PALUBA
March 29, 2024, 11:13:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 355   Go Down
  Print  
Author Topic: Licna dokumenta gradjana  (Read 1269203 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #780 on: June 18, 2014, 09:44:02 pm »

Clanske karte lovackih udruzenja Kraljevine Jugoslavije

Neznam da li je vec bilo u temi, ali predstavio bih neke clanske karte clanova lovackih udruzenja iz vremena Kraljevine Jugoslavije. Svaki registrovani lovac imao je svoju licnu clansku kartu kojim je dokazivao svoj status lovca.

No pre nego postavim fotografije clanskih karata, dao bih malo uvida u razvoj lovstva i nastanak lovackih udruzenja na prostorima ondasnje Kraljevine Jugoslavije.

Nauka kaže da je lov star koliko i čovek. Divlje zveri su napadale i jele ljude još od njihovog postanka. Ljudi su se udruživali u veće skupine kako bi se lakse branili. Razvojem ljudskog razuma dolazilo se do spoznanja da je meso od divljaci dobar artikal za ljudsku ishranu (a ne samo biljni proizvdi kojima se čovek do tada isključivo hranio). Zbog toga su se ljudi, sve bolje organizovali ne samo da bi se uspešno branili vec da bi i lovili divljač i jeli njeno meso. Tako je u tom društvenom sistemu došlo i do prvog lova, koji je postajao i postao značajni faktor u ljudskoj ishrani. Naravno,lov divljači, narocito odbrana od divljih zveri, nebi bili mogući bez oružja. Prvo tadašnje i najstarije oružje čoveka bio je kamen. Kako se društvo razvijalo tako se razvijalo i oruzje, da bi kasnije lovac nasao pomoćnika u lovu- psa.

Poznate su dve boginje, zaštitnice lova: ARTEMIDA kod Grka i DIANA kod Rimljana. Kao prvi lovac u istoriji pominje se NIMROD, sin vavilonskog kralja, osnivača Vavilonije. Stari grčki i rimski pisci veličali su veštine lovaca i o njima pisali poznate ode.

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #781 on: June 18, 2014, 09:48:18 pm »

Clanske karte lovackih udruzenja Kraljevine Jugoslavije-1

Na teritoriji bivse Kraljevine Jugoslavije, i za vreme Austrougarske, zadržali su se uglavnom feudalni odnosi lova. Najbogatija lovišta bila su u rukama bogataša, veleposednika i zakupaca. Oni su haračili u tim lovištima na očigled siromašnih građana, kojima je svaki pristup u takvim lovištima bio zabranjen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvi organizovani pokušaji stvaranja modernih lovačkih udruženja u Srbiji vezuju se za 1896. godinu kada su ljubitelji lova organizovali Lovački savez Кraljevine Srbije. Dve godine kasnije 1898. donet je prvi zakon o lovu na teritoriji Srbije. Inace, prvo udruživanje lovaca organizovano je u 1887. godine u Kragujevcu pod nazivom "Lovački klub". Ubrzo potom i u Beogradu, 1889. godine, osniva se klub koji je imao i svoja pisana pravila i nekoliko godina kasnije, prerastao u udruženje. Prva lovačka udruženja nastala su u Kragujevcu, Beogradu i Nišu. Na zajedničkom zboru lovaca održanom 13. oktobra 1896. godine, u selu Brzanu kod Lapova, "državnom košutnjaku" koji je bio privatno lovište Milana Obrenovića, osnovan je Savez lovačkih udruženja Kraljevine Srbije i usvojena su Pravila Saveza. Savez je pre Prvog svetskog rata imao oko 40 udruženja po srezovima i okruzima.

