PALUBA
March 28, 2024, 12:35:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Air Serbia  (Read 100287 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #135 on: August 19, 2020, 07:51:29 pm »


Obnavlja se avio-saobraćaj između Srbije i Crne Gore



Donro, i zna li se pravi razlog zašto do sada nisu leteli?

Političko prepucavanje, Covid, neizmirena dugovanja ili nešto drugo?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #136 on: August 21, 2020, 07:46:45 pm »

петак, 21.08.2020.
„Ер Србија” успоставила летове између Ниша и Тивта

„Ер Србија” је обновила летове између Ниша и Тивта, потврђено је Танјугу у српској авио-компанији.

Авион је полетео са нишког аеродрома „Константин Велики” за Тиват око 13.40. Летови ће се обављати два пута недељно, петком и недељом, до 20. септембра. Ер Србија је 19. августа обновила авио-саобраћај из Београда са Црном Гором, летовима до Подгорице и Тивта, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #137 on: August 28, 2020, 07:32:15 am »



Er Srbija nema dugove po osnovu kredita prema Etihadu


Er Srbija nema nikakve dugove po osnovu kredita prema Etihadu kako to tvrde pojedini opozicioni lideri, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali.

Ministar je za Tanjug objasnio da je Er Srbija emitovala obveznice na irskoj berzi koje je pored ostalih kupio i Etihad i da u septembru dospeva obaveza plaćanja kupona po tim obveznicama.

"Etihadu se ne duguje ništa. Dakle, to je pogrešna informacija od strane jednog opozicionog lidera koji je rekao da treba da se isplati neki kredit Etihadu, što je buddlašstina i nije istina", naglasio je Mali.

Ističe da je izjava tog opozicionog lidera bila puna neistina pošto se ne duguje Etihadu.

"To su obveznice koje su emitovane preko irske berze. Na kraju, krajeva, pozajmicu odnosno te obveznice kupio je i Etihad, ali ništa se ne duguje Etihadu. Očigledno je da osoba koja je to rekla ne razume. Veliki broj neistina je iznet, kao i da se ništa nije platilo po osnovu tog duga, pošto se kuponi plaćaju već godinama unazad".

Mali napominje da svakako postoji obaveza koju dospeva u septembra i da naša strana veoma odgovorno zajedno sa partnerom Etihadom radi na tome.

"Još jedna neistinita izjava je bila da država sve vraća, a da Etihad ne vraća, što je isto budalaština. Mi smo u partnerstvu sa Etihadom i zajedno ćemo rešiti taj problem... To i nije problem pošto smo znali da ta obaveza dospeva u septembru, ali niko nije mogao da očekuje koronu i da će biti takva kriza da avioni već šest meseci skoro ne lete".

Dodaje da ta obaveza nije ništa novo i da se ništa nije krilo.

"Mi ćemo i taj problem rešiti i u toku su razgovori sa poveriocima i razgovori sa Etihoadom", naglasio je Mali.

Uveren je da će sve biti u redu i da će se naći rešenje koje će biti na zadovoljstvo svih, a sigurno ne na štetu građana Srbije i Er Srbije.

Mali napominje da postoje ogromni problemi u avioindustriji u celom svetu, kao i da, na primer, nemačka vlada pomaže svoju aviokompaniju Lufthanzu sa ukupno devet milijardi evra, da svi imaju probleme i da ih nesumnjivo ima i Er Srbija.

Ističe da je ponosan na to što je država sa svojim nacionalnim avioprevoznikom prevezla tokom krize na hiljade i hiljade naših ljudi sa raznih destinacija u svetu i vratila ih u Srbiju.

"Da nije bilo Er Srbije, to ne bi bilo moguće", naglasio je Mali i dodao da je Er Srbija prevezla medicinsku i zaštitnu opremu koja je spašavala ljudske živote u Srbiji.

Kaže da će pomoć države Er Srbije biti maksimalna u ovim kriznim vremenima, kao i da to EU dozvoljava.

"EU to dozvoljava i kaže da nemaju nikakav problem sa tim, jer i njihove zemlje pomažu svoje aviokompanije da ne bi otišle u stečaj", dodao je Mali.

Pojedini mediji su ranije preneli da sledećeg meseca Er Srbiji, čiji su suvlasnici Vlada Srbije sa 51 odsto i Etihad iz Ujedinjenih Arapskih Emirata sa 49 odsto, stiže na naplatu kredit od 56,5 miliona evra podignut 2015. godine od Etihadove investicione firme Etihad partners.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #138 on: September 07, 2020, 09:53:41 am »



"Er Srbija" dozvolila besplatnu promjenu datuma putovanja


Avio-kompanija "Er Srbija" omogućila je putnicima besplatnu promjenu datuma putovanja za avio-karte kupljene u periodu do 15. septembra 2020. godine.

