PALUBA
April 25, 2024, 09:20:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Obuka u gadjanju pistoljem  (Read 26712 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #15 on: November 30, 2012, 03:18:10 pm »

@Shooter
Mozes i ti slobodno otvoriti temu, nije to nista strasno. Wink
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #16 on: November 30, 2012, 05:39:20 pm »

Mogu TRPE al da budem iskren nisam bas vican za to - me znam kako da prebacim postojecu diskusiju od 4-5 posta unazad; zato pitam za moderatora Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #17 on: November 30, 2012, 09:38:07 pm »

Odvojio sam postove koji se bave sa obukom u gadjanju pistoljem u novu temu, tako da sada mozemo slobodno nastaviti sa ovim razgovorom. Smiley
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #18 on: December 01, 2012, 06:27:29 am »

Razlika izmegju sportsko streljastvo i realno/'combat' gadjanje pistoljem postoi. Generalna ideja je je razlicna: u prvi slucaj cilj je dobar rezultat u kontroliranim uslovima; drugi slucaj je 'kako preziveti' u nekontroliranim uslovima.

DZUMBA je vec rekao, i ja se slazem da, ako postoje uslovi, covek prvo treba da savlada principi sportskog streljastva (malo simplificirano ali svodi se na stav, disanje, nisanenje i pravilno povlacenje oroza) a posle da to nadgradi. Nazalost, ovo je vrlo retko slucaj. Sportski strelacki klubovi su prakticno nestali (pricam za MKD) jedno vreme; cujem da se situacija nesto podobrila u zadnje vreme. Drago mi je ako je tako.

Vec sam pomenuo sportski strelci vezbaju 4 glavna elementa i samo bi nakratko sumirao:

stav: jedna, razmak noge u duzini remenskog pojasa, otvoreno predno stapalo prema meti.
disanje: ramnomerno i normalno, kad se predni i zadnji nisan 'poravne' prema meti dah se zadrzi 4-8 sekundi (zavisi od coveka do coveka)
nisan: spustiti pistolj lagano od gore pa nadole, kad dodje ispod crno; inace ovde su dve skole, kako podesiti nisan prema meti, od gore nadole ili nadole pa nagore; licno smatram: gore pa nadole je pravilno
povuci oroz: nemoj ga grciti nego lagano, po sredini prvog clana prsta

Uslovi u sportskolj strljani su dobro svetlo, tisina, kako vec rekoh - kontrolirani uslovi.

Gadjanje/'pucnjava' u realnim uslovima je sasvim druga prica:

stav - kako te nadje, u principu trazis 'stabilna tacka' - sto brze to bolje;
disanje: momentalno, visok adrenalin, neramnomerno; iskustvo kaze da sportski strelci ovo dobro kontrolisu;
nisan: u momentu kad osetis da bar predni nisan pokriva metu
oroz: ako si dobro treniran instinktivno ce doci kako treba.

Rado bi malo o mentalnom stanju strelcu ali ostavimo to za malo dalje kad se diskusija razvije vise (ako se razvie)

Gadjanje: nauka, umetnost ili neto drugo? Ja kazem kultura Smiley implementacija naucnih principa koji predju u instinkt kako vise vezbas. Kako vise vezbas, naglasavam pravilno, tako vise to postaje umetnost. Ipak sve pocinje naucnim principima. Na primer, niko ne moze da promeni fakt da covek mora da dise kad puca - ne dise-nema kislorod, krv se gusi, organi se grce...rezultat je jasan, nema pogodak. Idite na streliste i bece vam cudno koliko ljudi ne disu kad podignu pistolj.

Necu ja da nikoga da ucim kako da gadja - SEKIRR je mozda u pravo 'ako pogodim - sta je bitno kako' I iskreno ima i takvih slucajeva, ljudi koji nisu nikad nista trenirali pucaju dobrim rezultatima (mada mozda ne konstantno Smiley) Primer, moj mladji brat. tip nema nistaoruzjem, nekad dodje samnom da dise vazdu na otvorenom strelistu. Daj mu pistolj - razvaluje! kako - ne znam, prirodno mirna ruka. Ipak, pucanje obe ruke je najbolje kad je ruka preko ruke - ne ispod.

