PALUBA
March 29, 2024, 08:05:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Minobacač 82mm M69 (A)  (Read 59355 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #15 on: November 27, 2010, 03:06:09 pm »

To je nišanska sprava NSB-1.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Po rečima Dzumbe, trebala bi da postoji i NSB-2 i NSB-3
NA toj slici bi trebala da bude NSB-2
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U temi oko minobacača, postavio sam sliku delova MB M69.


Nišanska sprava se nosi u posebnoj futroli (desno gore na slici)

Na slici fale nožice MB, i postolje, a ono što izgleda kao nožice je postolje artilerijske busole.

LPB


* NSB 1.jpg (244.3 KB, 1138x794 - viewed 997 times.)

* 60mmM57_Sight.JPG (90.56 KB, 640x480 - viewed 1102 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: November 27, 2010, 03:11:26 pm »

Hvala na odgovoru.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #17 on: November 27, 2010, 06:17:18 pm »

NIŠANSKA SPRAVA ZA MINOBACAČ 120 mm NSB-4B

Tehničke karakteristike:
Uvećanje1,8 x
Vidno polje
Ulazna apertura 12,7 mm
Prečnik pupile 5,5 mm
Udaljenje pupile 25 mm
Mogućnost viziranja od -13° do +25°
Tačnost zauzimanja horizontalnih uglova 0-01,5
Tačnost zauzimanja vertikalnih uglova 0-02
Najmanja podela ploča pravca i visine0-01
Najmanja podela doboša pravca i visine 1-00
Podele 60-00 ili 64-00
Osetljivost libela 5-7’
Masa sprave 0,8 kg
Osvetljenje baterijsko ili beta izvorom svetlosti


Mislim da su i TT podatci za NSB-1,NSB-2 i NSB-3 dosta slični.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #18 on: November 27, 2010, 10:26:44 pm »

Постоје нормиране радње за постављање МБ-82 у борбени положаја. Мислим да Раде може погледати у правило и да нам каже колико је то. Нас питомце ВА, смер пешадија, тежишно у 3.години доста су вежбали за рад са минобацачима у свим улогама - и послуге и командира одељења, а у четвртој години као командире водова и старешина ватреног положаја. Било је и такмичења послуга. Почетни положај је да послуга носи делове МБ на леђима (нишанџија цев, пунилац лафет, доносилац подлогу, додавач кутију са минама). На команду је требало  претрчати 10-15м са са опремом на леђима, скинути делове минобацача , ископати рупу за подлогу, саставити минобацач, ставити нишанску справи и изврхунити либеле. Мислим да се то радило за око минут-минут ипо. У сваком случају доста брже од норме. Код свега тога је врло битан тимски рад и увежбаност.

Ако је командир одељења вешт он ће за то време подесити бусолу лаког типа и припремити елементе. Све у свему време спремности за гађање код јако увежбане послуге је пар минута. Ово се односи на одељење МБ. Код вода је мало дужа процедура јер гађа више оруђа, осматрачница командира (који са собом има, осим везисте и осматрача-извиђача) је удаљена пар стотина метара, па је потребно да старешина ватреног положаја пре гађања добро прорачуна елементе, али ни то не би требало да је дуже од десетак минута. Поменуо сам да се код гађања водом МБ-82 користи перископска бусола (била је то у моје време ПАБ-2). Једна је код командира на осматрачници,а друга код старешине ватреног положаја.

