PALUBA
March 28, 2024, 10:49:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 104   Go Down
  Print  
Author Topic: J22 Orao  (Read 611066 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« on: November 09, 2007, 07:03:35 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



J-22 Orao

Namena: Jurisnik, jednosed

Pogonska grupa su :
Rolls-Royce Viper 632-41 - motori bez dopunskog sagorevanja (DS)
Rolls-Royce Viper 633-41 - motori sa DS

Duzina: 14,9m, visina 4,5m, raspon krila 9,62m, povrsina krila 26m kvadratnih

Mase: prazan 5 700Kg, normalna u poletanju 8 400Kg, maksimalna u poletanju 11 200Kg

Performanse: maksimalna brzina na nivou mora 1260Km/h, pocetna brzina penjanja 4500m/min vrhunac leta 13200m, borbeni radijus u profilu leta ni-ni-ni (profil leta nisko-nisko-nisko) sa cetiri lansera raketa 128mm – 160km

Naoruzanje: dva dvocevna topa GS-23L kalibra 23mm sa po 200 granata, 2800Kg ubojnih sredstava na jednom podtrupnom i cetiri podkrilna nosaca

Korisnici: Jugoslavija, Rumunija, Republika Srpska


Vazduhoplovno-tehnicki institut iz Beograda je 1968. god. Izradio studiju aviona Orao-jurisnika, u sekundarnoj ulozi frontovskog lovca, pogonjenog sa dva Rolls-Royce motora Viper koji su vec korisceni na ranijim konstrukcijama Galeb I Jastreb. Krajem 1969. god. Vlade Jugoslavije I Rumunije su se dogovorile da se poslovi I troskovi nastavka razvoja podele u odnosu pola-pola. Za projekat YUROM tehnoloska podrska je stigla iz Zapadne Evrope. U Velikoj Britaniji je kupljena licenca za motor i deo avionike, a stajni trap je projektovan u Francuskoj. Osnovni tehnicki planovi dovrseni su sredinom 1972. godine iako je rad prilicno otezan i usporen nedostatkom iskustva kod rumunskih strucnjaka. Napravljeni su planovi za buducu serijsku proizvodnju. Finalizaciju jugoslovenskih primeraka i izradu krila i kormila pravca preuzeo je Soko, fabrika Utva – izradu zadnjeg dela trupa, krilaca i nosaca. Rumunskoj fabrici Iav (Intreprinderea de avioane) su na osnovu podele pripali prednji deo trupa, horizontalni stabilizatori i dopunski rezervoari za gorivo.
Dva prototipa poletela su 30. oktobra 1974. godine u razmaku od dvadeset minuta. Prvi je bio jugoslovenski avion sa evidencijskim brojem 25001 koji je danas izlozen u Muzeju vazduhoplovstva na aerodromu Surcin. Novembra 1976. godine u Mostaru je poleteo prvi dvosed. Identican rumunski avion sledio ga je januara 1977. godine. Letna ispitivanja cetiri prototipa pokazala su da je bitno premasena planirana masa sto je umanjilo performanse i nosivosti ubojnih sredstava. Nizom izmena koje su primenjene na predserijskim avionima izradjenim pocetkom osamdesetih godina smanjena je masa za oko 600Kg. Definitivno resenje je bilo povecanje potiska motora Viper-ugradnjom komore za dopunsko sagorevanje goriva. U saradnji sa kompanijom Rolls-Royce partneri, jugoslovenski zavod Orao i rumunska Turbomekanika su osvajali proizvodnju Viper 633-41. U medjuvremenu jugoslovensko RV(Ratno vazduhoplovstvo) i PVO(protiv vazdusna odbrana) je opremilo 353. IAE (izvidjacka ivijacijska eskadrila) u Mostaru i 351. IAE u Cerklju predserijskim jednosedima i dvosedima prepravljenim u izvidjace sa vojnim oznakama IJ-22 i INJ-22(izvidjac-nastavni-jurisni). Konterjner sa izvidjackom opremom je postavljen na podtrupni nosac. Naknadno je isporucena dodatna serija izvidjaca koja je imala pocevanu povrsinu krila ugradnjom strejkova. Ukupno je isporuceno 26 IJ-22 i 9 INJ-22. Rumuni su svoje avione IAR-93° sa motorima bez dopunskog sagorevanja uvrstili u jurisne eskadrile zbog potrebe za neodloznom zamenom davno zastarelih Mig-17
Pojacani orao SY-1 kasnio je zbog problema sa razvojem komore za DS, pa je prototim poleteo tek 20. oktobra 1983. godina. Veca snaga motora i dodatno smanjenje mase postignuto novim tehnologijama izrade konstrukcije znacajno su podigli performanse. Probni pilot Marjan Jelen je 22. novembra 1984. godine u poniranju premasio brzinu zvuka. Sa jurisnicima J-22 i trenaznim dvosedima sa punim borbenim sposobnostima NJ-22, do kraja osamdesetih, popunjene su tri eskadrile JRV -238. IBAE(Lovacko Bombarderska Avijacijska Eskadrila) u Cerklju, 241. IBAE u Skoplju i 242. IBAE u Podgorici. Ukupno je naruceno 206 aviona za oba ratna vazduhoplovstva. Zbog raspada SFRJ i gradjanoskog rata nisu dovrseni svi primerci. Na aerodromu Mahovljani u blizini Banja Luke, nakon povlacenja federalnih bojnih snaga u SRJ, ostala je pod kontolom srpskih vazduhoplovnih snaga eskadrila sa 12 Orlova. Nekoliko aviona je letelo na borbene zadatke sa krajiskog aerodroma Udbina.
IAR-93B, rumunski pandan J-22, je skromnije opremljen I naoruzan. Na njima lete piloti dve eskadrile 67. Lovacko-bombarderskog puka u Krajovi.