Kako je saopšteno iz "Er Srbije“, promotivna akcija se odnosi na sve destinacije u mreži ove avio-kompanije, osim Njujorka, i važi za putovanja do 31. marta 2021. godine.

Putnici datum leta, bez naplate penala, mogu zamijeniti neograničen broj puta, u bilo kom trenutku, a najkasnije dan prije planiranog putovanja.

Ukoliko prvobitno plaćena tarifa nije raspoloživa za novoizabrani datum, moguće je izvršiti doplatu do cijene dostupne tarife.

- Uslijed situacije izazvane posledicama pandemije virusa korona, želeli smo da izađemo u susret potrebama naših putnika i pružimo im veću Fleksibilnost pri organizaciji putovanja - izjavio je direktor za komercijalu i strategiju "Er Srbije" Јirži Marek.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #139 on: September 29, 2020, 07:58:20 am »



Er Srbija izmirila obaveze prema kreditoru EA Partners I


Er Srbija je izmirila sve svoje preostale obaveze prema EA Partners I u iznosu od 57,62 miliona dolara po osnovu dugoročnog kredita koji je uzet 2015. godine.

"Isplata ovog kredita predstavlja dokaz dobrog i odgovornog upravljanja Er Srbijom pre i tokom krize i tokom oporavka od posledica pandemije", izjavio je generalni direktor Er Srbije Dankan Nejsmit.

Nejsmit je rekao i da je tokom obustave komercijalnog putničkog saobraćaja, Er Srbija započela niz programa koji su usmereni na rad sa poslovnim partnerima, sprovođenje mera štednje i održanje likvidnosti, kao i poboljšanje poslovnih procesa i usluga za naše putnike.

Er Srbija je saopštila da je sredstva za isplatu preuzetih obaveza obezbedila samostalno, zahvaljujući odgovornom poslovanju pre pandemije korona virusa, "kao i opsežnim merama štednje i racionalizacije poslovanja na svim nivoima u uslovima najveće krize u istoriji civilnog vazduhoplovstva, izazvane pandemijom".

Er Srbija navodi da je činjenica da je situacija i dalje vrlo složena i da se avio-saobraćaj u Evropi i svetu obnavlja mnogo sporije nego što se očekivalo, te da će zato avio-kompanija nastaviti aktivne razgovore sa svojim strateškim partnerima, uključujući kreditore i strateške dobavljače, "u dobroj veri da se kroz pregovore može doći do rešenja prihvatljivih za sve".

"Za poslednjih gotovo sedam godina, od kada posluje pod sadašnjim imenom, Er Srbija je doživela izuzetno veliku ekspanziju na svim poljima, uz poboljšanje ključnih pokazatelja. Posle restrukturiranja, koje je bilo moguće zahvaljujući sredstvima i iz ovog kredita, najveću ekspanziju kompanija je zabeležila baš u prethodnoj, 2019. godini, kada je prevezla rekordnih 2,81 miliona putnika i za svega godinu dana poletela do čak 23 nove destinacije, uz pokretanje saobraćaja sa dva nova aerodroma u Srbiji – Niša i Kraljeva", navodi se u saopštenju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #140 on: September 29, 2020, 10:43:21 am »



"Er Srbija" od srijede uvodi dodatne letove do Ciriha


Avio-kompanija "Er Srbija" od četvrtka, 1. oktobra, uvodi dodatne letove iz Srbije do Ciriha, pa će tokom oktobra ka ovom gradu saobraćati 19 puta nedjeljno.

Dodatni letovi uvode se četvrtkom, petkom, subotom, nedjeljom i ponedjeljkom, kada će se za Cirih letjeti tri puta dnevno, saopšteno je iz "Er Srbije".
Trenutno se na ovoj liniji svakodnevno obavljaju po dva leta.

Cirih je jedna od četiri evropske destinacije do kojih je "Er Srbija" prvo obnovila letove krajem maja, poslije privremene obustave avio-saobraćaja usljed pandemije virusa korona.

Od 21. maja, kada je počelo postepeno obnavljanje letova, linija za Cirih je, osim Njujorka, jedna od najboljih ruta "Er Srbije".

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #141 on: October 01, 2020, 07:07:27 am »

среда, 30.09.2020.
Маријана Авакумовић

„Ер Србија” резањем трошкова отплатила дуг

Ово предузеће ће наставити активне разговоре са својим стратешким партнерима, укључујући кредиторе и стратешке добављаче, у доброј вери да се кроз преговоре може доћи до решења прихватљивих за све.


