PALUBA
April 23, 2024, 08:16:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1278711 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #690 on: March 11, 2014, 10:29:40 pm »

dzumba - ja sam to negde pročitao, preneo sam na Palubu i čekam neki smisleni odgovor od nekoga ko je upućen u tajne novih dokumenata.

Činjenica je da su biometrijske LK skoro identične u mnogim zemljama - ona tri zadnja reda su čak ista (prema mom viđenju), pa bih voleo znati šta znače.

Takođe, ponavljam pitanje od malopre: zar je logično da na LK čak 3 puta piše datum rođenja?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #691 on: March 12, 2014, 07:46:31 am »

Evo jedan od tekstova o tome LINK bez ulazenja u detalje koliko je tacno ili ne. Ipak zanimljivo je da u Zakonu o LK nigde ne postoji opis biometrijske licne karte i koji se podaci upisuju na zadnjoj strani za razliku o d detaljisanja kada su u pitanju vozacka i saobracajna dozvola.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #692 on: March 12, 2014, 01:53:15 pm »

Kuzma, upravo je to članak koji me je zaintigirao!
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #693 on: March 12, 2014, 02:35:07 pm »

Evo jedan od tekstova o tome LINK bez ulazenja u detalje koliko je tacno ili ne. Ipak zanimljivo je da u Zakonu o LK nigde ne postoji opis biometrijske licne karte i koji se podaci upisuju na zadnjoj strani za razliku od detaljisanja kada su u pitanju vozacka i saobracajna dozvola.

Pa ja bih se malo priključio diskusiji na temu ličnih karti i naših osobnih iskaznica. U Hrvatskoj su pak izdali nove osobne iskaznice tamo
negdje u šestom mjesecu 2013. One na žalost ne sadrže čip i ako se zna da će ga morati "ugraditi" što znači da ćemo ih opet trebati
mjenjati bez veze, oni će reči tek kada im prođe vrijednost, ali glupo je da se nisu mogli odlučiti kako da se već sada ugradi čip. Pa to
barem danas nije nikakva mudrost mogli su staviti isti koji je u putovnici-pasošu. Vaši već par godina izdaju takve biometrijske lične karte s čipom. Slično je i s putovnicama-pasošima, oni imaju čip, ali netko tvrdoglavo odbija da se rade u tamno crvenoj boji što je preporuka EU i
ako znamo da će na kraju biti onako kako kažu "gazde" iz Europe. I tako dobivamo nove putovnice ili putne isprave s plavim koricama i bez
da na njima piše Europska Unija, jer ne daj bože da bojom i malo sliče nekadašnjim SFRJ pasošima.

Znači u svakoj državi ima čudnih stvari kod izdavanja osobnih identifikacijskih dokumenta, samo mi više nemamo JMBG upisan na osobnoj
već tzv. OIB (osobni identifikacijski broj) i on je iza u ona tri zadnja reda brojeva i slova ukomponiran. Nisam nigdje uočio da ima broj koji
bi trebao ukazati na broj sličnih osoba.
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #694 on: March 12, 2014, 03:11:39 pm »

Za sad jedinu "pozitivnu" stvar kod LK sa čipom sam doživeo kad sam mogao preko http://www.euprava.gov.rs/  da naručim novu Vozačku dozvolu ...
barem nemoram da čekam u redu ... jer je "kajnji" rok za zamenu jun ove godine ...
naravno još čekam da mi izrade novu dozvolu ... iako su pare uzeli ...

oko tog broja koliko ljudi ima sličnih nisam baš siguran ...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #695 on: March 12, 2014, 04:04:40 pm »

Kakva je razlika između OIB i JMBG.
Je li razlika samo u nazivu ili ima neke suštinske razlike?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #696 on: March 12, 2014, 04:07:50 pm »

Malo oko biometrije, ali na Slovenskom.

link

LPB
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #697 on: March 12, 2014, 05:11:05 pm »

Kakva je razlika između OIB i JMBG.
Je li razlika samo u nazivu ili ima neke suštinske razlike?
OIB je poreski broj, u Sloveniji davčna številka,
a JMBG ili u Sloveniji EMŠO, je jedinstveni matični broj građana i služi za identifikaciju.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #698 on: March 12, 2014, 05:25:16 pm »

ŠTO JE OIB I ZAŠTO SE UVODI?
 