* 1.jpg (25.12 KB, 400x397 - viewed 933 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 03:40:02 pm by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #1 on: November 09, 2007, 07:03:47 pm »

Avion Orao, sa jugoslovenskom oznakom J-22, prvi put je poleteo 30. oktobra 1974. godine i danas čini okosnicu jugoslovenske lovačko-bombarderske avijacije. Ta letelica namenjena je, prvenstveno, za dejstvo po ciljevima na zemlji, ali i za presretanje i uništavanje transportnih aviona i sporijih aparata. Avion je odmah bio koncipiran kao lovačko-bombarderski aparat za podršku trupama. Bilo je predviđeno da te zadatke izvršava na malim visinama i s velikim nadzvučnim brzinama leta, koristeći se širokim spektrom konvencionalnog, vrlo savremenog naoružanja, pri čemu je manevar bit uspeha za postizanje konkretnih rezultata. Od Orla se očekuje da leti danju i noću, po svim vremenskim uslovima, s betonskih i pripremljenih travnatih staza.

Orao postiže izvanredno veliku brzinu na malim visinama, veću od nekih drugih aviona u svetu koji su iste kategorije, što je omogućila savremena aerodinamična koncepcija letelice, oblik trupa, pogonska grupa, te moderan kompjuterski uređaj za poboljšanje upravljivosti (autopilot), pa aparat briše iznad morske površine brzinom od 0,94 Maha.

Orao je visokokrilac strelastih krila i sa stajnim trapom tipa tricikl. Visok stajni trap prilagođen je osnovnoj nameni aviona omogućavajući mu da nosi optimalnu količinu različitih podvesnih ubojnih sredstava najšireg asortimana po gabaritu, obliku i nameni. Ujedno s takvim stajnim trapom moguć je vrlo rastresit raspored aviona u borbenim uslovima, a tom cilju prilagođen je i kočioni sistem aviona, pa se Orao može zaustaviti na kratkoj stazi. Najnovija verzija može poleteti s betonske piste dugačke 690 metara i travnate staze dugačke 820 metara. Avion samostartuje iz vlastitih električnih izvora, a za skraćivanje staze poletanja i sletanja opremljen je zakrilcima i vrlo efikasnim pretkrilcima.