Одлична вест је то што је српска национална авио-компанија „Ер Србија”, упркос тешком стању у коме се налази авио-саобраћај, успела самостално да измири све своје преостале обавезе у износу од 57 милиона долара према кредитору „ЕА партнерс 1”, рекао је министар финансија Синиша Мали.

– Упркос разним спекулацијама које смо имали прилику да слушамо претходних месеци и нагађањима о томе како „Ер Србија” неће моћи да измири своја дуговања, наша национална авио-компанија је тачно на време измирила све своје обавезе по основу кредита који је узет пре пет година, а који је јуче доспео на наплату – навео је Мали у саопштењу.

Подсетимо, „Ер Србија”, чији су сувласници Влада Србије са 51 одсто и „Етихад” из Уједињених Арапских Емирата са 49 одсто, обратила се у јулу кредитору и тражила отпис 82 одсто дуга за кредите узете 2015. и 2016. у укупном износу од око 120 милиона долара. Такав захтев је образложен тренутном ковид кризом, затварањем аеродрома 19. марта и немогућношћу обављања летова. „ЕА партнерс” је одбио да отпише потраживања. Тако да у јуну следеће године стиже на наплату и други кредит кредит од 63 милиона долара. Како је „Ер Србија” онда успела самостално, без помоћи државе, да врати дуг, може се назрети из саопштења Данкана Нејсмита, директора „Ер Србије”.

Он је навео да је током обуставе комерцијалног путничког саобраћаја за време пандемије ова компанија спровела опсежне мере штедње, рационализације пословања и одржања ликвидности, као и побољшања пословања. Према његовим речима, без обзира на то што од средине марта до друге половине маја ова компанија није могла да обавља комерцијалне путничке летове, до данашњег дана наставља да редовно измирује све своје обавезе према кредиторима и добављачима у земљи и иностранству. Данкан је нагласио да је ситуација и даље врло сложена и да се авио-саобраћај у Европи и свету обнавља много спорије него што се очекивало.

– Зато ће „Ер Србија” наставити активне разговоре са својим стратешким партнерима, укључујући кредиторе и стратешке добављаче, у доброј вери да се кроз преговоре може доћи до решења прихватљивих за све – наведено је саопштењу.

После реструктурирања, које је било могуће захваљујући новцу и из овог кредита, највећу експанзију компанија је забележила баш у претходној 2019. години, када је превезла рекордни 2,81 милион путника, рекао је директор „Ер Србије”. Нето добит компаније у 2019. износила је 9,5 милиона евра. Током јануара и фебруара 2020. имала је преко 20 одсто више путника у поређењу са истим месецима претходне године. Милан Ковачевић, консултант за инвестиције, сматра да једино неко наиван може да верује да се чудо десило, да је одједном процветала „Ер Србија” и од сопственог зарађеног новца вратила кредит. То је, према његовим речима, тешко изводљиво у оваквој ситуацији када су све светске компаније у великим тешкоћама и нема превоза ваздухом.

– Када неко каже да је „Ер Србија” сама платила дуг, нормално би било рећи како. Та информација ништа не значи. Ми не знамо од ког новца је „Ер Србија” платила кредит. Очито је дошло од притицања новца однекуд, а одакле, не знамо. Постоји стотину различитих начина. Могла је да узме нови кредит. Знамо да банке слушају државу. Знамо да јавна предузећа помажу једно друго. „Србијагас” је, на пример, испомагао десетак предузећа да отплате своје дугове. Не знамо какав је однос „Ер Србије” и аеродрома, „Ер Србије” и НИС-а. Можда је са њима неки аранжман направљен. Можда је нарастао порески дуг који „Ер Србија” није платила, па су од тог новца платили овај кредит – каже он. Тешко је, додаје, поверовати да је „Ер Србија” у овим месецима створила новац да сама отплати тај кредит. Неопходна је транспарентност информација јер је реч о новцу пореских обвезника будући да је држава већински власник овог предузећа, каже Ковачевић.

Зорана Михајловић, министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, више пута је изјављивала да је током ванредног стања „Ер Србија” претрпела штету од око 40 милиона евра, а пре неколико дана је рекла и да никаква финансијска помоћ још није додељена „Ер Србији”, јер чекају да „Ер Србија” и са својим партнерима прво разговарају, али нема сумње да ће држава помоћи.

Губици ваздухопловних компанија на светском нивоу износе око 92 одсто, објављено је јуче. Авио-компаније и аеродроми гледају како да преживе упркос великој помоћи, десетинама милијарди евра, коју су многе компаније примиле од својих влада. Нормализацију авио-саобраћаја могуће је очекивати тек 2024. године.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #142 on: October 12, 2020, 07:30:07 am »

Er Srbija dobila nove avione
Tanjug 12. 10. 2020.

