PALUBA
March 28, 2024, 11:12:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... 104   Go Down
  Print  
Author Topic: J22 Orao  (Read 611245 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1230 on: November 14, 2017, 02:37:20 pm »

Mislim da je npr. sovjetska okupacija Čehoslovačke uticala na tu politiku oslonca na sopstvene snage u velikoj meri.
U vreme kada su činilo da se odnosi sa SSSR-om vraćaju na kolosek desilo se "otrežnjenje" u vidu saznanja da napad sa Istoka i dalje ne treba potpuno isključiti tj. opasnost sa te strane i dalje postoji i da je stoga potrebno imati što je veći mogući oslonac u sopstvenoj namenskoj industriji.

Da ne bude da je JNA samo trošila.Namenska industrija, JNA i JRV su dosta i zaradile (posebno u periodu 1976-1984.).
Saradnja sa Libijom - prodaje aviona Galeba i Jastreb, školovanja njihovih pilota.Koliko je "masno" SFRJ zarađivala govori recimo da su za svaki oštećeni Galeb-Jastreb (a loše selektirani i nemotivisani libijski piloti su uspevali da lome stajni trap i na tako "pitomom" avionu kao što je Galeb) Libijci plaćali štetu u visini cene novog aviona.Naši mehaničari su im psovali "sve po spisku", dok su logistačari trljali ruke jer je naplaćena šteta višestruko premašivala cenu opravke.

Tu si bili i gradnja vojnih objekata po Iraku ali i isporuke municije i vojnog materijala tokom Iransko-Iračkog rata.
Posebno unosne su bile "hitne porudžbine" od Iračana, kada su tražili isporuku u roku od 24h.Pošto naše fabrike nisu mogle napraviti zahtevanu količinu municije u tako kratkom roku uzimalo se iz magacina JNA (a posle bi se to vojsci nadoknadilo) a takve isporuke su išle po "specijalnom tarifu".
Moj pokojni komšija (u to vreme pilot JAT-a) je za 5-6 tura (letova sa municijom u Irak) zaradio za novi Audi 80!
Problemi sa izvoznim poslovima su nastali sredinom 80-ih kada je Gadafi značajno redukovao vojna izdvajanja a Sadam počeo da uzima robu na "veresiju" (što bi rekli "na crtu")...


To, da se trgovalo i prodavalo Libiji Tunisu, Iraku itn. poznato nama je. Neznam kako i na čemu stoje podatci, da je za popravak stajnog trapa bilo plačeno toliko koliko je koštao novi avion? Odakle tebi ovi podtci? Mislim zanimljivo je svakako ali me zanima dali je to istina.
Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #1231 on: November 14, 2017, 05:07:18 pm »

To, da se trgovalo i prodavalo Libiji Tunisu, Iraku itn. poznato nama je. Neznam kako i na čemu stoje podatci, da je za popravak stajnog trapa bilo plačeno toliko koliko je koštao novi avion? Odakle tebi ovi podtci? Mislim zanimljivo je svakako ali me zanima dali je to istina.

Iz raznih pisanih i usmenih izvora.Od monografija i istorijata jedinica koje su se bavile obukom pripadnika stranih oružanih snaga (172.LBAP, mostarski COPSOS), priča i iskustva naših mehaničara i pilota itd...Treba samo tražiti ("kopati" rudarski) i mnogo toga zanimljivog može da se nađe.
Recimo npr. Libijci su tražili da se letačka obuka njihovih pilota umesto u 3 obavi u 2 godine što je predstavljalo ogroman napor za naše ljude.Radilo se u 3 smene.O tome govori i podatak da je jedan od naših nastavnika letenja tih godina postavio apsolutni rekord u našem RV kada su sati naleta (u okviru jedne kalendarske godine) u pitanju (čovek je za godinu dana imao 453 časa naleta što iz današnje perspektive izgleda nezamislivo).Sa Libijcima se bukvalno "nisu gasili" avioni.