Lov (i lovstvo) je u Hrvatskoj u devetnaestom i dvadesetom veku zabava društvene i političke elite, koji se obavlja izvan očiju javnosti. Po Zakona o lovu iz 1893. pravo lova imali su osim upravnih opstina i dalje samo velikaši ako imaju šumski posed veći od 400 katastarskih jutara. Na te lovne zabave dolaze uglednici Austro-Ugarske Monarhije i on služi kao neka vrsta sastajališta vladajućih. Upravo je radi očuvanja tog prava podela šuma između velikaša i bivših kmetova bila tako teška, nastavljajući se i kroz proces agrarne reforme. Seljaci su nakon ukidanja feudalizma tražili pravo na lov, jer su preko njega mogli upotpuniti svoju prehranu, narocito ako nisu imali dovoljno zemlje.
Lovište se moglo po Zakonu o lovu iz 1893. organizovati samo odobrenjem kotarske oblasti. Sve popularnija postaju opstinska lovišta koje kotarska oblast daje u zakup. Malo se plemića poslužilo ovim pravom. Oni su sve siromašniji, pa su lovišta pomalo prelazila u ruke opstinskih vlasti odnosno društava. Posebnom naredbom održavani su ispiti za lovce, pri čemu je vlast tražila velike i mnoge garancije. Ispit nije bilo lako položiti. Lov je postao vrlo skup, a zbog niza zabrana bile su česte i globe. Snažan pritisak na raspad velikih lovišta čine i seljaci. Oni sve više iskazuju želju da lovom raznih vrsta divljači upotpunjavaju svoju prehranu ili prihod. Upravo je radi toga podela šuma između velikaša i bivših kmetova bila tako teška i duga te mnogi
procesi nisu bili završeni do Prvoga svetskog rata.

Na područjima Crne Gore, gdje je priroda bila tako izdašna i darovita, na brojnim lokalitetima nalaze se svedočanstva o prisustvu čoveka, njegovog bavljenja lovom, kao i pomagala koje je upotrebljavao u lovu.

Početak organizovanog lova u Crnoj Gori veže se za period sa kraja XIX i početka XX veka, a nakon priznavanja Crne Gore kao suverene države 1878. godine. Pored niza naredbi i raspisa, ova delatnost će biti detaljno regulisana Zakonom o lovu u Kraljevini Crnoj Gori, koji je Crnogorska narodna skupština usvojila na svojoj sednici održanoj 10. decembra 1910. godine. Ovaj Zakon,  definišući da pravo lova pripada Državi, određuje zaštitu divljači, uvodi dozvole za lov, utvrđuje vrijeme lova zakonom određene divljači, kaznene odredbe, udarajući time vrlo čvrst temelj crnogorskog lovnog zakonodavstva. Međutim burni događaji u drugoj deceniji XX vijeka  bitno su uticali na sve oblasti života u Crnoj Gori pa tako i na lov. Prvo Lovačko društvo osniva se na Cetinju 1925-e godine, a 5. decembra 1931 godine, takođe na Cetinju, osniva se nacionalna asocijacija lovaca, Lovački savez Crne Gore.

Prvi zvanični podaci o lovištima na području Bosne i Hercegovine potiču iz 1893. godine. Tada je, naime oficir Ferdinand fon Laska, u svojstvu savetnika za lovstvo, završio svoj obilazak većeg dela BiH i podneo izvještaj sa predlozima šta treba učiniti da bi se prilike u lovstvu poboljšale. Među ostalim predlozima se nalazio i predlog o obrazovanju više lovišta. Tako su 1893.g.obrazovana zaštićena područja Kruščica kod Travnika, Čvrsnica, Tjentiste i Bjelašnica, a 1897.godine osnovano je zašticeno područje Hrbljine.
Udruženje lovaca Bosne i Hercegovine osnovano je 1925. godine.


U cilju zaštite slovenačkog lova, 30. januara 1907, u hotelu Štrukelj okupilo se više slovenačkih lovaca. Na ovom sastanku, predloženo je osnivanje nezavisne organizacije slovenačkih lovaca svih slovenačkih regiona. Generalna skupština, održana je 17. oktobra 1907 u Ljubljani, u salonu u Iliriji. Istoj je prisustvovalo oko 60 lovaca. Prvi predsednik bio je dr. Ivan Lovrenčić.
Slovenačka lovacka organizacija imala je važnu ulogu u regulisanje lovačkih aktivnosti, što je postignuto izdavanjem lovackih biltena i predavanjima iz raznih oblasti lovnih aktivnosti.

Slovenačko lovacko društvo je u 1936.g. transformisano u Savez lovačkih udruženja u Pokrajini Drave. Članstvo se u svojim najboljim vremenima kretalo i do 6.000 lovaca.



