PALUBA
March 29, 2024, 07:08:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 104   Go Down
  Print  
Author Topic: J22 Orao  (Read 611404 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #180 on: August 04, 2010, 04:13:05 pm »

Onda ja izgleda nisam dobro informisan.

Koliko ja znam te BL su se cuvale ko zlato.

Mada dosta je da se baci par komada i da se pokrije ogroman prostor.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #181 on: August 04, 2010, 04:30:44 pm »

Koliko ja znam te BL su se cuvale ko zlato.
Baš i nisu, nažalost. No, šira elaboracija ove teme bi najvjerojatnije - sukladno pravilima - prizvala baniranje, a to nikome ne treba.

PS: Usput i pitanje moderatorima, jel' jedna promišljena i principjelna tema Oluje zabranjena ili nije? Sutra je obljetnica, pa samo pitam ... Petnaest godina od nje nam daje kakvu-takvu vremensku distancu da možemo o njoj malo podivaniti ...
Logged
majsta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #182 on: August 04, 2010, 10:34:45 pm »

Negdje tokom rata Bl je izbacena greskom u Madjarskoj.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #183 on: August 05, 2010, 12:04:14 am »

PS: Usput i pitanje moderatorima, jel' jedna promišljena i principjelna tema Oluje zabranjena ili nije? Sutra je obljetnica, pa samo pitam ... Petnaest godina od nje nam daje kakvu-takvu vremensku distancu da možemo o njoj malo podivaniti ...

Članom 11. pravilnika zabranjeno je pokretati takve diskusije, pa ćemo to ostaviti za neko drugo mesto.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #184 on: August 15, 2010, 01:58:50 pm »

Odlican klip o radu VTI-ja i tehnologiji koju su tada koristili.
Postavio sam je ovde, jer uglavnom se vidi model Orla na ispitivanju.  Wink

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/xfKLBQL6JmQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Snimak je postavio @BSD sa MCM foruma. Hvala mu na ovom. 
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #185 on: August 15, 2010, 06:07:34 pm »

Sjajan video Trpe. Orao možda nije ispao toliko sjajan avion, najvećim delom jer je bio taoc raznih kompromisa, ali ono što prikazuje snimak jeste prava slika njegovog značaja. On je bio zamajac, prvi iskorak u budućnost, a znanje koje je akumulirano na ovom projektu polazna osnova za one koji su sledili (G-4, NA). Nažalost, 30 godina kasnije, kao da živimo u kamenom dobu, kad je vazduhoplovstvo u pitanju. Aeroinženjering u SFRJ bio je uzor mnogim zemljama koje su danas značajni igrači na svetskoj sceni, proizvode, remontuju i održavaju savremne vazduhoplove. A svi mi koji smo se nekada zvali Jugoslovenima smo zadnja rupa na svirali. Tužno i istinito.
Logged
majsta
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #186 on: August 20, 2010, 09:01:37 pm »

Sigurno ste vec culi da je procurila informacija da se J22 povlaci iz upotrebe. Da se preostali avioni konzerviraju. Razlog je ispitivanje koje se desilo nakon posljednjeg pada Orla u Gruzansko jezero gdje je zakljuceno da svi avioni imaju problem sa stajnim trapom. Ono sto meni nije jasno zasto je to ucinjeno bas sada kada se za taj problem znalo i ranije. Upravo zato i postoji procedure odbravljivanja.
Zar se nije moglo uraditi nista po ovom pitanju?
Sta je sa IAR-93, da li je on imao taj problem, da li je rjesen, da li postoje rezervni dijelovi negdje?
Da li je problem otkriven i ranije, pa je u procesu modernizacije trebao da se rjesi, jer ako jeste onda postoji dokumentacija!
I na kraju da li je ovo neka politicka odluka, neutemeljena na osnovu cinjenica?
Da li je ovo ustupak za modernizaciju G4 i ako jeste sta je prelazno rjesenje za maverike i sl...
Ako se za ovo znalo ranije zasto se islo ka proceduri nabavke orlova iz Republike Srpske, sta je to bilo? Kupovina vremena, jer ovo je previse naprasna odluka, tako odjednom da se donese!
Mada mi je nesto mutno jer se sve desilo odmah nakon razgovora sa Kinom, da se mozda ne sprema j10?
Sve u svemu ovo je stvar koja ce dotuci srpsko vazduhoplovstvo, a mene je odluka zaprepastila jos ne mogu da dodjem sebi, pa ovo je vrhunac unistavanja borbene avijacije koja ce na kraju baviti rastjerivanjem oblaka(to su izjavili).
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #187 on: August 20, 2010, 11:06:24 pm »

