PALUBA
April 26, 2024, 12:21:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusi nude kredit Srbiji za nabavku aviona MIG 29M2 i modifikovanih PVO sistema  (Read 28793 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #15 on: December 02, 2012, 12:10:19 am »

Mislim da ne bi lagao kad bi rekao koliko je bilo ovakvih clanaka u HR medijima, u raznim varijantama, raznih offseta i raznih proizvodjaca pa na kraju nista od svega. Zasto? Pa nema se para, ni i HR a ni u SRB. Nakon svega lijepo recenog i ponudjenog u utopijskim varijantama offseta, ostaje hladna i bolna istina da te avione ipak trebas platiti u novcu. Suski. Zelembacima. 1 miljardu USD? Za avione 10-15 komada?, Sada? U vremenima depresije i recesije? Ali druga istina je takodjer da ako postoji i jedna vlada na svijetu toliko "luda" za takav potez onda je to definitvno trenutna Srpska garnitura. Ja bi volio da se to ostvari jer bi onda i HR morala u utrku a to bi onda bila zanimljiva ekonomska situacija za oboje.  Grin Mali hladni rat. Di ces bolje za zimsku vecer uz kokice  Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #16 on: December 02, 2012, 11:30:37 am »

Ocekivao sam umesto komentara moguce-nemoguce da vi koji se razumete date komentar na kvalitet i verziju MIG 29 koja se pominje u odnosu na konkurente zadnje generacije sa Zapada a takodje i komentar o sistemu S-300 njegovim mogucnostima u verziji sa raketama s-400 kako je najavljeno.
To me vise interesuje da li je moguce ili ne?Pa makar i cela vest bila neistinita 100%.

A sto se zaduzivanja tice ako je neka garnitura Srbiju zaduzila u proteklih 10 godina za 14 milijardi za koje nikada ne videsmo u sta su otisle osim u par stotina km autoputa i par mostova ne vidim prepreku da je aktuelna zaduzi za 3,5 ako ce to da povuce i neku proizvodnju ovde i istovremeno spreci neke nove alijanse da nam se iznad glava nekaznjeno izivljavaju sledecih 78 dana kao 1999-te.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #17 on: December 02, 2012, 12:07:48 pm »

A sto se zaduzivanja tice ako je neka garnitura Srbiju zaduzila u proteklih 10 godina za 14 milijardi za koje nikada ne videsmo u sta su otisle osim u par stotina km autoputa i par mostova ne vidim prepreku da je aktuelna zaduzi za 3,5 ako ce to da povuce i neku proizvodnju ovde i istovremeno spreci neke nove alijanse da nam se iznad glava nekaznjeno izivljavaju sledecih 78 dana kao 1999-te.
Bas tako, ako se zaduzujes , zadusujes se da bi nesto napravio a ne da bi vlast funkcionisala i opstajala i to za racun davaoca kredita. Rusija nema potrebu da pokorava svet silom kao zapad.
 Nije nas Rusija prodavala, vec smo joj mi uvek okretali ledja, ne kazem da u nekim slucajevima to nije bila mudra odluka. Ali smatram da nije tacna tvrdnja da Ruse boli d... za nas. Oni i sad nude svaku vrstu saradnje i privilegija, i lepo kazu, od vas zavisi kako ce te.
Ako se budemo neckali i plasili sto ce ameri da se naljute, Rusija ce da nastavi gde je krenula bez nas i nece se pravdati ni sekirati. A rusofobi ce imati opet priliku da kazu "Eto, opet je Rusija prodala Srbiju".
MiG-29M/M2 je odlican avion, pogotovo za nase potrebe: "По својим борбеним могућностима, Миг-29 М и М2 (једносед и двосед) су заправо извозна, односно поједностављена верзија авиона Миг-35. За разлику од свог „млађег брата“, Миг-29 М и М2 имају нешто слабији радар и систем за откривање и нишањење циљева. Основне предности верзија М и М2 у односу на старије верзије ловца Миг-29 представља нови радар Жук-М, који има домет од 120 километара и који може да прати десет, а дејствује по четири циља у исто време."
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #18 on: December 02, 2012, 12:20:24 pm »

Mig 29 koji mi imamo je najslabija varijanta Mig29, koja je pravljena za izvoz u zemlje koje nisu bile clanice Varsavskog Pakta. Mig 29b ima osiromasen radar, nemogucnost nosenja preciznog oruzja, tj za napade na zemlju moze koristiti samo NRZ i glupe bombe, koje se otkace i slobodno padaju. To znaci da Mig 29b nije visenamenski avion, vec samo lovac sa mogucnoscu nosenja bombi i NRZ. Nosivost je 3000 kg, dok Mig29ub, dvosed nema cak ni radar.

