PALUBA
March 29, 2024, 11:06:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 41   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojne vježbe HRM  (Read 166533 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #270 on: May 17, 2015, 10:01:08 pm »

Kolikogod Torpedo cinično zaključio, mislim da HRM nema ruse kao protivnike. Ima u NATO paktu koji će njih rješavati. Ali rusi neće stati na Ukrajini i pribaltičkim zemljama i Bjelorusiji. Upali su u sredozemlje s kinezima. Kolikogod neki uživaju u njihovom pokazivanju mišića, igra je jako opasna. I svatko (pa i mi) nesmijemo zapostaviti obranu ni u kojem smislu.

То није цинизам. НАТО-у није у интересу да се руска морнарица креће кроз Средоземно море. Ако погледате и друге армије унутра НАТО сви се наоружавају и склапају споразуме о куповини новог или половног наоружања. НАТО је тренутно практично у директној конфронтацији са РФ.

Шта ако ЦГ не уђе у НАТО? Шта ако промени опредељење? НАТО-у је битно да држи Отрант под контролном, а свако појачање му је добродошло с обзиром да Словенија и Албанија немају ракете брод-брод.

Како се сукоб буде пролонгирао или евентуално распламсавао све мале НАТО чланице ће на овај или онај начин почети да купују све више наоружања са или без потребе.

Неко би могао да се запита: Шта ће Чешкој РВ и авојација када су у централној Европи окружени НАТО земљама? Мораће да употребе грипене по наређењу са ''врха'' ако то буде требало против Русије или неког другог.
« Last Edit: May 17, 2015, 10:07:54 pm by torpedo011 » Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #271 on: May 17, 2015, 10:28:56 pm »

Minolovac, bez ikakvog omalovažavanja sam hteo analizirati pomorsku moć HRM.

To se nikako ne može uporediti sa nekadašnjom JRM koja je bila modelirana prema politici bivše SFRJ. Tada je ''glavni'' neprijatelj na Jadranu bila Italijanska RM, i smatralo se da joj JRM mora barem delimično parirati.

Gledajući HRM i njen trenutni potencijal, ne mogu zamisliti protiv koga ta sila može biti uperena i upotrebljena. Italija i Slovenija su u NATO - znači nisu neprijatelji. CGRM ne postoji, Albanska RM isto tako. Brodovi HRM po svojim gabaritima ne mogu preuzeti neke obaveze u otvorenim velikim morima kao što je Sredozemno more ili šire.
Upravo zbog toga, još jednom postavljam pitanje: da li Hrvatskoj, u trenutačnom vojno - političkom okruženju treba pomorska sila sa takvim potencijalom? 
Ovo su identične riječi svih naših raznih "Udrugara" (za zaštitu životinja, pedera, manjina, kukaca.....) "što će nam to, što će nam ovo", ali ne treba se time zamarati, dapače treba razmišljati o što boljem održavanju, povremenom remontu ili pak modernizaciji ovih ili drugih protubrodskih raketa.
O plotunu HRM-a neka razmišljaju oni koji trebaju biti na "primajućem" kraju. Volim kad se pojedinci koprcaju a znaju tko jedini je sposoban na istočnoj obali Jadrana pokazati kakve-takve "zube". Također mnogi su u pravu kad govore da su pojedine vojske na ovom našem području jako, jako traljavi, loši gospodari svoje vojne tehnike...
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #272 on: May 18, 2015, 08:30:35 am »

Trenutno vojno političko okruženje može se promijeniti preko noći, rasprave o tome što će nam ovo ili ono kad nas čuva NATO samo pokazuju kratkovidnost onih koji zagovaraju ideju da, eto, sada smo sigurni.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #273 on: May 18, 2015, 08:44:57 am »


Složio bih se sa predhodnikom ali i sa drugima djelimično.Kao laik,moje razmišljanje ide tako,da treba poći od toga:Hrvatska je nezavisna država i kao takva ima pravo da pravi oružane snage i strategiju,prema svojim mogućnostima i potrebama i za to ne mora da daje objašnjenja bilo kome.
Isto tako niti drugima nije zabranjeno da razvijaju svoje snage kako hoće,pa možda i iz onih para što su dobijene za sekundarne sirovine,no to je za drugi topik.

