PALUBA
March 28, 2024, 11:58:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: POLK 9K111-FAGOT  (Read 24239 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #30 on: July 08, 2017, 07:05:34 pm »

Roland je u Sloveniji završena priča a ovo sve ostalo šta pričaš je trolanje.
Ali dobro, zavrućilo je gadno pa ovakve priče idu uz to.

poz.
Logged
Maharishi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #31 on: July 08, 2017, 07:29:45 pm »

Roland je u Sloveniji završena priča a ovo sve ostalo šta pričaš je trolanje.
Ali dobro, zavrućilo je gadno pa ovakve priče idu uz to.

poz.
Imaš pravo Wink
Ma emocionalno sam vezan za fagot zbog toga me ovo i osebno pogodilo.
Znam, da je Roland II završena priča. A glupo mi je kad se bacao pare i se do kraja ne iskoristi neki skupi sistem, a kasnije se zbog obaveza prema NATU opet kupuje novi.

Da ne odletimo u trolanje  Grin jedna snimka nije fagot a je "mini" fagot metis, na 5,28 se vidi, da idu sa njim i u vodu.


poz Wink
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #32 on: July 09, 2017, 11:27:03 am »

Quote
Ovo je teški skandal

Malo pre krupne riječi, pitanje je u kakvom je stanju ta oprema, nema smisla odmah nekoga optuživati.

poz.
Ova oruđja su bila u rezervi jel da? Znači ako su pravilno konservisana onda mora da bude sve OK! Ako su u lošem stanju onda je opet skandal jer neki ne rade svoj posao kao treba a neki ih ne nadziru kako treba. I budi brez brige ovo je praktički neuništiva ruska tehnika koja može svašta, da podnese  Cool Možeš, da bacas u pod, ideš u vodu sa njom(imaš snimke na YT ako ne vjeruješ meni).I ja ne pričam o raketama nego o lanserima  Wink!
I kako ide več ona priča, da je Slovenija "donirala" oko 27000 kalašnika Afganistanu, Iraku i Kurdima. A rezervistima je ostalo nekih 3000, znači ostale može, da se naoruži sa pračkama i lovačkim puškama Grin A da ne pričam o sistemu Roland II, rakete uništili a šta sada-najbolje da se lansirni sistem donira FSA u Siriju umjesto, da se nabavi rakete Roland III koje su isto kompatibilne sa sistemom koji je več u SLO-ako nisu i to sjebali.




SV nema više rezerve. Rasprodali kalašnike, ma da bi barem M70 i M72 mogli još održatu u rezervi. One puške, koje su imale loše cjevi, mogli bi preuređivati u AKB 15.

Šteta je, da su prodali još minobacače od 82mm i 120mm. Šteta je, da su uništili i Ose. Za sve ovo naoružanje moge bi se dobiti rakete, mine i dejlovi u Srbiji.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #33 on: July 09, 2017, 12:09:01 pm »

Ose su rashodovane i u Srbiji. Minobacaci su vec ceo vek jedno od najacih pesadijskih orudja, i kako stvari stoje i ostace, a pri tom su prakticno neunistivi. Zaista je steta prodati to u staro gvozdje.

Sto se fagota tice, tj raketa prisustvovao sam jednom gadjanju gde su od 4 rakete dve bile neispravne (iako su u resursu i testiranje onom "glimericom" pokazalo da je sve OK). Jednoj nije proradio marsevski motor, a drugoj nije radilo navodjenje i nekontrolisano je otisla u vis. Jeste mali uzorak ali neispravnost od 50% je ozbiljan problem.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #34 on: July 09, 2017, 01:23:06 pm »

Озбиљно нема Оса у ВС?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: July 09, 2017, 01:50:56 pm »

Slovenački.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ATGM_Fagot.jpg (428.44 KB, 783x515 - viewed 106 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #36 on: July 09, 2017, 09:49:03 pm »

Озбиљно нема Оса у ВС?

