PALUBA
April 19, 2024, 07:40:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1277372 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #765 on: May 10, 2014, 09:15:44 am »

Zanimljivo je da je Medicinski fakultet u Beogradu i 1942. godine izdavao diplomu, otisnuti obrazac iz vremena Kraljevine Jugoslavije i ako
tada ona stvarno nije postojala. Vjerovatno Njemačke okupacijske vlasti nisu dopuštale da se otisne samo naziv Srbija ili je to samo zato
što su imali dovoljnu zalihu "starih" diploma. Slično je bilo i sa pasošima, kada su osobe iz Nedićeve administracije putovale preko Bugarske
za Tursku koristili su pasoše Kraljevine Jugoslavije, naravno uz Njemačke izlazne vize pored ostaloga.

Nedićeva Srbija nije formalno ni bila država već teritorija pod vojnom okupacijom Rajha poznata kao Militärverwaltung in Serbien. Ugovor sa NDH o razgraničenju npr. zaključio je vojnoupravni komandant Srbije a ne "vlada". Ionako su planirali da taj ostatak ostataka germanizuju i uključe u sastav Rajha.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #766 on: May 25, 2014, 08:28:35 pm »

Ne znam da li ovako nešto imata ali evo postavit ću vojnu iskaznicu američke vojske.!
Da vidite kakve "kauboji" iskaznice imaju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* U.S.M.C.A 1.jpg (322.59 KB, 789x497 - viewed 177 times.)

* U.S.M.C.A 2 .jpg (323.66 KB, 803x524 - viewed 137 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #767 on: May 26, 2014, 01:37:34 pm »

Kao nekada na ličnim karatama: visina, boja kose, boja očiju ..... Osim visine - sve je relativna kategorija.

Zadnja strana - sva u bar kodu! Jednom rečju: another brick in the wall.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #768 on: May 26, 2014, 01:43:25 pm »

Evo mog doprinosa navedenoj temi:

Mesecna pretplatna karta za voznju u Gradskom saobracajnom preduzecu Beograd iz 1954.godine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mesecna pretplatna karta omogućavala je neograničen broj vožnji na navedenim linijama (T-T ??), kao i odgovarajući popust prilikom kupovine mesečne markice. Mogla se koristiti za prevoz ako se na njoj nalazi slika korisnika, pečat GSP-a (u ovom slucaju suvi zig) i odgovarajuća markica za tekući mesec (prema ovoj sa fotografije, moja pretpostavka je da se odnosi na mesec avgust).


Jos par interesantnih informacija:

Beograd ima dobro razvijen gradski prevoz koji se sastoji od autobusa, trolejbusa, tramvaja i voza. Osim centralnih gradskih zona, sistem pokriva i prigradska naselja, a cena prevoza u dnevnom saobraćaju je ka svim relacijama ista. Javni prevoz realizuje Gradsko saobraćajno preduzeće „Beograd“ koji je osnovan 14. oktobra 1892. godine kao „Beogradska varoška železnica“ i tokom svog postojanja je poslovao pod različitim imenima.

Interesantno je da 1945.g. naziv „Direkcija tramvaja i osvetljenja“ promenjeno u u Odeljenje za osvetljenje i saobraćaj Izvršnog odbora grada Beograda. U Beogradu su tada radile 4 tramvajske i 3 autobuske linije sa ukupno 58 vozila. 1946.godine,  Odeljenje za osvetljenje promenilo je naziv u "BELSAP" (Beogradsko električno i saobraćajno preduzeće) da bi 1951.g. "Belsap" promenio naziv u GSP "Beograd".

Da napomenem da je vlasniku ove Mesecne pretplatne karte za voznju u Gradskom saobracajnom preduzecu Beograd, u vreme kada mu je ona izdata (1954.g.) na raspolaganju bilo 8 tramvajskih linija sa 162 tramvaja, 3 trolejbuske linije sa 42 trolejbusa i 14 autobuskih linija sa 148 autobusa.



* Mesecna pretplatna karta GSP Bgd iz 1954.g. - 1.jpg (25.97 KB, 214x316 - viewed 129 times.)

