PALUBA
April 23, 2024, 09:37:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Obuka u gadjanju pistoljem  (Read 26663 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« on: November 28, 2012, 08:31:30 pm »

bila je jdna fora sa ovom municijom u obuci vojnika koji su po formaciji duzili pistolj. naime, bilo je vojnikakoji su se plasili da gadjaju. da bi razbili njihov strah, prvo su im na strelistu davali da "skljocaju" ovom municijom, a zatim bi u okvir podmetnuli bojevi metak. bilo je puno smejurije kad bi vojnik po opaljenju bacio pistolj od straha. medjutim, usledila bi reakcija rukovaoca gadjanja tipa: "eto, opalio si, i sta ti fali? ajde nemoj da si (piiip), vidis da moze. evo ti okvir i udri". i u najvecem broju slucajeva bi sve posle islo kako treba. ovo mi je pricao prvi komsija, koji je bio vozac (mislim u rijeci da je sluzio, ali me ne drzite za rec). isto sam i ja uradio jednom na staziranju, ali sa manevarcem Grin (na ap, doduse) vredelo je slusati price iz vojske starijih Grin
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1 on: November 28, 2012, 10:24:09 pm »

Takav pristup obuke je u najmanju ruku kriminalno neodgovaran. Nikad nisam to video u praksi ili preporuceno I teoriji. Ako se tako stvarno radilo...ne znam sta reci iskreno...
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #2 on: November 28, 2012, 10:33:25 pm »

naravno da nije predvidjeno pravilima. za mene znam sigurno da sam uradio i da je bilo smejurije, a verujem i da me komsija nije slagao. nije imao potrebe. cuo sam jos od nekih oficira, ali njih ne poznajem dobro pa ne smem da tvrdim da govore istinu. ja sam to uradio sa vojnikom koji je bio smotan ko brodska sajla i koji je svima sluzio za za*ebanciju. naravno, stajao sam iznad njega (bio je u zaklonu za stojeci) a ostali vojnici su bili podalje i iza njega. popadali smo svi od smeha, ali se milivoje posle ovog uozbiljio i doveo u red.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3 on: November 29, 2012, 02:37:05 pm »

Најстрожије је било забрањено чувати заједно или мешати и користити школску и бојеву муницију. Дешавале су се несреће управо због тога. Зато је Шутер управу - то се не сме и не треба радити.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: November 29, 2012, 03:14:58 pm »

dzumbo, jesto to bilo i ostalo zabranjeno, ali se ipak radilo. i jeste, desavale su se nesrece, kao ona 2002-3. sa rpg22 u kraljevu, koji je stajao zajedno sa skolskim zoljama. mora se drzati odvojeno bojeva municija, nema sta tu da se prica.  pravilo

ovo je radjeno na strelistu, kad se gadjalo bojevom municijom, pa se vojnik plasi. kad opali slucajno, pa vidi da mu nije nista, nagovoris ga lako.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #5 on: November 29, 2012, 04:33:45 pm »

Vec rekao 'cudna' neka logika. Deda je bio strastveni lovac. Znam kako smo ja I on ucili psi da se ne boje pucnjeve: odemo na streliste, ja stojim stranicno od dede, udaljen koj metar; pogalim psa, pricam malo nesto njemu nesto dedi; deda opali, ja pogalim psa, ako se drzne malo mu pricam, Dam mu neki mali keks. Deda dodje do Mene, pricamo kao da je sve normalno.povtorimo to nekoliko puta naizmenicno. Nikad nismo omanuli. Moj pristup je bio I ostaje do Dan danas isti: prepoznati strah, objadniti kako sve radi, voditi regruta kroz celi proces. Steta ako su ih tako ucili - to nije u redu
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6 on: November 29, 2012, 07:44:08 pm »

steta ili ne, radilo je poso.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #7 on: November 29, 2012, 07:52:37 pm »

Мислим да и овде на форуму, а и мало ширем, има велико искуство у обуци војника управо у руковању и гађању овим пиштољем. И тако нешто за сличан проблем никад ми није пало напамет. То може да падне напамет само онаквима какви су и изазвали ту несрећу у Краљеву. Зато се такве несреће и дешавају. Ја реагујем због тога, да неко не схвати да је то нешто право, па и он проба.