* Lovac.jpg (23.1 KB, 289x470 - viewed 176 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #782 on: June 18, 2014, 09:52:04 pm »

Clanske karte lovackih udruzenja Kraljevine Jugoslavije-2




Posle završetka Prvog svetskog rata na ovim prostorima je trebalo dosta vremena da protekne dok su se normalizovale sveopšte prilike, pa tako i lovačke. U lovstvu je vladalo bezakonje i divljač je ubijana bez ikakve kontrole i mere. Uvidevši pogubnost odnosa dela građana prema divljači, bivsi lovci  pocinju da se organizuju i tako spreče anarhiju u lovstvu. Tako se u Novom Sadu 10. decembra 1922. Godine, u hotelu Kraljica Marija, saziva prvi Kongres lovačkih društava u Vojvodini. Na tom Kongresu se osniva Savez lovačkih društava za Vojvodinu i usvajaju se pravila istog.

Hrvatsko društvo za gajenje lova i ribarstva odigralo je važnu ulogu kod osnivanja Saveza lovačkih društava Hrvatske i Slavonije.

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prilikom lovačke izložbe, koja je organizovana 8. septembra 1925. u Zagrebu, tom prilikom sazvalo je konferenciju izaslanika lovačkih društava, na kojoj se raspravljalo i zaključilo da se osnuje Savez lovačkih društava za Hrvatsku i Slavoniju. 10. decembra 1925. godine sazvana je u Zagrebu glavna skupština delegata svih lovačkih društava, na kojoj su prihvaćena pravila i izabrana uprava Saveza lovačkih društava za Hrvatsku i Slavoniju. Za predsednika izabran je dr Milovan Zoričić, a za sekretara ing. Ivo Čeović.

Uskoro se pokreće pitanje osnivanja Lovačkog saveza Jugoslavije. Nakon pregovora došlo je konačno do osnivanja tog Saveza. U Beogradu je 1. juna 1924. godine održana Konferencija lovačkih udruženja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, koja je izabrala svoju Središnju upravu. Sa promenom naziva države preimenovan je u Lovački savez Jugoslavije. Zatim je Lovački savez Jugoslavije bio jedan od osnivača Medjunarodnog lovačkog saveta – CIC-a, čija je osnivačka skupština održana u Parizu 7. novembra 1931. godine.



* rrrrrrrrrrrrrrr.png (153.63 KB, 261x400 - viewed 249 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #783 on: June 18, 2014, 09:56:28 pm »

Clanske karte lovackih udruzenja Kraljevine Jugoslavije-3

Zakon o lovu Kraljevine Jugoslavije donet je 5. decembra 1931. godine, a on je predvideo da ima državnih lovišta i lovišta lovačkih organizacija. Na osnovu ovog Zakona za teritoriju Dunavske banovine doneta je Uredba o izvršavnju Zakona o lovu od 6. februara 1935. godine, koja je imala snagu zakona.
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sreska načelstva u skladu sa uredbom o taksama objavjenim u službenim novinama br. 255 od 6. novembra 1923. godine i naplaćenoj taksi u visini od 40 dinara izdaju dozvole za lov. Molbe za izdavanje dozvole za lov od strane Sreskog načelnika se podnose pismenim putem tokom juna meseca.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Vlasnik dozvole za lov je obavezan da uplati 50 dinara na ime pristojbe za oružnu dozvolu. Prve takve dozvole za lov se u Vojvodini izdaju u 1924. godini i to za period od 1. avgusta 1924. do 31. jula 1925. godine u skladu sa važećim zakonom o porezu na oružje i lov, XXIII zakonski članak iz 1883. godine države Ugarske.

Dozvole za lov koje se u skladu sa zakonom iz 1883. godine izdaju u periodu od 1930. do 1935. godine, osim osnovnih podataka o lovcu i oružju sa unutrašnje prednje strane dozvole, na desnoj strani dozvole se dopunjuju sa izvodom Zakona o taksama i napomenama.


