PALUBA
April 16, 2024, 04:00:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Stručna rasprava „Briga i rad s ljudima"  (Read 2193 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 07, 2012, 01:10:31 pm »

Stručna rasprava „Briga i rad s ljudima"


07.11.2012.

Načelnik Generalštaba general-potpukovnik Ljubiša Diković otvorio je danas, u Domu Garde na Topčideru, stručnu raspravu o temi „Briga i rad s ljudima – preduslov efikasnih vojnih kolektiva“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stručnoj raspravi prisustvovali su pomoćnik ministra odbrane za ljudske resurse Jovan Mijaković, direktor Inspektorata odbrane general-potpukovnik Aleksandar Živković, kolegijum načelnika Generalštaba, komandanti komandi operativnog nivoa, komandanti jedinica nivoa brigada i bataljona, kao i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

General Diković istakao je da je to značajna tema, jer struktura ljudi koji prisustvuju raspravi govori upravo o tome.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Danas su ovde komandanti, komandiri, psiholozi, profesori, doktori, načelnici odseka i referata za moral – dakle ljudi čiji dan počinje i završava se susretom s čovekom. Taj čovek je oficir, podoficir, civilno lice, pripadnik Vojske Srbije sa svojim vrlinama i manama, željama, planovima, posvećen sistemu. To su ljudi s časti i dostojanstvom, različite percepcije o osnovnim društvenim i ljudskim vrednostima. Naša snaga je u tom čoveku, a naša moć je u kolektivu. Briga i rad s ljudima je ključna rečenica uspeha i neuspeha, bilo gde i bilo kada. Prvo briga, pa onda rad, jer jedno bez drugog, u radu s ljudima, ne može, rekao je načelnik Generalštaba.

Načelnik Uprave za ljudske resurse pukovnik Petar Bošković predstavio je učesnicima današnje aktivnosti plan stručne rasprave i način rada, i istakao da je cilj rasprave svestrano sagledavanje stanja i značaja brige i rada s ljudima u Vojsci Srbije, kao i mesto i uloga starešine i stručnih organa u tom procesu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stručna rasprava obuhvata četiri celine – iskustva iz kontrola, psihosocijalno stanje i psihofizička opterećenost profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, zdravstveno stanje profesionalnih pripadnika Vojske Srbije, zatim mentalno higijenski aspekti brige i rada s ljudima i briga i rad s ljudima u procesu obuke, motivisanje ljudstva i izgradnja dobrih međuljudskih odnosa.

Izvor: Ministarstvo odbrane Republike Srbije


* stručna rasprava_2.JPG (102.43 KB, 1024x678 - viewed 128 times.)

* stručna rasprava.JPG (162.08 KB, 1024x678 - viewed 114 times.)

* stručna rasprava_1.JPG (148.62 KB, 1024x678 - viewed 113 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1 on: November 07, 2012, 01:31:06 pm »

A da li je iko od izlagača povezao temu o stresu,psihofizičkom zdravlju i rešavanju statusa i ostalih materijalno finansijskih i ostalih komunalno-stambenih problema pripadnika vojske koji takođe utiču na svakodnevno profesionalno funkcionisanje istih?

I opet će neko reći "Ko o čemu, baba o uštipcima" a vi o parama.

A ja ću takve "dušebrižnike" podsetiti postavljanjem definicije "Zdravlja" postavljene i zvanično davno usvojene od strane Svetske Zdravstvene Organizacije.

Koja glasi: "Zdravlje je telesno, duhovno, socijalno i ekonomsko blagostanje, a ne samo odsustvo bolesti".

Ista definicija obavezno se izučava u okviru predmeta Etika i predmeta Socijalna medicina na domaćim Medicinskim fakultetima.

A danas ispada da je najteže čoveku biti čovek.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #2 on: November 07, 2012, 04:00:50 pm »

Zar je bilo potrebno da neko pogine i to ne bilo ko pa da se neko seti da tom heroju supruga nema posao.

Eto kakva je to briga o čoveku.Koji je u poslednjim trenucima vodio brigu o tuđim životima, životima civila a mogao je eto da umesto o komandama misli, čime će da plati stanarinu i šta će deca sutra da mu jedu.
Nisam za uvrede predhodno izrečene.Pa molim da se više ne iznose na taj način.
Mislim da o ovoj ozbiljnoj temi možemo i bez preteških reči da razmatramo, pa ako iko od odgovornih posećuje forum neka čita i postupa po sopstvenoj savesti.