Što se tiče naoružanja novog Orla, na pet podvesnih nosača opremljenih univerzalnim bravama koje prihvataju ubojna sredstva zapadne i istočne proizvodnje aparat može poneti 2800 kg spoljnjeg tereta: bombe RAB-120 od 120 kg, bombe DPT-250 napunjene sa tri i po kilogramskim protivpešadijskim bombama RAP-3,5, zatim 54 kumulativne bombe PTAB-2,5/1,5, ili 44 protivpešadijske bombe RAB-2,5, teške po 2,5 kg. Tu su još i saćasti lanseri sa po 12 raketa od 57 mm, četiri rakete od 127 mm, od kojih su neke s kumulativnim punjenjem, pa 16 bombi RAP-16, te 150-litarski kontejner s napalmom (PLAB-150-L).
Orao nema vođene projektile vazduh-vazduh, ali ima najsavremenije rakete vazduh-zemlja s televizijskim navođenjem Maverick. Prototip aviona imao je topove kalibra 30 mm, ali je kasnije, zbog raznih problema, konačno usvojeno rešenje s dva brzometna dvocevna topa od 23 mm koji se proizvode u Jugoslaviji. Brzina gađanja tih topova iznosi oko 2000 granata u minuti, što omogućava vazdušni boj ako se koriste eksplozivni naboji, dok probojna zrna mogu uništiti ciljeve na zemlji.

Radi uspešnog gađanja, letelica ima vrlo savremen nišanski sistem, kao i francuski lovac-bombarder Mirage III, na kome pilot za vreme raketiranja ili bombardovanja može, u svakom trenutku, pročitati kurs, pravac, nagib, brzinu i visinu leta, sigurnu visinu za vađenje aviona iz poniranja. Sistem HUD („Head-Up-Display“) projecira pilotu sve podatke o ciljevima i položaju aparata u prostoru na prednje staklo kabine. Rezervoari goriva Orla primaju 2400 kg kerozina, čime se ostvaruje taktički radijus od 400 km i dolet do 1300 km. Za veće daljine aparat nosi jedan od tri podvesna odbaciva rezervoara goriva, svaki nosivosti od 500 kg.
Orao ima klimatizovanu i presurizovanu kabinu s najmodernijim izbacivim pilotskim sedištem karakteristike 0-0. To znači da pilot može iskočiti iz zapaljenog aviona dok još stoji na pisti.

Pogonsku grupu Orla čine dva motora Rolls-Royce Viper 633-41 s dopunskim sagorevanjem goriva, forsaž koji s potisnom moći od 22,5 kN na visini od 9000 metara daju Orlu brzinu od 0,97 Maha. Kada forsaž nije uključen, s potiskom od 17,5 kN avion na istoj visini postiže maksimalnu brzinu od 0,94 Maha. U odnosu na predserijsku verziju najnoviji Orao dosta je lakši, 5720 kg prema 8126 kg, pa ima i veću maksimalnu masu (11.300 kg prema 9418 kg), što je postignuto ugradnjom lakših materijala. Radi sigurnog sletanja i brzog zaustavljanja aparat ima po dva točka na glavnim nogama u kojima su ugrađene hidraulične kočnice s diskovima i tarnim pločicama. Automatska regulacija kočenja omogućuje da avion može sleteti i ne prevrnuti se i kad mu jedan točak koči po ledu ili mokroj podlozi, a drugi po suvoj.

Orao ima savremenu radio-opremu, sistem za snabdevanje gorivom s dvostrukim utakanjem, navigacijsku opremu za sletanje pri smanjenoj vidljivosti, te sistem za identifikaciju aviona „svoj-tuđ“. Aparat ima i senzor za signaliziranje ozračenja, odnosno za alarmiranje pilota da ga prati protivnička protivvazdušna odbrana.
Zahvaljujući tom uređaju, pilot u Orlu može ometati vođene i samonavođene rakete koje su na njega lansirane izbacivanjem staniolskih listića za radarski vođene rakete, ili lansiranjem malih patrona visoke temperature koje skreću IC-navođene rakete.

Orao, pored robusne i na oštećenja otporne strukture, ima sve vitalne sisteme udvojene, što mu omogućava preživljavanje i u otežanim uslovima borbe.

Radi se o dobrom lovcu-bombarderu, odnosno jurišniku za vreme u kome je projektovan, sa strelastim krilima, sa vrlo jakim topovskim naoružanjem, uz veliku mogućnost nošenja raznih podvesnih tereta. Avion u horizontalnom letu postiže visoke podzvučne brzine, a u obrušavanju postiže brzinu od 1,03 Maha, bez poremećaja u letu. Na taj način avion može da vodi borbu u vazduhu s oštrim manevrima kako oko zvučnih brzina, bez bojazni za ograničenje sa M=1. Naravno, ovo je važno u prvom delu borbe, jer i nadzvučni avioni nakon oštrih manevara prelaze na brzine oko M=0,9, gde je specifični višak snage najveći.