На прецизност гађања врло утиче то како је минобацач постављен, односно утврђен. Посебно је важно учврстити подлогу одмах, пре првог опаљења. Минобацач М69, за разлику од старијих модела омогућава гађање а да подлога не мора бити укопана (може се подлога поставити и на асфалтни пут), али то ипак није најбоље решење. Најбоље је када се подлога добро учврсти. Зато доносилац ашовом ископа рупу промера подлоге која је мало закошена према напред (правцу гађања), а онда стане изнад те рупе, дигне подлогу изнад главе и свом снагом је забије у тло, па још добро скочи по њој, како би је још боље учврстио. И поред тога, код првог испаљивања мине, подлога још мало урони у тло. Ако је тло превише меко може и "потонути", што није добро. Ако је тло претврдо,а подлога недовољно учвршћена "скакаће". Затим, краци лафета морају бити постављени под углом који добро ослањају цев. Цев мора бито такође правилно остављена. Зато на наруквици лафета (онај део који "хвата" цев има бела линија, као и на цеви, па с еоне морају поравнати. Такође на цеви постоји изнака преко које не треба "копчати" цев, већ само испод тога. Ако се о свему овоме не води рачуна биће промашаја, па се чак минобацач може преврнути. Наш наставник наставе гађања у ВА, један диван и духовит човек (Тихомир- Тика Стојановић), врстан познавалац минобацача, иначе учесник НОБ-а и свршени питомац 1. класе ВА ДФЈ, је имао један симпатичан начин провере стабилности минобацача. Приђе постављеном минобацачу (месту где је причвршћена цев) и куковима га удари са стране. Ако не падне постављен је добро. Лоше постављање минобацача је на снимцима (често сам то виђао у време тачке 11., као и на снимцима са неких ратишта Азије и Африке) лако уочити: "скаче" или лафет или подлога ули све заједно, клима се лево-десно. Ако све ово не уради како ваља џабе рачунари, ГПС и сличне справе. Те справе, по мом суду код употребе код гађања овим минобацачима (82мм) можда не убрзавају битно припрему елемента али обезбеђују већу прецизност (мања је могућност грешака у рачунању).

Такође, је врло важно после првог, али и каснијих опаљења да нишанџија провери да ли глетка "нишани" пикет и да ли су либеле "врхуњене". Ако је тло меко, подлога минобацача мало утоне и то сигурно поремети либеле. Зато се то мора поправити ("изврхунити" либеле). Промена барутног пуњења такође може изазвати "поремећај".

Све у свему, можда, када се овако пише и чита изгледа компликовано, али у суштини није. Морам рећи да је мојим друговима у ВА минобацачка настава, односно припреме ватри и рад у улози командира и старешине ватреног положаја, била тешка и мало је ко то волео. Од нас 100-тинак, можда је тек 20-30 то знало солидно, а једно 5-6 стварно добро.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #19 on: November 27, 2010, 10:52:46 pm »

Када је у питању минобацач 60мм и нишанска справа на слици коју је поставио Божо треба рећи да се ради о једном занимљивом решењу (мислим на нишански систем COCOS) који знатно олакшава рад нишанџији. Минобацач је конструкција хрватске војне индустрије из 90-тих година, на бази неких страних решења (Thomson -Brandt). Поменуо сам да се након одређивања даљине до циља бира (одређује) барутно пуњење које ће мину довести до циља. Код овог система, који садржи мали рачунар, нишанџија на кончаници "види" који ће домет добити ако цев минобацача држи под углом под којим га држи (минобацач на слици нема лафет - краке, већ се држи руком и нагиб цеви мења нишанџија померајући цев руком) и које му је барутно пуњење потребно да би га и досегао. Дакле не требају му таблице гађања, што убрзава процес припреме елемената.

Код ових, малих "командо" минобацача врло честа је пракса ( и потреба) "одокативног" гађања где је главни "штос" одредити даљину до циља и држати цев у његовом правцу. Такође, врло честа је потреба и пракса да се гађа директно (непосредним нишањењем у циљ), а не посредно и коришћењем пикета. Код таквих гађања овај систем је одличан.

Минобацачи 60мм са лафетом, какав је био онај произвођен у време СФРЈ, имао је нишанску справу НСБ-1 и ватре су се могле припремати на исти начин као и код МБ-82. Зато је било могуће груписање  више минобацача и остваривање прецизних ватри са свима њима. Међутим, даљине гађања су биле мале па је и сврха таквог начина коришћења дискутабилна. Ове минобацаче су доста потисли аутоматски бацачи граната који имају сличан домет, а већу прецизност. Ипак, минобацачи 60мм, бар по мом мишљењу, имају и даље перспективу у диверзантским дејствима за брзе , краткотрајне нападе на статичне циљеве или у заседама за одбијање противнапада или потраге при извлачењу група.
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #20 on: November 28, 2010, 12:08:12 am »


Све у свему, можда, када се овако пише и чита изгледа компликовано, али у суштини није. Морам рећи да је мојим друговима у ВА минобацачка настава, односно припреме ватри и рад у улози командира и старешине ватреног положаја, била тешка и мало је ко то волео. Од нас 100-тинак, можда је тек 20-30 то знало солидно, а једно 5-6 стварно добро.

