PALUBA
April 19, 2024, 12:10:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Ogorčena majka: "Vojska tvrdi da se moj sin ubio jer je završio PTT školu"  (Read 4417 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: December 06, 2012, 10:59:09 pm »

Ogorčena majka: "Vojska tvrdi da se moj sin ubio jer je završio PTT školu"


U odgovoru na tužbu za naknadu štete porodici vojnika Dragana Kostića, koji je stradao 27. avgusta 2004. u leskovačkoj kasarni Jablanica, Ministarstvo odbrane Srbije dovelo je smrt ovog mladića u skoro neverovatnu vezu sa činjenicom da je on “završio Višu PTT školu u Beogradu”.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ministarstvo je navelo da taj detalj može biti “ključan za rešenje ovog slučaja“ jer je te godine u Vojsci Srbije bilo pet samoubistava i svih pet su, kako je istaknuto, na identičan način na straži počinili vojnici koji su završili Višu PTT školu u Beogradu. Te navode iz žalbe povodom isplaćivanja odštete porodici Kostić za smrt sina u VS ministarstvo navodi i kao protivargument toga što je uprkos tome odšteta isplaćena.
 

Direktor Više PTT škole u Beogradu Aleksandar Sugaris začudio se kada mu je “Blic” ukazao na navode iz dokumenta Ministarstva odbrane, ali nije želeo ništa da komentariše.

U odgovoru na tužbu porodice Kostić, koja je sudski tražila odštetu za tragično nastradalog sina Dragana, Ministarstvo odbrane poslalo je odgovor u kojem se između ostalog, doslovce, navodi:
 

“U godini kada je došlo do pomenutog događaja bilo je pet samoubistava i uočeno je da su svi vojnici samoubistva izvršili puškom, na straži, metkom kroz srce.

Pri tome svi su završili Višu PTT školu u Beogradu, te u tom smislu predlažemo sudu da radi utvrđivanja materijalne istine ispita tendenciju koja može biti ključna za razrešenje ovog slučaja. I pored ovih činjenica, isplaćena je odšteta”, navodi se u odgovoru na tužbu koji je potpisao diplomirani pravnik Goran Dungić iz Direkcije za imovinsko-pravne poslove ministarstva.

 

Navodi se, takođe, i da su “uočeni manji propusti odgovornih oficira, ali koji povlače disciplinsku odgovornost, a ne krivičnu”.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Majka nastradalog vojnika Anđa Kostić ne želi da se priseća svih skandaloznih tvrdnji koje je Vojska Srbije iznela u slučaju smrti njenog sina.
  
- Oni tvrde da se moj sin ubio jer je završio Višu PTT školu! Pa, zar to nije sramota onog ko je potpisivao dokument i onog ko mu je diktirao žalbu?! Da li to znači da se ubijaju samo vojnici iz te škole? Tu glupost su javno napisali kao uzrok i dokaz navodnog samoubistva. Kad sam se bunila, tražili su od mene da ćutim, da se javno ne oglašavam. Ali dosta mi je svega, svih nepravdi koje su nanete mojoj porodici. Boriću se zbog svog sina - rekla je „Blicu” Anđa Kostić.
Ova žalba Ministarstva odbrane je usvojena u predmetu zahteva za odštetu porodice Kostić, koji je, kako je “Blic” juče pisao, doneo rešenje kojim majka poginulog vojnika Anđa Kostić nema pravo na novčanu odštetu.
Razlog za takvu odluku jeste taj što je zahtev pred sudom podneo njen muž, otac vojnika Milijan Kostić, koji je u međuvremenu poginuo.

U rešenju sudije Ivane Mijačić navedeno je da je vojnikov otac Milijan, koji je Vojsku tužio, poginuo u saobraćajnoj nesreći, a majka Anđa nije pravni naslednik, pa iznos koji je uplaćen porodici Kostić njima više ne pripada.


Preko Ustavnog suda do Evropskog suda u Strazburu
Advokat porodice Kostić Predrag Savić podneo je žalbu Ustavnom sudu Srbije zbog uskraćenog prava na pravično suđenje, ljudsko dostojanstvo i nadoknadu štete.
- Sada Ustavnom sudu predstoji da presudi da li je u skladu sa zakonom da Vojska proda pušku iz koje je vojnik ubijen, da se ističe kako se ubio jer je završio određenu školu i da njegovoj majci ne pripada odšteta jer je zahtev podneo otac. Mi smo podneli tužbu i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu i ne želimo da odustanemo - kaže Savić.



izvor:Blic


* 294014_1415_origh.jpg (312.26 KB, 694x550 - viewed 245 times.)

