PALUBA
April 26, 2024, 10:28:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Dokumenti iz JRM  (Read 81248 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #150 on: November 05, 2013, 05:25:50 pm »

Pitomačka knjižica. Uspjeh na kraju četvrte godine i zadnja slika: na tim starnama se je pisala poruka roditeljima (starateljima). Kod mene je obično pisalo: ne zalaže se dovoljno, mogao je i bolje..... No nikad nisam bio na popravnom, i svake godine je bio bolji uspjeh angel


* Pitomačka knjižica 11.jpg (300.6 KB, 693x563 - viewed 190 times.)

* Pitomačka knjižica 12.jpg (142.81 KB, 568x455 - viewed 145 times.)
« Last Edit: November 05, 2013, 05:36:31 pm by duje » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #151 on: November 05, 2013, 06:31:14 pm »

Pitomačka knjižica. Interesantna je po tome, što se vide predmeti koje smo imali tokom četverogodišnjeg školovanja.

Nisam znao da su bile takve knjžice. Otac me očigledno nije o "svemu informirao". Jako mi je drago da je netko ipak
sačuvao takve stvari iz vremena stare dobre Mašinske iz XXI klase.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #152 on: November 05, 2013, 09:48:57 pm »

Crni Duje, zašto si prekrio ocene iz prve tri godine? Zbog one opisne ocene (ne zalaže se dovoljno) Cool?

Ja sam indeks iz VA, sa ocenama iz prve dve godine, okačio negde u nekoj temi. Pošto je indeks iz KoV da ne kačim ovde.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #153 on: November 06, 2013, 07:27:26 am »

Crni Duje, zašto si prekrio ocene iz prve tri godine? Zbog one opisne ocene (ne zalaže se dovoljno) Cool?

Ja sam indeks iz VA, sa ocenama iz prve dve godine, okačio negde u nekoj temi. Pošto je indeks iz KoV da ne kačim ovde.

I na zadnjoj slici su trebale biti ocene prekrivene, ali greškom.....Ne stidim se ja svojih ocjena. Poruke roditeljima su odražavale moj način učenja (kampanjski). Kad više nije bilo zezanja, malo sam morao zapeti. Znanje koje smo donjeli iz osnovne škole bilo je, po mom ubjeđenju, presudno. To bi mogli potvrdit moji klasiči. Dosta "super odlikaša" (jel se nekad reklo Vukovci) nisu mogli završit ni prvu godinu. Ja se nikad nisam izvlačio ni na račun jezika.
Namjera postavljanja slika "Pitomačke knjižice" bio je upoznavanje zainteresiranih, da su i vojne škole imele ista.

Ima još jedna interesantna stvar. Prva smo generacije (podoficirske) koja je imala četverogodišnje školovanje. (ni akademije nisu uvjek bile 4 godine -pomorska, već tri godine). U 70- tim godinama se uvelo i školovanje po "Šuvarovom" sistemu (2+2 godine a to znači 2 godine svi iste predmete, druge dvije po specijalizacijama). Kod nas "oružara" bila je još jedna specifičnost, zadnje polugodište 4-te godine išli smo u Split i praktično tamo završili  tu godinu. To je bilo svakako pametno, jer su u Lori več bili kabineti (torpedni, artiljerijski, raketni) gdje smo mogli bolje savladati gradivo.  
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #154 on: November 06, 2013, 08:27:11 am »

Crni Duje, zašto si prekrio ocene iz prve tri godine? Zbog one opisne ocene (ne zalaže se dovoljno) Cool?

Ja sam indeks iz VA, sa ocenama iz prve dve godine, okačio negde u nekoj temi. Pošto je indeks iz KoV da ne kačim ovde.

I na zadnjoj slici su trebale biti ocene prekrivene, ali greškom.....Ne stidim se ja svojih ocjena. Poruke roditeljima su odražavale moj način učenja (kampanjski). Kad više nije bilo zezanja, malo sam morao zapeti. Znanje koje smo donjeli iz osnovne škole bilo je, po mom ubjeđenju, presudno. To bi mogli potvrdit moji klasiči. Dosta "super odlikaša" (jel se nekad reklo Vukovci) nisu mogli završit ni prvu godinu. Ja se nikad nisam izvlačio ni na račun jezika.
Namjera postavljanja slika "Pitomačke knjižice" bio je upoznavanje zainteresiranih, da su i vojne škole imele ista.

