i četvrtkom, do 30. decembra. Linija od Kraljeva do Beča prvi put je uspostavljena 17. decembra 2019. godine. Er Srbija će letove iz Kraljeva obavljati regionalnim ATR72 turboprop avionom, a karte su već u prodaji.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #215 on: October 12, 2021, 12:35:26 pm »

Er Srbija obnovila letove iz Kraljeva do Beča
BIZNIS Autor: N1 Beograd 12. okt. 2021

Er Srbija je letom JU 2602 u 8 časova sa Aerodroma "Morava" obnovila direktne letove na redovnoj liniji između Kraljeva i Beča. Kako je saopšteno iz nacionalne avio-kompanije, plan je da se sa Aerodroma "Morava" do austrijske prestonice saobraća dva puta nedeljno, utorkom i četvrtkom, do 30. decembra.

„Raduje nas što postepeno proširujemo našu ponudu i što putnicima iz centralne i zapadne Srbije ponovo možemo da omogućimo direktan let do Beča sa našeg trećeg aerodroma u Srbiji, po povoljnim cenama. Letovi iz Kraljeva su veoma značajni, jer olakšavaju organizaciju putovanja našim putnicima iz tog regiona“, izjavio je Boško Rupić, viši menadžer prodaje u Er Srbiji. Er Srbija, kako se ističe, letove iz Kraljeva obavlja regionalnim, turboelisnim avionom ATR72, a let do Beča u proseku traje 1 sat i 35 minuta.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #216 on: November 11, 2021, 08:30:42 pm »

Ne znam kako nam je ovo promaklo  Tongue

------------------------------------------------------

01.10.2021

Oba 737-300 Air Serbie prodani u Kinu

Juče (30.9.) Boeing 737-300 Air Serbie YU-ANK leteo je test flight iznad Srbije, nakon što je sa celokupnom flotom prizemljen ove zime. Nezvanično, ovaj avion i YU-ANI prodati su kineskom kupcu koji za sada nije poznat. Kako su oba aviona ušla u četvrtu deceniju, pretpostavlja se da će biti korišćeni za obuku. Na svu sreću, avioni su izbegli sečenje na delove (kao na primer ANJ). U Beogradu od stare flote ostaje još AND (prvi 737 u Evropi) koji bi trebalo da bude prebačen u Muzej vazduhoplovstva.

Izvor: www.zamaaero.com
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #217 on: November 13, 2021, 07:38:45 pm »

Па било је у теми о Музеју ваздухопловтсва. Мислим да је Дред поставио. Али, наравно, треба и овде.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #218 on: November 13, 2021, 09:42:44 pm »

Kako je Etihad izmuzao Er Srbiju
BIZNIS Autor: Danas 13. nov. 2021

Odmah nakon što je prestolonaslednik Ujedinjenih Arapskih Emirata, šeik Muhamed bin Zajed za gotovo upola cene dobio hotel na Kopaoniku, dok se za srpsku stranu ne zna da li je i čime nagrađena, usledio je prvi ozbiljniji posao sa arapskim partnerima – privatizacija Jat ervejza.

Za partnera koji bi trebalo da podigne domaću avio-kompaniju već utonulu u dugove, izabran je Etihad koji je upravo tada gradio novu poslovnu strategiju čija je osnova bila okupljanje manjih kompanija. U startu se postavljalo pitanje koliko je to dobar posao, piše Danas. Naime, za 51 odsto udela u novoosnovanoj Er Srbiji iz budžeta je izdvojeno 90 miliona dolara uz obavezu da će biti namireni prethodni dugovi Jata od 237,7 miliona dolara. Od tog iznosa, odmah je otpisano više od 137 miliona dolara obaveza prema državnim firmama i institucijama. Takođe, iz državne kase planirano je da se u naredne tri godine izdvoji još 326 miliona dolara kao pomoć firmi da započne uspešan prodor.

Etihad je, umesto direktnog ulaganja, pozajmio Er Srbiji 40 miliona dolara koje je kasnije konvertovao u svoj udeo – 49 odsto. Pri tom, ugovorima koji nikada nisu objavljeni, osim nekih delova u čiju se originalnost sumnja, predviđeno je da Etihad postavi kompletan menadžment, čije su plate, određene prema standardima u Abu Dabiju, fakturisane Er Srbiji a refundirala ih je Vlada Srbije. Sve odluke donosilo je tako oformljeno rukovodstvo bez ikakvog uticaja srpske Vlade ili domaćih stručnjaka. Problematičan je bio i način širenja flote Er Srbije, koja se očekivala od Etihada, jer su umesto novih aviona, iznajmljena dva stara Erbasova koji su potom dati u podzakup domaćoj avio-kompaniji po ceni koja je bila tri puta veća nego što je za nju platio arapski partner.

