PALUBA
March 29, 2024, 03:24:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1269311 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #570 on: November 02, 2013, 09:56:50 am »

U vezi zamjene vojnih legitimacija koja je izvršena 1979. kada su povučene-zamjenjene one izdane 1969. pitao bih
da li se zna kakav je postupak bio sa starima (iz 1969.) legitimacijama. Da li su bile poništene i arhivirane ili bi se nakon
poništenja spaljivale?

Meni je zanimljiv podatak kako je to bilo u Puli, konkretno VP 6577 bivša Mašinska jer sakupljajući vojne legitimacije naišao
sam i na one izdanja 1969. koje su očigledno po poništavanju bile ostavljene vlasnicima (pa ih je netko od njih prodao i ja
srećom kupio).

Kao primjer postavljam jednu takvu izdanu 1970. godine koja je bila poništena ali nije bila uništena.

To pitam iz razloga jer bih volio pronaći i tu legitimaciju mog pokojnog oca koju je predao 1979.kada je dobio novu (koju
sam postavio na forumu).

Znam da tragam za iglom u plastu sijena, ali "nade umiru zadnje".

Pitanje ću postavit na više stranica foruma pa možda netko zna nešto, ako i arhive nisu uništene tijekom "cunamija".


* Vojna legitimacija JNA izdanje 1969.godine 1.jpg (180.34 KB, 528x720 - viewed 92 times.)

* Vojna legitimacija JNA izdanje 1969.godine 2.jpg (206.17 KB, 1026x725 - viewed 103 times.)

* Vojna legitimacija JNA izdanje 1969.godine 3.jpg (257.69 KB, 1044x732 - viewed 104 times.)

* Vojna legitimacija JNA izdanje 1969.godine 4.jpg (319.95 KB, 1037x723 - viewed 95 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #571 on: November 03, 2013, 06:51:21 pm »

Vraćene vojne legitimacije su trebale biti uništene. To se nije trebalo čuvati. Moguće je da su nakon poništavanja neke VP vratile tako poništene legitimacije vlasnicima. Čuvali su se registri izdatih legitimacija. Ako je vojna pošta gde je službovao tvoj otac uredno arhivirala dokumenta onda je to sačuvano u Vojnom arhivu. Moguće je da neki nisu postupali kako je propisano pa su čuvali i šta treba i šta ne treba, pa ako još nisu predavali "izlučenu" arhivsku građu, odna toga nema i deo toga se, nakon raspada zajedničke države, nađe po buvljacima, privatnim kolekcijama i sl.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #572 on: November 04, 2013, 06:18:23 am »

Vraćene vojne legitimacije su trebale biti uništene. To se nije trebalo čuvati. Moguće je da su nakon poništavanja neke VP vratile tako poništene legitimacije vlasnicima. Čuvali su se registri izdatih legitimacija. Ako je vojna pošta gde je službovao tvoj otac uredno arhivirala dokumenta onda je to sačuvano u Vojnom arhivu. Moguće je da neki nisu postupali kako je propisano pa su čuvali i šta treba i šta ne treba, pa ako još nisu predavali "izlučenu" arhivsku građu, odna toga nema i deo toga se, nakon raspada zajedničke države, nađe po buvljacima, privatnim kolekcijama i sl.

Zahvaljujem na službenim informacijama. Ja zaista u mojoj kolekciji imam onih "starijih" poništenih vojnih legitimacija (1969-1979) koje
sam kupio po "buvljacima". Otac je kod zamjene legitimacija, staru predao u VP 5499 Pula jer u novoj piše da ju je izdala ta VP i ako je
na službi bio u ondašnjoj VP 7251 Pula. Možda slučajno naletim i na onu od oca.
« Last Edit: November 04, 2013, 06:23:38 am by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #573 on: November 04, 2013, 06:11:59 pm »

Evo postavio bih jednu  zadrugarsku iskaznicu iz 1946. godine kada su mnogi morali dobrovoljno-prinudno pristupiti u nimalo omiljene
zadruge. Najgore je što su zadruge poslije početkom pedesetih neslavno  propale i bile raspuštene. Iskaznica nije u najboljem stanju
ali je dovoljno čitljiva i vjerujem zanimljiva ljubiteljima starih dokumenata, a vjerojatno i mlađima koji su o tim vremenima samo ponešto
čuli ili učili u školi iz povijesti-historije.