Ima još jedna interesantna stvar. Prva smo generacije (podoficirske) koja je imala četverogodišnje školovanje. (ni akademije nisu uvjek bile 4 godine -pomorska, već tri godine). U 70- tim godinama se uvelo i školovanje po "Šuvarovom" sistemu (2+2 godine a to znači 2 godine svi iste predmete, druge dvije po specijalizacijama). Kod nas "oružara" bila je još jedna specifičnost, zadnje polugodište 4-te godine išli smo u Split i praktično tamo završili  tu godinu. To je bilo svakako pametno, jer su u Lori več bili kabineti (torpedni, artiljerijski, raketni) gdje smo mogli bolje savladati gradivo.  


Pa ocjene iz četvrte godine i nisu bile loše, usudio bih se reći i dosta dobre. Sječam se da je otac s Vama išao u Split u Loru to zadnje polugodište
da Vas odvede, pričao mi je i događaj kada je bilo neko postrojavanje pred odlazak negdje, kako je neka klasa akademaca ležerno krenula bez onog
"naprijed marš", pa zatim "marševskim korakom" pa su naišli na Načelnika Centra koji ih je onda ukorio i vratio da ponove radnju, a kako ste Vi propisno
krenuli i da Vas je zato pohvalio. Tako nekako mi je otac ispričao, možda sam i nešto krivo prenio jer ipak je to bilo davne 1974. godine.

Najvažnije je da ste ipak proizvođenje u čin MT vodnika imali u Puli, sječam se toga jer sam bio prisutan, tada sam završio tek prvi razred tehničke
škole.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #155 on: November 11, 2013, 01:20:39 pm »

Crni Duje, zašto si prekrio ocene iz prve tri godine? Zbog one opisne ocene (ne zalaže se dovoljno) Cool?

Ja sam indeks iz VA, sa ocenama iz prve dve godine, okačio negde u nekoj temi. Pošto je indeks iz KoV da ne kačim ovde.

I na zadnjoj slici su trebale biti ocene prekrivene, ali greškom.....Ne stidim se ja svojih ocjena. Poruke roditeljima su odražavale moj način učenja (kampanjski). Kad više nije bilo zezanja, malo sam morao zapeti. Znanje koje smo donjeli iz osnovne škole bilo je, po mom ubjeđenju, presudno. To bi mogli potvrdit moji klasiči. Dosta "super odlikaša" (jel se nekad reklo Vukovci) nisu mogli završit ni prvu godinu. Ja se nikad nisam izvlačio ni na račun jezika.
Namjera postavljanja slika "Pitomačke knjižice" bio je upoznavanje zainteresiranih, da su i vojne škole imele ista.

Ima još jedna interesantna stvar. Prva smo generacije (podoficirske) koja je imala četverogodišnje školovanje. (ni akademije nisu uvjek bile 4 godine -pomorska, već tri godine). U 70- tim godinama se uvelo i školovanje po "Šuvarovom" sistemu (2+2 godine a to znači 2 godine svi iste predmete, druge dvije po specijalizacijama). Kod nas "oružara" bila je još jedna specifičnost, zadnje polugodište 4-te godine išli smo u Split i praktično tamo završili  tu godinu. To je bilo svakako pametno, jer su u Lori več bili kabineti (torpedni, artiljerijski, raketni) gdje smo mogli bolje savladati gradivo.  


Pa ocjene iz četvrte godine i nisu bile loše, usudio bih se reći i dosta dobre. Sječam se da je otac s Vama išao u Split u Loru to zadnje polugodište
da Vas odvede, pričao mi je i događaj kada je bilo neko postrojavanje pred odlazak negdje, kako je neka klasa akademaca ležerno krenula bez onog
"naprijed marš", pa zatim "marševskim korakom" pa su naišli na Načelnika Centra koji ih je onda ukorio i vratio da ponove radnju, a kako ste Vi propisno
krenuli i da Vas je zato pohvalio. Tako nekako mi je otac ispričao, možda sam i nešto krivo prenio jer ipak je to bilo davne 1974. godine.

Najvažnije je da ste ipak proizvođenje u čin MT vodnika imali u Puli, sječam se toga jer sam bio prisutan, tada sam završio tek prvi razred tehničke
škole.

Ocjene kao ocjene znače i ne moraju značiti previše. Sve ovisi i od kriterija predavača, a najvažnije kako ste se kao mladi vodnici
snašli po ukrcanju na brodove.

Opčenito se smatralo da je Pulska Mašinska proizvodila dobar kadar. A lijepo je da ste knjižicu sačuvali i postavili na Palubu.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #156 on: November 20, 2013, 07:05:22 pm »

Postavio bih linkove i na ovoj stranici, možda je zanimljivo za sve koji su bili nekad pitomci 41. klase MVA, ali i za sve bivše
pitomce MVA kojih mislim da ima poprilično na stranicama Palube.  Originali su na stranici  "Nešto iz Lore".