To mi je bio najinteresantniji dio PNNG, tek tu shvatis koliko su pjesadija i artiljerija dva razlicita svijeta. Gadjanje minobacacem 82mm je ujedno i bio vrhunac nastave iz PNNG. Imao sam srecu da na tom gadjanju budem jedan od nisandzija ( gadjali smo iz dva orudja). A jos vecu srecu sam imao kad sam primjetio da mi je punilac kod druge granate okrenuo minu sa upaljacem na dolje. Zaboravio sam vec princip rada upaljaca, ali mislim da nam nebi bilo svejedno da je dotakao iglu na dnu cijevi. Moj punilac, inace odlican pitomac, se malo uplasio i zamalo da nadrljamo.
 
Gadjali smo rov, neposredno, na nekih 1,500m i "urakljili" smo ga mislim, samo sa dvije granate. Treca je bila u rov. Ali ruku na srce, elemente nisam je odredjivao, vec smo postavili minobacac i poslije samo zauzimali elemente.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #21 on: November 28, 2010, 01:57:46 pm »

Упаљач минобацачке мине је тренутног дејства а армирање (довођење у положај за дејство) је инерцијално. Када се скине транспортни осигурач (механички спречава било какво кретање делова механизма упаљача) упаљач и даље неће активирати мину док се не армира. Армира се током испаљивања мине. Наиме, приликом активирања барутног пуњења мина под притиском барутних гасова нагло и брзо креће из цеви. Том приликом, под дејством инерције, део механизма "креће" уназад, ослобађа куглице које блокирају ударну иглу, тако да је она сада слободна, може да се креће. На око 15-20м упаљач је спреман за дејство. Сваки удар у неку иоле јачу препреку довешће до активирања експлозива у мини. Колико се присећам, конструкционо, упаљач је сличан оном на гранати топа 76мм Б-1. Заборавио сам која је сила потребна за активирање, али је довољно да, на пример, удари у крошњу дрвећа па да се активира. Зато онај који одређује положај минобацача мора да води рачуна да на правцу лета мине у узлазној путањи нема никаквих препрека, посебно у самој зони распореда минобацача јер ће побити сопствену послугу.

Ако се грешком окрене мина наопако и спусти у цев, не би требало да се активира јер је потребна већа брзина за армирање упаљача. Међутим, то (армирање) се може извести наглим и брзим потезом руке (при том се мина држи вертикално, упаљач увис) и ударањем репа стабилизатора у тврду подлогу. Зато код манипулације са минама код којих су скинути транспортни осигурачи треба бити пажљив и опрезан, али не и уплашен, јер се ништа неће и не може десити ако се поступа правилно.

Ако се мина погрешно убаци у цев или мина не излети из цеви, а барутно пуњење је постављено, ударна игла минобацача активирана (на минобацачу, на дну, се налази ударна игла- шиљак на који се "набија" каписла основног пуњења у репу стабилизатора мине), онда се сачека неко време, па ако још увек мине не излети, лупа се пикетом, држаљом ашовчића или неким дрвеним предметом по цеви (да мина склизне на дно, ако је цев запрљана па је мина заглавила ). Ако опет мина ни тада не излети приступа се отклањању застоја. Тада се цев одваја од подлоге, нишанџија је диже увис а пунилац обухвати обема рукама отвор цеви (палац на палац, кажипрст на кажипрст) тако да ухвати мену када крене да клизи. Руке држи тако да му упаљач прође између прстију а мину ухвати за проширени део тела. Мина се одстрањује и касније уништава експлозивом.  Лично сам то урадио два пута на гађањима као питомац ВА. Једном у послузи минобацача где сам био, а једном сам заменио друга у улози пуниоца који се уплашио.

Заборавио са рећи да се ударна игла на дну минобацача код М-69 може укључити и искључити, односно поставити у положај да активира мину и када је увучена и не може активирати мину. Код застоја се прво искључи та игла, а онда ради како сам описао. У скоро 90% застоја узрок је тај да послуга заборави да укључи ударну иглу, па барутно пуњење мине и не може да се активира.

Да би мина излетела из цеви потребно је да се у стабилизатор мине, код припреме мине, прво постави основно пуњење. Један од узрока застоја може бити и тај да се заборави поставити основно пуњење. То је један већи патрон од картона налик ловачком метку. На дну је каписла која се "набада" на ударну иглу у минобацачу. Каписла пали барут у патрони који експлодира и преноси детонацији кроз перфорацију стабилизатора мине на допунска пуњења прикачена око стабилизатора. Мина ће излетети из минобацача и када је на њој само основно пуњење, али је домет врло ограничен, мислим око 500м максимално.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #22 on: November 28, 2010, 02:35:22 pm »

Jako zanimljiva iskustva.

