PALUBA
March 29, 2024, 11:12:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Moja prva maketa  (Read 26566 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
marin.serbedic
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #75 on: April 20, 2013, 09:19:39 am »

To dole je bio bakar zato je crvenkaste boje a to si u pravu sebi ga pravis pa ga i bojas kako se tebi svidja,samo ti nastavi isto ce on lepo izgledati kad se zavrsi. 
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #76 on: April 20, 2013, 11:48:21 am »

na ovoj tvojoj drugoj slici sto je slikan pravi brod ovu dole boju ispod crne zovu kopar ili kopren nemora biti strucni naziv ali govorim, i ja imam tu boju ali mi nije nesto- o ukusima se ne raspravljaa  Grin ali svejedno svala na kritici i lijep pozdrav
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #77 on: April 20, 2013, 05:42:56 pm »

dobro napreduješ

par osvrta, a naravno da ti radiš pa ti i odlučuješ Smiley

pripazi samo na prekid/prijelaz boja, čini mi se da na donjoj topovskoj palubi ne završava ravno odrezano nego se sužava prema pramcu, obrati pažnju i na prekide na gornjoj palubi.

Crna i bijela su inaće "jake" pa postoji mogučnost to malčice omekšati ali što je još važnije dati dubinu/formu posebice crnim elementima.

Prva operacija je "pranje" / "wash" (potraži u sv. googlu i bl. youtubeu ima primjera i opisa) uglavnom svodi se na pranje površina kontrastnom vrloooo razrijeđenom bojom, koja teće kroz udubljenja i ostavlja tk jedva zamijetan trag ali koji simulira sjenu i daje dubinu a naglašava forme. Za bijelu - tamno siva, za crnu srednje siva.
Generalno bolje bi bilo da su površine obrađene sjajnim lakom, pranje bolje klizi i manje prlja gornje površine.
Jaaako razrijeđenu boju (5% boje 95% otapala) kistom se spusti na površinu, pusti da razlije i nakon par trenutaka površina prebriše krpicom tako da se ukloni sa izbočenih površina. Bolje ponoviti više puta jer se dobiva jednolično a i da bi se izbjeglo pretjerivanje, cilj je naglasiti a ne dobiti prljave površine.

kad se sve dobro osuši i kad si zadovoljan krajnjim efektom premazati tankim slojem laka (mat ili sjajni ovisno o željenom završnom efektu, odnosno mat lak ako ideš i na drugu fazu)

E sad vjerovatno će, posebice bijele površine izgledati zamrljano tj vidjet će se više nego kod crnih.

Druga faza je "suhi kist" ili "dry brush"
Površine bolje da su mat jer su time "hrapavije" pa bolje zadržavaju boju.
uzmeš mekani plosnai kist, pokupiš malo boje (osnovna boja, malo posvijetljena), rastrljaš po komadiću krpe toliko da je kist skoro čist, s takvim kistom ploštimice, vrlo položeno, prelaziš preko površine. Kako je kist skoro suh ostavljat će "trag" samo na izbočinama.
Tako će izbočeni djelovi biti svjetliji. s bijelom bojom možeš lagano preko večih površina tako da ukloniš mrljavost a onda još dodatno preko najistaknutijih tako da dobiješ gradaciju i bolje isticanje.
Kod tamnih boja ista stvar samo se sa sužavanjem površina koje posvijetljuješ uzima sve svjetlij boja tako da se istakne bolje.
Naravno i ovdje isto pravilo " manje je više "..

Ovu fazu blokiraš i zaštitiš lakom (sjajni ili mat)
__________________________

za imitaciju bakrenih ploča:

preko površine sloj boje bakra, nakon dobrog sušenja sloj crne boje, nakon sušenja sloj zelene boje (boja oksidiranog bakra)

Kada su svi slojevi dobro osušili uzmeš one spužvice za suđe (s mrežicom ili samu mrežicu) ubijediš sebe da moraš biti jaaaaaako nježan pa još nježniji, ne još nježniji i kreneš laaaaagano jedva dotičući STRUGATI boju, znam da zvući sumanuto al bit je da postigneš djelomično ali ravnomjerno raspoređeno uklanjanje zelene sa proziranjem crne i jako malo bakrene i dobiješ dojam podvodne oplate, kad si dobio zadovolajvajući efekt jedno pranje sa tamnozelenim washem da sve skupa omekša, spoji i ukloni sjaj, obavezno mat lak.
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #78 on: April 20, 2013, 10:08:43 pm »

