PALUBA
April 25, 2024, 01:16:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 [200] 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1279556 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2985 on: October 31, 2015, 09:46:02 pm »

I još jedan Pasoš SFRJ izdan 1964. godine, popunjen i domaćim izlazno-ulaznim vizama ali i raznim stranim, vjerujem da je zanimljivo
pogledati ga.

I nastavak dalje.

I još jedan nastavak.

I zadnji nastavak ovog pasoša.


* PASOŠ SFRJ iz 1964. 17.jpg (194.61 KB, 844x637 - viewed 38 times.)

* PASOŠ SFRJ iz 1964. 18.jpg (202.15 KB, 816x611 - viewed 37 times.)

* PASOŠ SFRJ iz 1964. 19.jpg (217.24 KB, 818x615 - viewed 39 times.)

* PASOŠ SFRJ iz 1964. 20.jpg (95.7 KB, 415x602 - viewed 27 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2986 on: November 14, 2015, 09:13:48 am »

Ako vam na ovim mestima traže ličnu kartu, ne dajte im, jer ne morate!


Statistika kaže da, ma kako to apsurdno zvučalo, Srbi rešavajući probleme sa papirologijom ostave svoju ličnu kartu na neverovatnih 300.000 mesta!

To najčešće čine u policiji, banci, pošti, na raznoraznim portirnicama, pa čak i u buticima…

Dakle, ne prođe dan, a da vam neko ne zatraži ličnu kartu na uvid!

Ekipa Telegrafa istraživala je ovu neobičnu “problematiku” i evo šta smo otkrili raspitujući se ko, gde i na koji način sme da prikuplja vaše podatke?

Prema rečima jedne advokatske kancelarije specijalizovane za prava ličnosti niko nema prava da neovlašćeno prikuplja Vaše podatke, ako prethodno nije ovlašćeni i registrovani rukovalac Vaših podataka.
Da biste utvrdili ko sve ima status rukovaoca ličnih podataka građana možete proveriti na sajtu Poverenika, informacije su transparentne i svima dostupne (poverenik.rs). Ukoliko neko nije registrovani rukovalac ličnih podataka, znači da neovlašćeno prikuplja podatke, i vi niste obavezni da mu izlazite u susret.

Rukovalac može biti svako pravno i fizičko lice koje ima razlog zašto prikuplja podatke kao iobavezu da svaki put pri uzimanju podataka jasno obaveštava korisnike da će njegovi podaci biti korišćeni. Neki od registrovanih su “Blue Center” i poslovni centar “Ušće”.

– Ako vam neko dođe i traži ličnu kartu, a vi pritom želite samo da uđete u neku instituciju, imate puno pravo da ne pristanete ukoliko vam obezbeđenje lično ne pokaže Pravilnik verifikovan od strane poverenika, kojim ima ovlašćeno pravo za korišćenje i obradu Vaših podataka. Umesto toga slobodno možete da date vozačku dozvolu ili Busplus kartu – kažu iz advokatske kancelarije.

Institucije koje uvek imaju pravo da posežu za vašim ličnim podacima su policija i sudovi. Njima uvek, bez pogovora morate da pokažete lični dokument, iako vam uglavnom niko od njih neće neosnovano tražiti. Pri ulasku u policijsku stanicu ili sud, nikada vam neće tražiti ličnu karta, već tek kad postoji dobar razlog za to, a to je uglavnom kada overavate dokumenta, svedočite, dajete izjavu i sl.

Iz advokatske kancelarije specijalizovane za korišćenje ličnih podataka noćni klubovi i trafike imaju pravo da vam traže ličnu kartu na uvid, zbog Zakona o zabrani prodaje alkohola maloletnim licima. Oni neće zadržavati dokument, već će samo uvidom utvrditi da li ste punoletni i time ispoštovati Zakon.

Prema rečima stručnjaka u oblasti korišćenja ličnih podataka, najčešće neopravdano vaše podatke traže:

– Banke – vrlo česta pojava da prilikom popunjavanja najobičnijeg formulara, uplate ili isplate dajete ličnu kartu, matični broj  i fotokopiju. Prema izmenama Zakona, bankama je zabranjeno da fotokopiraju vaše podatke. NBS je utvrdila da je protivzakonito da bankarski službenici imaju i koriste vaše lične podatke. Sada sve banke uvode novo pravilo i poništavaju prethodno prikupljene lične podatke.

– Hoteli – prilikom čekiranja u hotel, obavezno vam traže ličnu kartu, kao lični dokument. Prema rečima advokatskih stručnjaka niste ni u kakvoj obavezi da ostavljate recepcionerima lični dokument, već ljubazno zamolite osoblje da prepiše Vaš JMBG istog momenta.

