PALUBA
March 29, 2024, 11:13:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1269204 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #705 on: March 13, 2014, 03:30:34 pm »

Svi ti stranci imaju svoj JMBG, koji im je dodeljen u njihovoj zemlji, gradu, gde su uvedeni u evidenciju.
I ako postoji centralna, kompjuterska evidencija lica koja ulaze i izlaze u HR (bilo koju zemlju), na samoj granici, JMBG je sasvim dovoljan za identifikaciju bilo koga.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #706 on: March 13, 2014, 05:32:18 pm »

Ako sam dobro razumeo, u HR građani više nemaju JMBG već samo OIB.

Mi u Hrvatskoj imamo i dalje JMBG, ali se najviše koristi OIB jer je to važno za praćenje svih financijskih transakcija. JMBG imaju samo
Hrvatski državljani, a OIB mogu imati i stranci i tako se onda vrši nadzor i nad njihovima financijskim transakcijama. Npr. strani radnici koji
redovno i legalno rade u Hrvatskoj, za porez i doprinose im sve ide preko OIB-a. Vjerovatno su ga zato i uveli jer stranci nisu mogli dobiti
JMBG.
Nemate JMBG nego MBG,
kako Zakon o izmjenama i dopunama zakona o matičnom broju od 2002 kaže:
u 8čl. U svim odredbama Zakona o matičnom broju riječi: »jedinstveni matični broj« u određenom broju i padežu zamjenjuju se riječima: »matični broj« u određenom broju i padežu.
isto kao i matičnih knjiga treba zamjeniti državnih matica.
Nova država novo i nazivje.
Inače OIB je poreski broj i koristi se u te svrhe. Žena koja dijelimično penziju dobija iz Hrvatske morala je zatražiti OIB, a morat ću i ja jer ću dio penzije dobijati iz Hrvatske.
Moraju ga imati svi stranci koji iz bilo kojih osnova postaju poreske platiše (npr.nekretnine...)
I kod nas stranci kada kupuju nekretninu moraju imati JMBG i poreski broj, koji moraju pridobiti, bez toga nema vlasništva nekretnine. Znači ti brojevi su sastavni dio pogodbe.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #707 on: March 14, 2014, 07:24:42 am »

Evo kada već pišemo o MBG i JMBG da postavima i kako se taj broj određuje i kako je nastao u startu. Kasnije je u Hrvatskoj drugi dio
broja malo korigiran jer više nema podjele po Republikama.

Mi stariji koji smo već od prije imali svoj MBG (JMBG) zadržali smo isti, ali dijeca su dobili novi. Kćer mi se rodila 1993. i ona je još dobila
MBG po starom (SFRJ sustavu), a sin koji se rodio 1996. je dobio MBG po novom sustavu određivanja.



* JMBG 1.jpg (351.59 KB, 1654x2339 - viewed 171 times.)

* JMBG 2.jpg (304.55 KB, 1654x2339 - viewed 163 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #708 on: March 14, 2014, 09:21:00 am »


Nemate JMBG nego MBG.....  
Nova država novo i nazivje.
Inače OIB je poreski broj i koristi se u te svrhe.

MBG je zamijenio JMBG iz razloga što je uveden OIB (osobni identifikacijski broj) te stoga više nije mogao biti jedinstven, način određivanja MBG nije korigiran nakon raspada SFRJ zbog raspada već zato što su državljani SFRJ, a građani RH nakon primitka u državljanstvo RH umjesto svojih JMBG dobivenih u Republikama ex SFRJ mijenjali za one RH (početni broj 3 iza datuma rođenja) i uveden je novi broj za osobe, državljane RH rođene van granica RH. OIB nije "poreski" broj već osobni identifikacijski broj koji je JAVAN i dostupan, MBG je broj koji je dostupan vlasniku i određenim ministarstvima. OIB imaju SVI fizički i pravni subjekti u RH bez obzira na državljanstvo, MBG imaju državljani RH, MBS (matični broj stranca) imaju stranci nastanjeni u RH, na izborima možeš birati i biti biran temeljem MBG ne OIB-a........ itd..
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #709 on: March 14, 2014, 09:24:16 am »

Svi ti stranci imaju svoj JMBG, koji im je dodeljen u njihovoj zemlji, gradu, gde su uvedeni u evidenciju.
I ako postoji centralna, kompjuterska evidencija lica koja ulaze i izlaze u HR (bilo koju zemlju), na samoj granici, JMBG je sasvim dovoljan za identifikaciju bilo koga.

