PALUBA
April 19, 2024, 04:20:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1277131 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #450 on: September 28, 2013, 01:13:07 pm »

Evo da postavim i jedan meni zanimljiv indeks kolegija studenta koji je započeo studije u Kraljevini Jugoslaviji u Banovini Hrvatskoj, tijekom
II svj. rata je nastavio kao student u NDH i nakon rata u DFJ/FNRJ. Skenirane su samo one stranice gdje su vidljivi prijelazi iz države u
državu. U nekoliko godina na istom mjestu tri države.

Nastavak.


* Index studenta Fakulteta u Zagrebu Stara YU-NDH-Nova YU 6.jpg (536.91 KB, 1385x1115 - viewed 105 times.)

* Index studenta Fakulteta u Zagrebu Stara YU-NDH-Nova YU 7.jpg (559.82 KB, 1404x1122 - viewed 114 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #451 on: September 28, 2013, 06:28:50 pm »

Evo da postavim i jedan meni zanimljiv indeks kolegija studenta koji je započeo studije u Kraljevini Jugoslaviji u Banovini Hrvatskoj, tijekom
II svj. rata je nastavio kao student u NDH i nakon rata u DFJ/FNRJ. Skenirane su samo one stranice gdje su vidljivi prijelazi iz države u
državu. U nekoliko godina na istom mjestu tri države.

Interesantan indeks kao dokument studiranja za vrijeme postojanja tri države , a da se student nije pomakao iz Zagreba.

Posebno je interesantan pečat o pokušaju polaganja pravno-povijesnog ispita na kojem piše da je kandidat "proglašen nesposobnim".
Čudna formulacija iz onog vremena. Onda danas ima jako puno nesposobnih studenata.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #452 on: September 28, 2013, 10:04:42 pm »

A i studiranje mu se oteglo do 1953. godine.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #453 on: September 29, 2013, 06:59:22 am »

A i studiranje mu se oteglo do 1953. godine.

Možda je bio preteča današnjih "vječnih" studenata. Ali moguće je da je i radi ratnih i poratnih uvjeta morao prekinuti studije.
Zanimljivo je i da je prvo upisao medicinu, a onda se prebacio na studij prava.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #454 on: September 29, 2013, 08:35:52 am »

A i studiranje mu se oteglo do 1953. godine.

Možda je bio preteča današnjih "vječnih" studenata. Ali moguće je da je i radi ratnih i poratnih uvjeta morao prekinuti studije.
Zanimljivo je i da je prvo upisao medicinu, a onda se prebacio na studij prava.

Pa nije mu bilo lako dva studija kroz tri države. Ali šalu na stranu kako se je kasnije odlučio za studij prava za pretpostaviti
je da su se prvo morali donijeti mnogi novi zakoni jer u DNJ i poslije FNRJ sigurno nisu preuzeli zakone iz kraljevine, a posebno
ne iz NDH. Moguće da je i to bio dodatni razlog produljenog studiranja.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #455 on: September 30, 2013, 03:49:20 pm »

Nekada su studenti imali i posebne legitimacije pa evo jedne. Danas su to valjada "X-ice"


* Legitimacija studenta iz 1949.jpg (205.92 KB, 648x1062 - viewed 125 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #456 on: September 30, 2013, 03:54:26 pm »

A kada se poslije rata išlo u izgradnju na Savezne radne akcije, isto se dobivala legitimacija učesnika.
Evo jedne iz 1947. godine, pruga Šamac-Sarajevo.


* Legitimacija učesnika Savezne radne akcije iz 1947.jpg (85.1 KB, 448x642 - viewed 103 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #457 on: September 30, 2013, 04:02:06 pm »

A kada se poslije rata išlo u izgradnju na Savezne radne akcije, isto se dobivala legitimacija učesnika.
Evo jedne iz 1947. godine, pruga Šamac-Sarajevo.

A evo i jedne brigadirske još starije iz 1946. Sa gradilišta pruge Brčko-Banovići, to je ja misli bila jedna od prvih ako ne i prva
savezna radna akcija. Pa evo za sječanje.


* Legitimacija učesnika Savezne radne akcije iz 1946.jpg (127.75 KB, 566x768 - viewed 113 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #458 on: September 30, 2013, 04:08:04 pm »

A kada se poslije rata išlo u izgradnju na Savezne radne akcije, isto se dobivala legitimacija učesnika.
Evo jedne iz 1947. godine, pruga Šamac-Sarajevo.

A evo i jedne legitimacije sa iste radne akcije ali u ćiriličnom izdanju, to je zavisilo vjerojatno od toga iz kojeg kraja je dolazila brigada.
Vidi se i značka radne akcije.


* Legitimacija sa radne akcije Šamac-Sarajevo 1947 godine.jpg (205.1 KB, 1000x735 - viewed 125 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #459 on: September 30, 2013, 04:14:29 pm »

A kada se poslije rata išlo u izgradnju na Savezne radne akcije, isto se dobivala legitimacija učesnika.
Evo jedne iz 1947. godine, pruga Šamac-Sarajevo.

A evo i jedne legitimacije sa iste radne akcije ali u ćiriličnom izdanju, to je zavisilo vjerojatno od toga iz kojeg kraja je dolazila brigada.
Vidi se i značka radne akcije.

I na kraju niza legitimacija učesnika saveznih radnih akcija evo jedne iz 1948. s gradilišta autoputa Bratsvo-Jedinstvo. Ta se je radna
akcija najdulje održala i vjerojatno je kroz nju prošao najveći broj ondašnjih omladinaca.

Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #460 on: September 30, 2013, 06:22:25 pm »


Neznam zašto zli susjedi. Mogao si imat pasoš, pa bi tamo lupali pečat. Takav je propis. Meni i dan danas lupaju pečat kad ulazim u HR, ako im pokažem pasoš. Nema tu nikakve zloće nego je bio takav propis. Obaveza prijavljivanja u inostranstvu je u roku od tri dana prelaska granice iako je sada EU. Kad budete u "šengenu", nitko više neće gledati ni pasoše ni osobne, a do tada ......

Poanta je u tome da su si kao i obično stavili da vrijede više od drugih s "Balkana", na taj način su pakostli dnevnoj migraciji s područja hrvatskog djela Šavranije, a posredno čuvali zadnjice svojoj dnevnoj migraciji, naime lupili bi ti jedan za ulaz i ne lupali nekoliko slijedećih ulazaka/izlazaka i time bi te doveli u prekršaj protoka 90 dana na godinu  Wink, propis je nalagao da se evidentira svaki ulazak i IZLAZAK ! BTW kad i gdje ti je netko udario štambilj u SLO potni list nakon 1.7.2013 ? Bez ljutnje vrlo sam dobro upućen u ovo ...... i u dobrim sam odnosima sa slovencima da ne misliš zločesto..  Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #461 on: September 30, 2013, 08:32:44 pm »


Neznam zašto zli susjedi. Mogao si imat pasoš, pa bi tamo lupali pečat. Takav je propis. Meni i dan danas lupaju pečat kad ulazim u HR, ako im pokažem pasoš. Nema tu nikakve zloće nego je bio takav propis. Obaveza prijavljivanja u inostranstvu je u roku od tri dana prelaska granice iako je sada EU. Kad budete u "šengenu", nitko više neće gledati ni pasoše ni osobne, a do tada ......

Poanta je u tome da su si kao i obično stavili da vrijede više od drugih s "Balkana", na taj način su pakostli dnevnoj migraciji s područja hrvatskog djela Šavranije, a posredno čuvali zadnjice svojoj dnevnoj migraciji, naime lupili bi ti jedan za ulaz i ne lupali nekoliko slijedećih ulazaka/izlazaka i time bi te doveli u prekršaj protoka 90 dana na godinu  Wink, propis je nalagao da se evidentira svaki ulazak i IZLAZAK ! BTW kad i gdje ti je netko udario štambilj u SLO potni list nakon 1.7.2013 ? Bez ljutnje vrlo sam dobro upućen u ovo ...... i u dobrim sam odnosima sa slovencima da ne misliš zločesto..  Grin

Ako su se granični policajci tako ponašali, onda to govori o njima. Ne vjerujem da su svi bili takvi. A osječaj da netko vrijedi više od drugih sa "Balkana" je tvoje osobno mišljenje i ne mislim to komentirat. Vratimo se radije temi.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #462 on: October 04, 2013, 09:17:27 am »


Neznam zašto zli susjedi. Mogao si imat pasoš, pa bi tamo lupali pečat. Takav je propis. Meni i dan danas lupaju pečat kad ulazim u HR, ako im pokažem pasoš. Nema tu nikakve zloće nego je bio takav propis. Obaveza prijavljivanja u inostranstvu je u roku od tri dana prelaska granice iako je sada EU. Kad budete u "šengenu", nitko više neće gledati ni pasoše ni osobne, a do tada ......

Poanta je u tome da su si kao i obično stavili da vrijede više od drugih s "Balkana", na taj način su pakostli dnevnoj migraciji s područja hrvatskog djela Šavranije, a posredno čuvali zadnjice svojoj dnevnoj migraciji, naime lupili bi ti jedan za ulaz i ne lupali nekoliko slijedećih ulazaka/izlazaka i time bi te doveli u prekršaj protoka 90 dana na godinu  Wink, propis je nalagao da se evidentira svaki ulazak i IZLAZAK ! BTW kad i gdje ti je netko udario štambilj u SLO potni list nakon 1.7.2013 ? Bez ljutnje vrlo sam dobro upućen u ovo ...... i u dobrim sam odnosima sa slovencima da ne misliš zločesto..  Grin

Ako su se granični policajci tako ponašali, onda to govori o njima. Ne vjerujem da su svi bili takvi. A osječaj da netko vrijedi više od drugih sa "Balkana" je tvoje osobno mišljenje i ne mislim to komentirat. Vratimo se radije temi.

Ja često putujem preko Slovenije u Trst. Nikada nisam imao probleme s Slovenskim policajcima na granici. Istina je da na izlasku ne bi
uvijek stavljali izlazni pečat, ali ako zatražim stavili bi ga bez problema. Mislim da je važnije bilo da oni i na izlasku (kao što su to činili
na ulasku) provuku pasoš ili osobnu kroz optički čitač jer tako bi bili stvarno službeno odjavljeni u sustavu EU da smo i izišli.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #463 on: October 04, 2013, 10:13:05 am »

Vratimo se ipak dokumentima građana. Evo jedne stare legitimacije građana tzv Protektorata Češke i Moravske nakon okupacije
Čehoslovačke od strane Njemačke 1939. Legitimacija je izdana 1940. godine.


* CS-Protektor Legitimacija 1.jpg (313.86 KB, 993x865 - viewed 95 times.)

* CS-Protektor Legitimacija 2.jpg (542.77 KB, 1600x1300 - viewed 86 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #464 on: October 04, 2013, 10:14:31 am »

Evo i jedne legitimacije-knjižice penzionisanog oficira Sovjetske vojske.


* Legitimacija oficira SSSR u penziji.JPG (178.25 KB, 432x556 - viewed 84 times.)
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.