Poz.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #274 on: May 18, 2015, 08:54:04 am »

Minolovac, bez ikakvog omalovažavanja sam hteo analizirati pomorsku moć HRM.

To se nikako ne može uporediti sa nekadašnjom JRM koja je bila modelirana prema politici bivše SFRJ. Tada je ''glavni'' neprijatelj na Jadranu bila Italijanska RM, i smatralo se da joj JRM mora barem delimično parirati.

Gledajući HRM i njen trenutni potencijal, ne mogu zamisliti protiv koga ta sila može biti uperena i upotrebljena. Italija i Slovenija su u NATO - znači nisu neprijatelji. CGRM ne postoji, Albanska RM isto tako. Brodovi HRM po svojim gabaritima ne mogu preuzeti neke obaveze u otvorenim velikim morima kao što je Sredozemno more ili šire.
Upravo zbog toga, još jednom postavljam pitanje: da li Hrvatskoj, u trenutačnom vojno - političkom okruženju treba pomorska sila sa takvim potencijalom? 
Talijani su i prije prvoga rata bili saveznici sa AU, pa su se onda predomislili.
neka raketa i brodova. Pomorska smo zemlja i zato trebamo mornaricu.
A kada smo kod broja raketa, Nijemci imaju 20 raketa RBS-15 Mk3, koje ni nakon 8 godina, jos nisu operativne. Namijenjene su za 4 korvete koje bi trebale imati BK od 8 raketa. Znaci ni Njemacka nema bas neki puni BK u skladistima.
Cestitke Stipanovicu, Hranju i svim pripadnicima HRM. Svaka cast!!!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #275 on: May 18, 2015, 09:22:41 am »

...................
Vidim dosta omalovažavanja prema Hrvatskoj, od onog Ćirinog da su hrvati sve sjebali .........


To nije tačno. Ja nisam nikom kriv što neki nevide dalje od nosa, nabildovani euforijom. Ja  samo baratam činjenicama i to je sve.
Kako tumačiti sledeće nego kao nebrigu. HRM je nasledila 49 raketa. Lansirala dve, a ostale 47 prepustila vremenu. Umjesto da
se reagovalo na vrijeme, propalo je 27 nepovratno. Ostalo 20, koje će se navodno remontovati u naredni 4-5 godina. Dobro je da
su i to nekako spasli. I šta sada, jeli to omaložavanje? Manite se ćorava posla.

Gledajući sve to, udarna moć HRM je momentalno daleko slabija nego samo pre 10 godina i to je činjenica. Samo činjenice i bez
slijepe euforije, uz svako dobro.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #276 on: May 18, 2015, 10:05:35 am »

Lansirane su tri, ostale su OK. Slažem se, manimo se ćorava posla i idemo delati - rekao bi jedan lopov.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #277 on: May 18, 2015, 10:28:52 am »

Ćiro, osvrni se po svojem dvorištu, Znam da je slađe ogovarati komšiju, ali od one silne tehnike koju ste odvukli u Boku, reci mi što još plovi.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #278 on: May 18, 2015, 10:36:24 am »

Ćiro, osvrni se po svojem dvorištu, Znam da je slađe ogovarati komšiju, ali od one silne tehnike koju ste odvukli u Boku, reci mi što još plovi.

Ti kad nemaš argumenata, ponavljaš istu mantru. Kakve sad to ima veze sa ovom temom. Po tvome niko nesmije diskutovati o HRM ko
nije Hrvat i iz Hrvatske. A ti možeš kao i sad o ostalima sa Balkana da mlatiš kad ti se prohte. Ti možeš nešto što drugim nastojišiš
uskratiti.
Usput, ne pripisuj mi dvorište, ukoliko ga ja ne smatram svojim. Ja nemam više dvorišta, uništeno mi je i razrušeno i u srcu i u stvarnosti.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #279 on: May 18, 2015, 11:11:04 am »

kad smo se vec dotakli b/k moze li jedno objasnjenje?
JRM je imala na stanju 66 P-21 i 49 P-22 raketa. koliko znam P-21 se moglo ispaliti samo sa RČ (kojih je bilo 10 -ukupno 40 raketa) dok su P-22 bile predviđene za RTOP (6-12r), VPBR (4-16r) i BROM (8-16r) (ukupno 44 lansera ako se ne varam).  zbog cega se kupilo toliko malo raketa? ili je to bilo sasvim dovoljno

ne zelim politizirati, zanima me sa prakticnog gledista u vezi b/k
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #280 on: May 18, 2015, 11:17:20 am »