* Zadrugarska iskaznica iz 1946. godine.jpg (366.24 KB, 1756x1107 - viewed 102 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #574 on: November 04, 2013, 09:52:00 pm »

Ako je informacija bila službena, zaboravio sam da udarim i pečat Wink. Šalim se. Ja ipak pišem po sećanju i nekom znanju iz vojne administracije. Ispisani obrasci legitimacija sigurno nisu arhivska građa. Čuvaju se registri u kojima piše koje vojno lice dobilo koju legitimaciju (vreme, serijski broj) i kada ju je vratilo. Takođe, čuvaju se uzorci legitimacija, kao i prateće dokumenta (propisi o legitimaciji, neke naredbe, razrezi o distribuciji legitimacija vojnim poštama i sl.). Dakle, teško da ćeš naći očevu legitimaciju.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #575 on: November 05, 2013, 02:23:16 am »

Mali ispravak što se tiče zadrugarske iskaznice. (#573). To nije iskaznica seljačko-radne zadruge (SRZ) u koje su seljaci prisilno kolektivizirani 1948. (ne i 1946.) i od čega se odustalo početkom pedesetih godina.
Ovo je iskaznica "Namješteničko-potrošačke zadruge" koja nema veze sa SRZ. Pretpostavljam da je to bilo neko udruženje zaposlenih kod tada još postojećih privatnika (frizeri, obućari, zanatlije itd.; privatni obrti ukinuti su 1948. da bi početkom pedesetih opet bili dozvoljeni). Na temelju ove iskaznice vjerojatno se stjecalo pravo na famozne "točkice" za snabdijevanje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #576 on: November 05, 2013, 12:23:05 pm »

Mali ispravak što se tiče zadrugarske iskaznice. (#573). To nije iskaznica seljačko-radne zadruge (SRZ) u koje su seljaci prisilno kolektivizirani 1948. (ne i 1946.) i od čega se odustalo početkom pedesetih godina.
Ovo je iskaznica "Namješteničko-potrošačke zadruge" koja nema veze sa SRZ. Pretpostavljam da je to bilo neko udruženje zaposlenih kod tada još postojećih privatnika (frizeri, obućari, zanatlije itd.; privatni obrti ukinuti su 1948. da bi početkom pedesetih opet bili dozvoljeni). Na temelju ove iskaznice vjerojatno se stjecalo pravo na famozne "točkice" za snabdijevanje.

Zahvaljujem na objašnjenju i informacijama.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #577 on: November 05, 2013, 05:24:14 pm »

Evo kako je izgledao obrazac Vize za SSSR za pojedinca. U stvari bila su tri dijela, prvi bi otrgnuli "pograničnici" na ulazu u SSSR,
s preostala dva dijela (koji su na slikama) smo se morali javiti u njihov MUP odjel OVIR gdje bi bili registrirani, a na izlasku bi to
sve pregledali "pograničnici" i zadržali sve kod sebe nakon pečatiranja. Tako ja u starom pasošu imam samo Mađarske pečate,
ali ne i one iz SSSR-a. Negdje imam kopiranu svoju vizu iz 1985. gdje se vide sva tri dijela pa kad pronađem skenirati ću i isto
postaviti za sjećanje na ondašnje dane.


* Viza za SSSR iz 1991. 1.jpg (254.97 KB, 1000x791 - viewed 105 times.)

* Viza za SSSR iz 1991 2.jpg (358.63 KB, 1000x791 - viewed 114 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #578 on: November 05, 2013, 05:32:19 pm »

A evo jedne četverojezične Austrijske legitimacije iz 1954. godine kada je Austrija još bila pod Savezničkom okupacijom.


* Austrijska legitimacija iz 1954. godine - okupacijska 1.jpg (109.6 KB, 547x788 - viewed 92 times.)

* Austrijska legitimacija iz 1954. godine - okupacijska 2.jpg (145.01 KB, 800x581 - viewed 96 times.)

* Austrijska legitimacija iz 1954. godine - okupacijska 3.jpg (183.49 KB, 900x662 - viewed 93 times.)

* Austrijska legitimacija iz 1954. godine - okupacijska 4.jpg (172.25 KB, 999x727 - viewed 96 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #579 on: November 07, 2013, 02:59:26 pm »

Evo kako je izgledao obrazac Vize za SSSR za pojedinca. U stvari bila su tri dijela, prvi bi otrgnuli "pograničnici" na ulazu u SSSR,
s preostala dva dijela (koji su na slikama) smo se morali javiti u njihov MUP odjel OVIR gdje bi bili registrirani, a na izlasku bi to
sve pregledali "pograničnici" i zadržali sve kod sebe nakon pečatiranja. Tako ja u starom pasošu imam samo Mađarske pečate,
ali ne i one iz SSSR-a. Negdje imam kopiranu svoju vizu iz 1985. gdje se vide sva tri dijela pa kad pronađem skenirati ću i isto
postaviti za sjećanje na ondašnje dane.