Kako bilo ko u sistemu vojske sa gomilom statusnih problema može da bude stalno pozitivan i staložen i u profesionalnom radu i u odnosu  prema kolegama.To sve stvara i loše odnose u jednom momentu a i odnos prema predanosti profesiji.
Najgore je kada čovek kao individua shvati da je ostao sam, predan samom sebi, tu svakave devijacije morala posle mogu da dođu do izražaja.Ne uopštavam.

Zato i mislim da su pravi heroji svi pripadnici vojske i uopšte sistema odbrane koji se i pored gomile problema još uvek profesionalno i ljudski, svakodnevno, pronalazeći nekakvu drugu motivaciju, odnose i prema službi,prema kolegama i podčinjenima obavljajući svoju prefesionalnu dužnost.
"Junaštvo je čuvati drugog od sebe" vladika Petar Petrović Njegoš.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #3 on: November 07, 2012, 05:51:19 pm »

Свакако да је стамбено питање једно од важнијих, али је врло тешко то решити, у данашњим условима, а да то буде и праведно и законито. То свакако није и једини садржај који утиче на људе, посебно у сложеним системима као што је војска. Ту су и оно што се зове "услови живота и рада", ту су и услови за даље усавршавање па и напредовање, ту је су и опрема и наоружање и њихов утицај на човека и ту је и породица и утицај посла који се обавља на породицу и најважније - здравље (опште и ментално). Из саопштења се не види најдетаљније о чему је било конкретно речи, односно који су садржају саопштења - дискусија, али се сигурно о свему овоме дискутовало.
« Last Edit: November 07, 2012, 08:10:03 pm by dzumba » Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #4 on: November 07, 2012, 07:34:15 pm »

Velika je besparica.

Vojska to sigurno oseća.

To osećaju ljudi u i van vojske.

Svi blago rečeno čudni događaji mogu da imaju ozbiljne posledice po ljude u vojsci i njene buduće pripadnike.

Mi koji smo bili u vojsci u neka srećnija vremena pamtimo i dobre i loše strane vojničkog života (govorim u svoje ime, u ime običnog vojnika).

Tada je bilo teško odvojiti se od kuće, domaće klope......... i po kratkom postupku prihvatiti disciplinu.

Mnogi od nas su prihvatili takav život manje-više lako i relativno brzo, "Služenje armije je obaveza i pravo".

Ovo mi je bilo teže da shvatim onda nego danas, sada sam čovek sa mnoooooogo više iskustva.

Sada kada posmatram neke klince, veoma sam zahvalan zato što sam imao tu obavezu.

Ni u jednom trenutku života ozbiljnog čoveka nisam zažalio što sam bio u vojsci.

Verovatno je i tada bilo kukolja i onih koji su "teli leba bez motike" i da se drpom očešu.

Verovatno se tada možda i sakrivao takav drp, to je bio pokušaj da se proglasimo malo boljim no što jesmo, svi mi iz neke prošle države.

Ovo što se danas radi................

Vojska, to su ljudi podređeni politici.

A danas, politika i neki ljudi daju vrlo čudan proizvod.

Mislim da naša vojska treba da postoji, neko je divno rekao " Sloboda košta".

Nešto bi trebalo promeniti.

Jasno je da postoji velika ozlojeđenost a i analiza dešavanja na našoj sceni.

Pozdrav Boris.
Logged
vizant
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 71



« Reply #5 on: November 07, 2012, 08:07:54 pm »

Ok pa vec ste obrisali..
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #6 on: November 08, 2012, 09:49:20 am »

Kada sam pomenuo statusne probleme, mislio sam i na mogućnosti postavljenja, napredovanja,usavršavanja,postavljenja,nagrađivanja pa i na sistem snakcionisanja i procena određenih ponašanja u disciplinskom smislu a mislio sam i na sredstva za rad.

Nadam se da se tamo razmatralo i o određenim preventivnim merama i korekcijama sistema, nadam se........

......samo da ne bude opet "Trla baba lan da joj prođe dan". Lepo svi dođu, izjadaju se jedni-drugima, pa posle ajd kućama kud koji mili moji a naknadnog efekta osim blagog relaksiranja tenzije usled iznetih problema neće biti.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.