– Obezbeđenje – u različitim državnim institucijama (opštine, ambasade) već na samom ulazu u zgradu obezbeđenju ostavljate Vaš dokument. Nemate obavezu davanja ličnih isprava jer on (radnik obezbeđenja) ne zna kojim povodom dolazite u instituciju, i ne poseduje Pravilnik o korišćenju vaših podataka.

– Mobilni operateri – većini vas se desilo da vam operater bilo koje mobilne mreže pri obavljanju operativnih poslova traže ličnu kartu. Njihovo nepotrebno korišćenje podataka toliko je postalo uobičajena pojava, da se desi da pet puta u toku meseca korisnici ostvaljaju podatke u šopovima mobilne telefonije. Ni ovde nemate potrebu za ostavljanjem ličnih dokumenata.

– Sajtovi prodaje – mnogi sajtovi prodaje pri svakoj kupovini traže Vaše lične podatke. Ukoliko pogledate sajt Poverenika, gotovo nijedan sajt za onlajn kupovinu nema ovlašćenu dozvolu za korišćenje podataka građana. S tim u vezi nemate obavezu za davanjem istih.

– Butici – iako vam često pri reklamaciji garderobe traže matični broj, apsurdno je pristajati na isti. Budući da je u pitanju jedan obrazac, tj. šablon po kome rade trgovinski objekti, ne morate da pristanete na davanje podataka. Iz prostog razloga, ne može neki obrazac da pobije nešto što je regulisano Ustavom i Zakonom.

Prema tvrđenju advokatskih stručnjaka i upozorenju Poverenika za infomacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića, građani nisu u obavezi za davanje lične karte na većini mesta na kojima im se to traži.

Većinom se ti podaci prikupljaju neopravdano, bez relevantnog razloga i nesistematski.
Zahvaljujući radu poverenika, svako od nas se može informisati kome, gde i na koji način mora dati ličnu ispravu, a ostale sprečiti u možda neopravdanom korišćenju ličnih isprava.

(Telegraf.rs)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2987 on: November 14, 2015, 11:47:13 am »

Slučajno poznajem situaciju u Mobilnoj telefoniji, i ne mogu se složiti sa napisanim (bar u Slo).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2988 on: November 14, 2015, 05:17:31 pm »

Quote
– Obezbeđenje – u različitim državnim institucijama (opštine, ambasade) već na samom ulazu u zgradu obezbeđenju ostavljate Vaš dokument. Nemate obavezu davanja ličnih isprava jer on (radnik obezbeđenja) ne zna kojim povodom dolazite u instituciju, i ne poseduje Pravilnik o korišćenju vaših podataka.

Ствар је врло једноставна у случају да не покажете личну карту а желите ући у фабрике, предузећа, пословне зграде и сл.. Нећете ући. Службеник обезбеђења има право да вас заустави и не пусти унутра. То посебно важи за приватне фирме. Свако је газда у свом дворишту. Ви ћете у кућу пустити само оне које желите и на начин који желите. Тако је и у овом случају. За државне институције не могу да тврдим да је овако, али, када се нешто деси, обично су "заштитници" права (који узгред немају ама баш никакву одговорност низашта) најгласније у питању шта ради обезбеђење.

Случајно знам да је заменик заштитника грађана приватним послом дошао у једну приватну компанију. Тражили му личну крати као документ за идентификацију (враћа се након идентификације). Није хтео да покаже позивајући се на право заштите личних података. Дошао је одговорни менаџер за безбедност (по позиву службеника обезбеђења) и рекао му да он такође има право да у "својој" кући утврди ко улази. А ако не жели да покаже неће ући. И показао је и више се не буни.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #2989 on: November 15, 2015, 01:15:49 pm »

Ljudska prava su važna, štoviše, nešto najvažnije, ali doista ih ne ugrožava potreba da se identificira svatko tko negdje ulazi, u smislu u kojem je objasnio Džumba. Naime, tom identifikacijom također se štite ljudska prava onih kojih drže "kuću". Na djelu je primjena starog načela da je sloboda ograničena slobodom Drugoga.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #2990 on: November 15, 2015, 04:34:33 pm »

Obicnom coveku (meni) koji nema sta da krije ne smeta legitimisanje, narocito ako se to radi zbog bezbednosti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2991 on: November 15, 2015, 05:06:49 pm »

Lično mislim da se ponekad preteruje u "zaštiti" prava. Ponekad to postaje samo sebi svrha i kao takvo ustvari postaje pravo ugrožavanje prava. Postupanje zaštitinika je ponekad povezano sa nekim njegovim ličnim stavom i animozitetom prema vlasti ili pak simatijama. To što će biti ugrožena bezbednost ako se ne preduzmu neke mere, to njih počesto ne zanima. Ovim ne želim reći da institutu zaštitnika građana treba ukinuti već da ih treba svetrano edukovati, odnosno birati takve ljude koji imaju ocećaj za realno stanje i koji će biti objektivni (nepristrasni).
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2992 on: November 20, 2015, 05:00:21 pm »

Samo kratka obavijest. Kako sam na ovim stranicam bio dosta aktivan, nemojte misliti da sam ćutao jer me paluba više ne privlaći,
baš suprotno.

