PALUBA
April 19, 2024, 12:05:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... 104   Go Down
  Print  
Author Topic: J22 Orao  (Read 616104 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1095 on: November 01, 2017, 09:18:56 pm »

U nosu definitivno nema mjesta ni za što (prednja noga stajnog trapa), "vađenje" topa uzrokovolo bi narušavanje statike i balansa, nije problem što se "elektronika" -> avionika minijaturzirala već što ukoliko nešto vadiš, a to ima neku masu istu moraš i nečim nadoknaditi, nije to traktor, problem oko revitalizacije prvih izviđača bi bio taj što su svi oni iz predserije i nisu baš svi identični tako da bi za svaki trebalo raditi poseban program, a ionako stoje na onoj livadi koliko vremena? Na stranu potreba i patriotizam, ali mislim da je ovaj stroj uvelike kandidat za mirovinu, jednostavno je skupo i nerentabilno održavati tek koliko zapravo 8-9 strojeva koji su unikatni, a nemaš ni logistiku ni doknadne dijelove onoliko koliko bi trebalo već se sve svodi na kanibalizaciju i čerupanje dok ima još primjeraka, dugoročno to nije ni kvalitetno ni isplativo riješenje, a sad ukoliko VRS zahtjeva klasičnog jurišnika moglo se u paketu s ovim MiG 29 ugovoriti i 10-tak Su 25, jednostavan, dostupan, znatno učinkovitiji od J 22 ima ih za male novce, a za početak mogu se održavati (1.stupanj) u suradnji s Bugarskom koja ga još koristi.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #1096 on: November 01, 2017, 11:30:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Снимљено на Батајници поводом приказа "Слобода 2017.", 20.10.2017.г.
Lijepi prizori, samo mi nikada nije bilo jasno zasto su Maverick isporucili za JRV sa natpisima USAF?
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #1097 on: November 02, 2017, 12:34:25 am »


Lijepi prizori, samo mi nikada nije bilo jasno zasto su Maverick isporucili za JRV sa natpisima USAF?

Jednostavno, jer su kupljeni od USAF, nisu proizvedeni posebno za ex JRV.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #1098 on: November 02, 2017, 01:41:02 am »

Dva pitanja.  Smiley

Dali u nosu postoji mjesta za postavljanje nekakvog radara ili elektro-optike?
Gdje se nabavljaju dijelovi za avion, pošto je većina (ako ne i sve) firmi koje su ih radile išle uprdec?

poz.

Во нацрт проектот од 1967 година требало да поседува и радар и многу посилни мотори истото така  требало да биди авион на ниво на ф-4 б но политичките прилики си го направија своето
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1099 on: November 02, 2017, 08:18:26 am »

Ovo bi ga lepo zamenilo. Wink

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #1100 on: November 02, 2017, 08:24:08 am »


Памтим још, а доскора сам и имао средњу страницу "Фронта" негде из 1978-9. ваљда. Орао са две спецификације, једна са Вајпером и друга "са јачим моторима", вероватно Adour са НС. Помињао се и радар, и шта ти ја знам, маса већа за око две тоне, модификован носни део, брзина око 1,6М, пењање око 200м/с. Наравно, знамо да ништа није било од тога. После сам читао Радићеву књигу и све је постало јасније.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #1101 on: November 02, 2017, 10:36:11 am »


Памтим још, а доскора сам и имао средњу страницу "Фронта" негде из 1978-9. ваљда. Орао са две спецификације, једна са Вајпером и друга "са јачим моторима", вероватно Adour са НС. Помињао се и радар, и шта ти ја знам, маса већа за око две тоне, модификован носни део, брзина око 1,6М, пењање око 200м/с. Наравно, знамо да ништа није било од тога. После сам читао Радићеву књигу и све је постало јасније.

Да така требаше да изгледа смао  тука е интересно како одеше целиот прокет инаку во 1967 год ЈРВ сака авион на ниво на ф-4 или мираж-3 . Е сега во тој период веке бритнаците се договриле со французите за новиот авион да биде јагуар или оној францсуко проекти на  Breguet 1100 и подоцна на Breguet 121  и тука се појавува и сфрј како заинтерсирана страна  не било да учестуват и тие независно во проекто но само требало да си ја платат лиценцната и тогаш бидејки сфрј нема доволно средства ги ангажира и романија. И тука немало проблем да романци и тие учестуват во овој проект на балкански авион на ниво на миг-21 наводно ефтин ловец за трети земји каде англо британците ке добиват дел од продадени авиони.Проблемиот доага кога британците барат од страна на Чаушеску да излези од Варшавски пакт и да стани нешто што беше СФРЈ оваа тој го одби од страв дека ссср нема да го толеирват и дека ке реагират воено и дека ке му се случи 1967 ПРАГА.И од тие причини британците се откажаја од трансфер на технологија за мотори и радар за ј-22 и иар -93.Сепак романците во 80 тите како добри другари со кинезите му ја продале лиценцата за иар-93 само во сегмент на аеродинамиката на леталото со разлика на тоа што кинезите се добија посилен мотор од англичаните и си доби јh-7 e токму така требаше да изгледа и Ј-22 нешто како јх-7 [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] прототипот за кој беше заинтресирана и ЈРВ