Uopšte gledano kad se sabere ukupan dohodak od školovanja stranih pitomaca, iznosio je više od tadašnjeg giganta izvoza Energoinvesta koji je žario i palio po Africi i Aziji tih godina. Ti podaci su svojevremeno prezentovani i od cifara boli glava!Evo šta je naprimer jedan od mehaničara COPSOSA i kasnije 252.lbae izjavio o COPSOSU:
 
Code:
Taj centar je bio primer nadljudskih i "nadtehničkih" napora i naprezanja čoveka i mašine i to bi trebalo da približi saznanje o kakvom se zapravo avionu radi (mislim na Galeb G-2) i koliko su ljudi, vezani za njega, morali biti stručni i požrtvovani, da se takva slika o njemu oformi......
Da bi sve bilo jasnije, najbolje bi bilo govoriti jezikom brojki: Centar je godisnje naleteo u proseku izmedju 9000 i 11000 sati ( to vam je 10-ak OO, 200 PP raznih obima: 50,100,200,400 cpp ), da ne nabrajam razno-razne vanredne preglede, tekuce promene i izmene...
Parca je imala tri radna mesta u hangaru i gotovo svakog dana je vrsena primopredaja izmedju I i II stepena odrzavanja. Ili je avion ulazio ili izlazio na PP. Ponekad je bilo i po nekoliko u toku jednog dana. Zamislite to brdo guma i kocionih plocica koje su za samo jednu godinu promenjene
 da se odleti 10 000 sati gde su letovi trajali od 20min pa preko jednog sata. Okean kerozina je trebalo usuti u rezervoare i uraditi bezbroj pretpoletnih, medju letnih i posleletnih pregleda od strane vojnika i tehnicara.....
O tehnici i obimu posla bi moglo jos nasiroko da se pise pa da ne duzim dalje, da pomenem i pilote nastavnike letenja,
koji su gotovo svakodnevno sedali po tri puta u avion sa pitomcima neki put nisu stizali ni da idu na obed, vec su jeli hodajuci.
Nekada se desavalo da jedan isti avion u toku jednog letackog dana u letenju pre i po podne, napravi i po 8 letova . To nisu mogli ni Izraelci kad su napali Egipat da izvedu jer njihovi avioni nisu mogli da izdrze sto zbog slozenosti oko pripreme sto zbog svojih tehnickih ogranicenja......
I na kraju financijski efekat Centra koji je najuspesniji projekat ondasnje Yuge. Zao mi je sto nisam zapisao cifre ali, bile su basnoslovne.....
Imali smo patentiran brend, mozda jedan od jačih sistema u svetu za obuku borbenih pilota od selekcije do borbene obuke a gde se to dade, znate i sami...
« Last Edit: November 14, 2017, 05:37:11 pm by gavrinem » Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #1232 on: November 14, 2017, 05:38:50 pm »

Jedna od lepših slika Orla.Fotografisao Dimitirje Ostojić.


* tigrovi_042.jpg (508.39 KB, 1200x800 - viewed 102 times.)
« Last Edit: November 14, 2017, 05:45:22 pm by gavrinem » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #1233 on: November 14, 2017, 05:44:03 pm »

J-21 како што знам со летање се носени до триполи преку црна гора ??
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #1234 on: November 14, 2017, 10:45:56 pm »

Jedna od lepših slika Orla

super fotografija! Prikazuje ono, kaj me najviše smeta kod Orla i napisano je u jednom od postova ovih dana: premale rupe od izduva......
Logged
bojadin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #1235 on: November 15, 2017, 12:00:53 am »

Jedna od lepših slika Orla.Fotografisao Dimitirje Ostojić.
Prva koju vidim da poleće/sleće sa trave.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1236 on: November 15, 2017, 12:46:02 am »

Negde-mislim u Frontu,a bilo je mnogo,mnogo davno,procitao jedan podatak koji sa današnje perspektive zvuči čudno i nerealno.
Naime,kada su prvi put bili G2 I J21 u Farnborou,onako ležerno spominjale se neke cifre od 75-80000 funti za primerak G2 ili J21!!!!
kada danas govorimo to zvuči nerealno,ali kako su se godinama menjale spirale cijena USD/nafta/zlato-pa inflacija itd,itd teško je dati verodostojan podatak o cijeni razvoja nekog proizvoda kao J22,kako kaže TRPE,trajao 20 godina  i nikad nije završen.A danas je u modi da se spominju nilijarde pa tako to
Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #1237 on: November 15, 2017, 09:19:36 am »

