PALUBA
April 25, 2024, 08:20:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Jevrejsko pitanje u Ukrajini  (Read 3490 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #30 on: July 13, 2023, 12:34:47 am »

Ad valorem,carina prema vrednosti.
...

Хвала на објашњењу. Приходи од Милошевих царина и монопола нису завршавали у државној каси, него у његовој приватној каси. Захваљујући њима је куповао спахилуке по Влашкој и генерално био најбогатији човек на Балкану. Не треба то мешати са државним монополима (на дуван, со, итд.) Ово је било око тога ко може извозити свиње, а ко не може.

Што се тиче организованог криминала, имаш на енглеској Википедији: https://en.wikipedia.org/wiki/Jewish-American_organized_crime
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #31 on: July 13, 2023, 11:50:08 am »

Završavali su prihodi u istom kovčegu koji je bio podeljen na dva odeljka.U jednom Miloševi dukati(stečeni kako si rekao) a u drugom odeljku državni.Čuvao ih je podjedanko dobro. Malo je poznato da je Srbija jedino imala uravnotežen spoljnotrgovinski saldo upravo za vreme Miloša !!! Doduše na niskom nivou.                                                                                                                                                                       Svaka čast wiki-ju ali ja ne videh ni jedan film posvećen jevrejskoj mafiji a o svim ostalim koje nabrojah ih ima tušta i tma.Kada je Žoze Saramago svojevremeno obilazio Zapadnu obalu i Gazu rekao je da nedostaju samo gasne komore,sve ostalo je tu.Previše je njima dozvoljeno i previše vlasti imaju.Želim im mir i sreću ali ne prihvatam da su oni odabrani.Meni Bog ništa nije javio na tu temu.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #32 on: July 13, 2023, 03:26:05 pm »

Svaka čast wiki-ju ali ja ne videh ni jedan film posvećen jevrejskoj mafiji a o svim ostalim koje nabrojah ih ima tušta i tma.Kada je Žoze Saramago svojevremeno obilazio Zapadnu obalu i Gazu rekao je da nedostaju samo gasne komore,sve ostalo je tu.Previše je njima dozvoljeno i previše vlasti imaju.Želim im mir i sreću ali ne prihvatam da su oni odabrani.Meni Bog ništa nije javio na tu temu.

Неки јеврејски мафијаши се појављују у филмовима о прохибицији. Појављују се и у серији Сопранос: https://sopranos.fandom.com/wiki/Hesh_Rabkin Да ли постоји неки холивудски филм посвећен српској мафији? Нешто где је прича о Србима, а не где су споредни ликови?

Ти си сада скренуо причу на Западну обалу и Газу. Немам проблема да дискутујем на ту тему, али скачемо са теме на тему. (Коментар Жоже Сарамага је апсолутно неумесан, у сваком случају.)

Та ”одабраност” или ”изабраност” Јевреја је често предмет неспоразума. Избор се односи на преношење и очување монотеизма, вере у једног Бога. Нико их као народ није изабрао да буду финансијски успешни, владају светом и сл. Нема потребе да постанеш Јевреј да би се спасао. Не идеш у пакао зато што ниси Јевреј, него ако си лош човек. Јевреји верују да је Бог дао 7 заповести Ноју, и да су то заповести за цело човечанство. Неке од тих заповести су сличне оним из 10 заповести (не убиј, не кради, не чини прељубу...), али неке су потпуно другачије. Једна од њих је да не једеш месо које је откинуто од живе животиње (прво је убиј па онда једи), а друга да успоставиш судски систем (кажњавај по одлукама суда, а не без њих).
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #33 on: July 13, 2023, 03:44:48 pm »

@victoria

Jedan od ponajboljih filmova "Bilo jednom u Americi" govori o židovskoj mafiji.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #34 on: July 13, 2023, 05:12:31 pm »

Da,zaboravio sam na "Bilo jednom u Americi" ali  je i snimljen pre skoro 40godina.O našoj mafiji koliko znam samo serija "Laka lova" ali zato 90-ih nisu propustili priliku da nam dodeljuju uloge ludaka koji prete atomskim bombama i slično.Onda je došao 11.-i septembar pa su štafetnu palicu "bad gys" preuzeli Arapi.Saramaga sam pomenuo jer je nešto ranije Eli Vizel (beše se tako zvao nobelovac) obilazio ove krajeve i izneo prilično crnu sliku o nama.Bilo je na žalost i osnova za to ali ako je hteo da gleda logore mogao je da proviri kroz prozor svoje kuće.U tom kontekstu sam pomenuo Saramaga i ne bih rekao da je Portugalac mnogo pogrešio.Nisam (pro)čitao velike verske kjnige pa ni Talmud(a nije da nisam počinjao,naprosto nemam želudac za Stari Zavet a ni interesovanja dovoljno da se izborim sa njima ali šta znači reč "goje? Imamo li mi neku sličnu reč za one koji nisu pravoslavci ? Kako se na jidišu kaže "brat je mio ma koje vere bio" ?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #35 on: July 13, 2023, 05:39:42 pm »

Kako se na jidišu kaže "brat je mio ma koje vere bio" ?


ברודער איז גוט, קיין ענין וואָס רעליגיע ער איז

Čitati sa desna na levo   Grin
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #36 on: July 13, 2023, 05:55:00 pm »

Nisam (pro)čitao velike verske kjnige pa ni Talmud(a nije da nisam počinjao,naprosto nemam želudac za Stari Zavet a ni interesovanja dovoljno da se izborim sa njima ali šta znači reč "goje? Imamo li mi neku sličnu reč za one koji nisu pravoslavci ?

Имаш на енглеској википедији чланак о речи goy (множина goyim) и њеном значењу. Може да буде употребљена у пежоративном смислу, али у основи значи само народ (нација), у смислу етничке групе. У Библији се и за Јевреје каже да су goy.

Када је наш језик у питању, код нас је верска припадност поистовећивана са етничком (по томе смо слични Јеврејима), тако да се пежоративни називи односе веома често на припаднике друге нације. Ја бих могао да наведем бар по три погрдна израза за муслимане и католике, али Кубовац би ми са правом избрисао овај пост. Наравно, и код муслимана и католика постоје погрдни називи за православце.

Талмуд вероватно ниси почињао (то није део Светог Писма), али без Старог Завета се не може разумети Нови Завет.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #37 on: July 13, 2023, 05:58:53 pm »

Kako se na jidišu kaže "brat je mio ma koje vere bio" ?


ברודער איז גוט, קיין ענין וואָס רעליגיע ער איז

Čitati sa desna na levo   Grin

bruder iz gut, keyn enin vos religye er iz

 Grin Grin Grin
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #38 on: July 13, 2023, 06:55:21 pm »

U tome je caka  laugh ...kakve , čije i na koje jezike prevode mi čitamo a zatim zapodenemo rasprave....
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.