Nema, niti ima neko slicno PO orudje. Koristi se zolja kao standardno PO orudje pesadinca, fagot kao PORS, i maljutka kao POLK. Evidentno je da fali kvalitetno PO sredstvo.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #37 on: July 10, 2017, 12:07:13 am »

Па и во Јна немаше направено многу големи количини на  М-79 ОСА .На пример по распадот на сфрј македонија немаше ич од то м-79 оса дури подоцна со соработка со србија се направија не повеке од 600 ракетни лансери со по 9 ракети по лансер  многу повеке се изработуваше м-80 золја или три лансери на золја од прилеп  за една ракета золја од србија и нема некоја точна бројка колку се направени м-80 золја од 1992 па до 1997  година моја претпоставка околу 6000 парчиња само за македонија значи за србија до кај 18 илјади парчиња на м-80 золја .Цената на една м-80 золја беше во 2006 околу 1000 евра
« Last Edit: July 10, 2017, 12:13:15 am by gocemk » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #38 on: July 10, 2017, 06:44:59 am »

Кочов, кога си видел „Оса“ во АРМ ??
Остај ти википедија стручњаците на страна, во АРМ никогаш немало М-79 Оса (ако и имало, тоа биле неколку парчиња останати од бившата ни ЈНА), нарочно не во бројките кои ги споменуваш. Ако и имало некое производство, тогаш тоа отишло за во извоз.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #39 on: July 10, 2017, 12:23:55 pm »

чек бре, зар се лансери осе нису производили у македонији?!? лансер осе има ограничен број опаљења, после чега цев иде у расход. мислим да је тај број био око 100. колико су коришћене у нашем весељу а нису занављане, питање колико их је остало у исправном стању. поред тога, био је добар  % неексподирања ракете по удару на циљ. кад смо ми гађали 2003, од 15 испаљених 5 нису експлодирале па смо их касније уништили експлозивом.

по мени много је већа грешка била уништавање ербејаца. оса јесте лакша за ношење, али је и осетљивија и ето има ограничен рок трајања. требало је развити нове главе за ербејца а не стуцати их. макар те цевурине могу да стоје у резерви...
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #40 on: July 10, 2017, 12:57:38 pm »

Ја имаја и во АРМ м-79 оса знам добро дека битолскиот корпус со оса беа опремени и на тој полигонот смолево со такви вежбаја .Од ЈНА многу малку скоро ич немаше во ТО м-79 оса само памтам беа 148 парчиња на золја и то беше све другото 2000 парчиња беше м-57 со по три гранати за лансер .ssekir75 некаде до кај 60 испалени ракети незнам дали во прилеп  ја правеја и ракетата иако ја преставуват на саеми
целата ракета .
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #41 on: July 10, 2017, 01:41:43 pm »

Ја имаја и во АРМ м-79 оса знам добро дека битолскиот корпус со оса беа опремени и на тој полигонот смолево со такви вежбаја .Од ЈНА многу малку скоро ич немаше во ТО м-79 оса само памтам беа 148 парчиња на золја или пак беше оса и јас имам заборавено  и то беше све другото 2000 парчиња беше м-57 со по три гранати за лансер .ssekir75 некаде до кај 60 испалени ракети незнам дали во прилеп  ја правеја и ракетата иако ја преставуват на саеми
целата ракета .
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #42 on: July 11, 2017, 08:15:14 pm »

полико ја знам да су правили цев. остали делови су се ионако скидали. ракете је ваљда правио крушик.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #43 on: August 01, 2017, 08:13:41 am »

Slovenija če prodati oko 300 raketa te 77 lansera Fagot i 16 lansera Metis te trenažere.

http://www.mo.gov.si/si/javne_objave/ravnanje_s_stvarnim_premozenjem/


Cena 100€ raketa i 200€ lanser - a treba kupiti sve. Naravno ako još netko licitira, onda če biti to skuplje.


Nisam znao, da je Slovenija imala 77 lansera fagot - očekovao sam jih oko 50. Čini mi se, da je oko 1995 - 98 došlo do kupovine još oko 30 lansera te oko 300 raketa faktorija, koje se prodaju sada. One rakete, koje su bile nabavljen odmah posle rata 1991 - oko 500 komada očigledno je ispucano ili več uništeno.