NACIONALNOJ avio kompaniji Er Srbija isporučena su dva aviona Erbas A319, kojima je ranije upravljala avio-kompanija Adrija ervejz.

Avioni, koji su u petak stigli iz Tuluza, prvobitno je trebalo da budu isporučeni u martu, ali je to odloženo zbog pandemije korona virusa. Oba aviona, proizvedena su 2010. godine i u vlasništvu su kompanije Karlajl aviejšn partners. Biće registrovani kao YU-APL i YU-APM. Adriji su isporučeni pre deset godina i radili su pod registracijama S5-AAP i S5-AAR sve dok kompanija nije proglasila bankrot au septembru 2019. godine. Er Srbija je dodala svoj deveti A319 prošle godine, prenosi portal Ex-Yu Aviation.

Nakon izbijanja pandemije kovida-19, Er Srbija je vratila Erbas A320 i ATR72 vlasnicima, pošto je joj je istekao ugovor o zakupu. Osim toga, jedan od preostala tri Boinga 737-300 u floti Er Srbije nije leteo od početka pandemije i vrlo je verovatno da se neće ni vraćati u službu. Druga dva Boinga se i dalje koriste, uglavnom na čarter letovima, ali su takođe redovno raspoređeni i na letovima za Podgoricu i Diseldorf.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #143 on: October 30, 2020, 04:27:21 pm »

29.10.2020.

Avioni Er Srbije od 8. novembra sleću na novi aerodrom u Berlinu
AUTOR: Beta

Aviokompanija Er Srbija objavila je da će od 8. novembra za letove između Beograda i Berlina koristiti novi aerodrom Berlin Brandenburg (BER), umesto aerodroma Berlin Tegel (TXL), na koji sada sleću njeni avioni.

Otvaranje međunarodnog aerodroma Berlin Brandenburg "Vili Brant" 18 kilometara od centra Berlina, planirano je za 31. oktobar. Taj aerodrom zameniće Šenefeld i Tegel kao jedinstveni komercijalni aerodrom, koji opslužuje Berlin i pokrajinu Brandenburg. Er Srbija je letove za Berlin četiri puta nedeljno ponovo uspostavila od 16. juna, posle privremene obustave avio-saobraćaja usled pandemije koronavirusa.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #144 on: November 02, 2020, 01:53:13 pm »



Terminal 4 - "Kapija Amerike": Er Srbija zauzela prvo mesto


Er Srbija se sa rezultatom od 67 odsto nalazi na prvom mestu po popunjenosti kapaciteta za prevoz putnika na letovima do Njujorka.

Na Terminalu 4 najprometnijeg njujorškog aerodroma, poznatog i kao "Kapija Amerike" jer predstavlja glavni ulaz u zemlju za internacionalne posetioce, srpski nacionalni avio-prevoznik deli prvo mesto sa holandskom avio-kompanijom KLM, podaci su Međunarodnog aerodroma Džon F. Kenedi u Njujorku za septembar 2020. godine.

Na drugom mestu po popunjenosti kapaciteta za prevoz putnika nalaze se kompanije Etihad i Edžipt er, a na trećem mestu Azijana, navodi se u saopštenju Er Srbije.

"Prema podacima njujorškog aerodroma, nalazimo se na vrhu liste i kada je u pitanju tačnost saobraćaja (On-time Performance), odnosno poletanje aviona do 15 minuta od planiranog vremena polaska," izjavio je regionalni direktor Er Srbije za Severnu i Južnu Ameriku Džordž Petković.

Er Srbija do Njujorka trenutno leti dva puta nedeljno, četvrtkom i subotom. U planu je da se u periodu od 14. decembra do 4. januara obavlja dodatni let ponedeljkom, dok će se dodatni letovi petkom obaviti 18. decembra i 1. januara 2021. godine. Uz planirane dodatne letove, nacionalna avio-kompanija će u periodu oko božićnih i novogodišnjih praznika do Njujorka saobraćati i do četiri puta nedeljno.