* 293639_vojnik21_hs.jpg (10.17 KB, 245x200 - viewed 271 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1 on: December 07, 2012, 10:16:16 am »

Čini se mnogo isprepletanih stvari,neodgovornosti i paušalno iznešenih stavova bez dokaza, sramota sistema.

Na žalost negde je i Džumba govorio na forumu o fenomenu ponašanja porodice unesrećenih u ovakvim i sličnim slučajevima.A odnosi se na subjektivnost stava u odnosu na nemile događaje i ulogu njihovih najbližih u istim.

Kada su naši najbliži u pitanju većina nas je sklona stvaranju idealizovane slike gde najčešće roditelji nisu spremni da se suoče sa eventualnom činjenicom da njihovi potomci imaju nekakav problem koji treba rešavati pa čak i kad je on toliko očigledan ili sve zvoni na uzbunu.A sve iz problema da se suoče prvo sa sopstvenim greškama.Iz takvih razloga kada se dogodi tragedija, porodica po istom šablonu prvo i isključivo krivce traži u tuđem dvorištu a posebno kada se tako nešto dogodi tokom službe u vojsci.Nikada se ne veruje zvaničnoj istrazi a po narodnom običaju tu su i priče tipa "O pokojniku sve najlepše" i teorija zavere a čini se da što je manja sredina iz koje je unesrećeni potekao, zbog sramote takvo prebacivanje krivice na druge je još i veće.

Koliko sam razumeo tokom istrage utvrđeni su blaži propusti predpostavljenih vezanih verovatno za proceduralno postupanje u službi a u odnosu na događaje koji su predhodili tragediji, pa je porodica i dobila odštetu na osnovu toga.Mada po medijima i porodici ispada da je vojska ubila tog momka kao da nesrećnik nije sam digao ruku na sebe, kako je istraga ustanovila.

Ko zna da čita između redova činjenica da je te godine više regruta koji su diplomirali na VŠ PTT školi izvršilo samoubistvo na isti način tokom služenja vojnog roka, može da govori samo o pretpostavci da su se nastradali možda međusobno poznavali pa da su iz takvih relacija možda nastali eventualni razlozi za nemile događaje.Kao i da bi dalje ispitivanje okolnosti trebalo usmeriti u tom smeru.

Ovo i nije toliko čudno sa obzirom da je poznat slučaj iz možda 1993-će godine kada je vojnik pripadnik jedne sekte sa sekirom i AP puškom otetom od stražara izmasakrirao svoje drugove iz čete a sve je bilo motivisano delovanjem u sekti.

To naravno ne daje za pravo zvaničnim organima da takve pretpostavke bez relevantnih dokaza koriste za poništavanje predhodnog postupka kojim su utvrđeni propusti i izvršena nadoknada tzv. "materijalne štete" porodici unesrećenog vojnika.

Kada bi bilo manje propusta u postupanju odgovornih bilo bi i manje sumnje kod ovakvih događaja.

Toj majci nažalost ništa ne može da vrati izgubljenog sina niti da nadoknadi bol prouzrokovan ponovo otvorenim ranama.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: December 07, 2012, 10:22:24 am »

Pa po ovome što je izneseno JP PTT Srbije vrvi od potencijalnih samoubica...

Kako li ja samo ne videh ni jednoga za onih mojih 10 godina provedenih u toj firmi... Roll Eyes
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: December 07, 2012, 11:11:17 am »

Izgleda da smo svi, koji smo hodali u PPT škole samoubice.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: December 07, 2012, 11:17:16 am »

Quote
“U godini kada je došlo do pomenutog događaja bilo je pet samoubistava i uočeno je da su svi vojnici samoubistva izvršili puškom, na straži, metkom kroz srce.

Pri tome svi su završili Višu PTT školu u Beogradu, ......

Neupuštajući se u komentar ovog događaja i okolnosti oko njega,
ali i meni je čudna i upitna ova podudarnost broja samoubistava i
sredine (škole), odakle su potekli ovi nesretni momci.
Baš mi je čudno..... Huh?
« Last Edit: December 07, 2012, 11:25:43 am by ORIĆAREB » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #5 on: December 07, 2012, 11:31:49 am »

Ćiro verovatno će i ostati čudno.