Један од метода да научиш војника да "трпи" пуцањ, а још више да научи да гађа, је да стојиш уз њега (са његове леве стране) и преко његове руке (прста) притискаш обарач (ти то радиш левом руком). Њему  даш задатак да држи нишан у црном пољу кружне мете. Затим полако притискаш обарач (повећаваш силу притсика на његов прст). То иде полако десетак-15 секунди. Некад застанеш и питаш га да ли држи нишан на црном пољу. Пиштољ ће опалити "изненада". И у 90% случајева зрно ће након опаљења  да буде негде у црном пољу. И тако он види да може да погоди и да пуцањ није ништа. Онда то поновиш још два- до три пута. После пустиш њега а ти стојиш поред њега и гледаш како повлачи обарач и саветујеш га да не брза, да полако повлачи обарач.

Код гађања пиштоља је важно како држиш оружје (ни прејако ни преслабо), како и колико "дубоку" гурнеш прст у штитиник обарача (окида се врхом прста)  и како га повлачиш (без трзаја  - што је најчешћа грешка почетника).

Иначе моја препорука свима је да обавезно прво науче да гађају једном руком, на "спортски" начин. Ко тако научи нема проблема код гађања са две руке. Обрнуто иде мало теже.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #8 on: November 29, 2012, 08:06:50 pm »

dzumbo, to je pravilno, ja to ne sporim. kazem ti da sam to cuo od komsije ('58.godiste), i jos od nekih oficira (koje ne poznajem dobro). ja sam to uradio iz zezanja, ali na automatskoj pusci i sa manevarcem . i tvrdim da je taj jedan pokusaj upalio. decko se oslobodio i posle celog okvira manevaraca otisao je na vatrenu liniju. i nije lose gadjao. sto je jos vaznije, posle toga se jako uozbiljio i bio prilicno dobar vojnik. ne znam na kojoj je karauli zavrsio i kako je prosao na granici, ali dok je bio kod mene bio je sasvim ok.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #9 on: November 29, 2012, 08:13:18 pm »

@DZUMBA: kako si ti opisao I Mene su ucili od pocetka - prva deda, pa strelacki klub 'alkaloid skopje' pa strelacki klub gimnazija JBT Skopje I posle svi ostali...ovako kako je DZUMBA objadnio je zapisano u njemacki priracnik za sportsko streljastvo iz 67 (memorija me mozda vara za koju godinu).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #10 on: November 29, 2012, 09:03:25 pm »

Да, то је та "школа". Ја сам то научио од подофицира у мојој чети који је био врхунски спортски стрелац овим пиштољем. Методика обуке је "наука" Cheesy

Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #11 on: November 30, 2012, 10:22:05 am »

Ja sam naučio sa dve ruke,prošlo gađanje imao sa sa pištoljem m75 sa jednom rukom i namučio sam.Možda grešim ali sa jednom rukom je gađanje samo za strelište.U realnoj situaciji meni je pouzdanije sa dve,a naročito ako sam pre toga trčao.Sa m57 sam naučio sa desnom držim pištolj i okidam,a sa levom držim okvir.Po novom palčevi moraju da budu paralelni.A ima prednost jer po ispucavanju okvira vadiš prazan i stavljaš pun.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #12 on: November 30, 2012, 10:29:05 am »

mene su ucili da gadjam jednom rukom, a sa dve tako da je druga odozdo (drzi okvir, sto kazes). a sad sto neko izmislja toplu vodu, to je vec uticaj tv pokusao sam upravo da uradim kako kazes da je po novom i nikako mi ne ide prema tome, gadjas kako ti zgodno, a svrha svega je ionako ista - pogoditi cilj.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #13 on: November 30, 2012, 10:36:35 am »

Na kursu smo dobili m57,neki od njih su bili dobri da po opaljenju ako ne držiš ruku ispod okvira isti tražiš po travi  Smiley Imali smo taktičko gađanje,sa trčanjem, iskakanjem iz marica...Sem tog peha sa okvirom bili su izuzetno precizni i pozdani.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #14 on: November 30, 2012, 01:03:37 pm »

Zamolicu moderatora da otvori tema streljastvo kako ne bi gusili temu za M 57 - prve prilike dacu svoj pridones debati Smiley
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.