PALUBA
March 28, 2024, 02:01:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Knjige ONO i DSZ - srednjoškolski udžbenici  (Read 5773 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
normalno
mornar
*
Offline Offline

Posts: 41


« on: January 13, 2013, 08:32:20 pm »

Da li neko ima ove srednjoškolske knjige Odbrane i zaštite ? Na početku jedne od njih (treća ili četvrta stranica) je bila crno-bijela slika djevojke u uniformi sa M48 na ramenu... Kakav je pogled ta djevojka imala... Smiley
Knjiga je bila u upotrebi u BiH krajem 80-ih ... toliko se sjećam... Ukoliko neko ima bar tu sliku ili cijelu skeniranu knjigu molim da je okači negdje .
Hvala unaprijed.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1 on: January 14, 2013, 10:29:22 am »

Imam ja jednu za srednje škole i jednu za osnovnu.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #2 on: January 14, 2013, 08:16:07 pm »

Knjiga nije bila u upotrebi samo u BiH. Bio je to savezni projekt. Ista knjiga je štampana na svim jugoslavenskim jezicima.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #3 on: January 15, 2013, 10:49:54 am »

Ovu koju ja imam napisao je profesor ONO i DSZ Čedo Ivanović koji je inače taj predmet predavao u mojoj gimanziji.Kako je izdanje bilo iz čini mi se 1990-te verovatno je još bila važeća za celu SFRJ.

Imala je tamno ljubičaste obične korice sa belim slovima u naslovu.

Na prvom času ONO započinjao je diktat sa sledećom sadržinom:

"Ja sam profesor ONO Čedo Ivanović i teoriju za ONO ćete izučavati iz knjige koju je JA napisao"  Smiley

I izgledala je ovako.
Ja tu imam.


* Odbrana i zastita za drugu godinu.jpg (19.29 KB, 198x298 - viewed 711 times.)
Logged
normalno
mornar
*
Offline Offline

Posts: 41


« Reply #4 on: January 16, 2013, 07:45:44 pm »

Pozdrav i hvala svima na javljanju. Da li iko ima tu skeniranu knjigu za srednju školu ili bar onu sliku?

@oficir neaktivne rezerve : Čini mi se da nisu bile ovakve korice Smiley
Logged
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #5 on: October 25, 2017, 05:06:24 pm »

Ja se sjećam jedne druge -  a možda je i ta ista ali sa drugačijim koricama.
Ta koju sam ja imao imala je narandžaste korice s time da su na naslovnoj strani (korica) bile i slike , ako se ne varam pripadnika Civilne Zaštite ili TO kako pružaju pomoć unesrećenom na nosilima.

Odlična knjiga je to bila : od osnova prve pomoći  , imobilizacije kod preloma , zaustavljnja krvarenja, što kod uboda zmije i sl. korisnih opisa i  ilustracija .A drugi dio knjige se odnosio i bio više namjenjen predvojničkoj obuci , npr. sjećam se da je tu bio detaljan opis M-48 tandžare ali su bile spomenute i ostale puške u naoružanju JNA i TO.

BIo je tu uvod o puški M 48 u stilu : namjenjena za uništavane neprijateljske žive sile vatrom, kondakom i bodežom ...tako nešto hehe...

A sad, dal se ta knjiga možda  zvala : "Općenarodna obrana i društvena samozaštita" ! ?  Govorim o srednjoj školi - u tada SRH.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #6 on: October 30, 2017, 11:43:28 am »

Ta je bila za osnovnu školu.
Srednjoskolska u moje vreme je bila sa koricama tamno crvene boje.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #7 on: January 30, 2018, 12:39:22 am »

Za osnovnu školu, po nastavnom planu i progranu tadašnje SRBiH postojao je predmet Prva pomoć i zaštita. Mislim da se izučavao u 6. i 7. razredu i to je taj narandžasti udžbenik.

Za srednju školu su bila dva udžbenika. U prvom se izučavalo: uopšteno o koncepciji ONO i DSZ, o NHB oružju i zaštiti od njega (vrste nuklearnog oružja i njegovo dejstvo, vrste bojnih otrova, zaštitna sredstva, dozimetri, detektori radiološki i hemijski, pribori za dekontaminaciju...), vrste zapaljivog oružja, a od pješ. naoružanja M48, papovka, AP, ručne bombe i trombloni. U drugom se izučavalo: uopšteno o raznim rodovima i vidovima, mine (PMA-1, PMA-2, PMR-2, PROM-1, TMM-1, TMA-3 i TMA-5), neki upaljači za improvizovane mine (mislim, ali nisam 100% siguran), a od pješ. oružja automat M56, PM M53 i M72 i RB M57.

Nemojte mi zamjeriti ako sam nešto pogriješiojo, pomiješao ili preskočio.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #8 on: February 07, 2018, 10:40:33 am »

Nista ama bas nista!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.