PALUBA
April 26, 2024, 07:56:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Samohodni PA Top 30/2 mm M53/59, popularna "Praga"  (Read 115681 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #105 on: April 09, 2014, 04:09:34 pm »

наравно да је била врло ефикасна за подршку пешадије. али чак и у пво је требало задржати јер број бофорса није довољан.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #106 on: April 09, 2014, 05:08:44 pm »


Prangijanje po vazduhu više nikoga ne impresionira u 2014. godini. Kako je Praga mogla pogoditi bilo šta što se kreće vazduhom brže od 150-200m/s.? Iskreno mislim, nikako. 30mm municija sa blizinskim upaljačem je vrlo neisplativa. Vršio je još SSSR eksperimente sa AK 630 sa blizincem. Bilo im je preskupo.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #107 on: April 09, 2014, 06:51:09 pm »




   Iako i sam sentimentalno vezan za ovu legendu, ipak je došlo vreme da jedna od poslednjih ikona II sv. rata ode u penziju. Posedovala je izuzetno komplikovan top za čije osnovno održavanje je bilo potrebna dobro uvežbana posada naviknuta na izuzetna fizička naprezanja. Punjenje okvira i njihova zamena su isto tako iziskivali težak fizički napor. Dugi marševi za vozača noćna mora sa mehaničkim volanom i komandama. Specijalne gume sa nazubljenim rubom se odavno nigde ne proizvode tako da je uz ostale nedostatke i održavanje postalo nemoguće. Veliki učinak na zemaljske ciljeve uz isto tako dobro dejstvo po helikopterima i bespilotnim letelicama i raketama su dokazani na našim prostorima ali je skupo održavanje i vremenski resurs presudio da ovo oruđe svoj ratni put nastavi u Africi ili u muzeju.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #108 on: April 09, 2014, 07:36:13 pm »

за разлику од неких, нисам сентиментално везан за прагу, али зато постављам питање шта је уведено уместо ње??? одговор знате сви - ништа!!! е ту је цео проблем!!! да је уместо ње уведено било шта, макар и нешто слабије ефикасности, било би у реду послати је у пензију, али овако је од нечега направљено ништа. прага није могла да се носи са савременим авионима, али јесте са томахавцима, беспомоћним летелицама и хеликоптерима. за подршку пешадији да не помињемо. значи, требало је да остане до увођења нечег савременијег, или бар до почетка набављања таквог средства. а пошто таквог средства нема ни у најави, ствар је јасна...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #109 on: April 11, 2014, 10:54:02 am »

Podržavam tvoj stav u potpunosti.

Odlično sredstvo za podršku pešadije, helikoptere, bespilotne, tomahavke, slabo utvrdjene položaje.

Osim slabljenja potencijala nema ni jednog drugog razloga što smo izgleda naterani da ih se otresemo, kao i još nekih stvari koje su dokazale žilavost a bile jednostavne za održavanje i upotrebu.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #110 on: April 11, 2014, 01:59:51 pm »

Koliko me secanje sluzi Praga nije izbacena zato sto je vojska htela nego je evropa to trazila jer je ubitacna za pesadiju i ciljeve na zemlji uopste.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #111 on: April 11, 2014, 02:15:33 pm »

Pa ja upravo o tim razlozima i pišem tu i jeste problem.

Možeš misliti napredna EU se plaši konvecionalnog PA topa poreklom iz II-sv. rata.

Još ćemo mnogo grkih supa pokusati mi zbog "pacifizma" i EU.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #112 on: April 11, 2014, 02:20:41 pm »

A iz istih razloga oružane snage nam se pretvaraju u snage za delovanje u vanrednim situacijama (čitaj požari i poplave....itd) i misije učešća u tzv. "Mirovnim operacijama" (čitaj kako god hoćeš) a i glavni periodični časopis nam je preimenovan sa "Vojska" na tako pacifistički poželjnu "Odbranu".

Koja je svrha postojanja pacifizovanih OS?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #113 on: April 11, 2014, 02:23:16 pm »

A i nije ništa manje ubitačna od dejstva jednog Ambramsa ili kasetnih bombi bombi bačenih na Niš ili municije za A10 sa osiromašenim uranijumom na primer pa niko od US nije zahtevao da ih se zarad humanizma reši.

A i čemu služi naoružanje ako ne uništavanju i žive sile i tehnike?

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #114 on: April 11, 2014, 10:47:37 pm »

за разлику од неких, нисам сентиментално везан за прагу, али зато постављам питање шта је уведено уместо ње??? одговор знате сви - ништа!!! е ту је цео проблем!!! да је уместо ње уведено било шта, макар и нешто слабије ефикасности, било би у реду послати је у пензију, али овако је од нечега направљено ништа. прага није могла да се носи са савременим авионима, али јесте са томахавцима, беспомоћним летелицама и хеликоптерима...


Podržavam tvoj stav u potpunosti.

Odlično sredstvo za podršku pešadije, helikoptere, bespilotne, tomahavke, slabo utvrdjene položaje.


