PALUBA
April 24, 2024, 01:20:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusi nude kredit Srbiji za nabavku aviona MIG 29M2 i modifikovanih PVO sistema  (Read 28772 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #75 on: December 04, 2012, 08:14:34 pm »

Sokol je u pravu; svaka od drzava s ovog prostora moze naci korektnu obostranu privrednu suradnju s Rusijom i bivsim Savezom. Isto nas nista ne sprecava da suradjujemo i sa Zapadom.

Jedno je sigurno - strasna nezaposlenost i sve vece siromastvo (u EU) prirodno tezi da se sve sto sprecava plasman njihove robe (ili moze koliko-toliko konkurirati) - pozatvara.

I to se, zbog mnogo razloga - jedino uspjesno i provodi.

Privredni aspekt:
Mislim da je to poprilicna zabluda, da male europske drzavice imaju toliko slobodu izbora i taktiziranja. To bi po nekoj logici stvari i fair playu mozda i trebalo biti tako ali u stvarnosti nije. Privredna suradnja je jedno i to je ok, ali kupnja necijeg oruzja u vrijednosti nekoliko miljardi USD je sasvim nesto drugo. To je "biranje strane". Izoliranje Srbije od zapada, a bez iskrene podrske Rusije je je put u propast.
Ulaganje novca u oruzje i naoruzavanje u sadasnjoj financijskoj situaciji bi bio jako los signal za stabilnost regije a to vuce i odredjene konzekvence. Europa i SAD su u povijesnom a i politickom smislu malo "zasiceni" Srbije i prag tolerancije je jako jako nizak. To vam pokazuju i nedavna dogadjanja. Zasto je to tako? Pametni znaju.
I na kraju, ako je Rusiji toliko stalo do Srbije, zasto joj ne nudi npr. kreditnu liniju za pokretanje privrede i direktne investicije nego kredit za oruzje uz upitan offset?
Izabrali ste Juzni tok, Hrvatska npr. nije. A znate zasto? Prvo, obvezujes se kupovati ruski plin. Drugo, financiranje izgradnje infrastrukture i cjevovoda kojim ce Rusija prodavati taj plin dalje po Europi podnosi drzava kupac, u iznosu od 50%! Znaci, "gradi sam sebi plinovod da mozes kupit moj plin". Zanimljiva ruska trgovina.

Vojni aspekt:
Inace, da spustimo loptu ovim nekim pojedincima koji kao da zele neke nove probleme, neke nove "nuklearne krize" ili na krilima "crvene armije" opet mjenjanje granica na Balkanu. Rusija je odavna izgubila interes a i prevlast u ovom dijelu Evrope. Geostrateski Jadran je za njih izgubljen. Svaka prijetnja Evropi i NATO-u uopce idejom o razmjestanju nekakvih projektila u Srbiji zavrsila bi jako jako lose za Srbiju.
Rusija s druge strane uopce nema ni razloga ni interesa za to.
@fubar-Kako bih ja voleo imati tvoju vestinu govora/pisanja, da ne kazem manipulacije i proturanja politickih stavova, strahova rusofobije/srbofobije....
Ko je kriv sto smo male i slabe drzave? ja bih rekao jedno, ti drugo.
Europa i SAD su malo zasiceni Srbije? Pa i nama je pun qrac istih.
Ko bi se to osecao nesigurnim zbog ulaganja u jaku srpsku vojsku i zbog cega? Nekog grize saves? Plasi se? Ili i dalje zivi u zabludama da je Srbija jedna zver koju treba dokrajciti?
A i ko je ovde rekao da Srbija treba da se naoruza enormno da bi isla u pohode?
Zakacili se neki za moju zahebanciju, neki misle da sam lud a nekima prpa. Smiley
 I da, Rusija Srbiji nudi jaku ekonomsku saradnju koja bi donosila Srbiji korist, naravno i Rusiji jos vecu. Od EU ne dobijamo nista konkretno, samo kredite koji sluze za opstanak vlasti koja sluzi njihovim interesima, nista bre ne radi. Da ne pricam sto imaju zelju da nas dalje parcaju.
 A vi gospodo bivsi i aktivni oficiri pacifisti, pricate kao nekad, pre 20 godina, pa ce mo posle opet biti zateceni. Ceo svet otisao u tandariju, a vi pricate o nekom miru, slozi itd. Treba se naoruzati dok je jos mir, a kad dodje pakao bar si spreman.    
 P.S. Merim vreme za koliko ce post biti obrisan, ja dobiti opomenu. Nemojte me razocarati Smiley
P.S.S. @Sokolo-u pravu si, ali kod nas se ne "slusa" sta prica Putin, verovatno i njega smatraju blesavim Smiley A na pogresnom mestu trazis informacije. Ovde je svima povez preko ociju i tamponi u usima.  Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #76 on: December 04, 2012, 08:22:47 pm »