Poseban udar na poslovanje tako privatizovane kompanije bila su dva kredita koja je 2015. i 2016. odobrio Etihad – jedan od 56,5 drugi 63 miliona dolara, sa izuzetno visokom kamatom od 6,55 odsto i troškovima obrade teškim po čak 7,5 miliona evra. Poređenja radi, u tom periodu krediti su se na finansijskom tržištu mogli naći sa prinosom i manjim od 2,5 odsto. Samo na ime kamate po svakom kreditu dug prema Etihadu uvećan je za 20 odnosno 23 miliona dolara. Država se nadala da će otplatu tih kredita, dospelih u junu prošle i maju ove godine olakšati Etihad kao suvlasnik, ali predlog da zbog teškoća poslovanja izazvanih pandemijom otpiše 82 odsto duga, jednostavno je odbijen. Praktično, Etihad se povlači iz posla sa Srbijom.

Vlada je 30. decembra prošle godine uplatila 100 miliona evra u zamenu za njihovih 31 odsto akcija tako da je sada struktura promenjena, pa država ima 82 odsto, a arapska kompanija 18. Na čelu Er Srbije i dalje je Britanac Dankan Nejsmit, pomaže mu Branislav Malović dok su u Nadzornom odboru četiri člana koje je imenovao Etihad a pet je dala Vlada Srbije, među njima je i savetnica za medije predsednika Srbije, Suzana Vasiljević. Inače, Nejsmit je na čelu Er Srbije zamenio Daneta Kontića, koji je baš u vreme kada je grupacija Etihad zabeležila minus od dve milijarde dolara, jednostavno „nestao“.

Novi direktor je pre ove funkcije bio finansijski rukovodilac Al Italije, koja je bankrotirala nakon što je pravila dnevno gubitak od milion dolara.

„Suština problema je to što je Etihad pokušao da napravi model koji Svis erlajnsu nije uspeo krajem prošlog milenijuma. I oni su pokušali da investiraju u manje kompanije koje su bile pred bankrotom, verujući da će moći da ih podignu, ali je grupacija posle nekoliko godina bankrotirala. Etihad je mislio da će u tome uspeti iz dva razloga. Prvo, jer su „vlasnici bunara nafte“ imali dosta para, a drugo, od tri vodeće kompanije iz tog dela sveta Etihad je bio najmanji, bitno je zaostajao i verovao je da će okupljanjem manjih prevoznika uspeti da popravi svoju poziciju. Cela je grupacija, međutim, propala. Etihad je neko vreme skrivao svoje finansijske podatke, falsifikovao je činjenicu da je zbog tih kompanija bio u ozbiljnim gubicima a 2017. čak pred bankrotom. Sada govorimo o minusu od 2,5 milijarde dolara a jedna milijarda gubitka u vazdušnom saobraćaju je novac koji kompanije ne mogu vratiti“, kaže za Danas Alen Šćuric, vlasnik i urednik regionalnog avio portala Zamaaero, koji dodaje da se Etihadu, na kraju priče, nagomilao gubitak od pet milijardi dolara pa je još uvek pred bankrotom. Naglašava da su potpuno promenili politiku, postali su jedna mala i nebitna azijska kompanija, rešili su se svih pridruženih prevoznika koji su ili prodati poput Virdžin atlantika ili su bankrotirali kao Al Italija, Džet, Darvin, dok je pitanje dana kada će se to desiti i Er Sejšelsu. Da država nije ubacila 240 miliona evra, bankrotirala bi i srpska nacionalna kompanija, tvrdi Šćuric.

„Srbija je mogla da izabere i drugi put. Da je tako veliki novac uložila u Jat, od te kompanije se moglo nešto napraviti, ali pod uslovom da nemate nepotizam, ne uhlebljujete partijske ljude, ne zapošljavate preko mere i kadrove koji posle loše upravljaju novcem, razbacuje se, krade. U Evropi imate kompanije koje su se same pribrale, poljski Lot, pa Baltik, „upucali“ su neki novac, ne veliki, ali su doveli novi menadžment koji je iz korena promenio poslovanje“, navodi naš sagovornik. Kaže kako se boji da u Srbiji bez „tutora“ to nije bilo moguće a da li se dobilo ili izgubilo druga je priča.