Морам рећи да горе цитиране тврдње једноставно нису тачне.

Већ доста дуго времена, на мирнодопским гађањима, у идеалним полигонским условима, гдје су све "непознате" биле унапријед познате, ПА топови 30/2 су постизали никакве или врло слабе резултате. Прелазне оцјене популарних "Прага" су зависиле од маштовитости и добре воље оцјењивача.

"Праге" и "троцјевци" су били камен око врата артиљеријско-ракетних јединица ПВО и њихово повлачење је био најбољи потез у том тренутку. Даље задржавање "Прага" у наоружању представљало би само пресипање из шупљег у празно, одржавање неке форме без суштине и све већу логистичку мору која би гутала све више средстава.

Али такви смо ми људи, кука се што су повучене из наоружања, а кукало би се и да су остале у наоружању. Никоме угодити, као у причи о "тамном вилајету". Тако и гледам на ово (не)основано ламентирање над судбином "Прага".

Срећом, струка је правилно одлучила...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #115 on: April 11, 2014, 11:01:09 pm »




   Odgovor iz prve ruke! Zaboravio sam da napišem da je kao razlog za izbacivanje iz upotrebe verovatno uzet i relativno velik broj članova posade na ovom oruđu koji je donekle bio opravdan primenom redovnih vojnika dok je suviše skupo plaćati toliki broj profesionalaca da bi upotreba bila efikasna. A što se tiče zamene za ovo PA sredstvo, u jedinicama KoV se odavno koristi PA top 20 mm na BVP-u koji sa svojom pasivnom nišanskom spravom, električnim pokretanjem kupole sa režimom praćenja vazdušnih ciljeva, potrebnom elevacijom cevi i dovoljnom oklopnom zaštitom uz veliku pokretljivost donekle može da bude zamena za prepotopski sistem kakva je bila Praga.


Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #116 on: April 12, 2014, 01:27:33 pm »

20мм топ ни по ком основу не може да достигне ефикасност праге, нити било ког другог 30мм топа.

рашо, прага јесте застарела, тешка за руковање и слично, али шта је уведено уместо праге? колико ја знам ништа. бофорса нема довољно, а уз сво дужно поштовање, пре бих на непријатеља наоружан секиром и кремењачом него голорук.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #117 on: April 12, 2014, 02:00:08 pm »

рашо, прага јесте застарела, тешка за руковање и слично, али шта је уведено уместо праге? колико ја знам ништа. бофорса нема довољно, а уз сво дужно поштовање, пре бих на непријатеља наоружан секиром и кремењачом него голорук.

Имао "Праге" или немао, исто ти се пише. Да ли је боље задржати нешто апсолутно неупотребљиво и трошити немала средства да то некако крпиш и одржаваш, иако је потпуно дотрајало по свим критеријумима, или се отарасити баласта и та иста средства употребити за нешто сврсисходније.

Кажеш, није уведено ништа да их замјени. Па није, у праву си. А зар мора да се одмах занови нечим другим? "Прага" и јесте повучена јер је била бескорисна тако да се њен недостатак у АРЈ ПВО није ни осјетио. Нити је изискивао хитну замјену.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #118 on: April 12, 2014, 02:08:48 pm »

није баш тако. да ли је боље имати 10 цеви или 30? макар тих 20 "вишка" тукле само крилате ракете и бпл и служиле за подршку пешадије. а онда, где су отишла средства која су "вукле" праге? да ли су уложена у побољшање техничке опремљености војске? ја не видим, а ако неко зна нека каже. да ли су усмерена на бољу униформу и чизме? родбина и другари који су у војсци кажу да нису... а '99. смо видли да је бофорса било недовољно, тако да се недостатак прага итекако осећа, али се о томе не говори. исто као ни о уништењу стрела 2м, које нису могле да оборе авион али јесу крстарећу ракету. застарело уништено а ништа ново није уведено.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #119 on: April 12, 2014, 02:13:53 pm »

Okvir 89 kila! Ja se iskilavim sa vrećom cementa koja ima 50 kila. koji su to monstrumi punili???
Hi hi; bio sam jedan od dva posluzitelja na Pragi, daaavne '77. Nikada nismo saznali sto znaci podizati pune okvire od 89 kg; na Kamenjaku kod Pule, kod gadjanja zracnih ciljeva, se punilo, cini mi se, sa dvadesetak granata po okviru. Okvir su podizala dva posluzitelja ("lijevi" i "desni"; za razliku od 20-tice gdje su se zvali "prvi" i "drugi"). Samo punjenje okvira nije iziskivalo nikakav napor.
Buduci su u divizionu bili i 20/3, dobro se sjecam da je rastavljanje topova 30/2 bilo jednostavnije i brze od 20/3 jer su konstruktori, valjda radi jednostavnosti, pojedine dijelove povezali u monolitne vece sklopove.
O ostalim karakteristikama, kao i voznji po glibovitom terenu vec je bilo rijeci.  
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.