Еден интересен податок каде наводно и некој од ју помагал во јх-7 as for the JH-7 china consluted Yougslvia as they had some experince in operating western ground attack aircraft plus some info on the radar


* br121.jpg (8.13 KB, 400x125 - viewed 454 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1102 on: November 02, 2017, 01:20:28 pm »

..."vađenje" topa uzrokovolo bi narušavanje statike i balansa, nije problem što se "elektronika" -> avionika minijaturzirala već što ukoliko nešto vadiš, a to ima neku masu istu moraš i nečim nadoknaditi, nije to traktor...

Па наравно да би се топ замјернио неком другом опремом, не би то тек тако остало празно. Још је најмањи проблем направити прорачун како распоредити нови "терет" и колико га може бити, треба ли додатног баласта или не треба...
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #1103 on: November 02, 2017, 02:06:42 pm »

Staro je i underpowered to za bilo kakve modifikacije ali kada o pričamo o izbacivanju topa, mogu se i oba izbaciti a po potrebi kontejnerski ugrađivati kao na G-4 ili starijim verzijama Mig-21, pa čak i na krila kao na Su-25. Inače ne znam zašto nisu mogli prednji stajni trap riješiti uvlačenjem na drugu stranu (unatrag)?
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #1104 on: November 02, 2017, 09:54:12 pm »

Првиот прототип на ј-22 имаше 30 мм топ само се покажа премногу силен за конструкцијата на ј-22 и иар-93 па се прифати 23 мм топ сепак и миг-21 имаше 23 мм топ.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1105 on: November 03, 2017, 08:07:55 am »

Goce, nikogas ne postoel prototip so 30mm top. Praveni se presmetki, ama toj top ne se proizveduval kaj nas, taka da nikogas ne e vgraden niti kaj nas, niti kaj romancite.

Pred da kazes nesto, te molam proveri od povece izvori. Ne e se sto ce procitas ili pogresno protolkuvas vistina.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1106 on: November 03, 2017, 09:24:37 am »

Da li neko misli da modernizacija Orla ima vise smisla od kupovine mnogo boljih i vec proverenih sistema (tipa Su 25 i Su 24).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #1107 on: November 03, 2017, 10:37:01 am »



Орао је проверен авион. Добар, али не оптималан за оно што се тражило раних 70их ради замене Тандерџета, а пре свега произведеен у домаћим фабрикама. Озбиљан мањак потиска и недоступност најсавременијих западних технологија учинили су да никада није развио пуни потенцијал. Памтим да због пропуста и кашњења нико из екипе развоја "Орла" није добио државну награду. Топ 30мм је могао бити француски ДЕФА, али је трзај био прејак, а Французи га ионако нису хтели продати. Па и ГШ-23 је прејак, али подношљив ако се не гађа дугим рафалима. Мане су му огромна каденца и мала почетна брзина. За 4 секунде испуца цео БК.

Су-24 је огроман, сложен и претежак. Су-25, чувени "Гачац", је одличан, поуздан, није скуп, али је тренутно инкомпатибилан са нашом опремом и тражи озбиљно прилагођавање инфраструктуре.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1108 on: November 03, 2017, 10:52:23 am »

Ne znam...meni je on uvek delovao kao promasaj. Na pola puta do necega, ali nista konkretno. Kao podzvucni avion jedino gde ima smisla je da bude jurisnik ili bombarder. Za bombardera je mali i slabije nosivosti, za jurisnika nema oklopa, zilavost mu je niska. Mislim da je bolje imati 10 vrhunski dobrih aparata nego 30 "koji mogu da odrade". U svakom slucaju, jedino sto bi imalo smisla je neka jeftinija modernizacija, za sve sto trazi mnogo para, bolje uzeti nesto kvalitetnije.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1109 on: November 03, 2017, 08:57:07 pm »

овде је кључно оспособити то што се већ има. о неком новом улагању у нове авионе нема ни говора. орао није најбољи у својој класи, али ради посао и што је најбитније већ је ту и он и људство за њега (истина број је мали и оперативних апарата и техничара, али их има). све друго захтева прво много пара, а друго и још важније пуно времена. с обзиром да је приоритет одједном добио раније отписани орао, могуће је да "главоње" знају нешто што ми не знамо и да је хитно потребно оспособити ове авионе јер се нешто кува у окружењу.
Logged
Pages:  1 ... 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 ... 104   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.