CRKI pominje pad magacina pa zato drzi pistolj ispod - CRKI, odma kod oruzara, problem je sa pistoljem, magacin nikako ne sme tako da pada. Pretpostavjam da je to neki tesko koristeni model koj nije video pravilni servis neko vreme. Nije u redu sto su vas uvezbavali takvim oruzjem.

M57 u 7,62 je fantasticno oruzje za sportsko streljastvo vojnim pistoljem - ja ga zato i toliko volim Smiley Inace za mene licno kalibar ne pravi razlika - pucao sam konzistentno jednom rukom i sa 9mm i .45 ACP. to niej rpoblem kad svatis kako se oruzje pravino kontrolira (kao zena, ni mnogo jako ni mnogo slabo, i sa puno ljubavi Smiley

Pozdrav, 

SHOOTER
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #19 on: December 01, 2012, 11:40:41 am »

Da,taj pištolj je korišten samo za obuku,a pištolj koji sam zadužio bio je dve godine stariji od mene Smiley
 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #20 on: December 01, 2012, 04:46:41 pm »

Код гађања са обе руке обавезно "шака преко шаке", палчеви паралелно. Код борбеног гађања је важно дисање. Ако се увежба на стрелишту онда је лакше у пракси.

Генерално, у пракси човек тешко пуца у човека. Човек није рођен да буде убица. Код већине обичних, "нормалних" људи постоји природна одбојност према убијању других људи. Тешко је повићу обарач а да си свестан да ћеш тиме убити или тешко повредити другог. "Проблем" стварне употребе пиштоља је најчешће тај што се све дешава на блиском одстојању - најчешће јасно видиш (лице) онога у кога пуцаш. Због тога се код обуке за ову врсту гађања инсистира на механичком потезању и окирдање (отварању ватре). Врло често се у ту сврху користи гађање из непосредне близине (пар метара) у мету човека (која има лик човека - "спортске" мете имају само контуру - силуету), како би се разбио она одбојност ка убијању.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #21 on: December 01, 2012, 10:20:57 pm »

Najveci problem disanja za vreme borbenog gadjanja je da covek ne prestane da dise  Cheesy Psiholosko uzbudjenje pravi svoje; to moze da se resi na samo 3 nacina: trening, trening, trening!

- Distance u sportsko streljastvo za pistolj i revolver: 10,25, 50m.
- Distance u realnim uslovima: 5-7m; FBI studija 70tih (mozda 80tih?) pokazala je da u Severnoj Americi vecina ogneninH okrsaja medju sluzbenih lica i kriminalci desava izmedju 5-7m. Zato se ja malo cudim kad citam teske debate o 'jacinu' kalibra. Na distanca od 5-7 metra  svaki kalibar ce da uradi svoje - pod uslovom da nema pancirna oprema.

Ne znam DZUMBA dali je covek nasledno dobar i da u principu ne moze da ubije. Al' to je vec neko filozofsko pitanje Smiley Ja mislim obrnuto, da generalno covek je zivotinja; samo mi ubijamo od zadovoljstvo - ne znam zivotinski rod koj radi to iz zabave.

Pozdrav,

SHOOTER
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #22 on: December 01, 2012, 10:31:12 pm »

@SHOTTER

mali OT.

šimpanzi ubijaju brez potrebe.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/CPznMbNcfO8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #23 on: December 01, 2012, 11:13:51 pm »

E super BOZO - jednaki smo sa majmunima Cheesy Ali evo prihvatam tvoj dokaz da nismo jedini, mada smo definitivno u manjini Smiley
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #24 on: December 03, 2012, 10:09:00 pm »

tvor podavi sve, a pojede jedno pile. slicno rade i kurjaci pravilo

dzumbo, kako to mislis "ruka preko ruke"? dlan ka dlanu, da tri donja prsta leve ruke pokrivaju tri donja desne, a levi kaziprst na branik obaraca? to moze kod nekog ko ima lopate,a ne sake. ja imam malu saku i to ne mogu da izvedem. medjutim, ako mi je levi dlan ispod rukohvata, donja tri prsta iskosa pokrivaju tri koja drze pistolj, palci dolaze u paralelu, ali mogu da uhvatim pistolj. desnoruk sam, ako ima neku ulogu. i bio sam solidan strelac dok sam imao dzebane za vezbu.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #25 on: December 03, 2012, 10:27:48 pm »