„Etihad je prilično izmuzao Er Srbiju. Uzeo je stravičan novac i to ne samo zbog kredita koji su bili abnormalno loši, niti zbog novca koji je trebalo da vrati jer je vlasništvo stekao pozajmicom a ne investicijom, nego i zbog činjenice da su se bitno skuplje iznajmljivali avioni za Er Srbiju, da su se školovali ljudi po jako visokim cenama u Abu Dabiju, da se promenila flota što je ozbiljan izdatak, da su se radili neki zajednički projekti tipa kol centri gde se brinulo samo o Etihadu, da su neke službe otišle u Abu Dabi, izgubila ih je Er Srbija i kasnije je trebalo je jako puno energije i sposobnosti da se to vrati u Beograd. Da je Jat sam ušao u taj posao danas bi bio u mnogo boljem stanju, manje bi se novca izgubilo, imao bi više za razvoj. Mislim da je ta svota, a govorimo o oko 700 miliona evra koliko je Srbija uložila u projekat sa Etihadom, morala doneti daleko veće benefite“, zaključuje Scuric.

Nekadašnji direktor Jat ervejza, Predrag Vujović, kaže za Danas da je čitav taj koncept privatizacije bio pogrešan jer je u startu vrlo grubo eliminisano znanje domaćih stručnjaka koji su se u nacionalnom avio-prevozniku gradili pet decenija. To se odnosi ne samo na premise u uspostavljanju partnerskog odnosa, nego i na druge aspekte poslovanja, nabavke aviona, definisanje linija, tarife…

„Taj posao bio je uvod u arapske investicije, pre svega Beograda na vodi, da se vidi reakcija. Prednost je data menadžmentu firme koja je poslovala u avio-prevozu tek sedam godina i gubitak se beleži od prvog dana. Kada najprofitabilnije linije, koje je Jat imao ranije, nisu uključene u Er Srbiju, onda to ne može da uspe. Posledica je zvanično 72 miliona dolara gubitka u prošloj godini a kumulativno, što niko ne zna bez uvida u podatke kompanije, pominje se od pola milijarde do 800 miliona. Tačan iznos ne može da se utvrdi, ali evidentno je da na godišnjem nivou minus iznosi između 50 i 70 miliona“, kaže Vujević i pita zašto se sada, kad Etihad odlazi, ne objave ugovori koje je Vlada sa njim sklopila.

Teška računica

Koliko je tačno koštalo partnerstvo sa Etihadom, nemoguće je izračunati jer su neki izdaci iz državne kase zamaskirani kao otplata ranijih obaveza, nešto je dato po konkursu za subvencionisane linije, deo se odliva kao refundiranje troškova za plate menadžmentu, ne zna se koliko košta povlašćena pozicija na beogradskom aerodromu, niti nadoknada za gorivo koju delom pokriva Vlada. Ono što se zna, jeste da je osim 90 miliona dolara datih za većinski udeo u Er Srbiji, država izdvojila i 93,2 miliona za otpremnine zaposlenima koji su proglašeni za višak u Jat ervejzu i Jat keteringu, izmiren je dug od 13 miliona dolara Aerodromu, 23,5 miliona dolara dato je za restrukturiranje kompanije i 40,2 dolara miliona za delimično pokriće drugih gubitaka. Vlada se, osim toga, obavezala i da do 2016. uloži još 326 miliona evra za bolje pozicioniranje nove avio-kompanije, pri čemu sve ove uplate nisu imale uticaja na vlasničku strukturu. Obaveza Etihada bila je da u istom periodu uplati 60 miliona dolara.

Izvor: www.nova.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #219 on: November 19, 2021, 09:32:03 pm »

Er Srbija i Aeroflot proširili saradnju
BIZNIS Autor: FoNet 19. nov. 2021

Er Srbija i ruska nacionalna avio-kompanija Aeroflot proširili su postojeći kod-šer ugovor što će, kako je saopštio srpski avio-prevoznik, putnicima omogućiti veći izbor i fleksibilnost prilikom organizacije putovanja i lakše povezivanje preko matičnih aerodroma Er Srbije i Aeroflota.

Zahvaljujući unapređenom partnerstvu, Er Srbija će dodati svoju JU oznaku na letove Aeroflota za Jerevan i Seul, dok će Aeroflot postaviti svoj SU kod na letove srpske nacionalne avio-kompanije za Sofiju. Proširenje kod-šer sporazuma obuhvata i linije Er Srbije za Krasnodar i Rostov na Donu, na koje će Aeroflot postaviti svoj marketing kod, uz već postojeće kod-šer linije Beograd-Moskva i Beograd-Sankt Peterburg, na kojima saobraćaju oba prevoznika.

