Kamion FAP 13-14 "Njuškaš"

<< < (2/26) > >>

Bozo13:
OK, samo da uredim tekst. ;)

micha:


   Još uvek je u upotrebi 1314 ACG ili auto-cisterna za popunu gorivom, jer jednostavno nema bolje. Do 2006. su u VS bili dosta zastupljeni FAP 1314 KTR ili tehničke radionice sa kabinama skinutim sa Džemsova sredinom 80-tih. Susretao sam se sa takvim radionicama i to puškarskom, auto-električarskom, optičarskom, akumulatorskom stanicom, servisnom stanicom, radionicom opštih radova ( bravarskom ). Bilo je još varijanti pokretnih tehničkih radionica montiranih na ovaj kamion za koji sam čuo da je motor rađen po uzoru na neki Švedski kamion. Možda je to samo urbana legenda nastala zbog sposobnosti ovog zmaja da upali na najnižim temperaturama, pod uslovom da se nafta ne stinja. Stariji ga se sećaju iz zimskog perioda kao dežurno šlep vozilo sa ralicom za sneg i sandukom natrpanog solju. Potrebno je samo da akumulatori okrenu zamajac jedan krug i on već brekće ritmično stresajući sneg sa kabine u ritmu rada motora, ma koliki minus da bio. U šali smo govorili da je ,,Trinajstici''  dovoljna baterija iz zidnog sata da bi upalila. Od mehaničara sam čuo da je motor bio tzv. čist dizel, tj. sa pretkomorom u klipu što mu je omogućavalo pouzdan start pri niskim temperaturama. TAM-ovi 110 i 150 , pa i Dajc su mnogo nežniji sa svojim grejačima, releima, Webastima itd. i ne vole zimu. U auto parku je dovoljno da ima samo jedna trinajstica sa iole dobrim akumulatorima i pola-pola nafta-benzin u rezervoaru pa da jedno po jedno vozilo upali na šlep. Desetak godina sam koristio s vremena na vreme ovaj kamion i za mene je on gospodar drumova sa svojih maksimalnih 70 km/h. A kada siđe sa asfalta dovoljno je da se popišaš pod točkove da bi zapao, pošto ovo vozilo nema blokadu diferencijala ni na jednom pogonskom mostu. Čak ni varijanta sa prednjom vučom za razliku od npr. Dajca ili TAM 4500 koji je imao blokadu prednjeg mosta i bio mnogo prohodniji od ovog gospodina. Za blato i kaljugu su zato lanci zakon, naročito ako se na vreme stave pa ne mora vozač da se kalja, iako nema snega. Inače, po njivama natopljenim kišom ili snegom su me više šlepali nego što sam samohodno prevalio. I to uglavnom T-55, pošto BVP ne može da ga pomeri kada zapadne već samo klizi sa jedne strane sajle na drugu, kao pas na lancu.
   U civilstvu ga još uvek koriste za izvlačenje drva iz šume, varijanta sa samoutovarivačem. Mislim da je inžinjerija imala poneki primerak sa rukom, dok su preovladavali kiperi koji su na leđima preneli brda i planine gde god je vojska nešto gradila, a tih godina je toga bilo mnogo. SMB FAP kiper na drumu je bio siguran znak da će u blizini neki zaseok uskoro dobiti vodovod, put ili most... Ako je neko vozilo simbol inžinjerijskih jedinica JNA onda je to ovaj kamion.
   Ja stvarno ne mogu da verujem da o ovom kamionu do sada nije pisano na Palubi !




Solaris:
Znali netko čemu su služile one gumene kugle na prednjim blatobranima ?

poz.

airbag:
Quote from: SOLARIS 1972 on November 13, 2012, 07:09:17 pm

Znali netko čemu su služile one gumene kugle na prednjim blatobranima ?

poz.


Da lakse procjenis sirinu kud mozes proci, ako kugle prodju, prolazi i kamion

Solaris:
Quote from: airbag on November 13, 2012, 07:10:39 pm

Quote from: SOLARIS 1972 on November 13, 2012, 07:09:17 pm

Znali netko čemu su služile one gumene kugle na prednjim blatobranima ?

poz.


Da lakse procjenis sirinu kud mozes proci, ako kugle prodju, prolazi i kamion


Hvala.

Evo jedan još u upotrebi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page