Уствари, Срби о Русима уопште не знају много. Нешто мало историје и вицеви о магазинах застойных времён. И с друге стране, једно од првих питања које су ми Руси поставили било је: "А у Сербии море есть... у вас снег зимой лежит?"

Коллега Сокол, твой сербский очень хорош и постоянно улучшается!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #77 on: December 04, 2012, 09:08:02 pm »

Када је у питању економска сарадња Србије и Русије проблем је у српској страни.  Као прво, већ дуже од две године "виси" руски кредит (врло повољан) од милијарду евра. Услов руске стране је да постоје пројекти, конкретни на које треба утрошти те паре. Е, српска страна то нема па нема ни кредита. Ми би најрадије "кеш",а то се "не даава". Бивши руски амбасадор је у опроштајној посети једном (иначе "воћарском" ) региону Србије питао чиме би им он могао помоћи у јачању српско-руске еконсомске сардање. Додао је "услов" - "само ми немојте тражити да ја окупљам српске произвођаче и удружујем их како би постигли озбиљну понуду за руско тржиште" (они траже извоз воћа у количинама од хиљдае тона, не стотине килограма, као што неки "озбиљни" у Србији нуде). Србија и сада има могућности да извози највећи број производа у Русију по привилегованом поступку. И то не ради. Нема то везе са опредељеношћу за ЕУ или против, већ са оним што ова труска реч најбоље одликава - "јавашлук".

Да се вратим војним (стратешким) темама. Колега Фубар, "изгубљено" у геополитици (геостратегији) увек има ограничен рок. То није трајна категорија. Зато нема трајно изгубљеног простора.

Када је испорука свега наведеног наоружања Србији (евентуално, јер док то не видим ја лично не верујем) не ради се ни о каквом офанзивном оружју које би подстакло неку трку у наоружању. Па Русија све то нуди и Хрватској, посебно авионе. Овде се  апсолутно ради о дефанзивном оружју. Истине ради у стратегији и дефанзива може имати офанзивни каратер па се овде ради о контексту у коме би се шта дешавало. Зато сам сигуран да ће Русија, ако се одлучи да да кредит и оружје (а Србија то прихвати) водити рачуна о контексту. Њој, као светском играчу, где јој је Европа у тежишту деловања (пре свега економског) то је врло битно. неће се она мимо својих интереса замерити ником у ЕУ и свету. Уосталом, и када је 1999. године "продала" Србију (а то је, свидело се то некима или не, тадашња руска политичка гарнитура стварно и учинила), водила је рачуна о "контексту".

