PALUBA
April 20, 2024, 01:58:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski vojnici dobijaju čarape do kraja godine?!  (Read 14329 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #15 on: January 16, 2013, 01:51:21 am »

Mamac se onda i danas zove mormiška (мормышка), kao deminutiv od "mormulj" i označava mamac-varalicu. Za cene ne znam, nisam tamo išao skoro, ali u Rusiji skoro ništa više nije jeftino. Seli su na naftno-gasni špric i sede. To je društvenoekonomska  devijacija koja je upropastila Španiju u sedamnaestom veku (višak zlata i manjak svega ostalog) i poharala holandsku ekonomiju šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka (nafta iz Severnog mora).  I Lade su im skuplje od Logana, ali nekvalitetno rađene, pa se ne isplate.

Što se tiče kombinezona, ja ne znam, bolje da pitaš nekog drugog, ali mislim da su bili neki diverzantski kombinezoni, sa šarom odličnom za kukuruzno polje.
« Last Edit: January 16, 2013, 01:58:22 am by kumbor » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #16 on: January 16, 2013, 09:42:03 am »

благодарим! те шаре су биле идеалне да храстову шуму док нема снега.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #17 on: January 16, 2013, 10:25:56 am »

Rusi imaju zaista kvalitetne uniforme, prilagodjene svim terenima i uslovima.
I sam sam vlasnik originalne M21 uniforme. Odlicna digitalna sara, odlican kvalitet platna i izrade. Na terenu se pokazala odlicno. 
Drugar ima originalnu rusku partizansku uniformu, na oko veoma ruzna. Ali na terenu se odlicno pokazala, ne vidis coveka dok ga ne nagazis. Imam dosta slika nivih ruskih uniformi i opreme samo da ih nakacim.
Generalno se nova ruska oprema veoma dobro pokazala, kvalitetna je i veoma prakticna. Bavim se airsofom i dosta opreme mi je proslo kroz ruke ali sam se bazirao na rusku opremu jer je prakticna i kvalitetna.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #18 on: January 16, 2013, 05:00:10 pm »




   Od mog matorog, svojevremeno pitomca inžinjerijske podoficirske škole u Karlovcu 1959.g. mogu vam iz prve ruke preneti iskustvo u korišćenju šuferica. U to vreme se nosio engleski kroj uniforme a na nogama vojničke cokule sa metalnim klinovima. Svako jutro na smotri se prebrojavao broj ovih klinova na drvenom đonu i ukoliko je njihov broj manji od propisanog, vojnik obućar sa malom stoličicom sedne i na licu mesta zakuca klin čekićem u cokulu bez izuvanja, kao konju. Na nogama su bili obojci ili popularne šuferice. Na gležnjevima su se stavljale kamašne, bele platnene trake od grubog platna sa mesinganim dugmadima za njihovo zakopčavanje oko noge. Pošto su cokule imale plitku saru do gležnja, poput današnjih dubokih cipela, kamašna je služila da drži šufericu da se ne razmota i ujedno povezivala donji rub pantalona sa sarom. Kamašne su morale biti uvek bele te su se stoga mazale kredom posle pranja a mesingana dugmad su morala biti ispolirana i da se sjaje. Iz tih dugmadi je kada se pokvase vodom ili od znoja izlazila rđa koja se slivala po kamašni i bojila je u crveno pa je za jutarnju smotru bilo dosta posla oko pripremanja obuće. Mazanje kožnih delova cokula lojem je bio najmanje težak posao koji je dolazio na kraju. Matori tvrdi da su za duge marševe ostale nezamenljive jer se noga u njima ne upari, a višestruko namotana tkanina na tabanima amortizuje uboje, kao AirMax đonovi na patikama. Jedino je morala da se dobro namesti jer bi se u protivnom brzo razmotala i pravila žuljeve, a pešadijska četa na maršu ne čeka jednog vojnika da namesti obuću. Kada se ovo uvežba i dobro namesti marš od 90 km u cugu bez izuvanja cokula nije ništa. Veći problem su im predstavljale čarape koje su uvedene kasnije na akademiji. Da li zbog nove tehnologije ili neposedovanja odgovarajućih materijala prve vojničke čarape su klizile sa gležnjeva i na dužem maršu završavale smotane u prednjem delu čizama kod prstiju uz velike plikove čak i njima, poratnoj generaciji koja je celu osnovnu školu išla bosonoga.
    Tako je otprilike izgledala obuća vojnika između dva rata, u toku II sv. rata, a i neko vreme posle rata. Kada se samo setim da je nama vojnicima JNA bilo teško da samo očetkamo čizme pre spavanja, zahvalan sam što se nisam rodio generaciju pre kao moj otac. Rusi očigledno nisu te sreće!

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #19 on: January 16, 2013, 10:52:45 pm »

Мишљење мог оца се апсолутно подудара са овим што је Мицха написао. Посебно су биле добре за дуже ходање (маршевање). Разлог је очигледан - дебљином амортизују ударце и штите табане. Друга предност шуферица је логистичка. Једноствна израда. Могу се направити час посла и од чаршафа (плахти). Такође, једноствано одржавање и врло ниска цена.

Кратке мушке чарапе од пре 70-так година су се морале придржавату "халтерима", са жабицама, као и женске најлон чарапе само што су се ови мушки халтериносили изнад глежњева. Гумени ластиши уткани током израде чарапе су врло брзо пуцали. Из тог разлога примена чарапа у војсци једноствано није долазила у обзир.

