PALUBA
March 29, 2024, 11:06:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 104   Go Down
  Print  
Author Topic: J22 Orao  (Read 611449 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #1005 on: March 23, 2015, 06:19:35 pm »

@Bozo

Nema na cemu  Wink

Okej, mozda nije bas direktno pljuvanje ali neki clanovi siguran sam imaju "duple standarde" kada porede Orla i neke druge avione.
Orao se i za najsitnije propuste izlaze "zestokoj" kritici (da ne kazem proglasava za "smece") dok kod drugih moze da prodje i "kamion"...
Ako cemo da budemo kriticki nastrojeni ajde onda da imamo prema svima iste arsine!

Ako je sa Orlom da te citiram: "pokazano da su i slabija sredstva sa pravilnom upotrebom imala velike uspehe", to samo govori u prilog tome da je u SFRJ postojao jedan vrlo dobro organizovan sistem obucavanja kadrova, sto sam ja (izmedju redova) i apostrofirao u postu gore.Sta je vredelo nekim nasim susedima hrpa moderne sovjetske tehnike  kada su imali dosta losije programe obuke i uopste samu organizaciju vida?!

A ako je neko sredstvo dejstvovalo VEOMA uspesno  (pa makar i svi TTZ nebili 100% ispunjeni)  ono MORA dobiti prelaznu ocenu i to prema mom misljenju VRLO DOBRU (4+)!

P.S: Voleo bih da imam vremena pa da vam prevedem malo o uvodjenju i samoj upotrebi MiG-23BN i Su-22M4 u Cehoslovackom RV, da vidite da ni ti avioni nisu bili "med i mleko" i da ih je pratilo dosta problema (nizak nalet i ispravnost)  u prvih par godina uvodjenja u sluzbu i po pravilu u poslednje 2-3 godine pred odlazak na remont...
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #1006 on: March 23, 2015, 07:45:10 pm »

Postoji jedan zanimljiv, dosta stručan, članak o mogućnostima aviona G-4 u borbi protiv nadzvučnih aviona. Na kraju se spominje da se ista taktika borbe protiv presretača preporučuje i kod aviona J-22, uz napomenu da su prednosti i nedostaci znatno manje izraženi.

Autor je Predrag Pavlović, ako već ne postoji na forumu, i ako ima interesovanja, postaviću ga u temi o Galebu. 
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1007 on: March 23, 2015, 08:51:55 pm »

Оно што је било тајна тада и данас је.
Рат је трајао од 1991 до 1995 године. Чисто сумњам да ниси чуо за тај догађај.

Evo malo sam zivkao i dobio sam podatke za ex SFRJ i čisto sumnjam da ih danas u RV RS ima više, ali ako je kažnjivo prešutjeti ću...
Koji rat ? Onaj u Sloveniji, Hrvatskoj, BiH, Kosovu ako ćemo tako razgovarati onda je jedini građanski rat bio onaj u Makedoniji između pobunjenih Albanaca i regularne Vlade Republike Makedonije, sve ovo drugo je obuhvaćeno tč.11 ovog foruma i koliko se sjećam prihvaćeni termin je "ratna zbivanja na području ex SFRJ" toliko o tome.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1008 on: March 23, 2015, 09:08:11 pm »

Postoji jedan zanimljiv, dosta stručan, članak o mogućnostima aviona G-4 u borbi protiv nadzvučnih aviona. Na kraju se spominje da se ista taktika borbe protiv presretača preporučuje i kod aviona J-22, uz napomenu da su prednosti i nedostaci znatno manje izraženi.

Autor je Predrag Pavlović, ako već ne postoji na forumu, i ako ima interesovanja, postaviću ga u temi o Galebu. 

Postavljaj obavezno.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1009 on: March 23, 2015, 09:27:46 pm »

@Bozo

Nema na cemu  Wink

Okej, mozda nije bas direktno pljuvanje ali neki clanovi siguran sam imaju "duple standarde" kada porede Orla i neke druge avione.
Orao se i za najsitnije propuste izlaze "zestokoj" kritici (da ne kazem proglasava za "smece") dok kod drugih moze da prodje i "kamion"...
Ako cemo da budemo kriticki nastrojeni ajde onda da imamo prema svima iste arsine!