Ovo sa zivotinjama je islo malo off Smiley eto I tvor I kurjak su u drustvu coveka...pistolj se drzi 'saku na saku' zato sto je osnovna akcija po horizontali (kad vuces oroz - vuces prema sebi; kad opalis navlaka IDE nazad pa napred) drzanjem obe ruke bolje kontrolise rad pistolja. SSEKIR ako za tebe radi dlanom dole u redu je, niko ne kaze da mora saku preku sake.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #26 on: December 03, 2012, 10:30:48 pm »

ma znam ja to, zato i tvrdim da je vaznije pogoditi nego zauzeti pravilan stav Grin ono, jes da je pravilan stav vise od pola posla, ali opet, bitno da zrno ode tamo gde treba...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #27 on: December 04, 2012, 11:03:58 am »

I shooter je zaboravio da kaže još nešto a spada u tu školu streljaštva i vezano je za potezanje obarača.

Kad se disanje zaustavi, obarač se sredinom poslednjeg članka prsta prvo lagano povuče do prvog otpora (kod većine pištolja otprilike 2/3 hoda obarača),sačeka se delić sekunde i potom lagano povuče do kraja i opali.

I zbog ovoga je važan onaj deo obuke koji je Džumba opisao a radi se potezanje obarača zajedno sa instruktorom, kada "đak" misli da je pravi metak u cevi.

Za preciznost gađanja 5 je ključnih elemenata (i svi su ključni i jednako važni):

1. Stav tela (položaj tela)
2. Način disanja   (unutrašnji mir, koncentracija, psiha)
3. Način držanja oružja
4. Precizno ravnanje zadnjeg i prednjeg nišana međusobno i u odnosu na metu
5. Okidanje obarača


I još nešto oko načina držanja oružja koje je treći ključni činilac kod gađanja.Ako je strelac dešnjak, kod stava sa obe ruke, leva ruka je glavni držač-usmerivač oružja a desna pomoćni, zapravo mora da bude oslobođena tenzije i da služi samo za pokret laganog pritiska na obarač (opaljenje).Tada ima najmanje odstupanja po širini i pravcu pogotka.Ni jedna ruka ne sme da hvata oružje ni suviše mlitavo ni grčevito, znači bez forsiranog tonusa a pogotovo ruka kojom se vrši opaljenje.Ovo nije toliko važno za gađanje dugim oružjem ali je za preciznost sa pištoljem, da ne objašnjavamo sad važnost dužine cevi za preciznost oružja, veoma važno.

Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #28 on: February 18, 2015, 09:59:52 am »

Evo tek sad sam došao do ove teme, pa ako nekoga zanima možemo malo obnoviti. Pre svega zato jer je to kao moje područje kojim se volim baviti, a ako nekoga zanima možemo raširiti i na druge teme iz streljaštva.

Što se tiče obuke, mene su učili, a tako i ja druge učim, da je najvažnije usvojiti osnovna pravila sigurnosti:

- tretiraj svako vatreno oružje kao da je nabijeno bojevom (oštrom) municijom i spremno za paljbu. U tu svrhu obvezno pregledaj svako oružje prije svake daljnje akcije, te izbaci i odstrani magazin/šaržer/nabojnik, te repetiranjem (kot poluautomatskih pištolja) izbaci metak iz cijevi tj. provjeri je li metak u cijevi.

- oružje neka je uvijek okrenuto u sigurni smjer, to je onaj smjer u kojem, čak i da dođe do slučajnog opalenja oružja, ni u kom slučaju neće doći do žrtava, ranjavanja ili veće materijalne štete (npr. zid od cigle, nikako ne i zid od gips ploča, prozor ili vrata).