Od ponovnog uspostavljanja vazdušne veze sa Sjedinjenim Američkim Državama 6. juna do 28. oktobra, Er Srbija je obavila 71 let za Njujork i prevezla 26.121 putnika. Letove na liniji Beograd - Njujork obavlja najveći avion u floti Er Srbije, erbas A330 nazvan po legendarnom srpskom naučniku i pronalazaču Nikoli Tesli.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #145 on: November 18, 2020, 08:08:17 am »

уторак, 17.11.2020.
Маријана Авакумовић

„Ер Србија” нуди отпремнине и смањује плате

Менаџмент није раднике обавестио колико њих је вишак, као ни о проценту умањења зарада

Стопама београдског аеродрома кренула је „Ер Србија”, која планира да смањи број радника, али и плате. Запосленима у националној авио-компанији прошле седмице је понуђен програм добровољног одласка уз отпремнину, а најављено им је и смањење плата од наредног месеца за све који остају, незванично сазнаје „Политика”. Колико радника је вишак и за колико ће им бити умањене плате, у обавештењу које су добили од менаџмента се не наводи, осим образложења да је компанија осам месеци спроводила рационализацију пословања и смањивала трошкове како би одговорила на глобалну кризу у авио-саобраћају и да више није у стању да поднесе тако високе трошкове.

Занимљиво је да је истовремено компанија „Етихад” из Уједињених Арапских Емирата, која је мањински власник у „Ер Србији”, објавила саопштење упућено запосленима, у којем наводи да ће у наредном периоду пословати као „знатно мања компанија”, пренео је Ројтерс. У саопштењу се не наводи о коликом временском року је реч. Зна се да у „Ер Србији” тренутно ради 1.500 људи, али од министарстава финансија и грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре јуче нисмо добили одговоре колико их је вишак, колике отпремнине ће бити понуђене, за колико ће бити смањене плате онима који се не пријаве за добровољни одлазак, као и какав је план државе за ову авио-компанију. Будући да Влада Србије има већински удео од 51 одсто, логично би било да ресорна министарства имају одговоре на ова питања и план за „Ер Србију”.

Јасно је да је ваздушни саобраћај највише погођен пандемијом ковида 19 и да авио-компаније широм света отказују поруџбине авиона, отпуштају десетине хиљада људи и приземљују флоте. „Ер Србија” је преполовила број рута до којих тренутно лети у односу на 63 линије на којима је саобраћала пре избијања здравствене кризе.

Колики су губици ове компаније, није познато. Зорана Михајловић, бивша министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, у мају је изашла са проценом да ће губици у нашем авио-саобраћају са тадашњих 40 милиона евра до краја године нарасти на 190 милиона евра. Међународно удружење авио-превозника ИАТА предвиђа губитак од 84,3 милијарде долара на глобалном нивоу у 2020, што представља пад потражње за авио-саобраћајем од 66 одсто. Стручњаци предвиђају да ће ниво саобраћаја у свету из 2019. године, пре короне, бити достигнут тек 2023. или 2024. године. Компаније су већ спровеле различите моделе реорганизације. У просеку су отпустиле око 25 одсто људи и смањиле плате за око 20 одсто.

Тај пример следи и француски „Венси”, коме је на концесионо управљање дат аеродром „Никола Тесла”. Прошлог месеца најавио је смањење броја радника, јер на аеродрому тренутно саобраћа 19 авио-компанија, док је прошле године у исто време било 27. Понуђене су отпремнине од највише милион динара за добровољан одлазак стално запослених, а за око 300 радника који раде на одређено уговоре неће продужити. Осим смањења броја запослених које спроводе аеродроми и авио-компаније широм света, једна од мера помоћи јесу субвенције држава првенствено авио-компанијама. Од српских званичника више пута смо чули да ће помоћи „Ер Србији”. Председник Србије Александар Вучић је 14. јуна изјавио да ће држава тражити да „Етихад” да део новца за губитке настале у протекла четири месеца.

– Ми смо спремни да уђемо у „Ер Србију” са нашим новцем, спремни да извршимо докапитализацију, али нећемо одустати од даље изградње компаније – поручио је тада.

То ће сада бити и могуће јер је Влада Србије недавно усвојила уредбу о докапитализацији државних предузећа. „Ер Србија” ће ребалансом буџета добити помоћ државе. Иако то није експлицитно приказано у ребалансу, Фискални савет оцењује да ће највећи део око 150 милиона евра нето буџетских позајмица отићи управо за „Ер Србију”.

Милан Ковачевић, консултант за инвестиције, каже да је помоћ од 150 милиона евра „Ер Србији” названа позајмицом, да би у следећем кораку то била докапитализација.

– Давање отпремнина није добра пракса. Трошкови свакако морају да се смање, али треба водити рачуна да то не буде избор оних који одлазе, него да се отпремнине понуде онима без којих се може. Смањено пословање смањује сервисе на аеродрому. Пилоте, којима би можда одговарало да узму отпремнину и пређу код другог авио-превозника, није тако лако наћи – упозорава Ковачевић.