Ako netko ne djeli isto mišljenje i ne mantra nešto što i nema neko uporište ne znači da "pljuje" i ima "dvostruke standarde", nisam pročitao da je netko rekao da je avion smeće, ali stoji da nije opravdao tehničke zahtjeve, a koliko se sjećam taj avion je trebalo zamjeniti J21 i F-84 u RV i PVO kao avion za neposrednu podršku uz mogućnost samoobrane te kao sekundarni cilj korištenje u izvidničke svrhe.

Avion je bio pretežak za pogon koji je imao (prototip je bio 600 kg teži od J22 mk2 !) imao je ograničene mogućnosti kombinacije doleta ili nošenja UBS-a, istina bog u max konfiguraciji mogao je nakrcati i 2800 kg, ali bez dodatnog goriva (nadopuna gorivom u zraku nije nikad ni razmatrana) i tada mu je radijus bio puno manji od deklariranog, max. brzinu postigao je samo jednom u goloj konfiguraciji i to u obrušavanju stvarne korisna brzina nije bila veća od J21.

Iz nekog razloga originalni topovi od 30mm zamjenjeni su onima od 23 (Gsh), a kako taj top (inače vrlo dobar) ima jednu začkoljicu kod principa rada (jedna cijev "nateže" drugu) koju ni sovjeti nisu nikad otklonili zahtjevao je puno jači kostur, a koji je zbog problema s težinom oslabljen te je stoga bilo popriličnih problema kod pucanja topom.

Zbog čudne koncepcije oko razvoja (suradnja s članicom Varšavskog pakta) nije došla niti mogućnost dobijanja bilo kojeg jačeg ili boljeg pogona, izvorno je J22 projektiran i zamišljen s jednim motorom (kao Mirage f1), ali se moralo zadovoljiti (pra)starim Viperom za koji je već postojala licenca.

Načinom proizvodnje koji je zapravo bio manufaktura, a ne serijska proizvodnja avion nikad nije certificiran kako treba.

Ono što je dobro je da je avion doprinjeo razvoju zrakoplovne industrije, otvori je nove puteve razvoja, učinio je dostupnim nove tehnologije (na žalost nikad implementirane u široku industriju), dao je osjećaj ponosa jednoj maloj zemlji (tada nije baš svatko pravio avione).

Praktična uporabna vrijednost bila je dvojbena, sam način korištenja i taktika napad nije puno odmakla od J21, dođi uoči metu, ponovno okruži naciljaj gađaj i bježi je moglo proći na manevrima u stvarnoj borbi baš i ne, avion nije raspolagao IC mamcima, Iskrin detektor radarskog ozračenja više je štekao nego radio i nije pokrivao baš svaki kut, AGM 65 Maverick s TV navođenjem koji je imala ex JNA je zapravo jedino što je bilo iskoristivo bez nekog izlaganja, ali koliko je kadar zapravo bio istreniran za korištenje, koliko je bio koristan i pouzdan autopilot jer s AGM koji je TV vođen moraš kontrolirati let, čuvati leđa i još trećom palicom navoditi raketu na cilj.....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poanta nije neko pljuvanje, ali bi i druga strana (iz "pravih strana") trebala malo spustiti loptu na zemlju i prihvatiti činjenice koje malo odudaraju od mitologije...

PS netko je spomenu neko "natjerivanje" s f-16 po Bosni i Hercegovini, ne znam da li mislim na isto, ali nešto slično se je desilo, ali je "domorodac" utekao samo iz jednog razloga, američanin ga je slijedio i imao na ciljniku, i nije ga pretjerano smetalo što ovaj leti uz strmine i doline (jebiga malo mu je jača bila avionika) doduše to ga se dojmilo kao kolegu pilota, nije srušen zato što je američanin verziran na striktna pravila i zapovijedi, a ona je glasila da ga ne ruši iznad naseljenog područja iz političkih razloga....... kako znam pa imao sam prilike slušati tog američanina na nekom druženju.....

