PALUBA
April 23, 2024, 11:30:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1278799 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #675 on: March 08, 2014, 09:02:47 pm »

По одећи ове жене, по врсти слова којим је одштампана легитимација, као и по ословљавању - "госпођа", може се сигурно закључити да је из периода пре Другог светског рата, највероватније из 30-тих година 20.века.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #676 on: March 08, 2014, 10:19:55 pm »

По одећи ове жене, по врсти слова којим је одштампана легитимација, као и по ословљавању - "госпођа", може се сигурно закључити да је из периода пре Другог светског рата, највероватније из 30-тих година 20.века.

Pa i meni se činilo da je iz vremena prije II svjetskog rata, ali nisam baš bio siguran.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #677 on: March 09, 2014, 11:39:36 pm »

Da i ja dam skromni doprinos temi

Identifikaciona kartica Vojske Srbije koja se izdaje civilnim licima na službi u VS. Slična je vojnim legitimacijama koje su u sivim tonovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kartica zdravstvenog osiguranja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako su ove kartice podeljene pošto nisu nabavljeni čitači čipova, koriste se papirne zdravstvene knjižice. AVL imaju plave a vojni penzioneri i članovi porodice crvene

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Identifikaciona_int.jpg (159.08 KB, 1024x334 - viewed 205 times.)

* Zdravstvena_int.jpg (161.39 KB, 1024x328 - viewed 167 times.)

* zkcp.jpg (76.57 KB, 372x550 - viewed 151 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #678 on: March 10, 2014, 08:55:43 am »

Da i ja dam skromni doprinos temi

Identifikaciona kartica Vojske Srbije koja se izdaje civilnim licima na službi u VS. Slična je vojnim legitimacijama koje su u sivim tonovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kartica zdravstvenog osiguranja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako su ove kartice podeljene pošto nisu nabavljeni čitači čipova, koriste se papirne zdravstvene knjižice. AVL imaju plave a vojni penzioneri i članovi porodice crvene

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Interesantno, ovu crvenu zdravstvenu knjižicu još nisam vidio. Da li je za korištenje zdravstvene usluge potrebno doći s knjižicom i s
karticom skupa ili je dovoljna samo jedna od njih?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #679 on: March 10, 2014, 09:03:38 am »

Za sada je potrebna knjizica posto kartice jos nisu profunkcionisale.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #680 on: March 10, 2014, 08:35:38 pm »

Ја имам "чиповану" картицу здравственог осигурања ("пензионерску" , уз коју сам добио и ПИН), али то тренутно нема сврху јер се читачи не користе. Здравствена књижица и картица здравственог осигурања су "повезане". Књижица на задњој унутрашњој корици има џеп у коју се умеће картица и тако чува.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #681 on: March 10, 2014, 08:38:36 pm »

Ali bez obzira na to sto te kartice jos ne funkcinisu rok vazenja im istice pa cemo tako u neko dogledno vreme morati ponovo da platimo zamenu necega sto nam prakticno ne treba. A ne treba nam zato sto nadlezni nisu stvorili uslove da se te kartice koriste kako je zamisljeno.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #682 on: March 11, 2014, 08:44:22 am »

Ali bez obzira na to sto te kartice jos ne funkcinisu rok vazenja im istice pa cemo tako u neko dogledno vreme morati ponovo da platimo zamenu necega sto nam prakticno ne treba. A ne treba nam zato sto nadlezni nisu stvorili uslove da se te kartice koriste kako je zamisljeno.

Hvala na informacijama. Mi u Hrvatskoj imamo već neko vrijeme samo kartice ali bez čipa samo s magnetnom trakom, a imamo i karticu tzv.
Dopunskog zdravstvenog osiguranja za koje (ako ga želimo) plaćamo još dodatno 70 kuna (cca 9 EUR) mjesečno. Sustav je u funkciji tako
da nam doktor može napisati lijekove npr. u Puli, a ja sam na putu i normalno ih dignem npr u Zagrebu. Isto idu i elektronske uputnice. Više
nema potrebe za papirnim receptima i ako i oni još postoje za svaki slučaj. Naravno svako toliko sustav "zaglavi" i onda je zabavno čak i uz
rezervne papirne recepte. Ipak je dobro jer za kronične bolesti više ne morate doći kod doktora već vam on automatski piše elektronski
recept (ako nemate promjena). Sada smo dobili i tzv. Europske zdravstvene iskaznice, kartice s trakom koje bi kao trebale pomoći u
korištenju prava na zdravstvenu zaštitu unutar EU. Ona je za sada besplatna. Imam je ali nisam isprobao pa ne znam kako to u praksi ide,
a daj bože i da mi ne zatreba u inozemstvu.


* Europska Kartica Zdravstvenog osiguranja 2013.jpg (55.89 KB, 772x503 - viewed 139 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #683 on: March 11, 2014, 09:03:13 am »

No kada sam već kod zdravstvenih legitimacija-iskaznica evo da postavim i fotografije naših iskaznica za obavezno i za dopunsko osiguranje.


* HZZO Zdravstvene iskaznice-obavezno osiguranje.jpg (523.23 KB, 2339x1653 - viewed 141 times.)

* Dopunsko zdravstveno osiguranje -kartica.jpg (595.73 KB, 440x274 - viewed 224 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #684 on: March 11, 2014, 03:10:55 pm »

Postavio bih i jedan stari oružni list i vremena kraljevske Jugoslavije. Obrazac je još stari iz Kraljevine SHS što i nije čudno jer je dokument
izdan 04. 03. 1929. u Sisku, a naziv Kraljevina Jugoslavija je strogo službeno proglašen tek "Zakonom o nazivu i podjeli kraljevine na upravna
područja" dana 03. 10. 1929.