JMBG imaju ili su imali samo državljani ex SFRJ, pravno naslijeđen u novonastalim državama, za današnje Kosovo nisam siguran, ali svi ostali su ga zadržali..
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #710 on: March 14, 2014, 07:26:10 pm »

OIB  odgovara italijanskom Codice Fiscale,Partita IVA (firme), odnosno slovenačkoj davčnoj številiki, odnosno kod firmi još ID za DDV i Davčna številka ,po sistemu
Davčna številka podjetja X je 45678148. ID številka za DDV je torej SI45678148 kod Slovenaca
Hrvaška identifikacijska številka za DDV ali hrvaško "PDV identifikacijski broj" je sestavljena iz t.i. OIB številke (osobni identifikacijski broj) s predpono HR.
Nisam prevodio, ali mislim da je potpuno jasno šta je OIB. Ja sam ga preveo od Slovenačkog, davčna številka, što pak je u prevodu poreski broj. Uzgred budi rečeno izdaje ga Ministarstvo financija.

A ni MBG nije uveden radi OIB-a, on je uveden 2002, a OIB se primjenjuje od 2009.
« Last Edit: March 14, 2014, 07:40:42 pm by ML » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #711 on: March 16, 2014, 01:34:44 pm »

Postavio bih ovaj sken novčanog bona izdanog od strane Ministarstva Financija Srbije 1942. godine u vrijednosti 500 dinara. Malo mi je
neobično da nigdje ne primjećujem naziv države već samo Ministarstva. Na samom bonu se "u pozadini" vidi grb Srbije ali nigdje ne vidim
da je napisano Srbija. Možda je naziv države pisao na lijevom kraju gdje su tragovi perforacije i nazire se neki tekst ali ga ne mogu baš
precizno isčitati. Moguće da Nijemci koji su tada bili okupacijska vlast u Srbiji to tada (1. April 1942.) još nisu dozvolili? Možda netko drugi
od članova Foruma zna nešto više o takvim dokumentima?


* Srbija 1942 godine - Bon na 500 dinara lice.jpg (544.47 KB, 1321x934 - viewed 167 times.)

* Srbija 1942 godine - Bon na 500 dinara naličje.jpg (481.39 KB, 1509x1062 - viewed 137 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #712 on: March 16, 2014, 01:57:27 pm »

Možda je naziv države pisao na lijevom kraju gdje su tragovi perforacije i nazire se neki tekst ali ga ne mogu baš
precizno isčitati.

Tu piše samo "Ministarstvo Finansija"
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #713 on: March 16, 2014, 03:05:29 pm »

Evo pronašao sam na internetu i sken vojne knjižice Republike Srpske pa ga postavljam. To je valjda drugo izdanje.


* Vojna knjižica Republika Srpska 1.jpg (208.37 KB, 627x846 - viewed 142 times.)

* Vojna knjižica Republika Srpska 2.jpg (147.69 KB, 948x663 - viewed 138 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #714 on: March 16, 2014, 03:07:47 pm »

A evo i iz vremena JNA jedna Vojna dozvola poslužioca inžinjerijske mašine, izdana daleke nam 1976. godine.


* Vojna dozvola poslužioca inžinjerijske mašine 1.jpg (100.59 KB, 684x809 - viewed 155 times.)

* Vojna dozvola poslužioca inžinjerijske mašine 2.jpg (139.59 KB, 1145x655 - viewed 147 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #715 on: March 16, 2014, 04:31:02 pm »

OIB  odgovara italijanskom Codice Fiscale .......Hrvaška identifikacijska številka za  "PDV identifikacijski broj" je sestavljena iz t.i. OIB
Nisam prevodio, ali mislim da je potpuno jasno šta je OIB. Ja sam ga preveo od Slovenačkog, davčna številka

Bilo bi dobro kad ubuduće nešto pišeš o RH, da pogledaš recimo NN - službeni list.