Ипак, савремен чарапе имају знатно бољи елестични обруб који их држи уз листове ноге. Оне више не спадају (говорим о квалитеним чарапама). Осим тога њихова практичност код коришћења (стављње-скодање) надомешта сву предност шуферица.

Наши стари су и у војсци, посебно у ратовима користили оне, свима добро познате "сељачке" вунене (не обојене, беле) чарапе. То се посебно користило зиме јер греју ногу, а занимљиво тешко су спадале ако су биле исплетене према велични ногу (о чему су мајке водиле рачуна). Дакле, ове чарапе нису биле део војничке опреме, али су врло често коришћене и сматрале се изузетно вредним и корисним поклоном војнику. Оне  чак и лети, по највећој врућини добро штите ногу. На селу, многи старији људи су те чарапе носили и зими и лети и ништа им није фалило.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #20 on: January 16, 2013, 11:08:41 pm »

Valjda su šuferice išle uz nekadašnje cokule. Kod čizama nisu bile potrebne. Još 1970. godine mogle su se pronaći cipele s cvekama. Kasnije ih više nije bilo. Barem je u bivšoj državi bilo tvornica čarapa i tekstilne industrije. Vjerovali ili ne, još uvijek imam jedan par upotrebljivih smb zimskih čarapa. Nanosio sam ih i nemaju nijednu rupu. Takvu kvalitetu nisam nigdje vidio. To se više ne proizvodi.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #21 on: January 16, 2013, 11:57:00 pm »




   Kako nisi nigde video? Pa sve što je svojevremeno nosilo etiketu Izrađeno po narudžbi SNO bilo je kvalitetno. Od kreme za cipele, preko zeleno-žutih vojničkih peškira do uniforme M-77.


Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #22 on: January 17, 2013, 07:03:12 pm »

zanimljivo je da ni ogromna većina oficira nije gunđala na bele vunene čarape. bar su meni tako pričali stariji. smatrale su se delom opreme iako to zvanično nisu bile. prvi put sam ih kod vojske vido kao klinac, polovinom 80th kod padobranaca. kako mi je bilo čudno, vrućina bate slatki, rekli su mi kratko - probaj pa sudi. probao sam nešto kasnije, i bili su u pravu. i ceo vojni rok sam ih nosio, što na bosu nogu, što preko kratkih čarapa. zimi greju a leti drže hladovinu, i poput šuferica čuvaju nogu od uboja i žuljeva (jedini sam prošao bez žuljeva u vodu). jedino mi nije jasno kako se neko u jna nije setio da ih uvede u službenu upotrebu. one zimske, dugačke, koje je vojskaa dobijala dobre su za potkolenicu, ali ne i za stopalo. a brzo se i rastegnu pa spadaju.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #23 on: January 17, 2013, 07:12:03 pm »




   Kako nisi nigde video? Pa sve što je svojevremeno nosilo etiketu Izrađeno po narudžbi SNO bilo je kvalitetno. Od kreme za cipele, preko zeleno-žutih vojničkih peškira do uniforme M-77.



Žutozeleni šugaman je bio kvalitetan. Ja sam nosio uniformu od čoje. Ona koja je slijedila iza čoje nije mi bila baš nešto. Platno kao propuh mreža.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #24 on: January 17, 2013, 09:05:07 pm »

Скоро да је немогуће увесту такве вунене чарапе у формацију јер је проблем израда. Била би скупа. Осим тога индустријска израда оног доба се по квалитету није могла мерити са ручним радом у изради оваквих чарапа..
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #25 on: January 17, 2013, 10:28:26 pm »

verovatno su zato i tolerisali "bakine pakete"
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #26 on: February 02, 2013, 08:31:16 pm »

Evo upravo na HRT2 nagrađivani dokumentarac "Na rubu Rusije", o životu jedne od poslijednjih predstraža ruske vojske u zaleđenim prostranstvima 1000 kilometara od civilizacije, viđen očima 19-godišnjeg regruta.

Prikazano je i zamatanje obojaka.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #27 on: February 02, 2013, 10:19:53 pm »

Evo upravo na HRT2 nagrađivani dokumentarac "Na rubu Rusije", o životu jedne od poslijednjih predstraža ruske vojske u zaleđenim prostranstvima 1000 kilometara od civilizacije, viđen očima 19-godišnjeg regruta.

Prikazano je i zamatanje obojaka.

I zanimljivo objašnjenje.
Čarape kad trčiš spadaju a ovo ne.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #28 on: February 03, 2013, 11:35:24 am »

То је у принципу тачно. Ако добро намоташ ту крпу остаће тако и неће спадати. Чарапе, посебно ако пукну они ластиши који је држе око листа ноге, спадну на пете и под табане. А зими, по тој хладноћи није нимало пријатно скидати обућу и намештати чарапе.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #29 on: February 03, 2013, 11:59:36 am »

 Ja ne mogu da zamislim nijedan teren, strazu, ili sl. bez vunenih carapa. Vojnicka cizma je jako hladna i propusta vodu,koliko god ih mazali imalinom. Da nemam 2 para vunenih carapa koje menjam naizmenicno svasta bi bilo.

@Dzumba: Kao i vecina kolega u VS, i kod tebe sam primetio da kazes "чаршаф". Po "Srpskom jezickom prirucniku" (Pavle Ivic, Ivan Klajn, Mitar Pesikan i Branislav Bozovic) pravilno se kaze "чаршав". Takodje se oprema "izuzima" iz oruzane, vojnici nisu "podasisani" i stalno se "uvezuje" sa nekim da se nesto resi. Izvinite za mali off,cisto mi privuklo paznju Smiley
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.