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,5072.msg303473.html#msg303473
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,5072.msg303474.html#msg303474
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,5072.msg303478.html#msg303478
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,5072.msg303479.html#msg303479

Možda i ovdje pripadaju.

Inače nisam na Palubi nigdje primjetio neku stranicu tematski posvečenu MVA ili možda nisam dobro gledao?

Ako sam u pravu onda mi je to zaista čudno.

Od svih klasa mornaričkih škola pronašao sam samo XIV klasu MTPŠ iz Pule i to zaista vrlo opširnu.

Čudno da nitko nije to pokrenuo barem od relativno mlađih klasa ako već pretpostavim da stariji nisu baš vični kompjuteru.


* Knjižica Dobrodošli u Mornaričku Vojnu Akademiju 1986 1 .jpg (203.28 KB, 1130x1599 - viewed 153 times.)

* Bilten 41. klase MVA 1986-1991 1.jpg (493.56 KB, 1136x1574 - viewed 168 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #157 on: November 21, 2013, 07:08:24 pm »

Možda je i  na ovoj stranici zanimljivo kao zdravstveni dokumenat iz JNA pa i JRM, a to je zdravstveni karton vojnih osiguranika.
kako sam slike već postavio na stranici Zdravstvena zaštita u JRM. Tu bih stavio samo link pa ako nekoga zanima neka pogleda.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,8615.msg303644.html#msg303644


* Zdravstveni karton vojnog osiguranika 1.jpg (565.31 KB, 2287x1592 - viewed 178 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #158 on: November 30, 2013, 09:15:34 am »

Evo postavio bih samo link na stranicu s zahvalnicom MŠC Split iz 1979. povodom 35. godina centra. na neki način mislim da ista
dijelom i tu pripada. Koga zanima neka pogleda.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,9973.msg304964.html#msg304964
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #159 on: December 01, 2013, 11:51:11 am »

Pitomačka knjižica. Uspjeh na kraju četvrte godine i zadnja slika: na tim starnama se je pisala poruka roditeljima (starateljima). Kod mene je obično pisalo: ne zalaže se dovoljno, mogao je i bolje..... No nikad nisam bio na popravnom, i svake godine je bio bolji uspjeh angel

Imam i ja kod kuće sačuvane pitomačke knjižice moga oca, tvoje klase.

Iznenadili kada bi usporedili ocene i uspeh u srednješkolskom obrazovanju onda i danas. Onda je ocena Odličan-5 bila za 90% učenika nedostižan domet, ne zato što nisu dobro učili, već zato što su standardi bili visoki. Banalan primer je - moj otac je iz fizičkog vaspitanja uvek bio vrlo dobar, iako je i tada kao i decenijama kasnije bio uspešan sportista. Danas 2/3 učenika je odlično, a neznaju rešiti prost sistem jednačine sa 2 nepoznate ili nabrojiti sve padeže u maternjem jeziku kad izađu iz srednje škole. Između ostalog, zato smo tu gde jesmo.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #160 on: December 01, 2013, 12:54:59 pm »

Ono što se danas zove "Dozvoljeno prekoračenje" je nekad bilo krivično djelo i kvalificirano kao "Podrivanje ekonomskog sistema SFRJ.
Pošteno odslužio dug državi, upoznao Niš i bio jaako dobar, pustili me ranije.
Rezultat: potpis Bata Kande na pedaliranje iz JRM.


* Skenirani dokument.jpg (129.04 KB, 600x827 - viewed 213 times.)

* Skenirani dokument-2.jpg (126.47 KB, 600x827 - viewed 190 times.)

* Skenirani dokument-3.jpg (84.91 KB, 600x827 - viewed 180 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #161 on: December 01, 2013, 04:43:59 pm »

Ono što se danas zove "Dozvoljeno prekoračenje" je nekad bilo krivično djelo i kvalificirano kao "Podrivanje ekonomskog sistema SFRJ.
Pošteno odslužio dug državi, upoznao Niš i bio jaako dobar, pustili me ranije.
Rezultat: potpis Bata Kande na pedaliranje iz JRM.


Onda su bila druga vremena i druga pravila. Ako se prekršio zakon išlo se na "preodgoj" u zatvor u Nišu i to od čina vodnika pa mislim
do čina potpukovnika. Ne znam točno (nisam od nikoga čuo) kako je bilo za pukovnike i generale/admirale osim ako oni nisu bili bezgrešni.