Evo iskopao sam kopiju svoje vize (na žalost 1985. nismo kopirali u boji) kao i potrebne druge dokumente. Prvo se podnosio zahtjev
za odobrenje izdavanja vize, onda bi iz SSSR-a stiglo odobrenje za izdavanje vize (izveščenie) koje bih poslao u konzulat SSSR-a i
onda bi oni izdali vizu. Na ulazu u SSSR popunjavala se carinska deklaracija koju isto prilažem, naravno na granici u vlaku su imali
samo primjerke na Ruskom pa sam se mučio to popuniti jer Ruski nisam znao pisati, jedno je ćirilica ali njihove riječi e to je več bio
problem ali prošao sam granicu i čak mi nekim čudom na izlasku nisu zadržali deklaraciju pa sam sačuvao original.


* Upitnik za privatnu ulazno-izlaznu viza SSSR-a iz 1985. godine.jpg (424.18 KB, 1042x1413 - viewed 107 times.)

* Odobrenje za izdavanje vize za ulaz u SSSR-a iz 1985. godine.jpg (396.35 KB, 722x976 - viewed 114 times.)

* Privatna ulazno-izlazna viza SSSR-a iz 1985. godine 1.jpg (283.83 KB, 1745x932 - viewed 110 times.)

* Privatna ulazno-izlazna viza SSSR-a iz 1985. godine 2.jpg (376.38 KB, 1482x822 - viewed 107 times.)

* Obavezna carinska deklaracija na ulaz u SSSR-a iz 1985. godine.jpg (317.3 KB, 868x1138 - viewed 105 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #580 on: November 08, 2013, 06:28:31 am »

Evo jednog starog Austrougarskog dokumenta o završetku službe u Austrougarskom CiK Arsenalu iz 1907. godine.
Dokument je preuzet sa stranica aukcija pa je sken takav kakav se mogao preuzeti.


* Pula 1907 Potvrda o završetku službe u K u K Arsenalu.jpg (202.78 KB, 627x878 - viewed 94 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #581 on: November 08, 2013, 06:53:07 am »

Evo postavio bih jednu  zadrugarsku iskaznicu iz 1946. godine kada su mnogi morali dobrovoljno-prinudno pristupiti u nimalo omiljene
zadruge. Najgore je što su zadruge poslije početkom pedesetih neslavno  propale i bile raspuštene. Iskaznica nije u najboljem stanju
ali je dovoljno čitljiva i vjerujem zanimljiva ljubiteljima starih dokumenata, a vjerojatno i mlađima koji su o tim vremenima samo ponešto
čuli ili učili u školi iz povijesti-historije.

Evo i jedne legitimacije-iskaznice člana organizacije Narodnog Fronta FNRJ iz Narodne Republike Hrvatske izdane 1948. godine.


* Legitimacija člana Narodnog Fronta FNRJ iz 1948. godine .jpg (438.79 KB, 1169x1585 - viewed 93 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #582 on: November 08, 2013, 02:04:12 pm »

Evo postavio bih jednu  zadrugarsku iskaznicu iz 1946. godine kada su mnogi morali dobrovoljno-prinudno pristupiti u nimalo omiljene
zadruge. Najgore je što su zadruge poslije početkom pedesetih neslavno  propale i bile raspuštene. Iskaznica nije u najboljem stanju
ali je dovoljno čitljiva i vjerujem zanimljiva ljubiteljima starih dokumenata, a vjerojatno i mlađima koji su o tim vremenima samo ponešto
čuli ili učili u školi iz povijesti-historije.

Evo i jedne legitimacije-iskaznice člana organizacije Narodnog Fronta FNRJ iz Narodne Republike Hrvatske izdane 1948. godine.

Interesantan dokument iz davne Informbiroovske godine. Davno je to bilo, imam nekih sličnih legitimacija ali ih moram pronaći pa
ću ih probat postaviti.


Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #583 on: November 08, 2013, 06:17:28 pm »

Evo kako je izgledao obrazac Vize za SSSR za pojedinca. U stvari bila su tri dijela, prvi bi otrgnuli "pograničnici" na ulazu u SSSR,
s preostala dva dijela (koji su na slikama) smo se morali javiti u njihov MUP odjel OVIR gdje bi bili registrirani, a na izlasku bi to
sve pregledali "pograničnici" i zadržali sve kod sebe nakon pečatiranja. Tako ja u starom pasošu imam samo Mađarske pečate,
ali ne i one iz SSSR-a. Negdje imam kopiranu svoju vizu iz 1985. gdje se vide sva tri dijela pa kad pronađem skenirati ću i isto
postaviti za sjećanje na ondašnje dane.
Ovo mi je interesantno, do danas nisam  znao da se izdavala ovakva viza za SSSR, ja sam od početka 80-tih putovao često po SSSR, ali službeno i tada se službena viza dobijala u našem  sup uz dostavljanje potrebnih dokumenata. Viza je bila izdavana na 6 ili 12 meseci. U Beogradu u odeljenju SUP u Ljermontovljevoj ulici, čekalo se 1 dan za dobijanje vize. Viza je bila u formi pečata na stranici pasoša i tu je pisalo "službeno u SSSR" i isto tona francuskom sa datumom i potpisom nekog iz SUP.

