PALUBA
March 28, 2024, 12:07:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 41   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojne vježbe HRM  (Read 166465 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #255 on: May 15, 2015, 08:47:52 pm »

Колико још исправних пројектила РБС-15 има ХРМ?

Ne znam koliko ih je trenutno ispravno (nekoliko komada, a najmanje jedan, onaj od čijeg se lansiranja odustalo Cheesy), al u planu je da se u iduće tri godine remont završi na dvadeset raketa, po nekoliko raketa godišnje. Remont je započeo još prošle i nastavlja se ove i iduće dvije godine. Raketama će se produžiti vijek upotrebe za 5 godina i time kupiti vrijeme do planirane nabave novog protubrodskog raketnog sustava 2020. godine.

Ако сам добро разумио, највише проблема има са бртвама и гуменим дјеловима који пропадају и мјењају своја физичка и хемијска својства услед дугог стајања, а ти дјелови су, ако сам опет добро разумио, ваљда исти за све везије ракете. Тако да ремонт и продужење вијека употребе тих ракета није велик проблем, а ни прескуп.



Sve ostale zemlje bivše SFRJ nešto improviziraju i mažu oči kako imaju vojsku.

 Huh?  Неозбиљно...
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #256 on: May 15, 2015, 08:51:32 pm »

Hrvatska ohranila - doradila ratnu mornaricu, ohranila i drži u kondiciji ratno vazduhoplovstvo i drži te oprema svoju kopnenu vojsku zajedno sa teškim naoružanjem na zvidljivom nivou. Jedino se tako može braniti domovina ili konkretno - koristno surađivati u koaliciji NATO snaga.
Da skupo je to. Ali u ovim vremenima izgleda potrebno. Sve ostale zemlje bivše SFRJ nešto improviziraju i mažu oči kako imaju vojsku. Mislim, da je to najskuplje!

Питање за тебе:

Колико још исправних пројектила РБС-15 има ХРМ?


Pitanje za tebe: Da li je to zavist ili nešto drugo u tvome napisu?
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #257 on: May 15, 2015, 09:10:10 pm »

Колико још исправних пројектила РБС-15 има ХРМ?

Ne znam koliko ih je trenutno ispravno (nekoliko komada, a najmanje jedan, onaj od čijeg se lansiranja odustalo Cheesy), al u planu je da se u iduće tri godine remont završi na dvadeset raketa, po nekoliko raketa godišnje. Remont je započeo još prošle i nastavlja se ove i iduće dvije godine. Raketama će se produžiti vijek upotrebe za 5 godina i time kupiti vrijeme do planirane nabave novog protubrodskog raketnog sustava 2020. godine.

Ако сам добро разумио, највише проблема има са бртвама и гуменим дјеловима који пропадају и мјењају своја физичка и хемијска својства услед дугог стајања, а ти дјелови су, ако сам опет добро разумио, ваљда исти за све везије ракете. Тако да ремонт и продужење вијека употребе тих ракета није велик проблем, а ни прескуп.



Sve ostale zemlje bivše SFRJ nešto improviziraju i mažu oči kako imaju vojsku.

 Huh?  Неозбиљно...

Ja po tom pitanju razmišljam ozbiljno. Ako imaš neki rod vojske onda je u ljudstvu i tehnici te obučenosti drži na najvišoj mogučoj razini. A ne samo da se nešto farba zbog toga da izgleda ofarbano. No kako hočeš. Činjenice su takve.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #258 on: May 15, 2015, 09:22:00 pm »



Sve ostale zemlje bivše SFRJ nešto improviziraju i mažu oči kako imaju vojsku.

 Huh?  Неозбиљно...


Ja po tom pitanju razmišljam ozbiljno. Ako imaš neki rod vojske onda je u ljudstvu i tehnici te obučenosti drži na najvišoj mogučoj razini. A ne samo da se nešto farba zbog toga da izgleda ofarbano. No kako hočeš. Činjenice su takve.

Дакле, у једној војсци држе до суштине, док у другим војскама пазе само на форму? То јест, у једној војсци је по питању обучености, попуњености и исправности све тип-топ, док у другим војскама крпе, лажу-мажу и фарбају? Можда је тако, а... можда и није? Али кад већ кажеш да су "чињенице такве", вјероваћемо чињеницама. Још само да нам наведеш те чињенице... Само немој написе из медија и процјене разних "експерата" и "коментатора".
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #259 on: May 15, 2015, 10:43:26 pm »

bitno je da je raketa ispaljena i da sad ide drugi dio plana Smiley
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #260 on: May 16, 2015, 08:38:09 pm »



Sve ostale zemlje bivše SFRJ nešto improviziraju i mažu oči kako imaju vojsku.