Kod-šer saradnja srpske i ruske nacionalne avio-kompanije takođe obuhvata letove koje Aeroflot obavlja između Moskve i Istanbula, Jekaterinburga, Kazanja, Krasnodara, Novosibirska, Omska, Rostova na Donu, Sankt Peterburga, Samare, Sočija i Volgograda, kao i linije Er Srbije između Beograda i Banjaluke, Istanbula, Podgorice, Sarajeva, Skoplja, Tirane i Tivta. Avio-karte u okviru proširenog kod-šer ugovora su dostupne za prodaju, ističe se u saopštenju.

„Povećavanjem mogućnosti povezivanja u okviru naših mreža, pružamo veći izbor i širu ponudu našim putnicima, što je od posebnog značaja u okolnostima pandemije u kojima trenutno poslujemo“
, izjavio je direktor za komercijalu i strategiju Er Srbije Jirži Marek.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #220 on: December 22, 2021, 08:06:09 am »

Уторак, 21.12.2021.

Ер Србија од јануара лети са нишког и краљевачког аеродрома

Ер Србија ће од 4. јануара 2022. године успоставити линију од јавног интереса са аеродрома Константин Велики у Нишу и аеродрома Морава у Краљеву, саопштила је данас та компанија.

Српска национална авио-компанија ће саобраћати на редовним линијама између Ниша и Београда, Истанбула, Франкфурта (Хан), Келна и Љубљане, док ће из Краљева обављати летове до Истанбула. Те дестинације ће бити повезане два пута недељно, са изузетком линије Београд-Ниш, на којој ће се обављати четири недељна лета. Авио-карте су у продаји. Поред тога, током летње сезоне обављаће се сезонски летови на линијама Ниш-Тиват и Ниш-Атина, као и Краљево-Солун и Краљево-Тиват.

Ер Србија ће на новим линијама летети до 31. децембра 2023. године, на основу резултата тендера за обављање услуга ваздушног превоза на линијама од јавног интереса који је расписала Влада Србије.

„Радује нас што проширујемо понуду из региона Јужне и Западне Србије и Шумадије. На тај начин ћемо нашим путницима значајно олакшати планирање путовања, али ћемо и допринети јачању комерцијалних и туристичких активности у тим деловима Србије”, рекао је директор за комерцијалу и стратегију Ер Србије Јиржи Марек, јавља Бета. Додао је да се први пут уводе летови између Београда и Ниша што ће путницима из града на југу Србије омогућити да преко престонице, као чворишта, стигну до других европских дестинација у мрежи Ер Србије. Истакао је да му је драго што се повезује Ниш са Келном, који је нова и пета по реду дестинација Ер Србије у Немачкој.

„Увођењем редовних летова из Ниша и Краљева до Истанбула, град на Босфору постаје једина дестинација у мрежи Ер Србије до које ће се летови обављати са сва три аеродрома у Србији, чиме се значајно оснажује повезаност са Турском”, наведено је у саопштењу.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #221 on: December 22, 2021, 08:27:59 am »

„Er Srbiji“ letovi od javnog interesa iz Niša za 2,8 milijardi dinara
BIZNIS Autor: Miljana Isailović 21. dec. 2021

"Er Srbiji" dodeljeni su letovi od javnog interesa za koje je Ministarstvo saobraćaja ove jeseni raspisalo tender i za tu namenu biće isplaćeno iz državne kase 2,8 milijardi dinara, navedeno je u odluci Vlade Srbije.

Kako je rečeno u odluci, za „partiju 1“ odnosno letove do destinacija u Evropskoj uniji avio-prevozniku će biti plaćeno 1.542.400.000 dinara. Za „partiju 2“, odnosno letove do Istanbula i Turske 792.200.000, za „partiju 3“ u kojoj su letovi do Tivta izdvojiće se 114.200.000 dinara i za letove od Niša do Beograda, odnosno „partiju 4“ biće plaćeno 352.200.000 dinara. Iz državne kase „Er Srbiji“ biće isplaćeno i dodatnih milion dinara za 2021. godinu, rečeno je u odluci Vlade.

Sličnu javnu nabavku Vlada i resorno Ministarsvo sproveli su i pre dve godine za aerodrom „Konstantin Veliki“, a tada je sa „Er Srbijom“ ugovoren paket od 12 linija, za tri godine i godišnjom obavezom države od pet miliona evra. Brzo nakon početka realizacije ugovora odustalo se od letova do Budimpešte i Ljubljane, a letovi na ostalim linija su obustavljeni u martu 2020. godine zbog pojave koronavirusa. Nakon ukidanja vanrednog stanja, iz paketa od 12 linija obnovljena je linija do Frankfurta.