Evo iskopao sam kopiju svoje vize (na žalost 1985. nismo kopirali u boji) kao i potrebne druge dokumente. Prvo se podnosio zahtjev
za odobrenje izdavanja vize, onda bi iz SSSR-a stiglo odobrenje za izdavanje vize (izveščenie) koje bih poslao u konzulat SSSR-a i
onda bi oni izdali vizu. Na ulazu u SSSR popunjavala se carinska deklaracija koju isto prilažem, naravno na granici u vlaku su imali
samo primjerke na Ruskom pa sam se mučio to popuniti jer Ruski nisam znao pisati, jedno je ćirilica ali njihove riječi e to je več bio
problem ali prošao sam granicu i čak mi nekim čudom na izlasku nisu zadržali deklaraciju pa sam sačuvao original.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #584 on: November 08, 2013, 07:01:16 pm »

Evo kako je izgledao obrazac Vize za SSSR za pojedinca. U stvari bila su tri dijela, prvi bi otrgnuli "pograničnici" na ulazu u SSSR,
s preostala dva dijela (koji su na slikama) smo se morali javiti u njihov MUP odjel OVIR gdje bi bili registrirani, a na izlasku bi to
sve pregledali "pograničnici" i zadržali sve kod sebe nakon pečatiranja. Tako ja u starom pasošu imam samo Mađarske pečate,
ali ne i one iz SSSR-a. Negdje imam kopiranu svoju vizu iz 1985. gdje se vide sva tri dijela pa kad pronađem skenirati ću i isto
postaviti za sjećanje na ondašnje dane.
Ovo mi je interesantno, do danas nisam  znao da se izdavala ovakva viza za SSSR, ja sam od početka 80-tih putovao često po SSSR, ali službeno i tada se službena viza dobijala u našem  sup uz dostavljanje potrebnih dokumenata. Viza je bila izdavana na 6 ili 12 meseci. U Beogradu u odeljenju SUP u Ljermontovljevoj ulici, čekalo se 1 dan za dobijanje vize. Viza je bila u formi pečata na stranici pasoša i tu je pisalo "službeno u SSSR" i isto tona francuskom sa datumom i potpisom nekog iz SUP.

Evo iskopao sam kopiju svoje vize (na žalost 1985. nismo kopirali u boji) kao i potrebne druge dokumente. Prvo se podnosio zahtjev
za odobrenje izdavanja vize, onda bi iz SSSR-a stiglo odobrenje za izdavanje vize (izveščenie) koje bih poslao u konzulat SSSR-a i
onda bi oni izdali vizu. Na ulazu u SSSR popunjavala se carinska deklaracija koju isto prilažem, naravno na granici u vlaku su imali
samo primjerke na Ruskom pa sam se mučio to popuniti jer Ruski nisam znao pisati, jedno je ćirilica ali njihove riječi e to je več bio
problem ali prošao sam granicu i čak mi nekim čudom na izlasku nisu zadržali deklaraciju pa sam sačuvao original.

To ste točno naveli, za službena putovanja u SSSR je postojao neki državni ugovor između SFRJ i SSSR da se za potrebe službenih
putovanja naših državljana u SSSR treba u u ondašnji SUP dostaviti dokumentaciju s kojom se dokazuje svrha službenog putovanja
i oni bi onda u pasoš utisnuli pečat "Službeno za SSSR" na više jezika i to je bilo dovoljno. Ne znam da li je to vrijedilo i obratno za
državljane SSSR-a ili su to mogli koristiti samo imaoci službenog (plavog) pasoša.
Kako sam ja išao privatno, baš privatno ne posredstvom turističke agencije, morao sam dobiti takvu vizu i mogu reči da je postupak
dobivanja bio dug i složen. Dobro je da sam ovu postavljenu vizu fotokopirao za uspomenu pa mi je sve to ostalo, onu prvu iz 1982.
nisam jer sam pretpostavljao da će je na granici samo pečatiti i ostaviti je meni, ali nije bilo tako. Na njoj je čak i bil upisana točna
ruta putovanja (Čop-Lvov-Minsk-Brest-Vinius) i od nje nisam smio odstupiti više od 24 km, barem mi je tako bilo rečeno i bogami sam
se toga i pridržavao.
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.