Osobni identifikacijski broj (OIB) je stalna identifikacijska oznaka svakog hrvatskog državljana i pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj. Određuje ga i dodjeljuje Ministarstvo financija - Porezna uprava.

Osobni identifikacijski broj uvodi se zbog:

opće informatizacije javne uprave koja ima za cilj povećati učinkovitost državnih institucija i smanjiti administrativna opterećenja za građane,
automatske razmjene podataka između tijela državne uprave i drugih državnih institucija što će građanima omogućiti brže i lakše ostvarivanje njihovih prava,
boljeg pregleda nad imovinom građana i pravnih osoba, te prilivom i tijekom novca što je ključan preduvjet za transparentnu ekonomiju i sustavno suzbijanje korupcije,
usklađivanja hrvatskog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU.
Osobni identifikacijski broj će postepeno zamijeniti sve brojeve koji su do sada služili kao identifikacijske oznake pravnih i fizičkih osoba u Republici Hrvatskoj (MB i MBG). OIB se sastoji od 11 znamenki određenih slučajnim odabirom i ne sadrži nikakve privatne podatke.

Ministarstvo financija – Porezna uprava započet će dostavu potvrde o OIB-u hrvatskim državljanima i pravnim osobama sa sjedištem u Republici Hrvatskoj od 12. siječnja 2009. i to dostavom na kućne adrese odnosno adrese sjedišta.

Građani zbog uvođenja osobnoga identifikacijskog broja ne trebaju mijenjati osobne dokumente. Građani će dobiti osobne isprave s OIB-om tek kada ih budu mijenjali iz uobičajenih razloga, poput isteka roka trajanja. Osobe s doživotnim osobnim iskaznicama ne trebaju mijenjati svoje dokumente već će po potrebi koristiti Potvrdu o OIB-u koji će dobiti na kućnu adresu.

Određivanje i dodjeljivanje osobnoga identifikacijskog broja provodi se bez ikakvog troška fizičkih i pravnih osoba kojima se dodjeljuje.

Izvor : http://www.porezna-uprava.hr/HR_OIB/Stranice/default.aspx
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #699 on: March 12, 2014, 06:12:43 pm »

Ako sam dobro razumeo OIB u Hrvatskoj je nesto kao PIB (poreski identifikacioni broj) u Srbiji, samo sto u Srbiji PIB za sada imaju samo firme dok u Hrvatskoj imaju i firme i gradjani.

Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #700 on: March 12, 2014, 06:21:09 pm »

Pa tako nekako ,da skratimo OIB svodi sve te brojeve (osobne i porezne) pod isti nazivnik Smiley
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #701 on: March 12, 2014, 06:46:41 pm »

Ako sam dobro razumeo, u HR građani više nemaju JMBG već samo OIB.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #702 on: March 12, 2014, 06:48:21 pm »

Ako je slično kao u Slo, imaju oboje.

Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #703 on: March 12, 2014, 06:57:36 pm »

U Hrvatskoj je u smislu jezičkog prilagođavanja MBG.
http://jmbg.brmbrm.com/zakon-o-maticnom-broju-republike-hrvatske/
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #704 on: March 13, 2014, 09:16:52 am »

Ako sam dobro razumeo, u HR građani više nemaju JMBG već samo OIB.

Mi u Hrvatskoj imamo i dalje JMBG, ali se najviše koristi OIB jer je to važno za praćenje svih financijskih transakcija. JMBG imaju samo
Hrvatski državljani, a OIB mogu imati i stranci i tako se onda vrši nadzor i nad njihovima financijskim transakcijama. Npr. strani radnici koji
redovno i legalno rade u Hrvatskoj, za porez i doprinose im sve ide preko OIB-a. Vjerovatno su ga zato i uveli jer stranci nisu mogli dobiti
JMBG.
Logged
Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.