Он каже да је из „Етихадовог” саопштења, у коме кажу да смањују пословање, јасно да ће више смањити ангажовање у компанијама у којима имају удео од 49 одсто него тамо где су 100 одсто власник.

– „Етихад” и влада не функционишу као скупштина два власника, као што би требало да буде. Да је другачије, не би само ми давали позајмице него би и „Етихад” дао позајмицу. Када је реч о докапитализацији, ако ми докапитализујемо „Ер Србију”, поставља се питање хоће ли они то учинити. Овде нигде не извирује да они нешто заједно раде – каже Ковачевић и наглашава да је највећи проблем то што држава не успева да ангажује професионалне и квалитетне управљаче у јавним предузећима и у компанијама у којима има удео.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #146 on: November 21, 2020, 12:56:11 pm »

20.11.2020.

Vojinović: Budućnost Er Srbije zavisi od kraja pandemije i povratka putnika
AUTOR: N1 Beograd

Petar Vojinović sa vazduhoplovnog portala "Tango Six" izjavio je u Danu uživo da budućnost poslovanja Er Srbije zavisi od toga kada će se završiti pandemija koronavirusa i kada će putnici ponovo masovno da lete. Prema njegovim rečima, ukoliko se to desi do početka letnje sezone, Er Srbija neće imati velikih problema, ali ukoliko pandemija potraje, onda će budućnost poslovanja ove aviokompanije biti pod znakom pitanja.



Podsetimo, Er Srbija je i zvanično potvrdila da sprema program dobrovoljnog odlaska zaposlenih iz kompanije, kao i smanjenje plata onima koji ostanu na radnim mestima.

"Nemamo zvanične podatke kompanije o broju radnika. Ono što smo uspeli da saznamo je da je to cifra od 300 zaposlenih. Ono što je interesantno je zbog čega se ovoliko čekalo, jer je mnogo drugih kompanija u aprilu i maju krenulo da radi slične stvari. Najverovatnije je to zbog pomoći države", smatra on. Vojinović dodaje da je krizu zbog pandemije pogoršala zimska sezona, koja u aviokompanijama traje od poslednje nedelje oktobra do poslednje nedelje marta, i ocenjuje da je to 'smrtonosna' kombinacija za aviokompanije kojima će se gubici samo povećavati.

"I pre korone su aviokompanije manje letele zimi. Tako je Er Srbija otpuštala između 100 i 150 ljudi zbog smanjenog obima letenja. Tu su delovi kabinskog osoblja koji nisu zaposleni za stalno i piloti koji nisu zaposleni za stalno. Podsetiću da je pre Korone Er Srbija imala prilično agresivan talas zapošljavanja pilota. Po našim informacijama, smanjenje plata će biti nelinearno, oni sa najmanjim platama neće to osetiti, dok bi oni sa najvećim primanjima navodno trebalo da osete (smanjenje plate)", navodi Vojinović. On dodaje da Er Srbija nije bila transparentna u svojim internim poslovnim politikama, i podseća da je Fiskalni savet ocenio u analizi rebalansa budžeta da će Er Srbiji biti isplaćeno 150 miliona evra državne pomoći.

"Ostaje da vidimo kada će se povratak ljudi masovnijem putovanju desiti. Er Srbija ima šansu ukoliko se to desi do letnje sezone. Ako se to desi nakon letnje sezone, onda će baš biti u problemu", ističe Vojinović. Govoreći o daljoj finansijskoj podršci države Er Srbiji, on napominje da to zavisi od prestanka pandemije i kaže da će ukoliko se to desi u prvoj polovini sledeće godine, novac koji je ova kompanija dobila od države izuzetzno značiti za nastavak poslovanja i konsolidaciju same kompanije.

"Možemo da analiziramo paralele sa sličnim primerima, Kroacija erlajnz, nacionalni avioprevoznik Hrvatske će dobiti do 60 miliona evra, slično kao i ER Srbija. Oni su dobili četrdeset i nešto miliona pomoći u kontekstu povećanja kapitala i 11 miliona direktno državnih subvencija. Svima je jasno da su fiksni troškovi aviokompanija veliki, tako da je Er Srbija čekala poslednji trenutak da ovo uradi i jako je dobro da je Aerodrom Beograd najaktivniji u regiji", zaključio je Vojinović.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #147 on: December 04, 2020, 07:58:29 am »

четвртак, 03.12.2020.
Маријана Авакумовић

„Ер Србија” направила губитак од 200 милиона евра

Ова компанија би у 2020. имала проблема чак и да није било пандемије јер би јој недостајало око 60 милиона евра готовине, наводи Фискални савет у свом извештају