Mig 29m je zaista unapredjena verzija. Motor je poboljsan, manje trosi, ima vecu snagu, i ne ostavlja dimni trag iza sebe. Kokpit je decenijama ispred onog sto ima Mig 29b. Ima Hotas, LCD i ostalo. Mig 29m moze nositi rakete dugog dometa vazduh-vazduh, R77, koja je ruski pandan americkom AMRAAMu. Takodje nosivost mu je povecana na 5500 kg, i ima mogucnost nosenja preciznog oruzja, sto ga cini pravim visenamenskim avionom.
Mig 29m ima povecan radijus dejstva. Radar je takodje mnogo bolji i ima veci domet. Takodje je smanjen radarski odraz, tj teze ga je uociti na radaru.

Sve u svemu, Mig29m je zaista odlican u odnosu na ono sto trenutno imamo.

Izvinjavam se ako sam negde pogresio  Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #19 on: December 02, 2012, 12:50:28 pm »

Mig 29 koji mi imamo je najslabija varijanta Mig29, koja je pravljena za izvoz u zemlje koje nisu bile clanice Varsavskog Pakta. Mig 29b ima osiromasen radar, nemogucnost nosenja preciznog oruzja, tj za napade na zemlju moze koristiti samo NRZ i glupe bombe, koje se otkace i slobodno padaju. To znaci da Mig 29b nije visenamenski avion, vec samo lovac sa mogucnoscu nosenja bombi i NRZ. Nosivost je 3000 kg, dok Mig29ub, dvosed nema cak ni radar.

Mig 29m je zaista unapredjena verzija. Motor je poboljsan, manje trosi, ima vecu snagu, i ne ostavlja dimni trag iza sebe. Kokpit je decenijama ispred onog sto ima Mig 29b. Ima Hotas, LCD i ostalo. Mig 29m moze nositi rakete dugog dometa vazduh-vazduh, R77, koja je ruski pandan americkom AMRAAMu. Takodje nosivost mu je povecana na 5500 kg, i ima mogucnost nosenja preciznog oruzja, sto ga cini pravim visenamenskim avionom.
Mig 29m ima povecan radijus dejstva. Radar je takodje mnogo bolji i ima veci domet. Takodje je smanjen radarski odraz, tj teze ga je uociti na radaru.

Sve u svemu, Mig29m je zaista odlican u odnosu na ono sto trenutno imamo.

Izvinjavam se ako sam negde pogresio  Smiley

Naši MiGovi 29 su izvozna verzija 9-12. U isto vreme kad i SFRJ njih je nabavljala još samo Indija. Zemlje Varšavskog pakta počele su da dobijaju ovaj avion tek skoro dve godine kasnije. MiG29S(серийный), verzija 9-13, krenula je u izvoz tek posle raspada SSSR pa i SFRJ, ne pre 1992.
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #20 on: December 02, 2012, 01:22:34 pm »

Ocekivao sam umesto komentara moguce-nemoguce da vi koji se razumete date komentar na kvalitet i verziju MIG 29 koja se pominje u odnosu na konkurente zadnje generacije sa Zapada a takodje i komentar o sistemu S-300 njegovim mogucnostima u verziji sa raketama s-400 kako je najavljeno.
To me vise interesuje da li je moguce ili ne?Pa makar i cela vest bila neistinita 100%.

A sto se zaduzivanja tice ako je neka garnitura Srbiju zaduzila u proteklih 10 godina za 14 milijardi za koje nikada ne videsmo u sta su otisle osim u par stotina km autoputa i par mostova ne vidim prepreku da je aktuelna zaduzi za 3,5 ako ce to da povuce i neku proizvodnju ovde i istovremeno spreci neke nove alijanse da nam se iznad glava nekaznjeno izivljavaju sledecih 78 dana kao 1999-te.