За РЧ иде П-15. П-20 је ишла за РТОП и ВПБР 31 и 32. За 33 и 34 су ишле П-21/22.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #281 on: May 18, 2015, 11:17:36 am »

Ajde sad lijepo kad je svak iznio svoje ovdje ćemo stati vratiti se temi, nadam se da ste me razumijeli i da sam bio dovoljno jasan, unaprijed zahvaljujem!
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #282 on: May 18, 2015, 11:38:33 am »

За РЧ иде П-15. П-20 је ишла за РТОП и ВПБР 31 и 32. За 33 и 34 су ишле П-21/22.

zna li se koliko je bilo P-15 na stanju
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #283 on: May 18, 2015, 12:11:27 pm »

За РЧ иде П-15. П-20 је ишла за РТОП и ВПБР 31 и 32. За 33 и 34 су ишле П-21/22.
i BROM-ovi su mogli lansirati P-21/22
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #284 on: May 18, 2015, 07:38:22 pm »

Diskusija je žestoka - ali se ne tiče ovoga topica.

Ne bi bilo loše da moderator premesti odavde ono što valja u topic o HRM, pa da nastavimo diskusiju argumentovano i staloženo o raketama RBS-15 u HRM, o trenutnoj moći HRM, i o strateškim opredelenjima Hrvatske, vezano za ratnu mornaricu. Bilo bi interesantno prodiskutovati o tome, obzirom da mnogi od nas nisu laici po tom pitanju, pa da vidimo sa čime se možemo složiti a šta (eventualno) ne valja. Sa druge strane, ova diskusija dokazuje da među nama ima laika, što se tiče mornarica i mornaričkog naoružanja - pa da čitajući stavove znalaca i oni nešto nauče.

Diskusije, gde batik moje argumentovano razmatranje o tome koliko je raketa potrebno HRM u prvom plotunu i protiv koga u trenutnom strateškom opredelenju Hrvatska misli upotrebiti 48 protivbrodskih raketa, uspoređuje sa diskusijom za i protiv javog nastupa pedera - su neumesne i nemaju veze sa ovim forumom.
Batik, radi tvoje informacije: udarna grupa oko nosača aviona USA, u prvom plotunu nema toliki broj protivbrodskih raketa - pa svoja razmišljanja smatram sasvim argumetovanim!   

Takođe, Perun - uključuje se aktivno o diskusiju, a ne raspolaže osnovnim znanjem o raketnom oružju u JRM. Zato, molim drugove forumaše da se uzdrže od nesuvislih postova, koji su iznedrili iz svog emocionalnog stanja, i da se oslone na svoje znanje - pa da i mi nešto naučimo.

Isto tako Ćiro: ti si čovek pun znanja i iskustva vezano za vojnu tehniku, zato bi trebalo da u svojim diskusijama prezentuješ svoje znanje a ne svoje emocionalno stanje!

Ja lično, na ovom sam forumu, da bih naučio nešto novo o oružju i da prenesem svoja znanja i iskustva koja sam stekao kroz dugogodišnju karijeru.

Nadam se da ovim postom nisam nikog uvredio, malo sam otišao u off topic, ali sve u nameri da se diskusija svede na nivo koji dolikuje ovom forumu.
Još jednom molim moderatora, da iz ove diskusije probere ono što valja, pa da se to premesti u temu o HRM (ima materijala za diskusiju, ne bi trebalo sve neselektivno obrisati), a da ovde ostanemo u okviru vojnih vežbi HRM.
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 41   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.