Ali stisla me jako gadno boleština i prije 15 dana sam imao prvu od operaciju, vrlo složenu, a tek danas sam došao u priliku da dam par
riječi na internet, ali sve se nastavlja tako da neću moći biti aktivan niti odgovarati mnogim članovima na zamolbe da im pošaljem originale
dokumenata ili fotki. Molim za razumijevanje do daljnjeg.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #2993 on: November 20, 2015, 08:36:56 pm »

Samo kratka obavijest. Kako sam na ovim stranicam bio dosta aktivan, nemojte misliti da sam ćutao jer me paluba više ne privlaći,
baš suprotno.

Ali stisla me jako gadno boleština i prije 15 dana sam imao prvu od operaciju, vrlo složenu, a tek danas sam došao u priliku da dam par
riječi na internet, ali sve se nastavlja tako da neću moći biti aktivan niti odgovarati mnogim članovima na zamolbe da im pošaljem originale
dokumenata ili fotki. Molim za razumijevanje do daljnjeg.

Da se ti nama sto pre oporavis i budes dobro ! Za sve ostalo cemo polako...!
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2994 on: November 26, 2015, 03:39:34 pm »

Evo da probam kao rekonvalescent postaviti jednu Legitimaciju rezervnog inžinjerijskog potporučnika Vojske KJ koja je izdana 29. 01. 1940.
godine od komande Pljevaljskog Vojnog Okruga. Jedna od rijeđih u mojoj kolekciji da je popunjena na stroju za pisanje, a ne rukopisom.

Ratni raspored mu je upisan 20. 03. 1940. ali od strane Prištinskog Vojnog Okruga. To je inače verzija sa mekim koricama na koje se češće
nailazi.

Nije mi jasan smisao pečata na unutarnjoj strani prednjih korica "DA SE IZDA" bilješke datirane 02. 04. 1941.  Evo tih skenova koje sam još
prije načinio i ne zamjerite na po nekoj pogrešci, ali još nisam ni približno došao u formu pa sada po malo pokušavam.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2995 on: November 26, 2015, 03:43:25 pm »

I jedna legitimacija Njemačkog trgovačkog putnika (ili nešto slično) iz 1941. isto prijašnji sken.


* Legitimacija Njemačkog Trgovačkog putnika iz 1941. 1.jpg (266.12 KB, 1177x634 - viewed 23 times.)

* Legitimacija Njemačkog Trgovačkog putnika iz 1941. 2.jpg (319.87 KB, 1173x634 - viewed 23 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2996 on: November 26, 2015, 06:45:00 pm »

Quote
Nije mi jasan smisao pečata na unutarnjoj strani prednjih korica "DA SE IZDA" bilješke datirane 02. 04. 1941.  Evo tih skenova koje sam još
prije načinio i ne zamjerite na po nekoj pogrešci, ali još nisam ni približno došao u formu pa sada po malo pokušavam.

Вероватно му је издата нека опрема (униформа, оружје и сл.). С обзиром на датум (април 1941. године) вероватно током мобилизације.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2997 on: November 27, 2015, 07:24:57 am »

Jedna malo neobična legitimacija narednika Vojske Kraljevine SHS izdana u Pirotu 1922. godine. Formular je bio odštampan na običnom listu
papira, pa je oštećen vjerovatno od korištenja i čestog presavijanja.


* Legitimacija narednika Vojske Kraljevine SHS Pirot 1922.jpg (172.45 KB, 727x865 - viewed 24 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2998 on: November 27, 2015, 07:27:07 am »

Legitimacija Sanitarnog inspektora iz vremena FNRJ izdana 1952. godine.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #2999 on: November 27, 2015, 07:28:47 am »

Legitimacija Sanitarnog inspektora iz vremena FNRJ izdana 1952. godine.

I još jedna legitimacija Sanitarnog inspektora, isto iz vremena FNRJ ali izdana malo kasnije 1957. godine.

Logged
Pages:  1 ... 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 [200] 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.