Kupnja jedne eskadrile ti ne osigurava nikakvu ucinkovitost protiv tzv. "alijanse". Rezultat bi opet bio isti.
Nije socijalni trenutak za kupovinu oruzja za drzave Balkana. Vlada koja tako spiska pare, sigurno gubi izbore. Nikome se ne gube izbori. Briga njih za nacionalnu sigurnost, gledaju se fotelje.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #21 on: December 02, 2012, 01:28:28 pm »

Izbore dobija ona stranka koja ima najvise novca.
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #22 on: December 02, 2012, 01:51:09 pm »

A sto se zaduzivanja tice ako je neka garnitura Srbiju zaduzila u proteklih 10 godina za 14 milijardi za koje nikada ne videsmo u sta su otisle osim u par stotina km autoputa i par mostova ne vidim prepreku da je aktuelna zaduzi za 3,5 ako ce to da povuce i neku proizvodnju ovde i istovremeno spreci neke nove alijanse da nam se iznad glava nekaznjeno izivljavaju sledecih 78 dana kao 1999-te.
Bas tako, ako se zaduzujes , zadusujes se da bi nesto napravio a ne da bi vlast funkcionisala i opstajala i to za racun davaoca kredita. Rusija nema potrebu da pokorava svet silom kao zapad.
 Nije nas Rusija prodavala, vec smo joj mi uvek okretali ledja, ne kazem da u nekim slucajevima to nije bila mudra odluka. Ali smatram da nije tacna tvrdnja da Ruse boli d... za nas. Oni i sad nude svaku vrstu saradnje i privilegija, i lepo kazu, od vas zavisi kako ce te.
Ako se budemo neckali i plasili sto ce ameri da se naljute, Rusija ce da nastavi gde je krenula bez nas i nece se pravdati ni sekirati. A rusofobi ce imati opet priliku da kazu "Eto, opet je Rusija prodala Srbiju".
MiG-29M/M2 je odlican avion, pogotovo za nase potrebe: "По својим борбеним могућностима, Миг-29 М и М2 (једносед и двосед) су заправо извозна, односно поједностављена верзија авиона Миг-35. За разлику од свог „млађег брата“, Миг-29 М и М2 имају нешто слабији радар и систем за откривање и нишањење циљева. Основне предности верзија М и М2 у односу на старије верзије ловца Миг-29 представља нови радар Жук-М, који има домет од 120 километара и који може да прати десет, а дејствује по четири циља у исто време."

Rusi ne rade nista iz ljubavi. Cisti biznis. Neupitno je da oni u Srbiji vide i neke (mozda) strateske interese ali bome, ovako gledajuci sa druge strane, nisu se bas nesto iskazali u nekakvoj pomoci ni potpori, pa ni te 99-e cak ni politicki. Inace bilo je i za HR ponuda s njihove strane koliko hoces i kakve hoces. To ti govori da nije stvar ljubavi, vec zelembaca. Briga njih za nas i vas. Jedini detalj je da ce kod vas kod trgovine igrat malo vise na kartu "bratstva i prijateljstva".
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #23 on: December 02, 2012, 02:14:37 pm »

Pa zar je potrebno vise pricati o "ljubavi u biznisu"? Svi imaju interes, poenta je ciji interes manje steti, a vise koristi. Americki i evropski je dokazano samo na stetu Srbije, ama bas nista korisno ne donosi na duze staze. A cini mi se da nas rapidno i sistematski unistavaju. Prema tome, okret ka Rusiji i istoku ne moze da nas upropasti, mi smo vec probili dno.
 Svi kad ulazu, daju, poklanjaju to rade iz interesa, valjda je poenta da njegov interes donese i nama neku korist. valjda se tako bira s kim ces saradjivati. A ne zastrasujucim pricama o zlim Rusima.
 
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #24 on: December 02, 2012, 02:59:49 pm »

Pa zar je potrebno vise pricati o "ljubavi u biznisu"? Svi imaju interes, poenta je ciji interes manje steti, a vise koristi. Americki i evropski je dokazano samo na stetu Srbije, ama bas nista korisno ne donosi na duze staze. A cini mi se da nas rapidno i sistematski unistavaju. Prema tome, okret ka Rusiji i istoku ne moze da nas upropasti, mi smo vec probili dno.
 Svi kad ulazu, daju, poklanjaju to rade iz interesa, valjda je poenta da njegov interes donese i nama neku korist. valjda se tako bira s kim ces saradjivati. A ne zastrasujucim pricama o zlim Rusima.
 

