PALUBA
April 20, 2024, 06:10:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski vojnici dobijaju čarape do kraja godine?!  (Read 14327 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« on: January 15, 2013, 07:30:55 pm »

Ruski vojnici dobijaju čarape do kraja godine?!

Time će biti zamenjene tradicionalne partjanke, platnene krpe kojima vojnici omotavaju stopala

Autor: Agencija BETA

MOSKVA - Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu naredio je danas da se ruskim vojnicima do kraja godine obezbede čarape koje će zameniti tradicionalne "partjanke", platnene krpe kojima vojnici omotavaju stopala.

"Do kraja 2013. godine treba da zaboravimo na reč partjanka". Treba da se daju dodatna sredstva (za kupovinu čarapa). Već smo u 2013. godini, a mi pričamo o partjankama", treba da se oslobodimo tog vojnog anahronizma", rekao je Šojgu na savetovanju Ministarstva odbrane i dodao da "začuđuje takav odnos prema vojnicima".

Pokušaji da se ruski vojnici oslobode "partjanki" i pređu na čarape, postojali su i ranije, ali nisu realizovani. Vojni analitičar Aleksandar Goljc izjavio je radiju Komersant da je i prethodni ministar Anatolij Serdjukov bio protiv "partjanki" i da se ispostavilo da taj problem baš nije lako rešiv.

Po njegovim rečima, pored "partjanki" treba odbaciti i grube vojničke čizme od tvrde izdržljive kože (kerzovije).

Ukoliko se budu nosile čarape, treba ih prati svaki dan. "Ruska kasarna za to nije opremljena", dodao je Goljc. Goljc je ocenio da te "primitivne portjanke" pokazuju stanje u kojem se nalazi ruska armija. Predsednik Komiteta Državne Dume za odbranu Franc Klincevič izjavio je da naručivanje čarapa za oko milion ruskih vojnika neće predstavljati trošak i da je ideja ministra dobra.

"Da kažemo pošteno, kada nosiš savremenu obuću, imaš rezervne čarape, imaš mogućnost da ih opereš i osušiš, to je mnogo zgodnije za vojnike. I da ih oblače i da hodaju i da marširaju. Dugi marševi imali su za posledicu žuljeve i rane na nogama zbog partjanki", kazao je Klincevič radiju.

"Partjanke" predstavljaju komad tkanine, obično veličine od oko 35 sa 90 centimetara. Da se tkanina ne bi odmotavala pri hodanju ili trčanju, ili pravila žuljeve, mora čvrsto da se zamota, na poseban način.

Postoje letnje i zimske "partjanke", letnje se prave od platna ili pamuka, a zimske sa mešavinom vune.
Sporovi oko toga šta je bolje za ruske vojnike - "partjanke" ili čarape, kojih se ukrajinska vojska odrekla 2006. godine, ne prestaju.

Pristalice "partjanki" tvrde da se mogu napraviti od bilo kojeg parčeta tkanine, da su izdržljivije od čarapa i da omogućavaju nošenje obuće većih brojeva. S druge strane, pristalice čarapa tvrde da je "partjanke" komplikovano oblačiti, da zbog njih nastaju žuljevi, pa čak i ozbiljne rane.

Преузето са : http://www.kurir-info.rs

Морам да кажем да сам благо речено изненађен. Ове платнене крпе, зване "шуферице" су код нас избачене пре више од 40 година (негде 1967-8.). Нисам знао да их Руси још користе.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1 on: January 15, 2013, 07:35:37 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/dC2jsQRziAM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: January 15, 2013, 07:37:15 pm »

Ja prosto nisam mogao da poverujem da ih i dalje koriste, mislio sam da je u pitanju novinarska patka, pa sam otišao na sajt RIA Novosti i pronašao ovu vest, a evo i slike koja ide uz vest:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 178772539.jpg (55.38 KB, 600x340 - viewed 279 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #3 on: January 15, 2013, 07:46:05 pm »

Bila je nekad jedna dobra reklama za bičve. Svaka rijeka teče prema ušću samo Sana teče prema vama. Eto, Sana je došla i do Rusije.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4 on: January 15, 2013, 07:55:25 pm »

Američki vojnici, tj regruti, kad dođu u vojsku uzmu im se mjere nogu i za svakoga se naprave čizme po tačnim mjerama. Vojnici stanu na stakleni sto, te im se i tabani fotografišu odozdo. I još se uzmu mjere stopala. Nisu sva stopala ista.

Sa takvim čizmama se puno lakše hoda, nema žuljeva, nema klaparanja.

Pošto i sam nosim ortopedske cipele, pravljene po mjeri u ortopedskoj radnji, znam koja je razlika u konfekcijskim i cipelama pravljenim tačno po mjeri.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 922



« Reply #5 on: January 15, 2013, 08:10:56 pm »

Prosto sam zadivljen ovom moderizacijom ruske vojske, samo se pitam da li će te čarape imati stelt tehnologiju  Cheesy Roll Eyes
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #6 on: January 15, 2013, 08:15:57 pm »

Ali nemaju ABHO zaštitu  Cheesy
Moram da se pohvalim. Znao sam da Rusi koriste obojke Pre njih su ih zadnji koristili Finci, koji su ih povukli početkom 90tih Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #7 on: January 15, 2013, 08:20:56 pm »

Znači odoše "šuferice" u povijest.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #8 on: January 15, 2013, 08:54:09 pm »

Prisjecam se jednog (tada) austrijskog tj. austro-ugarskoh ljecnika/kirurga, diplomiranog u Innsbrucku, koji je bio ljecnik dobrovoljac u I/II Balkanskom ratu; po njemu su noge vojnika nakon odmatanja tih suferica bile izuzetno ciste i u dobrom stanju (koliko to moze biti u takvim teskim uvjetima).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #9 on: January 15, 2013, 09:23:55 pm »