I ja sam šokiran ovom vešću!Takva ne odgovornost je za svaku osudu.Toliko pompeznih priča i to sa najvećeg vrha o produžavanju radnog veka
J-22 orla do 2020,dve godine pregovaranja o isporuci jedinih orlova sa KDS-om iz republike Srpske,slikanja na dan avijacije 2.avgusta u Lađevcima izviđačkog orla sve sa AGM-65 maverikom,BL-755 ... do brzopoteznog povlačenja iz upotrebe aviona koji još može dosta da pruži u ionako ojađenom i tehnološki i brojčanom vazduhuplovstvu Srbije je blago rečeno za neverovati i čak bih rekao pitanja ogromne odgovornosti i koliko mi god to neko zamerao hitnih ostavki!

Kao da neko želi da daleko bilo totalno uništi i ono malo preostale avijacije i ratno vazduhoplovstvo.Neverovatno Sad !Krajne je vreme da se stane  destrukciji našeg vazduhoplovsva i jasno sami piloti i mi kojima je avijacija u srcu jasno kažemo dosta više i veliko NE   !

Niko me ne može ubediti da je ovde u pitanju kao jedno normalno "opravdanje" svetska ekonomska kriza več krajnja neodgovornost i nebriga. Dosta više političkog marketinga i šminkanja stvarnosti  ! Kakvu poruku ovim šaljemo mladim pilotima željnim letenja,čime ih motivišemo? Zar lažnim obećanjima i čuvanjem fotelja skrštenih ruku   ?

Stoga i ne čudi u ovom kontekstu skorašnja poseta vojnog vrha republici Kini,najave o budućim kooperacijama sa istom kao i javna prezentacija J-10 vojnom vrhu i donacija od 500.000.evra za informatičku nameru.Kad dogori do nokata u minut do 12. (nadam se iskreno da nije kasno) spasavaj šta spasti možeš.Hvalimo se skorašnjim izvozom vrednim milijardu dolara a avijacija nam bukvalno "isparava i nestaje".Dokle  Angry ?
« Last Edit: March 13, 2015, 11:15:56 pm by Adler, Reason: Prelom teksta. » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #188 on: August 20, 2010, 11:22:53 pm »

Ljudi nezelim nikog da uvredim ali gde zivite bre,posto je NAJSTROZE ZABRANJENO PRICATI O POLITICI ja cu malo da zaobidjem pravila,mi u Srbiji smo imali tri dobrostojece banke pa su one ugasene kao nerentabilne a bile su u debelom plusu citao sam izvestaje pre par meseci,sad nemamo nase nego imamo strane koje uzimaju kajmak i nose preko ,e upravo to ce da se desi i sa aviacijom Madjari ce da nas cuvaju a neko ce debele pare da mazne,ja toliko!!!
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #189 on: August 20, 2010, 11:30:24 pm »

Gledam ovaj divni video koga je postavio kolega Srdjan 254 i oduševljavam se bravurama p-pukovnika M.Ristića na J-22 orlu 25227.Makar stotinu puta gledao sam našeg orla što na domaćim aeromitinzima što u inostranstvu još dok je Marjan Jelen majstorski predstavljao zemlju u Fanborou i Buržeu i tuga me oko srca stegne!Mogu misliti kako se osećaju piloti.Poniženi maksimalno!

Kada su pilotima uskratili dalji let na ovako divnom avionu,zaslužili su da hitno dobiju apsolutno nov mederan avion na kome će dugo i sigurno ponosno leteti!
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #190 on: August 21, 2010, 01:44:08 am »

Kad god je trebalo nesto da se odradi tu je bio Orao. Pa za vreme NATO agresije na Srbiju piloti sa aerodroma Ladjevci na Orlovima su imali najvise avio poletanja. Sve je to lepo sa lovackom aviacijom ali zna se ko je najvise uvek zapeo. Mislim znamo mi ovde, a narod ne zna! Žao mi je Orlova mogli su jos koju godinu da nam zavrsavaju posao. Jedino ako misle sa ovom odlukom da naprave pritisak  pravilo na vrh drzave, a ovi na ministarstvo finansija. Evo ja zivim u Kraljevu i zadnja tri dana su bas cesto letele G4-ke, e sada o cemu se radi nemam pojma. Postavlja se pitanje da li je PPT namenska iz Trstenika spala na te grane da ne moze odraditi izmene ST-a?
« Last Edit: August 21, 2010, 07:30:12 pm by Boro Prodanic, Reason: Pravilnik foruma » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #191 on: August 21, 2010, 02:57:43 am »