Otisli smo u politiku i nadam se da nas nece moderirati zbog toga, jer je i kupovina aviona na kraju politicka odluka. Sve je naime povezano jedno s drugim.
Htio sam reci, upravo nesto tako, da je Srbija mozda sada na nekoj politickoj prekretnici da napokon izabere smjer u kojem zeli ici. Nakon takvog izbora znat ce se i koji ce se avioni kupiti. Meni se ipak nekako cini da Srbija tezi vise zapadu, nego istoku. Konzekvence zatvaranja vrata zapadu a bez realne podrske istoka mogu biti pogubne u ekonomskom smislu. Da ne govorim o prakticnim detaljima poput najavljivanog povratka viznog rezima za EU itd, u kojem obicni gradjani ispastaju. Nekako mi se cini da prosjecni srbin vidi bolju buducnost u smislu EU tj zapada, da kupuje EU proizvode i vozi EU aute, tako da osnovni pokazatelji jasno daju do znanja orjentaciju obicnog gradjanina. Svi mi volimo taj "zlocesti" kapitalisticki nacin zivota u varijanti kad imamo para. Osjecaj da Srbiju netko sistematski unistava je pogresan. To je obracun s odredjenom politikom i ideologijom. "Veliko drustvo EU" zeli nametnut svoje norme i dok ih ne ispostujes bar djelomicno nista od "druzenja". Isto je i sa "istokom" koji je cak i suroviji. Nikad glas Srbije nece biti ravan glasu Rusije. Tako je sa nama malim zemljama, kome god se priklonili. Bilo bi lose da bas mi, na Balkanu sagradimo neki novi "berlinski zid". Al mozda bas "veliki" tako nesto i zele...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #25 on: December 02, 2012, 05:05:35 pm »

Izgleda da ovde niko ne shvata da je Srbija neutralna drzava. Kakvo bre zatvaranje vrata Zapadu, ako pocne saradnja sa Rusima? Pogledaj Nemce i Ruse. Tukli se pre 70 godina, sad su poslovni partneri. Ako drzavni vrh tako odluci, kupicemo Migove, i S400, i podmornice ako tako odluce. Ne znam zasto bi to predstavljalo problem, niti zasto bi zbog toga Majcica Evropa zatvorila vrata Srbiji. Ionako Hrvatska uskoro kupuje Migove.

To sto Merkelova ponekad spomene *******************************, to ne predstavlja ama nikakav napad na Srbiju kao drzavu, ne-ne. To verovatno predstavlja neki cudan izraz ljubavi i podrske, koje mi ne shvatamo.

Jos nesto: niko ovde ne misli da ce nam Rusi dati to oruzje na lepe oci.
« Last Edit: December 02, 2012, 05:21:15 pm by Bozo13, Reason: Uklonjeno u skladu sa T.11 » Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #26 on: December 02, 2012, 05:40:59 pm »

Srbija nije neutralna drzava jer nije dovoljno ekonomski jaka za neutralnost. Srbija doduse, nastoji kopirati politiku nekadasnje SFRJ malo balanisrajuci zapad-istok, neka naivna i prividna neutralnost, al joj to bas i ne ide. Odnosno "procitana je" u protekla 2 desetljeca, bar sta se zapada tice.
Usporedba ekonomskih odnosa dvije super sile tipa Njemacka-Rusija, nije dobra paralela. To je prica o dva mocnika. Oni moraju trgovati. Male zemlje biraju interesnu sferu i nema balansiranja. Ne daju vise "nesvrstanost". Ides jednom, zamjeris se drugom.

Sto se tice spominjanja "zlocinaca" radije nemojmo u tu tematiku jer ce bit brisanja. Razloge "takvog" odnosa zapada prema Srbiji treba traziti u nekim bivsim politickim garniturama, politickim i vojnim potezima Srbije 90-ih godina.

Nazad na avione.

Hrvatska ne kupuje migove, mozda par komada da upotpuni eskadrilu 21-ca. To nikog u EU ne smeta. Nije to kupovina novih aviona vec samo krpanje. Ne shvaca se ozbiljno. Kod novog bi bila druga prica sta se tice "slobode izbora". Da ima para i da kupuje nove za 1 miljardu Eura, imali bi pravo eventualno kod izbora boje na Eurofighteru.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #27 on: December 02, 2012, 06:25:33 pm »

Fubar,
Srbija nije u NATO paktu, niti ce biti u skorije vreme. Ako ti to smeta, ne znam, dodji ovde pa osnuj politicku stranku. Srbija nije ekonomski jaka, niti to u skorije vreme moze moze biti, ali zato sigurno ne mora da salje trupe da oslobadjaju i demokratizuju zemlje, kako Gazda naredi. Niti mora da na svojoj teritoriji drzi strateske nuklearne projektile. Zasto? Pa zato sto ne pripada nijednom vojnom bloku, za razliku od Hrvatske. 