 Cool


* Capture789.JPG (123.3 KB, 678x694 - viewed 197 times.)
« Last Edit: March 23, 2015, 09:35:08 pm by proxy1969 » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1010 on: March 23, 2015, 09:44:41 pm »



A ako je neko sredstvo dejstvovalo VEOMA uspesno  (pa makar i svi TTZ nebili 100% ispunjeni)  ono MORA dobiti prelaznu ocenu i to prema mom misljenju VRLO DOBRU (4+)!

Ne da nisu 100% ispunjeni, nego nisu niti 10% ispunjeni.

TTZ je predvidjao nadzvucni jednomotorni lovac bombarder sa ugradjenim radarom, naoruzan raketama V-V i V-Z.

Mi smo dobili dozvucan (zvucnu barieru su uspeli da probiju samo jednom u obrusavanju u cilju eksperimetiranja), dvomotoran jurisnik bez radara i bez vodjenih i samovodjenih V-V raketa (ukratko bez lovacki u delu naziva Lovac-bombarder) koji je naoruzan topom, gravitacionim bombama i nevodjenim raketnim zrnima. Samo su nekoliko aviona dobili mogucnost nosenja raketa Maverik, ostali nisu imali mogucnost preciznog bombardiranja sa vecih visina (bombarderski deo naziva u Lovac-Bombarder).

Onda pricamo o manje od 100% ispunjenim TT zahtevima ??

Tacno da je postojala studija o mgucnoscu borbe izmedju aviona Orao i savremenih lovaca, i tamo su ukazane i prednosti i mane, ali tamo je napisano i jos nesto drugo. Naime Orao prihvata takvu borbu samo ako nema drugog izlaza.

P.S: Voleo bih da imam vremena pa da vam prevedem malo o uvodjenju i samoj upotrebi MiG-23BN i Su-22M4 u Cehoslovackom RV, da vidite da ni ti avioni nisu bili "med i mleko" i da ih je pratilo dosta problema (nizak nalet i ispravnost)  u prvih par godina uvodjenja u sluzbu i po pravilu u poslednje 2-3 godine pred odlazak na remont...

Ja bih se radovao da postavis te podatke, samo da spomenem da nikad nisam uporedjivao sistem odrzavanja vec sam probao da objektivno (barem po mom misljenju) ocenim jedan od projekta bivse nam drzave.
 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1011 on: March 23, 2015, 09:47:55 pm »

Оно што је било тајна тада и данас је.
Рат је трајао од 1991 до 1995 године. Чисто сумњам да ниси чуо за тај догађај.

Evo malo sam zivkao i dobio sam podatke za ex SFRJ i čisto sumnjam da ih danas u RV RS ima više, ali ako je kažnjivo prešutjeti ću...
Koji rat ? Onaj u Sloveniji, Hrvatskoj, BiH, Kosovu ako ćemo tako razgovarati onda je jedini građanski rat bio onaj u Makedoniji između pobunjenih Albanaca i regularne Vlade Republike Makedonije, sve ovo drugo je obuhvaćeno tč.11 ovog foruma i koliko se sjećam prihvaćeni termin je "ratna zbivanja na području ex SFRJ" toliko o tome.

Нећемо да цепидлачимо. Знамо обојица да се мисли на сва ратна избивања и оружане сукобе између јужнословенских народа од 1991 до 1995. Агресија НАТО и Побуна Шиптара 2001 у то не спадају.

Него кажи ти мени да ли је кањон реке Неретве густо насељено подручије? Да ли је амерички пилот имао храброст и вештину да га туда прати?

Иначе румунски вултур је могао да носи р-60 и р-3с тако да је и он ловац-бомбардер.

Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1012 on: March 23, 2015, 10:10:17 pm »

Sa dešavanjima tokom T11. ćete stati sada i odmah, možete nastaviti u konstruktivnom tonu sukladno vašem znanju i činjeničnom stanju, sve drugo će se smatrati spamanjem, sad kad je sve jasno izvolite dalje, zahvaljujem na razumijevanju!
Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #1013 on: March 24, 2015, 08:59:38 am »

Ako netko ne djeli isto mišljenje i ne mantra nešto što i nema neko uporište ne znači da "pljuje" i ima "dvostruke standarde", nisam pročitao da je netko rekao da je avion smeće, ali stoji da nije opravdao tehničke zahtjeve, a koliko se sjećam taj avion je trebalo zamjeniti J21 i F-84 u RV i PVO kao avion za neposrednu podršku uz mogućnost samoobrane te kao sekundarni cilj korištenje u izvidničke svrhe.

Avion je bio pretežak za pogon koji je imao (prototip je bio 600 kg teži od J22 mk2 !) imao je ograničene mogućnosti kombinacije doleta ili nošenja UBS-a, istina bog u max konfiguraciji mogao je nakrcati i 2800 kg, ali bez dodatnog goriva (nadopuna gorivom u zraku nije nikad ni razmatrana) i tada mu je radijus bio puno manji od deklariranog, max. brzinu postigao je samo jednom u goloj konfiguraciji i to u obrušavanju stvarne korisna brzina nije bila veća od J21.

Iz nekog razloga originalni topovi od 30mm zamjenjeni su onima od 23 (Gsh), a kako taj top (inače vrlo dobar) ima jednu začkoljicu kod principa rada (jedna cijev "nateže" drugu) koju ni sovjeti nisu nikad otklonili zahtjevao je puno jači kostur, a koji je zbog problema s težinom oslabljen te je stoga bilo popriličnih problema kod pucanja topom.

Zbog čudne koncepcije oko razvoja (suradnja s članicom Varšavskog pakta) nije došla niti mogućnost dobijanja bilo kojeg jačeg ili boljeg pogona, izvorno je J22 projektiran i zamišljen s jednim motorom (kao Mirage f1), ali se moralo zadovoljiti (pra)starim Viperom za koji je već postojala licenca.

Načinom proizvodnje koji je zapravo bio manufaktura, a ne serijska proizvodnja avion nikad nije certificiran kako treba.

Ono što je dobro je da je avion doprinjeo razvoju zrakoplovne industrije, otvori je nove puteve razvoja, učinio je dostupnim nove tehnologije (na žalost nikad implementirane u široku industriju), dao je osjećaj ponosa jednoj maloj zemlji (tada nije baš svatko pravio avione).

Praktična uporabna vrijednost bila je dvojbena, sam način korištenja i taktika napad nije puno odmakla od J21, dođi uoči metu, ponovno okruži naciljaj gađaj i bježi je moglo proći na manevrima u stvarnoj borbi baš i ne, avion nije raspolagao IC mamcima, Iskrin detektor radarskog ozračenja više je štekao nego radio i nije pokrivao baš svaki kut, AGM 65 Maverick s TV navođenjem koji je imala ex JNA je zapravo jedino što je bilo iskoristivo bez nekog izlaganja, ali koliko je kadar zapravo bio istreniran za korištenje, koliko je bio koristan i pouzdan autopilot jer s AGM koji je TV vođen moraš kontrolirati let, čuvati leđa i još trećom palicom navoditi raketu na cilj.....


Da ne postaviste sliku Orla pomislio bih da mi ne diskutujemo o istom avionu?!

Orao imao istu krstarecu brzinu sa naoruzanjem kao Jastreb???Vas je neko izgleda DEBELO slagao?!
Razlika izmedju krstarece brzine kod Orla sa klasicnim borbenim kompletom (4 BL-755 ili 4 Mk 82K) i krstarece brzine kod Jastreba sa njegovim standardnim borbenim kompletom je BAR 200 km/h!Ako je vama to isto onda nista...

Kolika je horizontalna brzina potrebna za odbacivanja Matrinih bombi "Durandal"?Samo da napomenem da je bas zbog velike potrebne brzine jedino Orao (od domacih aviona) mogao nositi ove bombe (uz Mig-21 za koji su bombe takodje bile planirane ali nikada nisu kacene)!Toliko o tome da Orao i Jastreb imaju istu krstarecu brzinu pod borbenim opterecenjem!