„Ер Србији” ће за опстанак недостајати око 200 милиона евра до краја наредне године, а у новембарском ребалансу буџета за ову годину и предлогу буџета за 2021. постоје индиције да ће Влада Србије свакако помоћи овом предузећу – додуше, у још увек непознатом износу јер планирани трошкови нису јавно приказани. Оно што је извесно јесте да процењени мањак националног авио-превозника није само последица удара актуелне кризе већ и лошег пословања у преткризном периоду. Томе у прилог иди и чињеница да, иако су многе европске земље помагале својим авио-превозницима у овој години, то је по правилу била мање издашна помоћ (у просеку покривају 35 одсто прихода), док би покриће мањка нашег авио-превозника представљало више од 60 одсто прихода компаније чији су сувласници Влада Србије са 51 одсто и „Етихад” из Уједињених Арапских Емирата.

Ово је закључак Фискалног савета који је изнет у оцени предлога буџета за 2021, при чему је детаљно анализирано пословање „Ер Србије”. Фискални савет указује да се од укупног износа помоћи који ће држава исплатити „Ер Србији”, по свему судећи, тек мањи део (60–80 милиона евра за две године) односи на финансијске проблеме изазване пандемијом.

- У последњим буџетским плановима за 2020. и 2021. уочавамо део неразјашњених политика на позицији нето буџетских позајмица (реда величине око 200 милиона евра). Могуће је да су ова средства намењена управо за „Ер Србију”, али то ни у једном делу буџета и пропратне документације није јасно наведено. Уколико је део буџетских средстава заиста и намењен за ову компанију, влада би требало што пре јавно да прецизира о ком износу се ради и образложи по ком основу (и за које намене) га тачно додељује. Оцењујемо да је дужна да ово јасно представи грађанима Србије будући да су они (то јест Република Србија) већински власник предузећа (51 одсто), а ова државна помоћ ће, по свему судећи, коштати пореске обвезнике стотине милиона евра.

„Ер Србија” би такође морала да почне с објављивањем годишњих и периодичних финансијских извештаја, наводи Фискални савет.

Остварени (бруто) добитак, заправо је био последица позамашних исплата државне помоћи (реда величине 2,5 милијарде динара до шест милијарди динара), које су највећим делом издвојене за исплату старих дугова ЈАТ-а. А које се у билансу успеха овог предузећа рачуноводствено бележе као ставка пословних прихода.

– Како се према рачуноводственим правилима отплата главнице тих дугова не књижи на расходима (већ у билансу стања као смањење дугорочних обавеза), то значи да је овај вид књиговодственог приказа утицао само на приходну страну – па су пословни и укупни резултати управо због тога били бољи него што заправо јесу. Ако из прихода искључимо део новца дотираног од државе, долазимо до закључка да је у читавом посматраном периоду ово предузеће бележило губитке од око 20 милиона евра (2,5 милијарди динара) – наводи Фискални савет.

Недостатак готовине за сервисирање доспелих обавеза предузеће је надокнађивало задуживањем. Конкретно, у периоду од 2015. до 2018. године предузеће је узело два кредита од ентитета „ЕА партнерс” (укупно 120 милиона долара) у 2015. и 2016. години, кредит од Фонда за развој (14 милиона евра). Укупна повучена средства из тих кредита (преко 18 милијарди динара) премашила су укупне потребе за сервисирање пословних обавеза и покривање инвестиција (од око 10 милијарди динара). То је основни разлог због чега структурни проблем ликвидности – немогућност да се из редовног пословања генерише довољно готовине за покривање доспелих обавеза – није био испрва видљив, а „Ер Србији” све до 2020. године није недостајало готовине за обављање свих својих активности.

– „Ер Србија” од свог оснивања остварује губитак изнад висине капитала што је углавном одлика губиташких државних предузећа. Другим речима, нагомилане обавезе појеле су капитал. На крају 2019. године укупне обавезе „Ер Србије” износиле су 41 милијарду динара и биле су 1,6 пута веће од укупне имовине предузећа (26 милијарди динара), што значи да је компанија остварила губитак изнад висине капитала од чак 15 милијарди динара. Губитак изнад висине капитала по важећој законској регулативи у Србији представља довољан услов за покретање стечајног поступка – наводи Фискални савет.

Ако се, ипак, и након пандемије настави пословање по обрасцу који се усталио пре кризе, „Ер Србији” ће поново структурно недостајати 30 милиона евра годишње, под претпоставком да нема додатног задуживања.