Hvala za ove informacije i link.
Ovo je teški skandal, da neko pokuša, da podturi prodaju 47 lansera 9P135M, 30 lansera 9P135M-1(iz jednih i drugih može se gadjati i sa raketami konkurs), onda 16 lansera 9P151 za cenu 200 EUR komad + trenežere 10 eura komad i simulatore 25 eura komad. Stvarno sam ljut! Ne znam jel su ljudi u SV i u ministarstvu takve neznalice i debilčine, da povlače iz rezerve AT oruđja koji se veoma uspešno svaki dan upotrebljavaju u Siriji, Jemenu i Donbasu i ne samo proti oklopa, nego i drugih vozila, utvrdjenih mjesta i čak žive sile. Ima o tome puno stručnih članaka a i snimka na YT. Znači pričamamo o oruđjama koji se mogu efikasnu primjeniti u nekim vidu gerilskog ratovanja i su idealna za terensku konfiguraciju Slovenije i za dopuno drugim sistemima (75 SPIKE sistema služi u SV za sasvim druge stvari- PO borbo i zaščitu jedinica SV). A ne da se prodaju i to za cenu iz Alan Forda "sitnica" Angry
Ili je neko totalno nestručan ili če neko da uzme provizije od več dogovorenog kupca, a može da je to i neko mutenje prema preporuci USA, da se dotura sistem do frakcija islamista u Siriji.
Bilokako sramota, da se razuružava odbrana države i da se ovo prodaje tako ispod cijene. A i nije čudno kad je ministarka za odbranu ekonomist koji je prije radila u birokatiji opštine Velenje i vjerovatno ne zna razliku izmedju zolje i usisivača, a zapovednik SV pravnik i "stručnjak" za logistiku-i jedna i drugi su na razini prodavača u TOP SHOPU.
Ja ču pokušati, da informiram neke ljude o tome i vidičemo šta, da bude.
Inače ja sam bio u vojsci i u rezervi premu specialnosti operater na fagotu i maljutki i naravno veoma dobro znam ova oruđja. Ako nekoga nešto interesuje neka pita. Osobno više volim maljutko nego fagot jer još danas snivam kako žulja ono rusko željezo lansera fagota na ledjima in kako bole noge kad se lanser fagota tagljilo do borbenog položaja Cheesy


Vidim, da je bilo i još biče priče oko tih sistema na odboru za odbranu. Inače koliko sam čitao još na forumu HR ovi sistemi mogu ispaljivati i rakete konkurs ali samo do daljine 2.500 metara zbog ograničenja optike, a tek noviji idu do 4000 metara a tih nema u Sloveniji.

Tako da je jedini skandal zaista niska cjena, a da bi kupovali nove rakete, misli mda je ne isplati više.

Po mome bilo bi bolje za oko po moji procjeni od 20.000 - 30.000 evra po komadu kupiti neki Spike SR. To je oko 2 puta skuplje od rakete fagot ili konkurs, ali monogo bolje i efikasnije.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: January 28, 2020, 04:24:14 pm »



Quote
The 9K111 Fagot (Bassoon) is a Soviet Anti-Tank Guided Missile (ATGM). Its development program was launched in 1966. It was the first Soviet second-generation ATGM. The Fagot had some features of a Franco-German MILAN, though it was a different weapon. The Fagot weapon was adopted by the Soviet Army in 1970. It was produced in large numbers and was widely exported to Soviet allies. This weapon was designated in the West as AT-4 or Spigot.

The Fagot marked a departure from the previous Soviet anti-tank missiles like the Malyutka (Western reporting name AT-3 Sagger) and the older Fleyta (AT-2 Swatter). It was a wire-guided Semi-Automatic Command to Line of Sight (SACLOS) ATGM. Its semi-automatic guidance system was much more accurate than of the previous Soviet ATGMs. The operator just have to keep a crosshair on the target, while the guidance system guides the missile on the target automatically. The Fagot has a hit probability of 80-90%, opposed to 50-60% of the previous Soviet ATGMs. Together with its other features the Fagot was incomparable to anything in the West, such as American BGM-71 TOW or the Franco-German MILAN and had little in common with its peers.

The baseline 9M111 missile is factory-fitted and sealed in launch tube. It has a range of 2 000 m. The missile is fitted with High Explosive Anti-Tank (HEAT) warhead and penetrates 400 mm of steel armor. Though penetration is reduced to 200 mm once the missile hits the target under 60° angle. Such result was not impressive and soon improved missiles, as well as improved variants of the Fagot appeared.

When launched the missile spins toward the target and emits a red tail light so its course can be followed visually. Maximum rate of fire is 3 missiles per minute.

The missile is mounted on a 9P135 tripod-launcher system. It combines a collapsible launcher unit on tripod with an integrated guidance unit/controller box and firing mechanism. The launcher of the Fagot allowed its deployment in a concealed position or behind cover. Unlike the BGM-71 TOW, for example, the Fagot could be launched without the operators exposing themselves. In travelling order the launcher unit can be split into several parts. The operators carry a total of 8 missiles.




Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.