Srbija ce trgovati i sa Evropom i sa Rusijom, i to je njeno pravo. To da li ce ostati neutralna u buducnosti, to iskljucivo zavisi od politickog vrha Srbije, koji ce verovatno kao i svaki put do sada odabrati losiji izbor, to jest da ostanu neutralni i da se igraju nesvrstanih, kao sto si i sam napisao. To ne zavisi ni od mene, a bogami, ni od tebe.

Spominjao sam zlocince, pardon heroje samo da podsetim na to kako mama Angela i ujka Sem misle dobro Srbiji. Ta ljubav boli.

Hrvatski vrh je izabrao svoj put, kojem je nastojao ici decenijama. Put u kome je Nemac gazda.

To sto je Hrvatska odabrala da remontuje (i kupuje) Mig 21 je sigurno ozalostilo odredjene. Oni bi vise voleli da im Hrvatska placa nadzor neba, ili da je kupila njihove papreno skupe letelice.

Znamo mi da Rusi nista nece pokloniti. Ali nemojte vi brinuti o buducnosti srpske avijacije, molim vas! Znamo da nam zelite dobro, hvala.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #28 on: December 02, 2012, 07:07:12 pm »

Чек да цитирам самог себе јер је чланак постављен и у теми "Наменска индустрија Србије - вести":

Quote
Прво треба скочити па рећи "хоп".

Лазански је новинар и то њега не обавезује. Међутим, ни један држава не може постати, а још мање опстати као јака оружана сила ако није економски јака. Ако опет и поред овога што сам навео нека држава хоће прво да буде оружана, па тек онда економска сила, обично доживи колапс по оба питања. Разлог је прост, чак и када се поклања оружје и све што га прати кошта. Кредити се морају враћати. То што се могу вратити и натурално или којекаквим "офсетима" (другим производима) не мења ствар јер се паре морају дати тим произвођачима "других" производа и "офсета". Дакле, примарни интерес Србије је економски развој и јачање. Наравно и уз Руску помоћ, али и ЕУ.

Осим наведеног потребно је добро прочитати итервју господина Рогозина у коме су јасно омеђени политички, али и економски услови и разлози Руске помоћи, односно кредитирања. Потребно је обратити пажњи и на чињеницу да су у првим најавама наших политичара помињало да ће нова фабрике наменске индустрије код Велике Плане производити нешто из палете руских оружних система, кад оно, сада се помиње производња домаћих боребених средстава (што никако није лоша вест) при чему би Руси учествовали у пласирању и усавршавању тих производа.

У сваком случају нешто ће бити, шта и колико тачно видећемо. И неће то бити колико сутра, како то из чланка произилази. Биће полако у наредних годину -две. Када се све "коцкице" сложе.

Руси нису и не неће бити "широке руке", не више него је то потребно. Добро ће одмерити и проценити руковођени споственим политичким, али и економским интересом, а они постоје. Не треба изгибити из вида да се НИС (као руско-српска, мада ипак, више руска него српска) регионално шири (купио ОМВ-ову малопродајну мрежу и складиште у БиХ) и даће се ширити. Не би ме изненадило да Руси купе и цели ОМВ. Већ су у Немачкој и Аустрији са својим банкама. Ту је и "Јужни ток". Дакле имају економски интерес у Србији , регији и шире и штити ће га.

Улазак Србије у ЕУ није супростављен руским интересима. Економски и политички интерес Русије у Србији (и региону) није супростављен интересима ЕУ. То се и види на основу опште сагласности око изградње "Јужног тока" и на основу уласка руских банака на тржиште ЕУ. Да не претерам па одем у чисту политику зато ћу се овде ограничити само на ову констатацију.

Мислим да је погрешан наслов теме. Руси још не нуде никакав кредит за набавку наоружања који се помиње. Ако уопште буде нечега о томе ће се преговарати и договарати, а за то треба време.