 Huh?  Неозбиљно...


Ja po tom pitanju razmišljam ozbiljno. Ako imaš neki rod vojske onda je u ljudstvu i tehnici te obučenosti drži na najvišoj mogučoj razini. A ne samo da se nešto farba zbog toga da izgleda ofarbano. No kako hočeš. Činjenice su takve.

Дакле, у једној војсци држе до суштине, док у другим војскама пазе само на форму? То јест, у једној војсци је по питању обучености, попуњености и исправности све тип-топ, док у другим војскама крпе, лажу-мажу и фарбају? Можда је тако, а... можда и није? Али кад већ кажеш да су "чињенице такве", вјероваћемо чињеницама. Још само да нам наведеш те чињенице... Само немој написе из медија и процјене разних "експерата" и "коментатора".

Neču eksperte I slično. Samo se malo pročešlja po topicima ovog foruma I bit če ti sve jasno. Ima nekih stvari za koje se može kazati da se ne radi o dobrim gospodarima sa naoružanjem i materialnim sredstvima.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #261 on: May 16, 2015, 10:39:12 pm »



Sve ostale zemlje bivše SFRJ nešto improviziraju i mažu oči kako imaju vojsku.

 Huh?  Неозбиљно...


Ja po tom pitanju razmišljam ozbiljno. Ako imaš neki rod vojske onda je u ljudstvu i tehnici te obučenosti drži na najvišoj mogučoj razini. A ne samo da se nešto farba zbog toga da izgleda ofarbano. No kako hočeš. Činjenice su takve.

Дакле, у једној војсци држе до суштине, док у другим војскама пазе само на форму? То јест, у једној војсци је по питању обучености, попуњености и исправности све тип-топ, док у другим војскама крпе, лажу-мажу и фарбају? Можда је тако, а... можда и није? Али кад већ кажеш да су "чињенице такве", вјероваћемо чињеницама. Још само да нам наведеш те чињенице... Само немој написе из медија и процјене разних "експерата" и "коментатора".

Neču eksperte I slično. Samo se malo pročešlja po topicima ovog foruma I bit če ti sve jasno. Ima nekih stvari za koje se može kazati da se ne radi o dobrim gospodarima sa naoružanjem i materialnim sredstvima.

Их, натегнуто ти је то. Таквих појава има у свим војскама овога свијета па и у свим војскама у "региону". А то што пише на форуму, можда је тако, а можда и није. Можда је неко према својој војсци више критички расположен, а можда неко своју војску гледа кроз ружичасте наочаре.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #262 on: May 17, 2015, 07:05:41 pm »

Vratimo se mi RBS-u. Hrvatska ratna mornarica posjeduje ukupno 8 platformi sposobnih za nošenje i lansiranje protubrodskih raketa RBS-15B, sve u sastavu Divizijuna za površinska djelovanja Flotile HRM:

5 raketnih topovnjača
- RTOP-11 "Kralj Petar Krešimir IV"
- RTOP-12 "Kralj Dmitar Zvonimir"
- RTOP-21 "Šibenik"
- RTOP-41 "Vukovar"
- RTOP-42 "Dubrovnik"

3 raketne bitnice - mobilna obalna lansera (MOL)
- RB-1 (MOL-1)
- RB-2 (MOL-2)
- RB-3 (MOL-3)

Raketne topovnjače klase "Kralj" mogu maksimalno ponijeti do 8 protubrodskih raketa RBS-15B, a standardno nose 4 (snimljena je i konfiguracija sa dvije rakete), raketne topovnjače klase "Helsinki" također nose najviše 8, a standardno 4, odnosno 3 rakete kada su u protupodmorničkoj konfiguraciji sa ukrcanim tegljenim sonarom i vitlom na mjestu jednog lansera. Također je viđena i konfiguracija sa dvije rakete na vježbi HARPUN 14-II. Raketna topovnjača "Šibenik" nosi najviše 4, a standardno 2 PB rakete RBS-15B.
Raketne bitnice - mobilni obalni lanseri mogu ponijeti do 4 rakete RBS-15B, a standardno nose 2 rakete.
Kad kažem raketa, mislim na lansirni kontejner s raketom, pod pretpostavkom da je raketa zaista u njemu.
Naravno, postoje i konfiguracije bez lansirnih kontejnera, odnosno bez ukrcanih raketa.