Quote from: Džumba
...Ако опет мина ни тада не излети приступа се отклањању застоја. Тада се цев одваја од подлоге, нишанџија је диже увис а пунилац обухвати обема рукама отвор цеви (палац на палац, кажипрст на кажипрст) тако да ухвати мену када крене да клизи. Руке држи тако да му упаљач прође између прстију а мину ухвати за проширени део тела. Мина се одстрањује и касније уништава експлозивом.  Лично сам то урадио два пута на гађањима као питомац ВА. Једном у послузи минобацача где сам био, а једном сам заменио друга у улози пуниоца који се уплашио...

Da li moguće da se dogodi nesreća prilikom ručnog vađenja mine kod ovkvih zastoja i da li je bilo nesreća.
Verujem i ako je bilo nekih nesreća da su one u jako malom broju zbog ovoga što si naveo gde se zaboravlja aktivacija udarne igle u 90% slučajeva. Možda i grešim.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #23 on: November 28, 2010, 03:21:54 pm »

Nesreća uvek može da se desi, samo je pitanje da li je upaljač mine oštar ( što ne bi trebalo da bude jer se to događa tek posle njenog ispaljivanja).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #24 on: November 28, 2010, 03:32:40 pm »

Artiljerci, čestitam za iscrpno izlaganje!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #25 on: November 28, 2010, 03:41:46 pm »

Мени није познато. Бар не да се мина активира приликом отклањања застоја. Ако је и било није било тежих последица. У време тачке 11. је могуће да је  било несрећа, али вероватно не у току отклањања застоје већ током самог гађања. Узроци су најчешће они које сам описао када се не води рачуна о месту положаја минобацача и слободном пролазу мине док излеће. Заправо ни за те случајеве не знам, али је претпоставити да их је било.

Познато ми је да се десило (знам два таква случаја) да се упали барутно пуњење на минама које су остављене поред минобацача. Наиме, приликом једног показног гађања у ПШЦ у Сарајеву (послугу су чиниле старешине, јер ко би други урадио ово што следи), да би скратили време и не би трчали до муницијске станице, припремили су уз сваки минобацач десетак мина са постављеним барутним пуњењима. Ставили су их поред минобацача на пар метара, сложене баш као на слици која је постављена раније. Приликом испаљивања мине за њом сукну барутне честице и дим сагорелог барута. Међутим, горућа искрица барута је пала на барутно пуњење мине крај једног од минобацача и запалила их (барутна пуњења). Наравно, када је то почело да гори (чује се шиштећи звук) сви су се уплашили, неки су одмах легли ту поред, а неки су и побегли. Није се ништа десило, само је изгорео барут у пуњењима и шаторско крило испод мина. Мине се нису разлетеле јер није било компресије, чак се ни основна пуњења нису запалила. Ипак, поука је јасна, треба поштовати правила и не импровизовати ако није нужда (само у рату а и тада опрезно).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #26 on: November 28, 2010, 03:44:23 pm »

Ловац, ја сам ипак "обични" пешадинац. Минобацач 82мм је главно средство ватрене подршке пешадије и није артиљеријско оруђе. Друга је ствар што правила гађања , посебно управљања ватрама артиљерци далеко боље знају од пешадинаца. За већини пешадинаца управљање минобацачким ватрама је "шпанско село".
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #27 on: November 28, 2010, 04:51:28 pm »

Mina za MB 82 mm M69, o kojoj je govorio kolega Dzumba

Vidi se osnovno punjenje i dodat na punjenja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


LPB



* Mina m74.jpg (145.36 KB, 550x1215 - viewed 682 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #28 on: November 28, 2010, 05:01:42 pm »

Paljenje neupotrebljenih barutnih punjenja 155 mm.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Isto ili vrlo slično gore i druga barutna punjenja.

LPB


* DSC02849_resize.JPG (118.77 KB, 1200x900 - viewed 461 times.)

* DSC02851_resize.JPG (110.15 KB, 1200x900 - viewed 400 times.)

* DSC02852_resize.JPG (43.85 KB, 1200x900 - viewed 273 times.)

* DSC02853_resize.JPG (42.1 KB, 1200x900 - viewed 302 times.)

* DSC02854_resize.JPG (118.02 KB, 1200x900 - viewed 310 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #29 on: November 28, 2010, 05:29:21 pm »

Hvatanje mine po PS

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* zastoj.jpg (235.7 KB, 504x732 - viewed 495 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.