* Mesecna pretplatna karta GSP Bgd iz 1954.g. - 2.jpg (23.53 KB, 221x315 - viewed 231 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #769 on: May 26, 2014, 01:46:47 pm »


ISKAZNICA ZA POVLASCENU VOZNJU  IZ 1949.GODINE

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao sto se moze videti sa navedene Iskaznice, povodom odrzavanja skupa geografa FNRJ 1949.g. u Rijeci, Puli i Gorici, ucesnici skupa imali su pravo na povlascenu voznju zeleznicom, brodovima i drzavnim autobusima i to kako je navedeno na samoj iskaznici od 75 %, na osnovu resenja (sva tri ministarstva) Ministarstava zeleznice, pomorstva i saobracaja FNRJ iz avgusta 1949.g. Kao sto se vidi, iskaznica je vazila uz licnu legitimaciju (valjda se misli uz licnu kartu), a interesantno je da je iskaznicu izdalo Drustvo geografa Zagreb, koje svojim pecatom i potpisom na istoj potvrdjuje prijavu i ucestvovanje vlasnika Iskaznice na skupu.

Pretpostavljam da je vlasnik iskaznice imao pravo samo na jednu povlascenu voznju Beograd-Gorica, odnosno Gorica-Beograd (odlazak-povratak, iako je skup trajao pet dana).


* untitled.png (315.88 KB, 500x500 - viewed 275 times.)
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #770 on: May 30, 2014, 04:55:44 am »

Kao nekada na ličnim karatama: visina, boja kose, boja očiju .....
Osim visine - sve je relativna kategorija.
Zadnja strana - sva u bar kodu!
Jednom rečju: another brick in the wall.

Mislim da bivša JNA nije nigdje u vojnoj knjižici ni sa jednom riječju spomenula ženevsnu konvenciju.
A da li to imaju novonastale balkanske vojske nije mi poznato.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #771 on: June 05, 2014, 05:48:36 pm »

Evo jedne oficirske vojne legitimacije Vojske kraljevine Jugoslavije iz 1934. godine. Na žalost original je u jako "potrošenom" stanju pa se
nikakvim "fotošopom" ne da popraviti.

Pa ipak mi se čini zanimljiv dokument i mislim da ga vrijedi postaviti, radi se o artiljerijskom potporučniku. Zanimljivo je uočiti da je vlasnik
fotografiran sa kapom na glavi, što je malo neobično i ako smo slično vidjeli i na podoficirskoj vojnoj legitimaciji koju je već prije postavio
Džumba.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #772 on: June 07, 2014, 11:06:42 am »

Dodao bih još dva dokumenta iz 1958. godine. Prvi je propusnica za ulazak i prisustvovanje na/u prostore gdje se održavao VII Kongres SKJ
i drugi je dodatna legitimacija K-13 JŽ temeljem koje se ostvarivao poseban popust za prijevoz vlakom JŽ na i od istog Kongresa.


* Propusnica za SEDMI-KONGRES SKJ iz 1958.jpg (370.66 KB, 1549x1139 - viewed 152 times.)

* Legitimacija za popust na JŽ za SEDMI KONGRES-SKJ-1958.jpg (401.91 KB, 1643x1168 - viewed 185 times.)
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #773 on: June 07, 2014, 12:32:56 pm »

Evo jedne oficirske vojne legitimacije Vojske kraljevine Jugoslavije iz 1934. godine. Na žalost original je u jako "potrošenom" stanju pa se
nikakvim "fotošopom" ne da popraviti.

Pa ipak mi se čini zanimljiv dokument i mislim da ga vrijedi postaviti, radi se o artiljerijskom potporučniku. Zanimljivo je uočiti da je vlasnik
fotografiran sa kapom na glavi, što je malo neobično i ako smo slično vidjeli i na podoficirskoj vojnoj legitimaciji koju je već prije postavio
Džumba.

Velika šteta je da je knjižica legitimacije u tako lošem stanju. Meni je interesantno možda bih rekao i neobično da nailazimo na vojne
legitimacije iz vremena Vojske Kraljevine Jugoslavije koje su imale korice različitih boja, crne, tamnoplave, evo sada i crvene. Negdje
sam pročitao da su oficiri i podoficiri na službi u gardi imali legitimacije crvene boje korica, ne znam da li se stvarno bilo tako.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #774 on: June 07, 2014, 05:02:30 pm »

Evo jedne oficirske vojne legitimacije Vojske kraljevine Jugoslavije iz 1934. godine. Na žalost original je u jako "potrošenom" stanju pa se
nikakvim "fotošopom" ne da popraviti.