Radi uspešnog manevra na većim napadnim uglovima avion ima i pretkrilca na spoljašnjem delu razmaha krila.

Takva aerodinamika aviona omogućuje Orlu da se kod visokih podzvučnih Mahovih brojeva uspešno suprotstavi nadzvučnim lovcima generacije MiG-21. S druge strane, generacija lovaca kakvi su F-16 ili MiG-29, umesto pretkrilca opuštaju napadnu i izlaznu ivicu dela krila i time uvećavaju svoje manevarske sposobnosti u tom području Mahovih brojeva. Drugim rečima, u bliskoj borbi na visokim podzvučnim Mahovim brojevima Orao bi mogao uspešno da se nosi sa MiG-21.

Konstrukcija stajnog trapa Orla je inspirisana Jaguarom, a gume su potpuno iste kao kod Jaguara.
Sa novim motorom je razvijen lovac-bombarder Orao J-22NS. To je borbeni avion sa dva motora RR Viper ukupnog statičkog potiska (oba motora) od 44,56 daN. Osnovne geometrijske osobine su gotovo iste kao i kod J-22, jedino je krilu dodato malo hibridno krilo u predelu uvodnika vazduha, što poboljšava aerodinamičke karakteristike krila. Masa praznog aviona (bez podvesnih tereta) je iznosila 5896 kg, a masa goriva u unutrašnjim rezervoarima iznosi 2715 kg. Avion, borbeno opremljen, sa maksimalnom količinom goriva u unutrašnjim rezervoarima ima masu od 8856 kg. Borbeno opremljen avion sa 50 odsto maksimalne količine goriva u unutrašnjim rezervoarima ima masu od 7492 kg.

Prema tome, odnos potiska i mase aviona za presretačku verziju je oko 0,6 čak i za masu pri poletanju opterećenog aviona sa podvesnim borbenim teretima do 10.000 kg, odnos potiska i mase je još uvek oko 0,45. Sa takvim odnosom potiska i mase se mogu postići zadovoljavajuće dužine poletanja i dobre performanse penjanja. Dužina sletanja je i pre toga bila u zadovoljavajućim granicama. Brzina penjanja pri zemlji iznosi oko 80 m/s, sa praktičnim vrhuncem blizu 15.000 m, a maksimalni Mahov broj u horizontalnom letu je 0,97. Maksimalni Mahov broj u obrušavanju je 1,032.

Varijantom J-22NS uglavnom su postignuti predviđeni taktičko-tehnički zahtevi, iako je za to trebalo mnogo više vremena i napora, nego što se očekivalo.

Podvesnim borbenim teretima pripadaju avio-bombe od 500 kg, napalm-bombe, kasetne bombe 2xBL755 velike efikasnosti, dve televizijski vođene rakete tipa Maverick, kontejneri sa raketama 128 i 57 mm, kontejneri sa radarskim i IC-mamcima, i podvesni rezervoari za povećanje doleta.

Osim verzije jednoseda, urađena je i verzija dvoseda za prelaznu obuku pilota s oznakom Orao NJ-22. Prvi let dvoseda je izveden novembra 1976. godine u Mostaru. Posle dvoseda napravljena je i izviđačka verzija IJ-22.
Izviđač IJ-22 nema topovsko naoružanje s odgovarajućim instalacijama, a umesto toga nosi kontejner sa foto-kamerama za dnevna i noćna snimanja. Promenama u konstrukciji je postignuto smanjenje mase aviona za oko 400 kg, ali tada još uvek u potpunosti nije bila primenjena nova tehnologija izrade. Prvi let verzije IJ-22 je izveden januara 1981. godine.

Avioni su se projektovali u Vazduhoplovnotehničkom institutu (VTI) Žarkovo i u Vazduhoplovnom institutu u Bukureštu. Proizvođači aviona su bili preduzeća Soko Mostar i Utva Pančevo i preduzeće IAC u Rumuniji.


izvor. MyCity-Military.com
« Last Edit: June 12, 2010, 09:37:22 am by Rade » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: September 20, 2009, 09:07:55 pm »

Par slika sa aeromitinga:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


I jedan crtež aviona u tri projekcije:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 22.jpg (58.73 KB, 870x616 - viewed 1059 times.)

* img282.jpg (65.93 KB, 640x480 - viewed 1239 times.)