U klasicnoj misiji "penetracije" dakle profil leta ""nisko-nisko-nisko" i Orlovi mnogo jaci konkurenti lete velikim podzvucnim brzinama (~900 km/h) bas kao i Orao.Tu neke velike razlike nema.Ovo nije moja tvrdnja vec stvar proverena i dokazana u praksi (u najekstremnijim mogucim uslovima)!Razlika postoji ako bi se primenjivala visinska sema "visoko-nisko-visoko" ili "visoko-visoko-visoko" e tu bi Orlu trebalo malo duze nego konkurentima da dodje na cilj....U upotrebi te seme bi naravno isla i lovacka pratnja kao obezbedjenje (bas kao sto je Su-24 dobijao pratnju od Su-27 prilikom takvih misija  ili Tornado od F-4/F-15/F-16...).Nadam se da ne moram da crtam zasto.
Takticki radijus od 400km sa 4 bombe Mk-82K je sasvim zadovoljavajuci za potrebe SFRJ.Iz Pule, Cerklja ili sa Udbine su se komotno mogli napasti Italijanski aerodromi u nama vaznom sektoru iza Trsta.Isto vazi i za ciljeve u Albaniji, Bugarskoj...

Inace kada vec govorimo o Orlovom arsenalu on je imao sasvim PRISTOJNU lepezu NRZ i bombi.
Napomenucu samo par najvaznijih: Kasetna bomba BL-755,vec pomenuta bomba Durandal za unistavanje PSS, americke MK-82 (250kg),sve 3 u standardnom naoruzanju NATO pakta, onda domace FAB 100/250/275, americka TV vodjena raketa Maverick AGM-65 B (kupljeno je 15 setova za ugradnju u 15 aviona i 215 raketa).NRZ raznih kalibara...Osim toga radilo se i na razvoju domace vodjene rakete GROM (po uzoru na sovjetsku Ch-23) koja bi zaokruzila arsenal (1992. je i oficijelno primljena u naoruzanje).Top od 30mm je i Rusima kidao zmaj na MiG-27, a na Orlu nije imao sta da trazi.Ugradjeni GSh-23LY je sasvim zadovoljavajuci (cak i iz danasnje perspektive).

IC mamci su ugradjeni na sve avione u roku od par meseci od pocetka oruzanih sukoba 1991.Mogli su biti ugradjeni i ranije ali se veorvatno cekalo da se to sve uradi (ugradnja mamaca i jos nekih poboljsanja) O JEDNOM TROSKU prilikom prvog remonta J-22 u Momi (od 1993 pa nadalje)...

Pominjete komande tj. uredjaj UPSU, a on je omogucavao Orlu da bude daleko lakse i bolje upravljiv nego Mig-21, te ne vidim zasto to pominjete kao manu??? Da ste rekli problemi sa stajnim trapom ili tako nesto pa da vam uvazim primedbu, al vi od svega nadjoste UPSU koji je jedna od boljih stvari na avionu.

@Trpe

Ne bih mogao da se slozim sa vama (da Orao nije ispunio ni 10% TTZ).Na projektu Orao su radili vrlo obrazovani i obuceni opitni piloti VOC-a (neki od njih poput Anzela su zavrsili najbolje pilotske skole u Francuskoj i V.Britaniji).Siguran sam da Biblija, Jelen ili Anzel ne bi stavili svoj POTPIS na avion koji nije bezbedan i koji ne ispunjava minimum TTZ.Uostalom to i jeste jedan od razloga zasto je Orao dosao u jedinice 1985.
Da su hteli da popustaju nadredjenima i pristaju na pritiske pustili bi Orla u LBAE 1981. kao Rumuni sto su pustili svoje predserijske.
Mislim da njihovo znanje i integritet ne bi trebalo da dovodimo u pitanje.Kamo srece da je program ispitivanja LASTE bio upola sadrzajan i dobar kao kod ORLA!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1014 on: March 24, 2015, 09:34:08 am »

