PALUBA
March 28, 2024, 07:35:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Kamion FAP 13-14 "Njuškaš"  (Read 138626 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« on: November 13, 2012, 12:48:58 pm »

Proizvodio se po licenci Nemačkog "Saurer Werke" negde od sredine 60-tih do početka 80-tih u FAP-u iz Priboja.

Vojne verzije su gotovo sve bile sa pogonom 4x4 a postojala je i verzija sa tri osovine tzv. "duplak".
Jedan broj njih je imao i vitlo na prednjem braniku.Inače se prepoznaje po višem klirensu i drugačijem obliku prednjih blatobrana u odnosu na civilnu verziju.

Za vojsku su rađeni sa nadogradnjama cisterni,kipera,sandučara,vatrogasaca a možda još sa po nekom.

Nigde nisam mogao da nađem TT podatke za vojnu verziju pa ako neko od "Palubaraca" zna neka postavi.

Kažu da je bio moćniji od Tamovih njuškaša sa kojima je istovremeno služio.

Evo i par slika:


* FAP 13-14.jpg (52.58 KB, 515x392 - viewed 4595 times.)

* FAP 13-14-2.jpg (59.34 KB, 668x326 - viewed 5528 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: November 13, 2012, 01:48:48 pm »

Koji model je bio u upotrebi u JNA?

FAP 13 S AV?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #2 on: November 13, 2012, 02:03:15 pm »

Ne znam Božo kakvu je oznaku imao u JNA.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: November 13, 2012, 02:11:11 pm »

imam neke podatke (neznam od gde) pa da ne spamujem nego samo da ubacim potrebno. Podatci za šleper variantu neznam koliko su zanimljivi.

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4 on: November 13, 2012, 03:15:26 pm »

Jesu zanimljivi, stavljaj ih. Cheesy Cheesy
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #5 on: November 13, 2012, 03:17:23 pm »

OK, samo da uredim tekst. Wink
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6 on: November 13, 2012, 04:48:09 pm »



   Još uvek je u upotrebi 1314 ACG ili auto-cisterna za popunu gorivom, jer jednostavno nema bolje. Do 2006. su u VS bili dosta zastupljeni FAP 1314 KTR ili tehničke radionice sa kabinama skinutim sa Džemsova sredinom 80-tih. Susretao sam se sa takvim radionicama i to puškarskom, auto-električarskom, optičarskom, akumulatorskom stanicom, servisnom stanicom, radionicom opštih radova ( bravarskom ). Bilo je još varijanti pokretnih tehničkih radionica montiranih na ovaj kamion za koji sam čuo da je motor rađen po uzoru na neki Švedski kamion. Možda je to samo urbana legenda nastala zbog sposobnosti ovog zmaja da upali na najnižim temperaturama, pod uslovom da se nafta ne stinja. Stariji ga se sećaju iz zimskog perioda kao dežurno šlep vozilo sa ralicom za sneg i sandukom natrpanog solju. Potrebno je samo da akumulatori okrenu zamajac jedan krug i on već brekće ritmično stresajući sneg sa kabine u ritmu rada motora, ma koliki minus da bio. U šali smo govorili da je ,,Trinajstici''  dovoljna baterija iz zidnog sata da bi upalila. Od mehaničara sam čuo da je motor bio tzv. čist dizel, tj. sa pretkomorom u klipu što mu je omogućavalo pouzdan start pri niskim temperaturama. TAM-ovi 110 i 150 , pa i Dajc su mnogo nežniji sa svojim grejačima, releima, Webastima itd. i ne vole zimu. U auto parku je dovoljno da ima samo jedna trinajstica sa iole dobrim akumulatorima i pola-pola nafta-benzin u rezervoaru pa da jedno po jedno vozilo upali na šlep. Desetak godina sam koristio s vremena na vreme ovaj kamion i za mene je on gospodar drumova sa svojih maksimalnih 70 km/h. A kada siđe sa asfalta dovoljno je da se popišaš pod točkove da bi zapao, pošto ovo vozilo nema blokadu diferencijala ni na jednom pogonskom mostu. Čak ni varijanta sa prednjom vučom za razliku od npr. Dajca ili TAM 4500 koji je imao blokadu prednjeg mosta i bio mnogo prohodniji od ovog gospodina. Za blato i kaljugu su zato lanci zakon, naročito ako se na vreme stave pa ne mora vozač da se kalja, iako nema snega. Inače, po njivama natopljenim kišom ili snegom su me više šlepali nego što sam samohodno prevalio. I to uglavnom T-55, pošto BVP ne može da ga pomeri kada zapadne već samo klizi sa jedne strane sajle na drugu, kao pas na lancu.
   U civilstvu ga još uvek koriste za izvlačenje drva iz šume, varijanta sa samoutovarivačem. Mislim da je inžinjerija imala poneki primerak sa rukom, dok su preovladavali kiperi koji su na leđima preneli brda i planine gde god je vojska nešto gradila, a tih godina je toga bilo mnogo. SMB FAP kiper na drumu je bio siguran znak da će u blizini neki zaseok uskoro dobiti vodovod, put ili most... Ako je neko vozilo simbol inžinjerijskih jedinica JNA onda je to ovaj kamion.
   Ja stvarno ne mogu da verujem da o ovom kamionu do sada nije pisano na Palubi !




Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: November 13, 2012, 07:09:17 pm »

Znali netko čemu su služile one gumene kugle na prednjim blatobranima ?

poz.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #8 on: November 13, 2012, 07:10:39 pm »

Znali netko čemu su služile one gumene kugle na prednjim blatobranima ?

poz.

Da lakse procjenis sirinu kud mozes proci, ako kugle prodju, prolazi i kamion
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #9 on: November 13, 2012, 07:14:51 pm »

Znali netko čemu su služile one gumene kugle na prednjim blatobranima ?

poz.

Da lakse procjenis sirinu kud mozes proci, ako kugle prodju, prolazi i kamion

Hvala.

Evo jedan još u upotrebi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* kemijsko-staro-fap-1.jpg (338.44 KB, 800x534 - viewed 2109 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #10 on: November 13, 2012, 09:31:49 pm »

SAURER (Adolph Saurer AG Arbon, Switzerland ) nije ni njemački niti švedski već švicarski: http://www.saureroldtimer.ch./index.php/fotos/unsere-fahrzeuge/unsere-fahrzeuge/unsere-fahrzeuge/22s4cfehr-1513.html
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #11 on: November 13, 2012, 09:35:25 pm »

Evo i link na "original" malo je velika slika: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Alter_Saurer_LKW.JPG  BTW najbolji je bio način gašenja, ubaciš u drugu, stisneš kočnicu i pustiš kvačilo/kuplung....
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #12 on: November 13, 2012, 09:55:43 pm »

Ja bar do sad nisam nikad vidio "njuškaša" na tri osovine kao traktor za poluprikolicu, jedva čekam da vidim Božin post možda bude, znam da su postojali ovi, obično su vukli četke za čišćenje piste bar u JRV.. zanimljivo je da su kao i drugi FAP-ovi traktori u JRV imali ispušni lonac ispod branika kao kod cisterni, možda im je to bila i osnovna namjena tko zna...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* njuškaš.jpg (59.5 KB, 800x600 - viewed 8555 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #13 on: November 13, 2012, 10:33:53 pm »

mi smo ga zvali komercijalac. zasto, nemam pojma Undecided. mislim da ih vise nema u vojsci, ali ih zato u civilstvu ima ihihi.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #14 on: November 14, 2012, 12:11:28 am »



   Ima ih još uvek kao auto-cisterna i navalno vozilo.Na net-u ima dosta fotografija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

   Kao ova dva navalna vatrogasna vozila u rashodu


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


   Ili ovo za dekontaminaciju i snabdevanje vodom.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


   Ili auto-cisterna ACG




* civ_1261498413f9581beb3.jpg (47.41 KB, 320x240 - viewed 12657 times.)

* civ_1261498413f9581beb3.jpg (47.41 KB, 320x240 - viewed 9032 times.)

* other-fap-1314,ae559dc3.jpg (45.14 KB, 600x450 - viewed 4194 times.)
« Last Edit: November 14, 2012, 12:42:38 am by micha » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.