U najnovijoj odluci Vlade Srbije je navedeno da je sa proglašenjem novih letova od javnog interesa, 1. novembra prestala da važi odluka o letovima od javnog interesa iz 2019. godine. Milion dinara koje će „Er Srbija“ dobiti za 2021. godinu iz državnog budžeta, pretpostavlja se da je za letove do Frankfurta koji su obavljani tokom ove godine.

Izvor. www.nova.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #222 on: December 23, 2021, 08:14:38 am »

Avionom od Kraljeva do Istanbula za oko 3.000 dinara
BIZNIS Autor: Milan Marković 22. dec. 2021

Aerodrom “Morava“ u Lađevcima u Novu godinu ulazi sa tri nove destinacije, od čega će jedna biti redovna, a dve sezonske.

„Er Srbija“ će sa aerodroma „Morava“ redovno leteti ka Istanbulu, dok će letove ka Solunu i Tivtu obavljati sezonski tokom letnjeg reda letenja. Svi letovi sa ovog aerodroma biće realizovani dva puta nedeljno, sa avionima tipa ATR72 kapaciteta 66 sedišta. Povratna karta od Kraljeva do Istanbula može se kupiti po ceni već od 6.844 dinara. Toliko košta i povratna karta do Beča.

Ukoliko želite da kupite kartu u jednom smeru, onda će vas ona koštati 3.068 dinara, i za Istanbul i za Beč. Kako piše na sajtu „Er Srbije“, u prvoj polovini naredne godine nisu planirani letovi sa aerodroma „Morava“ ka Beču, koji su bili redovni ove jeseni.

Izvor: www.nova.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #223 on: January 05, 2022, 07:54:06 am »

Er Srbija uspostavila direktnu liniju od Niša do Istanbula
BIZNIS Autor: Beta 04. jan. 2022

Kompanija Er Srbija uspostavila je direktne letove između Niša i Istanbula, večerašnjim letom sa niškog aerodroma "Konstantin Veliki".


Srpska nacionalna avio-kompanija Er Srbija saopštila je da će na toj ruti leteti dva puta nedeljno, utorkom i subotom. Viši menadžer prodaje u Er Srbiji Boško Rupić naveo je da je važno što je jug Srbije povezan sa Istanbulom, jednom od najpopularnijih destinacija iz mreže te kompanije.

„Turska za nas predstavlja izuzetno važno tržište i veliko nam je zadovoljstvo što ćemo unapređenjem naše ponude doprineti jačanju komercijalne i turističke aktivnosti između naše dve zemlje“, istakao je on.

Putnici Er Srbije avio-karte na ovoj relaciji mogu pronaći po ceni počev od 2.478 dinara po pravcu, dok najniža cena povratne karte iznosi 7.434 dinara. Najavljeno je da će Er Srbija narednih dana uspostaviti redovne letove sa niškog aerodroma ka Beogradu, Frankfurtu (Han), Kelnu i Ljubljani. Tokom letnje sezone obavljaće sezonske letove na linijama Niš-Tivat i Niš-Atina.

"Er Srbija će na novim linijama iz Niša saobraćati do 31. decembra 2023. godine, na osnovu rezultata tendera za obavljanje usluga vazdušnog prevoza na linijama od javnog interesa koji je raspisala vlada Srbije", dodaje se.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #224 on: January 20, 2022, 09:40:44 am »

Er Srbija na leto uvodi letove do Valensije, Barija, Palma de Majorke i Rijeke
BIZNIS Autor: Beta 19. jan. 2022

Er Srbija od 21. aprila ove godine počinje uspostavljanje direktnih redovnih letova između Beograda i Valensije, najavljeno je iz ove kompanije.

Ta kompanija će od 5. juna uvesti i sezonske letove do tri nove destinacije u Evropi – Barija, Palma de Majorke i Rijeke. Redovni letovi na relaciji Beograd-Valensija obavljaće se dva puta nedeljno – sredom i subotom tokom aprila i maja, a zatim od početka juna, četvrtkom i nedeljom. Između Beograda i Barija srpski nacionalni avio-prevoznik će u periodu od 5. juna do 27. oktobra saobraćati tri puta nedeljno – ponedeljkom, četvrtkom i nedeljom, a od 11. juna do 29. oktobra izmedju Beograda i Palma de Majorke letovi će biti dva puta nedeljno – utorkom i subotom.

Letovi na liniji Beograd-Rijeka obavljaće se od 15. juna do 17. septembra dva puta nedeljno – sredom i subotom.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.