* img283.jpg (65.09 KB, 640x480 - viewed 1239 times.)
Logged
krcedinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



« Reply #3 on: September 20, 2009, 10:06:30 pm »

Ja sam cuo da postoji i takodje nas avion J22 orao teski bombarder takodje i J22 borbeni tacnije lovac
« Last Edit: September 20, 2009, 10:10:53 pm by Rade » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #4 on: September 20, 2009, 10:18:11 pm »

Ne avion J-22 je jurišnik sa sekundarnom ulogom lovca, mada realno tu sekundarnu ulogu nikada nije imao zbog toga što na njega nikada nije ugrađen radar ili rakete vazduh-vazduh.
Logged
krcedinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



« Reply #5 on: September 20, 2009, 10:23:07 pm »

Aha,a koji su onda nasi avioni teski bombarderi (avioni nase proizvodnje koji se koriste u vojsci Srbije).
« Last Edit: September 21, 2009, 09:27:59 am by MOTORISTA » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: September 20, 2009, 10:33:49 pm »

aha,a koji su onda nasi avioni teski bombarderi(avioni nase proizvodnje koji se koriste u vojsci srbije)

Nema ih, nikada ih nije ni bilo. Postojali su samo jurišni avioni J-21 Jastreb i J-22 Orao. Od bombardera smo samo imali Pe-2 i Moskito.
Logged
krcedinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



« Reply #7 on: September 20, 2009, 10:36:36 pm »

E da evo malo dokaza da sam bio upravu lovac bombarder Orao pogledajte na sajtu vojske Srbije.
http://www.vs.rs/index.php?content=daf73b50-01a7-102c-812e-c80ad71b00ad visenamenski avion jurisnik lovac bombarder
« Last Edit: September 21, 2009, 09:28:40 am by MOTORISTA » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: September 20, 2009, 10:44:14 pm »

Pa? Papir trpi sve, Orlu je glavna uloga bila napad na ciljeve na zemlji. Njime je zamenjen J-21 zbog male nosivosti ubojnih sredstava ( J-21 800 kg, J-22 2800 kg s tim što je mogao da koristi i rakete AGM-65). Kao lovac je mogao da se upotrebi samo protiv transportnih i eventualno drugih jurišnih aviona. Čak je i J-20 Kraguj imao "lovačku" namenu u koncepciji ONOR-a, trebalo je da posluži za lov na transportne helikoptere.
Logged
krcedinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



« Reply #9 on: September 20, 2009, 10:52:38 pm »

Postoje dosta serija naseg orla kao JI22 NJ22 itd visenamenski avion Orao uglavnom da je nas Orao svetski avion jedan medju najboljim avionima ali nazalost uskoro ide u muzej kao i G2.
« Last Edit: September 21, 2009, 09:29:51 am by MOTORISTA » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #10 on: October 30, 2009, 09:57:38 am »

Na današnji dan 1974. godine poletela su prva dva prototipa aviona J-22 Orao.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/gpW9niYnLWk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: October 30, 2009, 10:00:22 am by dexy » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #11 on: October 30, 2009, 02:42:13 pm »

Zanimljiva ilustarcija na 0:10 videa. Koliko vidim radar Koplje i motor Klimov RD-35. Radar nije moguće smestiit u nos Orla dokle god se nosna noga uvlači prema napred. Za ugradnju jednog jačeg motora umesto dva Vipera, potrebno je redizajnirati trup i verovatno povećati usisnike vazduha.

Edit:
Sad ponovo gledam i to su u stvari dva motora RD-35 (kao kod Yak-130), umesto 2xViper. Ne znam dimenzije RD-35 i da li mogu da se smeste u trup Orla bez veće prepravke trupa.
« Last Edit: October 30, 2009, 02:48:59 pm by Bandzi » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #12 on: October 30, 2009, 03:31:23 pm »

To je neko maštao na jednom forumu tj. dao svoje viđenje moguće modernizacije aviona. Modernizacija jeste moguća, ali je neisplativa za naše skromno vazduhoplovstvo.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #13 on: October 30, 2009, 04:47:24 pm »

postoji jedan prazan trup u zemuniku, zelene boje bez oznaka
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #14 on: October 30, 2009, 04:50:25 pm »

Mislim da sam negde video fotografije tog trupa, ako je to ono na šta mislim, trup je u dosta lošem stanju.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 104   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.