Dakle, da bi se naoružalo svih osam platformi u punoj tj. maksimalnoj kofiguraciji potrebno je 48 raketa, a u standardnoj konfiguraciji 22 rakete.

Prema Dugoročnom planu razvoja OS RH 2006. - 2015. HRM je posjedovala 47 protubrodskih raketa RBS-15B Mk 1, od kojih je 26 bilo predviđeno za remont (moguće i modernizaciju), a 21 za otpis. Do remonta je došlo tek sada. Plan predviđa da se remontira 20 raketa čime im se produžuje životni vijek upotrebe za 5 godina. Remontirat će se po nekoliko raketa godišnje, a radovi su počeli prošle, nastavljeni ove i odvijat će se i u iduće dvije-tri godine. Dugoročni plan razvoja OS RH 2015. - 2024., osim remonta RBS-15B i MOL-ova predviđa i nabavu novog protubrodskog raketnog sustava nakon 2020. godine. Ukoliko u međuvremenu nije bilo nikakvih izvanrednih događaja, HRM bi nakon ovog lansiranja trebala imati ukupno 46 raketa (remontiranih i neremontiranih, uključujući i otpisane).

Inače, Dugoročni plan razvoja OS RH 2015. - 2024. predviđa prenamjenu i opremanje raketnih topovnjača klase "Helsinki" u brodove za operacije pomorskog presretanja. Nije poznato hoće li se sa njih skinuti sva oprema koja ide uz raketno naoružanje ili će se ponešto ipak zadržati kako bi se, u slučaju potrebe, ponovno preobrazili u raketne topovnjače.
« Last Edit: June 03, 2015, 10:08:19 am by leut » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #263 on: May 17, 2015, 07:48:31 pm »

leute, prema ovom što si napisao, HRM nema ni jedan kompletan b/k protivbrodskih raketa!

To može značiti da je broj nosača raketa predimenzioniran, ili je premali broj protivbrodskih raketa u zalihama.

Mislim da su se Hrvatski strateški mislioci malo preračunali, odnosno, nema dovoljno para za zaokruženje ambicioznog programa opremanja flote.

Realno: šta će HRM 48 (22) protivbrodskih raketa u prvom plotunu? Protiv koga se misle boriti, ko je pretpostavljeni protivnik u Jadranu? 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #264 on: May 17, 2015, 07:53:36 pm »

Hrvatska ohranila - doradila ratnu mornaricu, ohranila i drži u kondiciji ratno vazduhoplovstvo i drži te oprema svoju kopnenu vojsku zajedno sa teškim naoružanjem na zvidljivom nivou. Jedino se tako može braniti domovina ili konkretno - koristno surađivati u koaliciji NATO snaga.
Da skupo je to. Ali u ovim vremenima izgleda potrebno. Sve ostale zemlje bivše SFRJ nešto improviziraju i mažu oči kako imaju vojsku. Mislim, da je to najskuplje!

Питање за тебе:

Колико још исправних пројектила РБС-15 има ХРМ?


Pitanje za tebe: Da li je to zavist ili nešto drugo u tvome napisu?

Није завист. Ако си добро читао и ако си добронамеран схватио би одмах да не може да назива друге државе у бившој ЈУГ импровизаторима.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #265 on: May 17, 2015, 08:20:25 pm »

leute, prema ovom što si napisao, HRM nema ni jedan kompletan b/k protivbrodskih raketa!

To može značiti da je broj nosača raketa predimenzioniran, ili je premali broj protivbrodskih raketa u zalihama.

Mislim da su se Hrvatski strateški mislioci malo preračunali, odnosno, nema dovoljno para za zaokruženje ambicioznog programa opremanja flote.

Realno: šta će HRM 48 (22) protivbrodskih raketa u prvom plotunu? Protiv koga se misle boriti, ko je pretpostavljeni protivnik u Jadranu?  