Ko posle toliko godina i da hoće može da utvrdi jesu li se ti nesretnici tokom studija uopšte i pozavali i bili povezani a kamoli da li je među njima bilo nekakvih zajedničkih aktivnosti i delovanja, evo lupiću, pripadnosti nekakvim udruženjima,organizacijama,političkim ideologijama i na kraju možda i sektama pa i nekakvim "tajnim" društvima.

U kriznim vremenima posebno su zajednice gde ima puno mladih ljudi orijentisanih jedni ka drugima, učenički i studentski domovi i internati pogodni za delovanje i proturanje ideologije određenih "organizacija".

Pogotovu na zapadu u studentskim campusima takve pojave su redovna stvar a poznati su i slučajevi tzv. povezanih serijskih zločina vezanih za odnose u takvim zajednicama.

Sa tog aspekta napisano u tom zaključku nije mi čudno i ne vidim što na kraju neko ne bi i pokušao to da istraži ali sama ta koincidencija nikako ne može biti osnov da se poništi bilo kakva odluka zasnovana na pravu i pravdi i kao takva predstavlja u najmanju ruku bizariju i grotesku iznedrenu nakaradnim sistemom.

Šta ako je koincidencija samo puka statistička slučajnost što verovatno i jeste?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #6 on: December 07, 2012, 04:49:47 pm »

Vojska traži da majka vrati odštetu za poginulog sina

 06. 12. 2012.


Anđa Kostić poslala je sina Dragana u vojsku 2004. godine. Vraćen je u mrtvačkom sanduku, jer je u leskovačkoj kasarni Jablanica poginuo 27. avgusta pod nerazjašnjenim okolnostima.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Vojska Srbije žalila se na presudu po kojoj je za smrt vojnika isplatila milion dinara i dobila sudsku odluku po kojoj majka mora da vrati odštetu za poginulog sina.


Razlog za ovakvu nečuvenu odluku sudije je taj što je vojnikov otac Milijan poginuo u saobraćajnoj nesreći, a majka Anđa nije pravni naslednik. Ona prema rešenju sudije Prvog osnovnog suda u Beogradu Ivane Mijačić, mora da vrati oko milion dinara koje je država isplatila zbog još nerazjašnjene smrti njenog sina. Porodici nastradalog vojnika isplaćeno je odlukom Apelacionog suda u Nišu od 13. novembra 2010. godine 800.000 dinara za pretrpljene duševne bolove (na šta je obračunata zatezna kamata) i 112.666 dinara na ime sudskih troškova.
Ministarstvo odbrane žalilo se 10. februara 2011. tvrdnjom da majka Anđa Kostić nema pravo na nadoknadu štete, jer je nadoknadu zatražio otac Milijan.
 
U žalbi je navedeno da je Milijan poginuo u saobraćajnoj nesreći 15. maja 2010.
godine na Zlatiboru. Odšteta je isplaćena nakon toga i prema žalbi Ministarstva odbrane. majka na nju nema pravo jer nije pravni naslednik odštete koja je konstatovana u presudi Apelacionog suda u Nišu.
Sud u Beogradu usvojio je žalbu i doneo rešenje po kojem majka nema pravo na odštetu.
 
Anđa Kostić, koja živi u Požegi, kaže za „Blic“ da je izgubila veru u sudove u Srbiji.
- Novac mi ništa ne znači. Ne može da mi vrati mog sina. Moje dete je ubijeno, a mi to ne možemo da dokažemo u Srbiji. Zato se uzdam da će sud u Strazburu, gde je moj pokojni suprug još 2007. pokrenuo postupak, odlučiti u našu korist - rekla je ucveljena majka Anđa.
Predrag Savić, advokat poridice Kostić, izjavio je da zahtev vojske „kopa po ranama“ izmučene i ponižene porodice i da predsavlja pravni skandal.


Izvor:Blic

 


* Anđa i Milijan Kostić.jpg (37.42 KB, 470x270 - viewed 197 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #7 on: December 07, 2012, 07:49:39 pm »

Мислим да је "Официр НАР" добро интерпретирао моје речи. Не бих ту додао ни одузео ништа. У овом случају је апсолутно све истражено и јасно. Тај млади човек је нажалост извршио самоубиство. Није убијен. И ту је суштина спора око права на накнаду.