* Oružni List Kraljevine Jugoslavije iz 1929. godine 1.jpg (529.67 KB, 1530x1079 - viewed 225 times.)

* Oružni List Kraljevine Jugoslavije iz 1929. godine 2.jpg (540.32 KB, 1807x1293 - viewed 163 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #685 on: March 11, 2014, 09:07:54 pm »

Ovako izgleda najnovija lična karta državljana Republike Srbije koja sadrži i čip
sa pohranjenim podacima o vlasniku. Skenovi preuzeti sa stranice MUP-a Srbije.
Lična karta Srbije 2013 1.gif
* Lična karta Srbije 2013 1.gif (163.5 KB, 560x352 - viewed 5 times.)
Lična karta Srbije 2013 2.gif
*

Ovo sam negde pročitao na netu – neki članak iz novina, pa samo citiram određene detalje:
Kad su nove, biometrijske lične karte, najavljivane građanima je bilo poznato da će se na njima nalaziti isti podaci koji su se nalazili na starim, papirnim dokumentima. Međutim, jedan od brojeva koji se nalazi na vašem biometrijskom dokumentu otkriva koliko ima osoba u državi čija lica, sudeći po fotografiji koja je u bazi MUP, imaju slične karakteristike kao vaše lice.
Postoje biometrijske lične karte s čipom i bez njega. Prednja strana obe vrste je ista. Na njoj se nalaze opšte informacije o određenoj osobi: ime i prezime, pol i datum rođenja, broj lične karte, kao i datum izdavanja, odnosno važenja dokumenta. Tu se nalazi i fotografija pojedinca, potpis, kao i policijska uprava koja ju je izdala.
S druge strane, na poleđini lične karte nalazi se jedinstveni matični broj građana, kao i mesto, odnosno zemlja rođenja. Onima koji imaju ličnu kartu s čipom, adresa stanovanja na poleđini lične karte ne piše, onoj drugoj grupi – piše. Ipak, najzanimljivije podatke kriju poslednja tri reda lične karte.
Redovi na dnu služe za mašinsko očitavanje podataka, odnosno za očitavanje putem elektronskog čitača. Ima ih tri i u svakom postoji 30 karaktera, odnosno oznaka. Na samom početku, ID označava da se radi o ličnoj karti ili na engleskom Identitiy Card, skraćeno ID. Zatim sledi oznaka zemlje koja je izdala dokument – SRB, koju prati broj lične karte. Nakon nje je prva kontrolna oznaka, pa jedinstveni matični broj građana (JMBG).
U drugom redu, nakon datuma rođenja, nalazi se druga kontrolna oznaka, zatim datum prestanka važenja dokumenta, a za njom još jedna kontrolna oznaka. Nakon nje se upisuje nacionalnost, a na kraju drugog reda nalazi se još jedna kontrolna oznaka (konkretno br 6). U pitanju je cifra koja označava koliko ima ljudi u zemlji, koji imaju slične karakteristike lica kao osoba čiji je dokument.
MUP je počeo da izdaje biometrijske lične karte aprila 2008. godine. Do sada je izdato nešto više od četiri miliona ovakvih dokumenata. Koliko je među njima onih koji liče na vas?

Zaista, ako analiziramo malo bolje biometrijske lične karte u mnogim državama u okruženju – videćemo da su veoma slične i da sadrže skoro istovetne podatke o imaocu.
Ali, ima i nekih nelogičnosti na tim novim plastičnim dokumentima (barem za mene – neukog).
Konkretno: Na CG ličnoj karti posebno je ispisan JMBG, zatim ispisan je datum rođena imaoca. zatim, na poleđini još jednom je ispisan JMBG
To znači da je datum rođenja naveden 3 puta na istom dokumentu, JMBG 2 puta, isto tako - broj lične karte 2 puta.
Zar je to logično?
« Last Edit: March 11, 2014, 09:13:43 pm by lovac » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #686 on: March 11, 2014, 09:27:50 pm »

Kod mene na LK pise 7 sto bi trebalo d aynaci da u Srbiji ima 7 osoba koje lice na mene. Posto tako nesto vec dosta dugo funkcionise na Fejsbuku (prepoznavanje lica na fotografijama) onda me i ne cudi da to ima i policija.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #687 on: March 11, 2014, 09:56:41 pm »

А шта ако има 1000 лица која личе на тебе?. Пише 1000? Неће бити да је број оних који "личе" увек једноцифрен. Да ли је оно што је написано званично тумачење или оно "поуздано сазнајемо". И зашто би то писало на самој личној карти? Кориснику, као ни полицајацу који га легитимише то ништа не значи.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #688 on: March 11, 2014, 10:05:23 pm »

Nisam stručnjak za lična dokumenta građana - pogrešno sam napisao svoj post:

Trebalo je osim ovih zadnjih rečenica još ponešto da bude pod upitnikom!
Koliko sam shvatio, taj deo lične karte je za elektronsko očitavanje ličnih podataka.

Ima li koga na Palubi da nam razjasni?!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #689 on: March 11, 2014, 10:22:19 pm »

Па шта значи и код електронског очитавања? На мене личи 8 фаца? Па шта. Ако полицајца (коме је доступна база података) хоће да провери он увек може да  "скенира" моју  "фацу" и добиће сликом и именом и презименом све оне који личе на мене. Осим тога, онда када је уписан број оних који личе на мене било их је можда 8. Али после 5 година пола од њих може да умре, а још 4 нових да се појаве ликом не мане. дакле, већ сутрадан по издавању личне карте то не мора бити тачан број. Готово  сам сигуран да тај број не значи то што си написао. Ако и пише то је тотална глупост.
Logged
Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.