Да додам и то да се економски интереси не штите само голом силом и оружјем. Ради се то и на много финији начин: уговорима, правом, коцесијама, финасијским гаранцијама, кредитима, попустима, бесцаринским бенефицијама   и др. Русија све више пробегава овоме. Зато јој Србија као војни савезник није нужна. Њој је много важније да њене економске интерсе штите земље које већ јесу у ЕУ или НАТО (као Бугарска, Румунија, Словенија, па богами и Немачка). Али, сигуран сам да јој Србија као војни савезник не би штетила.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #78 on: December 04, 2012, 09:12:59 pm »


 Džumba druže ( izvini na oslovljavanju angel ako smeta!?) Svaka ti je kao u Njegoša! To sam i ja hteo da kažem, ali, ti kad to sročiš!?
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #79 on: December 04, 2012, 09:32:51 pm »

Sokol je u pravu; svaka od drzava s ovog prostora moze naci korektnu obostranu privrednu suradnju s Rusijom i bivsim Savezom. Isto nas nista ne sprecava da suradjujemo i sa Zapadom.

Jedno je sigurno - strasna nezaposlenost i sve vece siromastvo (u EU) prirodno tezi da se sve sto sprecava plasman njihove robe (ili moze koliko-toliko konkurirati) - pozatvara.

I to se, zbog mnogo razloga - jedino uspjesno i provodi.



Privredni aspekt:
Mislim da je to poprilicna zabluda, da male europske drzavice imaju toliko slobodu izbora i taktiziranja. To bi po nekoj logici stvari i fair playu mozda i trebalo biti tako ali u stvarnosti nije. Privredna suradnja je jedno i to je ok, ali kupnja necijeg oruzja u vrijednosti nekoliko miljardi USD je sasvim nesto drugo. To je "biranje strane". Izoliranje Srbije od zapada, a bez iskrene podrske Rusije je je put u propast.
Ulaganje novca u oruzje i naoruzavanje u sadasnjoj financijskoj situaciji bi bio jako los signal za stabilnost regije a to vuce i odredjene konzekvence. Europa i SAD su u povijesnom a i politickom smislu malo "zasiceni" Srbije i prag tolerancije je jako jako nizak. To vam pokazuju i nedavna dogadjanja. Zasto je to tako? Pametni znaju.
I na kraju, ako je Rusiji toliko stalo do Srbije, zasto joj ne nudi npr. kreditnu liniju za pokretanje privrede i direktne investicije nego kredit za oruzje uz upitan offset?
Izabrali ste Juzni tok, Hrvatska npr. nije. A znate zasto? Prvo, obvezujes se kupovati ruski plin. Drugo, financiranje izgradnje infrastrukture i cjevovoda kojim ce Rusija prodavati taj plin dalje po Europi podnosi drzava kupac, u iznosu od 50%! Znaci, "gradi sam sebi plinovod da mozes kupit moj plin". Zanimljiva ruska trgovina.

Vojni aspekt:
Inace, da spustimo loptu ovim nekim pojedincima koji kao da zele neke nove probleme, neke nove "nuklearne krize" ili na krilima "crvene armije" opet mjenjanje granica na Balkanu. Rusija je odavna izgubila interes a i prevlast u ovom dijelu Evrope. Geostrateski Jadran je za njih izgubljen. Svaka prijetnja Evropi i NATO-u uopce idejom o razmjestanju nekakvih projektila u Srbiji zavrsila bi jako jako lose za Srbiju.
Rusija s druge strane uopce nema ni razloga ni interesa za to.
@fubar-Kako bih ja voleo imati tvoju vestinu govora/pisanja, da ne kazem manipulacije i proturanja politickih stavova, strahova rusofobije/srbofobije....
Ko je kriv sto smo male i slabe drzave? ja bih rekao jedno, ti drugo.
Europa i SAD su malo zasiceni Srbije? Pa i nama je pun qrac istih.
Ko bi se to osecao nesigurnim zbog ulaganja u jaku srpsku vojsku i zbog cega? Nekog grize saves? Plasi se? Ili i dalje zivi u zabludama da je Srbija jedna zver koju treba dokrajciti?
A i ko je ovde rekao da Srbija treba da se naoruza enormno da bi isla u pohode?
Zakacili se neki za moju zahebanciju, neki misle da sam lud a nekima prpa. Smiley
 I da, Rusija Srbiji nudi jaku ekonomsku saradnju koja bi donosila Srbiji korist, naravno i Rusiji jos vecu. Od EU ne dobijamo nista konkretno, samo kredite koji sluze za opstanak vlasti koja sluzi njihovim interesima, nista bre ne radi. Da ne pricam sto imaju zelju da nas dalje parcaju.
 A vi gospodo bivsi i aktivni oficiri pacifisti, pricate kao nekad, pre 20 godina, pa ce mo posle opet biti zateceni. Ceo svet otisao u tandariju, a vi pricate o nekom miru, slozi itd. Treba se naoruzati dok je jos mir, a kad dodje pakao bar si spreman.    
 P.S. Merim vreme za koliko ce post biti obrisan, ja dobiti opomenu. Nemojte me razocarati Smiley
P.S.S. @Sokolo-u pravu si, ali kod nas se ne "slusa" sta prica Putin, verovatno i njega smatraju blesavim Smiley A na pogresnom mestu trazis informacije. Ovde je svima povez preko ociju i tamponi u usima.  Grin