Stare izumrle generacije su pričale o tim šufericama romane. Sve je podložno promjenama pa i ruske šuferice. A di su uz to uvijači?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #10 on: January 15, 2013, 09:29:09 pm »

Koje su prednosti a koje mane obojaka (ps ne rade mi znakovi interpunkcije na tastaturi, izvinjavam se)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #11 on: January 15, 2013, 11:52:07 pm »

покојни деда ме је као клинца учио како се мотају шуферице. разлог за то је било логично питање шта је шуферица, а разлог за питање позната изрека "смотан ко шуферица" Grin углавном, истина је да се морају добро намотати, али ако се то уради како треба нема зиме. ни буквално ни преносно. није то овако ко овај на снимку, било је много мање платно, али прилично држи ногу чврстом. на страну што се лако прави. е сад, мана је што ти треба време да је ставиш, а треба то и да знаш. јер ако се смакне, оде мас' у пропас', нажуља те само тако. мада, мене пре месец дана у лову уби чарапа. боље да сам носио шуферице Grin

руски услови су такви какви су, па захтевају и специјалну опрему. ту спадају и шуферице, али и "чизме" од ваљаног платна сличног сукну, које се носе преко њих. тек на крају иде обична чизма. ма како изгледало смешно, ово чува ногу боље него (обична) чарапа. поготово са тим прилично крутим чизмама. а сложићемо се сви да је војнику најбитније да има здраве и суве ноге. зато би ја задржао шуферицу код копнене војске, јер ма како мобилна била, ипак је често на земљи. макар као део ратне опреме. осталима није потребно. мада, какви све сад материјали постоје...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #12 on: January 16, 2013, 12:11:38 am »

Moram probati..treba mi samo komad platna, jel tako?  Grin

Da se te cizme od sukna ne zovu Valenki?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #13 on: January 16, 2013, 01:18:49 am »

Valjenki (валенки) su tradicionalna ruska zimska obuća - čizme do ispod kolena, napravljene od valjanog sukna debljine oko 1cm - od tuda i ime. Ja sam ih probao nekoliko puta i mogu reći da je to izuzetno dobra, udobna i praktična obuća za jake mrazeve. Ranije nisu imale đon, već su samo bile podšivane slojem grubog filca. Danas se prave i sa gumenim đonom, mada su se u velikoj meri izobičajile, ili postale paradigma sirotinjske obuće. Naravno, to je obuća za uslove suve zime gde nigde nema otvorene vode, bara ili slično, jer se u takvim uslovima brzo namoče i onda gube svaki smisao. Za zimu ispod -20* su bogomdane jer uopšte ne promrzavaju, pa su vam noge tople, a i ne klizaju se. Moj tast ih je uvek obuvao za odlazak na zimsko pecanje, doduše, deluxe model sa đonom  i uz one  ribarske gumene pantalone. uz to je obavezni alat bio "ledobur", tj. svrdlo za bušenje rupe u ledu - kroz koju se naravno peca, jer otvorene vode nema, sve je pod ledom.

Ipak, ne mogu da shvatim da ruska vojska još uvek ima obojke (šuferice). Mislim da je u JNA ukidanje šuferica i uvođenje čarapa počelo još sa planom "Drvar", dakle pre pola veka.
Uopšte, oprema ruskog vojnika "nije naročita". Šinjeli su još uvek u upotrebi kao deo radne uniforme, mada je  i vetrovka uvedena. Zimska oprema im je generalno odlično prilagođena klimatskim uslovima, mada ima pritužbi na opremu novijih serija, zbog loše izrade, plitkih šavova, produvavanja vetrom, itd. Svejedno, oprema je takva da bih vrlo malo, ili ništa poneo kući. Kirzovije čizme su jako ružne, ali tople i nepropusne. Sare su od skaja.

Isto važi i za oficirske uniforme. relativno su neugledne i staromodne. Jedino su generalske/admiralske svečane uniforme izuzetno lepe i kvalitetne. Šiju se po meri, od najfinijeg štofa, odlično skrojene, sa mnogo ukrasnih detalja, akselbanta, srmeli širita i srmeli hrastovih grančica, sa ručno vezenim srmeli ešarpama i šta ti ja znam džidžama. Ne bi me čudilo da u nekoj varijanti izroni i trorogi šešir od metar sa metar na metar.

OBAVEŠTAVAM VAS DA IMAM U POSEDU I SVOJINI KOMPLETNU SVEČANU UNIFORMU "IZVANREDNOG I OPUNOMOĆENOG VELEPOSLANIKA" tj. AMBASADORA SAVEZA SOVJETSKIH SOCIJALISTIČKIH REPUBLIKA. To je uniforma u rangu generalske, ali crne boje i kroja kao admiralska uniforma, samo što pantalone nemaju ni lampase ni egalizir, već su "klot". UNIFORMA JE NOVA NOVCIJATA  i tek treba da odlučim šta ću da radim sa njom. OTKUDA MI? NA POKLON OD AMBASADORA U PENZIJI. Doneo sam je iz Rusije i zaboravio do pre neki dan.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #14 on: January 16, 2013, 01:37:23 am »

можда је ружно, али ради посо. а то је ваљда код униформе најбитније. поготово у суровим условима какви владају у русији.

него, кумборе, шта је са оним чудним комбинезонима који су се продавали код нас по бувљацима у оно срећно време? ко (је) користи(о) њих? било их је у разним маскирним шарама, мени су најзанимљивије биле јесење. неке браон-жуте нијансе.

и једно оф питање кад већ помену пецање, има ли још оних чудних варалица које су ако ја добро памтим они звали мормошки или тако нешто? и колика им је цена?
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.