Неутралност Србије (у смислу припадности војним савезима) не може наштетити интересима Европе (ЕУ), ако ћемо бити објективни. Она тренутно штети интересима неких других. И зато је питање да ли је тренутно одржива. То ће се видети у наредних пар година. Уосталом никад није касно да се Србија определи и складу са својим интересима. Њен интерес је  економски развој и јачање и решевање питања Космета при чему ће се уважити и њени интереси. Тренутно, постојећи војнополитички савез (НАТО) "не ферма" интерс Србије.
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #29 on: December 02, 2012, 07:08:15 pm »

Fubar,
Srbija nije u NATO paktu, niti ce biti u skorije vreme. Ako ti to smeta, ne znam, dodji ovde pa osnuj politicku stranku. Srbija nije ekonomski jaka, niti to u skorije vreme moze moze biti, ali zato sigurno ne mora da salje trupe da oslobadjaju i demokratizuju zemlje, kako Gazda naredi. Niti mora da na svojoj teritoriji drzi strateske nuklearne projektile. Zasto? Pa zato sto ne pripada nijednom vojnom bloku, za razliku od Hrvatske. 

Srbija ce trgovati i sa Evropom i sa Rusijom, i to je njeno pravo. To da li ce ostati neutralna u buducnosti, to iskljucivo zavisi od politickog vrha Srbije, koji ce verovatno kao i svaki put do sada odabrati losiji izbor, to jest da ostanu neutralni i da se igraju nesvrstanih, kao sto si i sam napisao. To ne zavisi ni od mene, a bogami, ni od tebe.

Spominjao sam zlocince, pardon heroje samo da podsetim na to kako mama Angela i ujka Sem misle dobro Srbiji. Ta ljubav boli.

Hrvatski vrh je izabrao svoj put, kojem je nastojao ici decenijama. Put u kome je Nemac gazda.

To sto je Hrvatska odabrala da remontuje (i kupuje) Mig 21 je sigurno ozalostilo odredjene. Oni bi vise voleli da im Hrvatska placa nadzor neba, ili da je kupila njihove papreno skupe letelice.

Znamo mi da Rusi nista nece pokloniti. Ali nemojte vi brinuti o buducnosti srpske avijacije, molim vas! Znamo da nam zelite dobro, hvala.

Krivo me shvacas. Meni nista ne smeta, niti brine vezano za buducnost vase avijacije, a najmanje me zanima politicko djelovanje u Srbiji.  Cool
Ipak je ovo forum, pa se u skladu s pravilima foruma, moze pisati. Iako i nije moja bransa ukljucio sam se jer sam se nacitao ovakvih clanaka u medijima godinama unatrag u HR a vidim da isto ceka i citatelje u Srbiji.
Vracam se na pocetak ove mini rasprave gdje sam rekao da je kupovina oruzja u vrijednosti 2-4 miljarde USD velik zalogaj za Srbiju i bila bi krajnje politicka odluka tj poruka "drugoj strani" u trenutku dobijanja tj trazenja datuma otvaranja pregovora sa EU. Investicija u tolikoj mjeri, za male drzave je cisto svrstavanje jednoj strani a ne kako ti kazes i mislis, slobodna i bezazlena trgovina. O tome ti ja pricam.

Nije mi zao sta Hrvatska nije kupila avione. Nimalo. Razuman potez, nema se para za to a realne prijetnje nema. Hrvatska je izabrala put koji je izabrala. Njemac gazda? Istina. Sve konce drze. Nema tu laznog patriotizma, mi smo mala zemlja, svrstali smo se uz njih, idemo u tom smjeru. Po meni dobar i razuman smjer za naciju od 4.5 miljuna.

p.s. I meni je osobno Njemac "gazda", ja Hrvat. Placa me isto koliko i Njemca. Otprilike koliko Josipovic, Pusic i Milanovic imaju zajedno, svaki mjesec. A ja "untermensch" Hrvat, kako neki vole cesto reci i "konjusar".  Grin  Ne zelim bit prepotentan, zelim rec da nije to bas tako "podanicki" odnos kako neki tu zamisljaju. Individualne kvalitete, sposobnost i znanje, mladi i skolovani ljudi danas su na cijeni u EU. Razlika je sto ce "svrstani" mladi iz hrvatske imati trziste rada EU na raspolaganju, dok ce oni "nesvrstani" imati vizni rezim. Zato je Hrvatska u Afganistanu. Interes.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 24 queries.