Kljun, ne radi se tu o nikakvom strahu a jos manje o srbofobiji kako ti mislis. Cinjenica je da ako imas dvije granicne zemlje sa dijametralno suprotnim interesima i politickom ideologijom onda tu nema stabilnosti, htjeli mi tako ili ne. To uopce nebi bilo dobro za nikoga na nasim prostorima a posluzilo bi mocnicima za povecavanje razdora jos dublje a nas sve ekonomski iscrpilo.
U doba kad zapadna civilizacija doslovce "izmislja" neprijatelja samo da ima s kime ratovati i vrtit lovu, taman dobro dodje takva situacija.
Za to sto smo mali, i jedni i drugi, i sto sad trazimo saveze okolo, krivi smo i jedni i drugi. Moze li se 20-25 zadnjih godina izbrisati i poceti ponovo i pametnije? Ne moze. Ja sad samo nastojim biti realan u trenutnom vremenu i prostoru. Kad je vec ispalo kako je ispalo, osobno bih volio da se ovaj "nas" prostor nalazi u istoj "interesnoj sferi" i da se kroz nju rjesavaju tekuci ekonomski problemi i neka goruca pitanja.

EU ulaganja. Pa kad bi se obratili EU i trazili oruzja za 3-4 miljarde "ispunili bi sve uvjete" i usli bi prije Hrvatske. A Jeremic bi tweetao iz Brisela.

P.S.

Mi Hrvati smo povijesno dokazano razj...li svaku uniju u kojoj smo bili. Udje li Srbija jos u EU, gotova je 100%  Grin
Kako cemo mi bez vas...  :'(
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #80 on: December 04, 2012, 09:40:27 pm »

Када је у питању економска сарадња Србије и Русије проблем је у српској страни.  Као прво, већ дуже од две године "виси" руски кредит (врло повољан) од милијарду евра. Услов руске стране је да постоје пројекти, конкретни на које треба утрошти те паре. Е, српска страна то нема па нема ни кредита. Ми би најрадије "кеш",а то се "не даава". Бивши руски амбасадор је у опроштајној посети једном (иначе "воћарском" ) региону Србије питао чиме би им он могао помоћи у јачању српско-руске еконсомске сардање. Додао је "услов" - "само ми немојте тражити да ја окупљам српске произвођаче и удружујем их како би постигли озбиљну понуду за руско тржиште" (они траже извоз воћа у количинама од хиљдае тона, не стотине килограма, као што неки "озбиљни" у Србији нуде). Србија и сада има могућности да извози највећи број производа у Русију по привилегованом поступку. И то не ради. Нема то везе са опредељеношћу за ЕУ или против, већ са оним што ова труска реч најбоље одликава - "јавашлук".

Да се вратим војним (стратешким) темама. Колега Фубар, "изгубљено" у геополитици (геостратегији) увек има ограничен рок. То није трајна категорија. Зато нема трајно изгубљеног простора.