– Једини начин да се „Ер Србија” коначно оспособи да самостално и одрживо послује јесте реструктурирање компаније и промена модела пословања. „Ер Србија” би у 2020. била у проблему чак и да није било пандемије – процењујемо да би недостатак готовине износио око 60 милиона евра – закључује Фискални савет и истиче да се са избијањем пандемије ствари додатно погоршавају, па ће мањак из редовног пословања у 2020. вероватно бити већи – за око 40 милиона евра.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #148 on: December 05, 2020, 06:06:28 am »

04.12.2020.

Da li Er Srbija leti u stečaj i ima li država pare za sve veći minus kompanije?
AUTOR: Maja Đurić
Izvor: N1

Pandemija koronavirusa dovela je aviokompanije širom sveta u nikada goru finansijsku poziciju, a posebno su ogoljeni problemi u srpsko-arapskoj Er Srbiji. Nakon analize poslovanja, predsednik Fiskalnog saveta - Pavle Petrović kaže: kompanija je spremna za stečaj.

Kakve su šanse da Er Srbija preživi? Kada su pre mesec dana mediji preneli vest da Er Srbija zaposlenima nudi otpremnine i otpušta najmanje 300 radnika - bilo je jasno da su pusti aerodromi i prizemljeni avioni uticali na profit domaćeg avio-prevoznika. Ekonomski stručnjaci, ipak, nakon analize finansijskog stanja tvde: kriza je u "Er Srbiji" nastupila i pre problema usled pandemije. Akumulirani gubici "pojeli" su kapital preduzeća, ili jednostavnije: kompanija je spremna za stečaj.

"Ako iz bilansa isključimo državne dotacije za otplatu starog duga JAT-a, preduzeće je od 2015. do 2019. umesto iskazanog dobitka imalo prosečan godišnji gubitak veći od 20 miliona evra. Umesto redovnog manjka gotovine od 30 miliona evra u 2020. godini, manjak će biti od 60-70 miliona evra", naveo je Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta. Na računicu koju iznosi Pavle Petrović treba dodati i obaveze koje dospevaju do kraja 2020. i tokom naredne godine, što znači da će do kraja 2021, Er Srbija imati manjak u kasi od 200 miliona evra. Da li će baš taj novac Er Srbiji stići iz republičkog budžeta?

"Er Srbija se već godinama nalazi na ivici stečaja, to je preduzeće koje svake godine posluje isključivo zahvaljujući subvencijama koje dobija od države. Gubici Er Srbije jesu ogromni i mi kada pogledamo taj iznos koji je izdvojen za subvencije - Fiskalni savet je još ranije upozorio da bi 150 miliona evra moglo da bude izdvojeno upravo za to preduzeće i deo možda za EPS. Verovatno neće ceo iznos dugovanja "Er Srbije" biti pokriven iz budžeta, ali, da realno je očekivati da nas očekuje jedan izrazito veliki trošak za Er Srbiju", kaže Aleksandar Milošević, ekonomski novinar dnevnog lista Danas.

Nekadašnji direktor "JAT ervejza" - Predrag Vujović poručuje da nema ni ekonomskog ni političkog opravdanja da država finansira Er Srbiju. Poziva se na prognoze za evropsko tržište da bi nacionalne avio-kompanije u srednjim i malim evropskim državama mogle da nestanu.

Da li će u aktuelnim okolnostima opstati Er Srbija?

"Možemo očekivati, a to je taj deo političkog aspekta da se aktuelna vlast neće odreći nacionalne kompanije" kaže urednik Tango Six-a Petar Vojinović. "A s druge strane, imamo industriju koja je u jednom kolapsu potražnje, i zaista niko ne može sa pouzdanošću reći da li sva ova državna nadoknađivanja gubitaka koronauticaja pomažu aviokompanija ili kao što je Fiskalni savet rekao - da su tu neki raniji problemi" dodao je.

Jedini način da se "Er Srbija" osposobi da samostalno i održivo posluje, odnosno preživi finansijsku krizu - prema mišljenju Fiskalnog saveta jeste restrukturiranje kompanije i promena modela poslovanja. Da li bi menadžment "Er Srbije" bio spreman na takav potez?

Izvor: www.n1info.com
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #149 on: December 05, 2020, 06:05:07 pm »

Quote
Jedini način da se "Er Srbija" osposobi da samostalno i održivo posluje, odnosno preživi finansijsku krizu - prema mišljenju Fiskalnog saveta jeste restrukturiranje kompanije i promena modela poslovanja. Da li bi menadžment "Er Srbije" bio spreman na takav potez?

Апсолутно тако. Па не може се понашати и радити као да се ништа у свету не дешава. Ако се тржиште смањило, ако нема комерцијалних летова онда је јасно шта треба чинити, укључујући и смањење зарада и броја запослених. Нека права запослених произилазе из рада. Ако се не ради нема ни тих права.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.