Ово сада је последица непотрбне и исцениране халабуке која се  својевремено подигла око тог случаја (јер је то некима било у интересу) при чему се данас , али сада од стране МО, ради такође на непотребан и ружан начин. Не могу се таквим чињеницама спорити друге погрешне тврдње, чак и да су тачне  (шта ја иначе први пут чујем), пре свега из пијетета према покојнику који је преминуо као припадник војске.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #8 on: December 08, 2012, 12:11:06 am »




   I u ovom slučaju omanuli su oni koji po službenoj dužnosti zastupaju interese Vojske. Prvo oni koji su pri vršenju istrage dozvolili i najmanju sumnju u Zvaničnu verziju čime ostavljaju mesta za špekulacije i teorije zavere. Sada tu grešku ponavlja i predstavnik MO koji traži da se odšteta vrati čime se, da li baš slučajno, ovaj tragični slučaj vadi iz arhiva i ponovo pretresa u javnosti. Kao da su ta sredstva neophodno bitna i da je potrebno da se povrate sudskim putem posle toliko godina? Eto, Vojska je u tolikoj krizi pa je neophodno izvući pare, makar od nesrećne majke čijem je sinu tragično prekinut život dok je služio vojsku.

   Mislim da je to ponovo udar na ugled vojne organizacije koja se u medijima želi predstaviti kao nešto strano što više nije ono na šta je narod navikao i voleo. Ako znamo da prvi udar kreće sa ekrana TV-a i naslovnih strana novina možemo da zaključimo ko je meta. Inicijator i njegovi porivi se neće odmah, a možda i nikada saznati ali grudva je počela da se uveliko kotrlja sa snežne padine.


Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #9 on: December 08, 2012, 01:54:15 am »

U višoj ptt školi zatečeni optužbom ministarstva odbrane


 07. 12. 2012


Kostić je bio ugledan student, a ne samoubica



Dragan Kostić je bio odličan student i sigurno se nije ubio. Ogorčeni smo žalbama iz Vojske - rekli su juče za “Blic” u Višoj PTT školi vidno zatečeni optužbama Ministarstva odbrane Srbije u kojima je ova obrazovna ustanova dovedena u vezu sa smrću Dragana Kostića u leskovačkoj kasarni Jablanica 27. avgusta 2004, kao i sa još četiri samoubistva vojnika.



Direktor Više PTT škole u Beogradu Aleksandar Sugaris začudio se kada mu je “Blic” ukazao na navode iz dokumenta Ministarstva odbrane da je za sud ključna činjenica u rešenju slučajeva samoubistava vojnika da su pohađali ovu ustanovu, ali nije želeo ništa da komentariše. Ipak, pojedini zaposleni nisu mogli da ćute na žestoke optužbe koje je u žalbi naveo diplomirani pravnik Goran Dungić iz Direkcije za imovinsko-pravne poslove Ministarstva odbrane.
„Kostić je studirao kod nas od 2000. do 2003. i dao je sve ispite u roku. Bio je ugledan student. Nismo imali probleme s njim, uvek je bio raspoložen, nasmejan i druželjubiv. Sramota je da našu školu optužuje Vojska“, navodi se u studentskoj službi Više PTT škole.

  Ministarstvo odbrane nema nameru da odustane od zahteva da od majke poginulog vojnika Dragana Kostića traži da vrati pare koje je njen pokojni muž dobio kao odštetu od Vojske. U ovom ministarstvu za “Blic” kažu da je ta odluka u skladu sa zakonom i da majka Anđa nema pravo da zadrži novac.


- Ocu Milijanu, majci Anđi i sestri Maji je isplaćena odšteta, kao i troškovi na ime materijalne štete. Ministarstvo odbrane je podnelo žalbu na ovu presudu koju je Apelacioni sud u Nišu odbio i potvrdio prvostepenu presudu. Milijan Kostić je, međutim, pre nego što mu je isplaćen novac, stradao u saobraćajnoj nesreći što je Ministarstvo odbrane iskoristilo da ponovo pokrene žalbu i traži povraćaj novca - kažu u Ministarstvu odbrane ne odgovarajući na pitanje o moralnosti ovakvog postupka, već se pozivaju samo na zakon.