OIB nije "poreski broj" već je Osobni Identifikacijski Broj - određuje ga Ministarsvo financija i imaju ga SVI fizički i poslovni subjekti u RH bez obzira da li su obveznici ili su u sustavu PDV-a, imaju ga i novorođena djeca, umirovljenici, stranci i svi ostali, za razliku od MBG-a OIB je javni broj i služi za identifikaciju u pravnom i platnom prometu, MBG nije javni broj i koriste ga samo određena ministarstva, MBG imaju građani - državljani RH, MBS imaju građani - stranci u RH, MBS imaju i stranci iz EOS-a, koji su zbog nečeg procesuirani u RH, JMBG je postao MBG zato što se sad za identifikaciju građana koriste OIB i MBG ovisno o vrsti posla, stoga više JedinstveniMBG nije jedini i nije jedinstven...  Wink
« Last Edit: March 19, 2014, 05:26:19 pm by SOLARIS 1972 » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #716 on: March 16, 2014, 08:10:17 pm »

Ja sam suštinski odgovorio @Lovcu koja je razlika između brojeva, a ne predstavlja mi neko zadovoljstvo pisati o tome, a NN nek čita onaj kome trebaju.
« Last Edit: March 19, 2014, 05:26:47 pm by SOLARIS 1972 » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #717 on: March 16, 2014, 08:20:34 pm »



OIB nije "poreski broj" već je Osobni Identifikacijski Broj - određuje ga Ministarsvo financija i imaju ga SVI fizički i poslovni subjekti u RH bez obzira da li su obveznici ili su u sustavu PDV-a, imaju ga i novorođena djeca, umirovljenici, stranci i svi ostali, za razliku od MBG-a OIB je javni broj i služi za identifikaciju u pravnom i platnom prometu, MBG nije javni broj i koriste ga samo određena ministarstva, MBG imaju građani - državljani RH, MBS imaju građani - stranci u RH, MBS imaju i stranci iz EOS-a, koji su zbog nečeg procesuirani u RH, JMBG je postao MBG zato što se sad za identifikaciju građana koriste OIB i MBG ovisno o vrsti posla, stoga više JedinstveniMBG nije jedini i nije jedinstven...  Wink


Moj komentar (mada sasvim nebitan) na ovo gore jeste: zašto jednostavno - kada može komplikovano?

Smatram da u uređenim državama, gde su sve evidencije o građanima automatski povezane u jedinstven sistem, nema potrebe uvoditi više različitih evidencijskih brojeva. Mislim da je (J)MBG sasvim dovoljan za apsolutnu i tačnu identifikaciju bilo koga.
No, administracija traži svoje mesto pod suncem!
« Last Edit: March 16, 2014, 08:26:48 pm by lovac » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #718 on: March 16, 2014, 08:39:51 pm »

Moj komentar (mada sasvim nebitan) na ovo gore jeste: zašto jednostavno - kada može komplikovano? Smatram da u uređenim državama, gde su sve evidencije o građanima automatski povezane u jedinstven sistem, nema potrebe uvoditi više različitih evidencijskih brojeva. Mislim da je (J)MBG sasvim dovoljan za apsolutnu i tačnu identifikaciju bilo koga. No, administracija traži svoje mesto pod suncem!

Poanta je u tome da se iz (J)MBG mogu iščitati osobni podatci; datum i regija rođenja te spol osobe, što bez pristanka osobe davanje tih podataka u javnost predstavlja kršenje Zakona o zaštiti osobnih podataka, zato je uveden OIB kao javni broj i MBG kao zaštićen, jbga.. EU stečevina, zaštita ljudskih prava itd.itd.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #719 on: March 16, 2014, 08:50:03 pm »

ja mislim da se, makar u Srbiji, iz MBG može pročitati i mnogo više od regije rođenja i pola.
Logged
Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.