- prst nikada ne smije biti na obaraču, osim neposredno prije gađanja u željenu metu. Sva pravila su važna, no to je pravilo skoro najvažnije, jer kršenje tog pravila je najčešći uzrok samoranjavanja i nesreća. Oružje nije igračka iako može korisniku pružiti (na streljani) trenutke zadovoljstva dobro odrađenim gađanjem.

- prije gađanja se uvijek uvjeri da znaš u šta gađaš, dakle šta je meta i šta se nalazi iza mete.

Što se tiče stavova za gađanje, zagovornik sam slobodnog stava (znači kako kome odgovara), iako na kraju većina strijelaca usvoji klasični stav pri kojemu su noge simetrične na liniju gađanja (dakle bez izkoraka bilo kojom nogom). Taj položaj od prilike osigurava najbolju stabilnost strijelca. Osobno gađam dvoručno, jednoručno nisam nikada (pa čak niti sa MK oružjem), iako se sve olimpijske discipline gađanju jednoručno.

Za gađanje oružjem velikog kalibra (od .30 do .50 tj. od 7,62mm do 12,7mm) je važno i kakva je municija. Za precizno gađanje je najbolje, da je municija čim slabijeg barutnog punjenja, tj. da je barutno punjenje (laboracija) takva, da osigurava repetiranje svaki puta i bez zastoja, a da su laboracije ujednačene, tj. da nema razlike između pojedinih metaka (težina zrna, tip i količina barutnog punjenja).

Što se tiče disanja, najvažnije je prije opalenja biti dobro nadisan, tj. mozak mora imati dovoljno kisika. Zadržavanje daha već preko 3-4 sekunde uzrokuje smetnje vida, pa tako ako ne dođe do opalenja niti nakon 5 sekundi od zadržavanja daha, valja maknuti prst sa obarača, ponovo se nadisati zraka, pa ponoviti pokus. Kod preciznog gađanja je važno znati da je svaki metak važan, tj. nosi bodove. Nema mjesta žurbi niti nervozi. Čak iako dođe do greške, ne treba praviti i drugu grešku, pa sledeći metak opaliti u žurbi ili nervozi.

Pri ciljanju valja poravnati metu, prednji i zadnji nišan. Kako oko ne može imati sva tri elementa u fokusu, tako valja znati, da za uspješno gađanje valja imati u fokusu (vidjeti oštro) prednji nišan (mušicu).

Za samo okidanje vrijedi pravilo, da pištolj mora strijelca iznenaditi. Dakle strelac neka ne zna kad će pištolj opaliti. Strijelac pritišće na obarač jednakomjerno, a pištolj opaljuje.

Toliko ukratko i za sada.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #29 on: February 18, 2015, 07:22:40 pm »

Види се "стара школа" Cheesy. Заправо то је једина исправна школа гађања. Апсолутно тако, прво безбедност руковања а потом обука у нишањењу и окидању.

И сада (нисам гађао из пиштоља ево десета година) када гледам друге како држе оружје прво што ми упада за око је да ли  чим дохвати пиштољ стави прст на обарач и како држи пиштољ, односно где окреће цев. Ако "шара" ("витла", "млати") пиштољем по просторији и одмах стави прст на обарач одмах ми је јасно да је тај "опасан" по околину и себе.

Већ сам негде писао (можда код гађања пушке) о "проблему" код нишања и "неспособности" ока да "држи" три тачке. Око није савршено и једновремено може да повезује само две таче (објекта). Зато је редослед код нишањења управо овај који је навео Драко: поравнаш предњи и задњи нишан изнад (испод) циља; спустиш нишане на циљ ("центар") и фокусираш око на предњи нишан и циљ и почнеш окидање. Ја сам то учио од наставаника Наставе гађања (предмет се заво Пешадијско наоружање са наставом гађања) у Војној академији, али и од једног подфицира и чети где смо обојица били командири. Он је био озбиљан спортски стрелац. Од њега сам научио "технику дисања" коју је Дарко описао, али и "трик" да војника (почетника) научиш да правилно повлачи обарач ("прст на прст" који сам описао на почетку теме).

Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.