Gordana Vuković iz Prvog osnovnog suda u Beogradu, koji je na osnovu žalbi Ministarstva odbrane izrekao presudu kojom majka vojnika Kostića mora da vrati deo novca koji je kao odštetu dobio otac Milijan, kaže da je sudsko veće radilo po zakonu, a da li je to moralno ne želi da komentariše.

- Predsednik veća Ivana Mijačić je sa dvoje sudija, članova veća, donelo tu presudu i ona je pravosnažna. Oni su preinačili presudu o izvršenju, kojom Anđa Kostić nema pravo na nadoknadu dela nematerijalne štete, jer je to lično pravo koje je imao otac vojnika Kostić, koji je pre isplate odštete preminuo. To se dogodilo u predmetu, sve je u skladu sa zakonom i nemam nikakvog komentara sa “ljudske strane” - kaže Gordana Vuković.


“Vojska nam se nije obratila”


Zbog novonastale situacije zaposleni u ovoj školi održali su juče zajednički sastanak, ali nisu želeli da govore o detaljima tog razgovora.
- Vojska nam se nikad nije obratila za bilo kakva pitanja i ne znamo uopšte o kojim je još mladićima reč. Mi smo obrazovna ustanova, radimo sa mladima i ovakve tvrdnje su zaista za nas skandalozne - dodaju u Višoj PTT školi.




Izvor:Blic
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #10 on: December 08, 2012, 02:00:45 am »


   Mislim da je to ponovo udar na ugled vojne organizacije koja se u medijima želi predstaviti kao nešto strano što više nije ono na šta je narod navikao i voleo. Ako znamo da prvi udar kreće sa ekrana TV-a i naslovnih strana novina možemo da zaključimo ko je meta. Inicijator i njegovi porivi se neće odmah, a možda i nikada saznati ali grudva je počela da se uveliko kotrlja sa snežne padine.


mislim da si verovatno u pravu. ovaj tekst iz blica takodje navrce na tu stranu Angry
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #11 on: December 08, 2012, 12:18:32 pm »

Ма, чињенице су  од првог момента јасно указивале шта се десило.  За покретаче кампање против војске чињенице никада нису биле битне.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #12 on: December 08, 2012, 10:16:22 pm »


 Na jednom drugom mestu i drugoj temi sam već pitao. Da li neko može da mi objasni da li postoji " Pravna služba ili Pravni tim " Vojske ili Ministarstva ?  Ako postoji, šta radi? Odnosno, da li nešto radi? Na raznorazne klevet i optužbe bi trebalo odgovoriti kontra tužbama i normalno, pobeđivati u sporovim . Tada bi se " dobronamerni" valjda, odučili od raznoraznih radnji na štetu Vojske!?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #13 on: December 09, 2012, 08:34:37 pm »

У Министарству одбране постоји Правна управа која се бави системским правним питањима (на приумер, усаглашавањем интерних прописа, правила, упутстава са законима, израдом неким правних прописа из надлежности МО). Такође, постоји Дирекција за имовинско правне послове која је нека врста замене за ранијег војног правобраниоца (парвобраниоци су укинути у држави па и у војсци). Ово су њене обавезе:
 
Quote
Дирекција за имовинско-правне послове обавља послове који се односе на предузимање правних радњи и коришћење правних средстава пред судовима и другим држаним органима ради остваривања имовинских права и заштите имовинских интереса Републике Србије - Министарства одбране и Војске Србије.

Она би требала да се бави заштитом материјалних интереса МО пред судовима.

Иначе свака јединица ранга бригаде у оквиру одсека за људске ресурсе (можда је и посебан орган, нисам сигуран) има и правну службу где је обавезан и дипломирани правник. И они такође могу да заступају МО (ВС) у правним стварима пред судовима, обично из радних спорова, али делимично и оних који имају за предмет матареијална потраживања и штете.

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #14 on: December 09, 2012, 09:52:06 pm »


 MA znam da postoji, normalno. To je više bilo pitanje za " spoljnu upotrebu" Naime! Danas je najlakše oplesti po Vojsci i kada nema osnova i kada su titalno zabrljali. E pa za slučajeve kad je Vojska kao sistem " nevina" da se pred Sudom zaštiti njen ugled i ostali materijalani i nematerijalni troškovi pa da se sledeći neki put ni ne usude na napadaju sistem bez osnova. Zbog toga sam tako napisao. ( Udavih! angel Ali, nadam se da sam sada jasniji?)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.