Koliko god istina bila surova iz poštovanja prema našim pilotima moram i želim da verujem da ćemo ugledati novog "dekonzervisanog" J 22 Orla u novom odelu.Znam da da je ovo ogroman san,al mi veru i nadu niko ne može uzeti dok sam živ!
Orao je ponos naše vojne industrije!Mada slabijih motora izuzetne aerodinamike.Da nije bilo Orla ni naš najveći ponos G-4 ne bi ugledao svetlo dana.
Želim i moram da verujem u novo lepše sutra našeg J-22 Orla.
Nada umire poslednja! Angry


* Orao 25227 i virtuoz letenja p.pukovnik M.Ristić..jpg (123.01 KB, 800x577 - viewed 203 times.)

* Orao 25227. na aeromitingu Brno 2008..jpg (126.97 KB, 800x536 - viewed 205 times.)

* Aeromiting Brno 2008. i J 22 sa p.pukovnikom M.Ristićem..jpg (204.05 KB, 800x536 - viewed 230 times.)

* Aeromiting Brno i Orao pri sletanju..jpg (163.32 KB, 800x536 - viewed 221 times.)

* Orao 25227..jpg (28.47 KB, 800x600 - viewed 212 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #192 on: August 21, 2010, 09:49:48 am »

Када је авијација у питању нисам баш у току али видим да се овде непроверене вести држе као апсолутна истина. Чак и да је тако, сигуран сам да је безбедност људи, како оних у ваздуху, тако и оних на земљи била у првом плану. Такође, чињеница је да држава (као и све у окружењу) нема довољно пара па тешко и мало даје за војску и наравно за ваздухопловство.

Рекао бих и да жеља за летењем младих пилота сигурно није битан аргумент за остајање ових, а још мање за набавку нових авиона. Борбена авијација није забава већ рационална потреба коју утврђује држава, надам се на основу реалних (и рационалних) процена.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #193 on: August 21, 2010, 09:57:02 am »


J -10 vojnom vrhu i donacija od 500.000.evra za informatičku nameru.Kad dogori do nokata u minut do 12. (nadam se iskreno da nije kasno) spasavaj šta spasti možeš.Hvalimo se skorašnjim izvozom vrednim milijardu dolara a avijacija nam bukvalno "isparava i nestaje".Dokle  Angry ?

Ajde da rascistimo neke stvari.
Kada je J-10 prezentovan vojnom vrhu Srbije Huh?
Ako mislite da donacija od 500.000 evra znaci automatski i saradnju, ondak bi Makedonija vec trebala da ima taj avion, jer je do sada dva puta primila donaciju, prvi put od 500.000 dolara, a drugi od 500.000 evra u informatickoj opremi.
To sto je kineska delegacija dosla u Srbiju, ne znaci da je dosla samo u Srbiju, vec da je bila na "turneju" po balkanu, a mozda i po Evropi, jer pre Srbije posetila je Makedoniju, a posle Srbije i Hrvatsku.
Nigde tokom posete kineske vojne delegacije Srbiji nije spomenut J-10.
J-10 se spominje samo na forumima i nijedan zvanicni organ R.SRbije nije spomenuo ovaj avion kao mogucu opciju za novi avion RV R.Srbije. Zato je najbolje da se prekinu spekulacije oko toga.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #194 on: August 21, 2010, 10:50:05 am »

  Malo pre je na TV Pinku išla emisija ŠTIT.Stvarno neznam prvi put vidim da se Pink bavi ovakvim temama.Između ostalog bio je Mig 21 a posle je bila vest da je Ministar Šutanovac prilikom posete Kini bio u poseti nekoj avijaciskoj brigadi gde mu je predstavljen između ostalog i J - 10 stacionarno i u letu.Koliko sam video  čini mi se da je u Kini bio i Sreto Malinović.Naka me neko ispravi ako sam pogrešio.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 104   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.