Ali mi nije baš jasno ono rješenje o otpustu iz aktivne vojne službe u JNA. Zar nije bio propis da se aktivno vojno lice obavezno otpušta
iz aktivne vojne službe ako je pravomoćno osuđeno na kaznu zatvora dulju od šest ili više mjeseci? Sada da li je to komandant vježbao
strogoću ili ste Vi sami zatražili razrješenj/otpust iz aktivne vojne službe?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #162 on: December 01, 2013, 05:16:39 pm »

....................
Ali mi nije baš jasno ono rješenje o otpustu iz aktivne vojne službe u JNA. Zar nije bio propis da se aktivno vojno lice obavezno otpušta
iz aktivne vojne službe ako je pravomoćno osuđeno na kaznu zatvora dulju od šest ili više mjeseci? Sada da li je to komandant vježbao
strogoću ili ste Vi sami zatražili razrješenj/otpust iz aktivne vojne službe?

Već smo negde na palubi raspravljalo o tome. Čini mi se da je bio uslov preko godinu dana ili tako nešto za
otpuštanje. "Džumba" zna bolje.
Nije komadant mogao tek tako trenirati strogoću. Morali su ipak biti ispunjeni uslovi. Bilo je slučajeva da je
pojedinac želeo da napusti armiju, a pretpostavljeni ili savet su zaključili da i nije nešto posebno bitan,
bio je otpušten.
Ali obratno, pojedinac je želeo, ali komanda je smatrala da nije ispunio uslove, nije majci mogao napustiti
Armiju do ispunjavanja uslova.
Jedino da je u međuvremenu pravio prituzakonske ispade, disciplinske, onda sud, ćorka, pa kad je dozlogrdio
šupani pasoš.... Grin

Mislim da "minolivac" nije pedeliran zbog kazne, nego što je završio obavezu prema JNA. Griješim li...
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #163 on: December 01, 2013, 06:45:45 pm »

Stvar je bila u dvije negativne. Kad sam 1980 napisao prvi zahtjev, bio sam na Visu na razgovoru kod Veršića i Bože Grubišića. Bili smo dvojica vodnika iz Ploča, pokojni Đorđević Ljibiša i ja. Bilo je tarapane, galame, Nožo je i inače bio kratkih živaca i najurio nas je s broda. Poslije sam dobio negativnu službenu ocjenu. Da sam se žalio na presudu dobio bih uvjetno, ali bi onda mogao dobiti zadovoljava. Ovako sam silom zakona morao automatski dobiti negativnu i skidanje. Čak su mi ponudili da napižem zamolbu, da bih ostao u Pločama na barkasi koja je tek dolazila, ali nisam htio. Na kraju sam sa Zecom i Maksimovićem sklopio džentlmenski sporazum. Neće me ganjati,a ja ću napraviti modele sva tri tipa minolovca za spomen sobu. Dobio sam dva mornara za ispomoć i do desetog mjeseca odradio posao. U to vrijeme sam već bio civil.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #164 on: December 01, 2013, 06:58:22 pm »

Stvar je bila u dvije negativne. Kad sam 1980 napisao prvi zahtjev, bio sam na Visu na razgovoru kod Veršića i Bože Grubišića. Bili smo dvojica vodnika iz Ploča, pokojni Đorđević Ljibiša i ja. Bilo je tarapane, galame, Nožo je i inače bio kratkih živaca i najurio nas je s broda. Poslije sam dobio negativnu službenu ocjenu. Da sam se žalio na presudu dobio bih uvjetno, ali bi onda mogao dobiti zadovoljava. Ovako sam silom zakona morao automatski dobiti negativnu i skidanje. Čak su mi ponudili da napižem zamolbu, da bih ostao u Pločama na barkasi koja je tek dolazila, ali nisam htio. Na kraju sam sa Zecom i Maksimovićem sklopio džentlmenski sporazum. Neće me ganjati,a ja ću napraviti modele sva tri tipa minolovca za spomen sobu. Dobio sam dva mornara za ispomoć i do desetog mjeseca odradio posao. U to vrijeme sam već bio civil.

Znači JABLANKO, bio si nestašan. Dvije negativne sl. ocjene. A jbg.... pravilo, i to je za ljude.
Ima tu još kolega na Palubi, koji su dobri ljudi i moji prijatelji za čitav život, a koji su prošli
istu golgotu. Nebi da ih imenujem... angel
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.13 seconds with 23 queries.