Lovac, ne znam što i kako promišljaju hrvatski strateški mislioci. Namjera mi je bila pobrojati koliko platformi - nosača raketa ima HRM i koliko je raketa potrebno za istovremeno naoružati svih njih u punoj kofiguraciji (kada nose maksimalan broj raketa), a koliko u standardnoj kofiguraciji. Pod standardnom kofiguracijom sam mislio na to koliko raketa nose kad imaju ukrcane rakete. No, kako vidimo po slikama iz Lore, gotovo nikad nisu sve raketne topovnjače naoružane raketama, obično su dvije do tri naoružane, a preostale bez raketa.

Mislim da nikad u povijesti nije svih 8 platformi bilo istovremeno naoružano raketama, niti je za tim bilo potrebe. Čak su i situacije da je svih pet raketnih topovnjača istovremeno naoružano raketama rijetke, obično na važnijim vježbama i proslavama, zadnji put (koliko mi je poznato) na vježbi HARPUN 14-II prije sedam mjeseci, i to RTOP-11 i RTOP-12 po 4 rakete, RTOP-21 i RTOP-41 po 2 rakete i RTOP-42 3 rakete, dakle sve skupa 15 raketa, tj. lansirnih kontejnera. Čaku si pri svečanosti imenovanja RTOP klase "Helsinki" u Lori, prostale tri RTOP bile bez raketa.

Inače, prema Dugoročnom planu razvoja OS RH 2015. - 2024. "Helsinkiji" ostaju bez raketa, postaju brodovi za presretanje, ma što to značilo. Dakle, bit će potrebno 16 (6) raketa manje.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #266 on: May 17, 2015, 09:09:48 pm »

Hm, Jugoslavija je imala 10 RČ sa po 4 rakete, 6 RTOP sa po dvije rakete, 4F sa po 4 rakete, bez TČ koji su isto bili UPS sa 40-ak torpeda, i 68 raketa, ne računam MOL-ove i helikoptere, protiv koga je to njoj trebalo? Hrvatska ima 80-90% morskog prostora bivše Jugoslavije i sad što će to Hrvatskoj? Pomorska je zemlja, članica NATO-a (i tu su neke obaveze). Nema se novca, ali brodovi koje imamo su uredni, održavani, nije ih sramota pokazati i u civilnim lukama. Posade su uglavnom profesionalne. Koliko raketa možemo ispaliti, ne zanima me, neka o tome razmišlja onaj tko je potencijalna meta. Jednu ili deset. Ja znam da ih imamo.
Vidim dosta omalovažavanja prema Hrvatskoj, od onog Ćirinog da su hrvati sve sjebali do nekih teorija da su hrvatske Panzerhaubitze lošije od ostalih jer nam nijemci "ne bi dali". Činjenica je da poslije JRM na ovom dijelu Jadrana postoji samo HRM kao (ikakva) sila, sviđalo se to nekome ili ne.
Eto sad sam malo reagirao, neću dalje, moje je da razmišljam o modelima, imam posla.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #267 on: May 17, 2015, 09:31:30 pm »

Minolovac, bez ikakvog omalovažavanja sam hteo analizirati pomorsku moć HRM.

To se nikako ne može uporediti sa nekadašnjom JRM koja je bila modelirana prema politici bivše SFRJ. Tada je ''glavni'' neprijatelj na Jadranu bila Italijanska RM, i smatralo se da joj JRM mora barem delimično parirati.

Gledajući HRM i njen trenutni potencijal, ne mogu zamisliti protiv koga ta sila može biti uperena i upotrebljena. Italija i Slovenija su u NATO - znači nisu neprijatelji. CGRM ne postoji, Albanska RM isto tako. Brodovi HRM po svojim gabaritima ne mogu preuzeti neke obaveze u otvorenim velikim morima kao što je Sredozemno more ili šire.
Upravo zbog toga, još jednom postavljam pitanje: da li Hrvatskoj, u trenutačnom vojno - političkom okruženju treba pomorska sila sa takvim potencijalom? 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #268 on: May 17, 2015, 09:34:22 pm »

@lovac

Против Руса.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #269 on: May 17, 2015, 09:55:19 pm »

Kolikogod Torpedo cinično zaključio, mislim da HRM nema ruse kao protivnike. Ima u NATO paktu koji će njih rješavati. Ali rusi neće stati na Ukrajini i pribaltičkim zemljama i Bjelorusiji. Upali su u sredozemlje s kinezima. Kolikogod neki uživaju u njihovom pokazivanju mišića, igra je jako opasna. I svatko (pa i mi) nesmijemo zapostaviti obranu ni u kojem smislu.
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 41   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 25 queries.