Negde-mislim u Frontu,a bilo je mnogo,mnogo davno,procitao jedan podatak koji sa današnje perspektive zvuči čudno i nerealno.
Naime,kada su prvi put bili G2 I J21 u Farnborou,onako ležerno spominjale se neke cifre od 75-80000 funti za primerak G2 ili J21!!!!
kada danas govorimo to zvuči nerealno,ali kako su se godinama menjale spirale cijena USD/nafta/zlato-pa inflacija itd,itd teško je dati verodostojan podatak o cijeni razvoja nekog proizvoda kao J22,kako kaže TRPE,trajao 20 godina  i nikad nije završen.A danas je u modi da se spominju nilijarde pa tako to
Nije čudno.Prema navodima generala Rendulića Galeb je Libijce koštao oko 200.000 tadašnjih dolara s tim što u tu cenu nisu bili uključeni motori koje su kupovali direktno od Britanaca ili smo mi kupovali za njih pa im to posebno naplaćivali....U periodu 1975-84. Libiji je isporučeno 112 aviona G-2A-L i 32 jastreba jurišnika J-1-L (od toga 16 Jastreba je bilo novih a 16 najmlađih primeraka uzeto je iz JRV konkretno od 247.lbae iz Skopskog Petrovca, takođe i 2 izviđačka Jastreba IJ-1-L ).Inače Libijci su 1988. tražili isporuku još 48 aviona G-2 ali pošto je proizvodna traka za ovaj tip bila demontirana a neke od mašina rashodovane ponuđen im je G-4.On im je bio preskup, pa su otišli kod Čehoslovaka...
Što se tiče Orla najbliže prodaji bili su Rumuni krajem 1980-ih kada se za "Vultura" interesovao Iran...
« Last Edit: November 15, 2017, 09:39:51 am by gavrinem » Logged
Snowy
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181



« Reply #1238 on: November 15, 2017, 11:10:31 am »

Jedna od lepših slika Orla.Fotografisao Dimitirje Ostojić.
Prva koju vidim da poleće/sleće sa trave.


Nije iz trave, samo tako izgleda, ipak se vidi malo staze, sakrivene od trave oko nje
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1239 on: November 15, 2017, 06:05:21 pm »

Zbog čega je donesena odluka da se na Orlu koristi hidraulični sistem 210bara?
Do tad su radili sa 110bar, šta mi se čini normalni radni tlak, ovo na Orlu mi se čini previše.

poz.
Logged
gavrinem
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #1240 on: November 16, 2017, 10:15:33 am »

Zbog čega je donesena odluka da se na Orlu koristi hidraulični sistem 210bara?
Do tad su radili sa 110bar, šta mi se čini normalni radni tlak, ovo na Orlu mi se čini previše.

poz.

To bi trebalo pitati ljude iz francuske firme "Mesije Ispano" koji su ga projektovali (uzor je svakako bio stajni trap sa Jaguara tj. rešenja primenjena na tom avionu)...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1241 on: November 16, 2017, 11:21:44 am »



Да, трап је рађен по угледу и веома је сличан Јагуаровом.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1242 on: November 16, 2017, 06:55:13 pm »

Pokušao sam pronaći taj podatak za Jaguara ali bezuspješno.
Ima li tko taj podatak, radni tlak hidraulike na njemu.

poz.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #1243 on: November 16, 2017, 08:46:00 pm »

UK, Francuska, Ekvador, Oman i Nigerija su ga izbacili iz opreme pa ne bi trebao taj podatak biti tajna. Samo ga Indija jos koristi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1244 on: November 16, 2017, 10:52:44 pm »

Da li se ovo trazi?

Quote
Two independent hydraulic systems, powered by two engine-driven pumps. Hydraulic pressure 207 bar (3,000 lb/sq in). First system (port engine) supplies one channel of each actuator for flying controls, hydraulic motors which actuate flaps and slats, landing gear retraction and extension, brakes and anti-skid units. Second system supplies other half of each flying control actuator, two further hydraulic motors actuating slats and flaps, airbrake and landing gear emergency extension jacks, nosewheel steering and wheel brakes. In addition, there is a hydraulic power transfer unit and an emergency electrohydraulic pump.

http://www.aviamarket.org/india/hal/jaguar.html
Logged
Pages:  1 ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... 104   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.