Када је испорука свега наведеног наоружања Србији (евентуално, јер док то не видим ја лично не верујем) не ради се ни о каквом офанзивном оружју које би подстакло неку трку у наоружању. Па Русија све то нуди и Хрватској, посебно авионе. Овде се  апсолутно ради о дефанзивном оружју. Истине ради у стратегији и дефанзива може имати офанзивни каратер па се овде ради о контексту у коме би се шта дешавало. Зато сам сигуран да ће Русија, ако се одлучи да да кредит и оружје (а Србија то прихвати) водити рачуна о контексту. Њој, као светском играчу, где јој је Европа у тежишту деловања (пре свега економског) то је врло битно. неће се она мимо својих интереса замерити ником у ЕУ и свету. Уосталом, и када је 1999. године "продала" Србију (а то је, свидело се то некима или не, тадашња руска политичка гарнитура стварно и учинила), водила је рачуна о "контексту".

Да додам и то да се економски интереси не штите само голом силом и оружјем. Ради се то и на много финији начин: уговорима, правом, коцесијама, финасијским гаранцијама, кредитима, попустима, бесцаринским бенефицијама   и др. Русија све више пробегава овоме. Зато јој Србија као војни савезник није нужна. Њој је много важније да њене економске интерсе штите земље које већ јесу у ЕУ или НАТО (као Бугарска, Румунија, Словенија, па богами и Немачка). Али, сигуран сам да јој Србија као војни савезник не би штетила.

Odmjeren i relan komentar. Ono na sto ja pokusavam ukazati je utjecaj takve hipotetske situacije na nasu regiju. Interesi EU i Rusije su neupitni, sve se i vrti zbog njihovih interesa. Lose ja kad je sukob interesa bas u nasem dvoristu. Iz te perspektive draza mi je Europska Srbija. Meni osobno.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #81 on: December 04, 2012, 09:55:10 pm »

Kad je kredit na raspravi u Vladi? Kakvo je mišljenje građana i zastupnika u Skupštini? Podržavaju li kredit direktori velikih poduzeća? Podržava li ga vojni vrh? U tom smjeru bi se ova rasprava mogla kretati. Kad ono Srbi i Hrvati, pa EU. Ima li šta pametnije na ovom svitu. Kad Srbija nabavi ovaj sustav neće ni Hrvatska mirno gledati. Tako to svugdi u svitu ide. Paritet mora postojati.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #82 on: December 04, 2012, 10:05:39 pm »

Бродарски, кредит за наоружање је још само увек у новинарској причи. Можда су политичари о томе и причали, али ништа конкретно да би било ко релевантан и званичан о томе доскутовао. Ми овде углавном наклапамо и "медитирамо" по систему "шта би било, кад би било".

Апсолутно сам сигуран да има већих приоритета од набавке наоружања, мада нека постепена  обнова ПВО система не би била лоша. Не само у Србији. Прво треба искористити онај већ понуђени кредит од милијарду евра. Па онде оне бенефиције о бесцариснком извозу у Русију, па онда изградити  "Јужни ток", наствити ширење НИС-а у регији и тд. Тако ће Србија бити већи савезник Русије.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #83 on: December 04, 2012, 10:20:04 pm »

Србија нпр. има железницу која је у тоталном распаду. Када бих се сутра којим случајем пробудио у Србији као чланици неког војног савеза, па да неко од већих играча савеза хипотетички затражи превоз једне механизоване дивизије преко територије Србије са свим материјалом и људством, Железнице Србије које укупно имају нешто преко 3000 теретних вагона, не би физички уопште могле то да спроведу, да не говорим колико и да ли уопште имају стандардних вагона платформи класе 50 или 70.

О чему ми причамо, у земљи Србији се 90% робе превози камионима. Неко сад у нашој учмалости тражи од нас неке пројекте као услов за давање кредита. Немамо не пројекте, немамо ни људи који могу да окалеме воћку. Пројекти као услов за кредит. Свашта. Roll Eyes
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #84 on: December 04, 2012, 10:26:23 pm »

На тему превоза железницом, имам плац који има поглед на пругу.
Летос ме је изненадило колико су чести војни транспорти.