Тврдња да је производња орла била мануфактурна, а не индустријска је неозбиљна. У почетку још пре отпочињања производње ЈНА је крајем 60-тих предвидела производњу од око 230 авиона типа Орао да би тај број касније пао на 200. СОКО МОСТАР је био један од најјачих индустријских погона у земљи и не знам како може да се пореди са занатском радионицом.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1015 on: March 24, 2015, 09:51:39 am »

@Trpe

Ne bih mogao da se slozim sa vama (da Orao nije ispunio ni 10% TTZ).Na projektu Orao su radili vrlo obrazovani i obuceni opitni piloti VOC-a (neki od njih poput Anzela su zavrsili najbolje pilotske skole u Francuskoj i V.Britaniji).Siguran sam da Biblija, Jelen ili Anzel ne bi stavili svoj POTPIS na avion koji nije bezbedan i koji ne ispunjava minimum TTZ.Uostalom to i jeste jedan od razloga zasto je Orao dosao u jedinice 1985.
Da su hteli da popustaju nadredjenima i pristaju na pritiske pustili bi Orla u LBAE 1981. kao Rumuni sto su pustili svoje predserijske.
Mislim da njihovo znanje i integritet ne bi trebalo da dovodimo u pitanje.Kamo srece da je program ispitivanja LASTE bio upola sadrzajan i dobar kao kod ORLA!

I opet pricamo o razlicitim stvarima.
Nisam dovodio u pitanje bezbednost letenja, vec postavljene TT zahteve na pocetku projektovanja aviona, t.j. ono sto je avion trebalo da postane.
Trazio se jednomotoran nadzvucan lovac-bombarder opremljen radarom i velikom lepezom vodjenih i samovodjenih ubojnih sretstava. Od toga nismo nista dobili, sto zbog nemogucnosti da se nabavi oprema za nesto takvo, sto zbog nekog naseg neiskustva u projektovanju i proizvodnji (sto smo kasnije uglavnom prevazisli sa projektom G-4).

Orao ovakvog kakvog smo dobili, nije bio los avion za pocetak sezdesetih godina, ali osamdesetih je bio daleko od onog sto bi se moglo nazvati dobrim i savremenim avionom.

P.S.
Mislim da je Proxy mislio na 30mm DEFA topove koje nosi i njegov uzor Jaguar (mislim da je po idejnom projektu Orao trebao da nosi dva takva topa).
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1016 on: March 24, 2015, 02:51:54 pm »

Iz knjige "Avioni domace konstrukcije posle durog svetskog rata", autora Zlako Rendulic, 1996. a na temu smanjenja mase aviona i izbora motora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Avioni domace proizvodnje - smanjenje tezine J-22.jpg (103.74 KB, 691x406 - viewed 186 times.)

* Avioni domace proizvodnje - smanjenje tezine J-22 - 3.jpg (108.62 KB, 732x411 - viewed 171 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1017 on: March 26, 2015, 01:09:46 am »

Sjajan filmić,najbolji koji sam do sad gledao o Orlu

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1018 on: March 29, 2015, 09:00:30 am »

Miloš Petrić,jedan od najistaknutijih u projektovanju Orla,u jednom intervjuu Frontu reakao,otprilike ovo-''uvjek kad se pominje projekt Orao,vojno rukovodstvo se namršti.Glavni uzrok tome je-KAŠNJENjE,,jer su probijeni svi rokovi/a stim i budzet/ uvođenja u naoružanje i operativu''.Na kraju je novinar,autor tekstta natuknuo da ''govori se da je to razlog što niko sa tog,do tada najobemnijeg i tehnološki najnapredniji,projekta nije dobio nnagradu ''22 decembar''
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #1019 on: April 01, 2015, 05:56:00 am »

Quote
Иначе румунски вултур је могао да носи р-60 и р-3с тако да је и он ловац-бомбардер.

Не није, било је планирано али ипак није интегрисано.
Logged
Pages:  1 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... 104   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.