Pa ipak mi se čini zanimljiv dokument i mislim da ga vrijedi postaviti, radi se o artiljerijskom potporučniku. Zanimljivo je uočiti da je vlasnik
fotografiran sa kapom na glavi, što je malo neobično i ako smo slično vidjeli i na podoficirskoj vojnoj legitimaciji koju je već prije postavio
Džumba.

Velika šteta je da je knjižica legitimacije u tako lošem stanju. Meni je interesantno možda bih rekao i neobično da nailazimo na vojne
legitimacije iz vremena Vojske Kraljevine Jugoslavije koje su imale korice različitih boja, crne, tamnoplave, evo sada i crvene. Negdje
sam pročitao da su oficiri i podoficiri na službi u gardi imali legitimacije crvene boje korica, ne znam da li se stvarno bilo tako.

Pa što se tiče boje korica legitimacija i ja bih volio saznati neki "službeni" odgovor ili informaciju. Kasnije u JNA svi oficiri i podoficiri su
imali vojne legitimacije s koricama iste boje i istog unutarnjeg sadržaja i rasporeda stranica u knjižici. Možda netko zna nešto više o tome?
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #775 on: June 13, 2014, 10:23:53 pm »

Evo još jedne vojne iskaznice pripadnika američke vojske.
Ovaj preplanuli dečko radi za mornaricu tj. NAVY.
Njega je voljena država po ženevskoj konvenciji strpala u II kategoriju za razliku od onih koji su na konpnu i koji su u I kategoriji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Crnac 3 - 1 strana.jpg (188.02 KB, 374x589 - viewed 179 times.)

* Crnac 3 - 2 strana.jpg (225.72 KB, 691x438 - viewed 175 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #776 on: June 14, 2014, 08:00:01 am »

Evo još jedne vojne iskaznice pripadnika američke vojske.
Ovaj preplanuli dečko radi za mornaricu tj. NAVY.
Njega je voljena država po ženevskoj konvenciji strpala u II kategoriju za razliku od onih koji su na konpnu i koji su u I kategoriji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Prema dostupnim podacima za US Navy, dotični gospodin je u platnom razredu koji odgovara činu narednika (E5) i rangu podoficira II klase
(Petty Officer Second Class). Nadam se da sam to ispravno protumačio.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #777 on: June 18, 2014, 08:52:00 am »

Pronašao sam i neke skenove službene legitimacije pripadnika nekadašnjeg Saveznog Sekretarijata za unutrašnje poslove SFRJ i to Služba
Državne Bezbjednosti. Ne znam da li se radi o originalnoj knjižici ili o krivotvorini. Možda nam o tome može nešto više pojasniti uvaženi
Džumba koji poznaje službene dokumente oficira sigurnosti puno bolje od mene, pa vjerujem da će on lakše reči da li je to sken originala ili
neki falsifikat iz 1991.

Postavljam pa da se upoznamo i s takvim dokumentom.

Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #778 on: June 18, 2014, 09:02:28 am »

Evo postavio bih još jednu vojnu legitimaciju iz vremena JNA. Radi se o vojnoj legitimaciji vojnog doktora, koji je bio i AVL, po uniformi na
fotografiji očigledno je službovao (bar u vrijeme izdavanja legitimacije) u mornaričkoj jedinici JRM-a. U penziju je otišao u činu potpukovnika
31. 10. 1993.

I ako je formalno SFRJ prestala postojati 27. 04. 1992. pa time i JNA prema mojim podacima 20. 05. 1992., postojeće vojne legitimacije su
zadržane u upotrebi još neko vrijeme, ne znam točno do kada, kao važeći dokument.


* Vojna legitimacija vojnog doktora medicine 1.jpg (14.98 KB, 233x315 - viewed 156 times.)

* Vojna legitimacija vojnog doktora medicine 2.jpg (108.41 KB, 800x527 - viewed 322 times.)

* Vojna legitimacija vojnog doktora medicine 3.jpg (145.4 KB, 800x523 - viewed 175 times.)

* Vojna legitimacija vojnog doktora medicine 4.jpg (113.54 KB, 800x524 - viewed 232 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #779 on: June 18, 2014, 09:06:39 am »

Evo da postavim i jednu legitimaciju Nositelja ordena narodnog heroja SFRJ iz prošlih vremena SFRJ. Zanimljivo za vidjeti.

Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.