А разговарао сам и са једним шпедитером зашто се чешће користе камиони - код наше железнице се дају спори рокови, а код камиона је рок одмах и испорука од врата до врата.

А да је неопходно инвестирање у железнице, јесте.
Један кредит је намењен за то.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #85 on: December 04, 2012, 10:39:52 pm »


 E, pa vathra dođi u Vojvodinu da vidiš punu destrukciju jednog razvijenog željezničkog sistema. Ima podataka s koliko je vagona, lokomotiva i kilometara pruge Vojvodina ušla u Jugoslaviju. Sada samo Beograd- Subotica i retko nešto prema nekom centru koji još nešto raducka ( Kikinda, Zrenjanin, Sombor) Rečni transport je najisplativiji, zar ne!?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #86 on: December 04, 2012, 10:58:50 pm »


 E, pa vathra dođi u Vojvodinu da vidiš punu destrukciju jednog razvijenog željezničkog sistema. Ima podataka s koliko je vagona, lokomotiva i kilometara pruge Vojvodina ušla u Jugoslaviju. Sada samo Beograd- Subotica i retko nešto prema nekom centru koji još nešto raducka ( Kikinda, Zrenjanin, Sombor) Rečni transport je najisplativiji, zar ne!?

Ma najisplativije je kad ti dođe mafijaš sa zlatnom kajlom i da ti pare da zatrpaš malo kanala. Svako po dva kamiona ... i uskoro nema kanala.  Srbija je zemlja u kojoj se zatrpavaju plovni kanali. Uskoro neće biti kanala DTD. Mnogi kanali, od kojih su neki još iz XVIII veka jednostavno nestaju. Luka Beograd  već godinama polako umire. Nema robe. Cela Srbija za godinu dana ne proizvede ukupno robe koliko potroši Moskva za 15 dana. Da ne govorimo o asortimanu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #87 on: December 04, 2012, 11:40:21 pm »

ljudi, volja sa ruske strane postoji. to tvrdim jer ovde u beloj crkvi redovno vidjam ruske kamione koji voze voce (jabuke) za rusiju. problem smo mi. onaj klip koji je sokol postavio sve objasnjava. nadam se da ce ova garnitura malo pametnije da igra na rusku kartu. obnova srpske vojske smeta samo onima koji srbiji ne misle dobro. ne ocekujem sve odjednom, ali jedno po jedno moze da se nabavlja.

zeleznice su ovde jos od franc jozefa. bukvalno. ako bas zelite mogu da prosetam da poslikam oznake na sinama i postrojenjima. no ovo je vec tezak off.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #88 on: December 05, 2012, 12:13:34 am »

Dzumbina je svaka zlatna uvek bila, mada nekad ne prija uhu. On je najbolje objasnio situaciju i neki pravac Srbije kojim bi trebala ici. Pametna vlast bi mogla vrlo lepo da iskoristi situaciju gde se jaka Rusija pojavljuje kao neko ko zeli da investira. To je konkurencija, mislim da bi i EU onda vodila racuna bar malo o nasim interesima. Ali kao prvo problem smo mi a ne Rusi i EU.
 
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #89 on: December 05, 2012, 11:30:56 am »

E, pa vathra dođi u Vojvodinu da vidiš punu destrukciju jednog razvijenog željezničkog sistema. Ima podataka s koliko je vagona, lokomotiva i kilometara pruge Vojvodina ušla u Jugoslaviju. Sada samo Beograd- Subotica i retko nešto prema nekom centru koji još nešto raducka ( Kikinda, Zrenjanin, Sombor) Rečni transport je najisplativiji, zar ne!?
Не знам што тако пишеш, верујем да је дошло до значајног погоршања железничке мреже.
Податак да железница даје касни рок то и илуструје.

Речни транспорт би теоретски требало да је најисплативији, али верујем само на дуже релације.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.