LEO hvala lijepa na ovom pre profesionalnom savjetu za mene, ovo je moj prvi brod i boje su po mojoj zelji, mislio sam ja to dotjerat sve do savrsenstva ali idem radit 1.5. a do tad bi trebao biti gotov, jer poslije necu imat vremena mozda vide od gorinu dana. ovo sto si ti napisao jako mi je zanimljivo i morat cu probar na sljedecem brodu. svejedno hvala i lijep pozdrav
Logged
marin.serbedic
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #79 on: April 21, 2013, 09:51:28 am »

Da na njoj je koper ili anti faulin ako cemo vec s nazivima  Grin, mora tako radi zastite ranije je bila zelene boje a sad je ova crvena,ja pokusavam da nadjem tanki bakarni lim ili bakarnu foliju za trup tako da resim problem kako farbati trup a bice verodostojnije originalu,samo napred i nedaj se pokolebati  marinero
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #80 on: April 21, 2013, 03:46:05 pm »

marin mogu ti ja ovdje pogledati pa poslati, ovdje ima dosta toga samo reci koja bi ti debljina odgovarala pozzz
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #81 on: April 21, 2013, 03:48:46 pm »

evo testna voznja obavljena samo sto mi je bure malo pa nemogu poslikat kako lezi ali danas cu s prijateljem opet testirat pa ce bit koja bolja slikica  Grin


* IMG_7490.JPG (106.2 KB, 640x480 - viewed 94 times.)

* IMG_7491.JPG (96.93 KB, 640x480 - viewed 98 times.)
Logged
marin.serbedic
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #82 on: April 21, 2013, 09:00:55 pm »

pa to nije za igru u kadi ha ha ha ha Roll Eyes
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #83 on: April 21, 2013, 09:44:52 pm »

Sad si me malo zabrinul. Ovo ti definitivno nije model za ploviti, pogotovo kad mu staviš snast, a bez balasta doživjeće sudbinu Vase. Ali gušt ti nitko nemože platiti i zato uživaj u tome što si napravio, pa makar u kadi. Oprez. Makar je podvodni dio ofarban, drvo radi i upija vodu, očekuj deformacije, pa čak i popuštanje ljepila... Ali zato to nije obična maketa, nego skoro pa brod...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #84 on: April 21, 2013, 10:24:25 pm »


Slažem se da model nije baš za vodu, ali kako drugačije utvrditi da li postoji bočni nagib i pretega na pramac ili krmu!? Ako je prva maketa, onda se dopuštaju takve probne vožnje, baš zato što je dobrim delom eksperimentalna.
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #85 on: April 21, 2013, 11:57:20 pm »

sad mi je srce na mjestu pa neka se i raspane cijeli, ali sam ipak pregledao prije dda nije dje osala koja rupica ili sto gdje bi mogle uvi znatnije kolicine vode, i naravno 5 sekundi u vodi i odma na detaljno susenje. nadam se da nece doci do najgoreg  Grin
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #86 on: April 26, 2013, 10:18:42 pm »

molio bih malo iskusnije maketare od mene da mi daju savjet, kako ih povezati, ovdje su vezane zicom za glavu pribadace samo je to sve jako klimavo pa ako ima tko neko cvrsce rijesenje bio bih zahvalan!


* IMG_7703.JPG (54.44 KB, 640x480 - viewed 85 times.)

* IMG_7704.JPG (62.92 KB, 640x480 - viewed 99 times.)

* IMG_7705.JPG (54.86 KB, 640x480 - viewed 90 times.)
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #87 on: April 28, 2013, 11:34:01 pm »

nije polijepljen samo slozen da ga uslikam fali jos koji dio ali tjt


* IMG_7716.JPG (45.8 KB, 640x480 - viewed 89 times.)

* IMG_7715.JPG (49.81 KB, 640x480 - viewed 86 times.)
Logged
marin.serbedic
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #88 on: April 30, 2013, 12:47:40 pm »

To je vec nesto sad ga mozes stavljati u kadu posada ima s cim da pobjegne 
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #89 on: April 30, 2013, 11:20:19 pm »

hahhaha ali ono je bio vezan u kraj pa sam sam ga bez posade stavio  Grin ovo mi je prvi camac za spasavanje sad radim ona dva na krmi sa strana oni ce biti 5 puta bolji samo da poslikam, idem ti u split uskoro pa cu pogledar za bakar ali ja mislim da to ima u rijeci, kad nabavim saljem pozzzz
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.