Savez lovačkih društava za Vojvodinu od 1924. godine po prvi put uvodi članske karte za članove Saveza u visini od 40 dinara. Članske karte Saveza za period od 1924. do 1941. godine se po odluci Saveza izrađuju u štampariji Jovanović i Bogdanov u Novom Sadu i one su u tom periodu skoro identične tekstualno, i jedino se razlikuju za svaku godinu po drugoj boji izrade.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]      

Ministarstvo Šuma i Rudnika je na osnovu novog Zakona o lovu iz 1931. godine izdalo naređenje o izdavanju lovnih karata. Nove lovne karte su važile na celoj teritoriji Kraljevine Jugoslavije i to:
a) godišnje lovne karte koje su važile od 1. januara do 31. decembra izdate od strane administrativnih vlasti,
b) mesečne lovne karte koje su izdavane stranim lovcima koji nisu živeli u državi i izdate su od strane Bana, kao i dozvole za nošenje i držanje oružja za vreme važenja lovne karte.



* Zakon o lovu Kraljevine Jugoslavije iz 1931.g..jpg (40.49 KB, 350x542 - viewed 356 times.)

* Dozvola za lov iz 1924.godine.jpg (119.76 KB, 480x458 - viewed 257 times.)

* Clanska karta Saveza lovackih drustava za Vojvodinu iz 1924 -1.g..png (381.99 KB, 480x391 - viewed 265 times.)

* Clanska karta Saveza lovackih drustava za Vojvodinu iz 1924.g..png (379.14 KB, 480x390 - viewed 268 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #784 on: June 18, 2014, 10:00:18 pm »

Clanske karte lovackih udruzenja Kraljevine Jugoslavije-4

Izgled lovnih karata

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* untitled.png (404.79 KB, 400x543 - viewed 240 times.)

* Lovna karta iz 1928.g..png (107.46 KB, 259x194 - viewed 711 times.)

* Lovna karta iz 1931.g..jpg (65.53 KB, 400x262 - viewed 633 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #785 on: June 18, 2014, 10:02:38 pm »

Clanske karte lovackih udruzenja Kraljevine Jugoslavije-5

Novi Zakon o lovu Kraljevine Jugoslavije iz 1931. godine, kao i Banovinska uredba za izvršavanje ovog Zakona o lovu na teritoriji Dunavske Banovine iz 1935. godine, uspeli su da donesu u saglasnost svoje odredbe sa posebnim biološkim i geografskim odnosima područja koja zadovoljavaju sve zahteve koja spadaju u njihov delokrug.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

« Last Edit: June 18, 2014, 10:03:30 pm by vitez koja » Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #786 on: June 18, 2014, 10:05:07 pm »

Clanske karte lovackih udruzenja Kraljevine Jugoslavije-6


Proces izdavanja lovačkih dozvola bio je podložan raznim zloupotrebama. Ministri lova morali su da upozoravaju starešine šumskih uprava da će lično odgovarati ministru ako isprave za lov dođu u ruke onih koji su se izuzimali od prava na lovačke aktivnosti. Nedostatak je bio u navici šumskih uprava da se uopšte ne raspituju o tome da li lovci ispunjavaju uslove zakona. Među članovima lovačkih udruženja bilo je ljudi koji su protežirali osobe koje se nisu mogle pohvaliti strogim pridržavanjem lovačke etike i državnih zakona. Zato je propisan postupak pokome se ponovo zahtevalo da svaki lovac, u potrazi za ispravom, mora lično tražiti odobrenje šumske uprave i priložiti uverenje opštinskog suda ili policije o svom vladanju i stečenom pravu na nošenje oružja. Postojali su i izuzeci tako da su lovačka udruženja saveznog karaktera mogla da podnose molbe za dozvole kolektivno pod uslovom moralne i materijalne odgovornosti predsednika i sekretara udruženja koji su garantovali za sva lica uneta u spisak lovaca. Od podnošenja uverenja policijskih i opštinskih vlasti izuzimali su se samo aktivni državni činovnici i osobe poznate šumskim upravama. Za njihove postupke odgovarao je starešina nadležne šumske uprave.

Druga vrsta politike važila je za teritoriju Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine gde su od šumarskih vlasti morali uzimati dozvole za koje su se plaćale utvrđene takse. Na teritoriji Srbije takse su se odmeravale prema geografskom principu. Dozvola za lov u srezu koštala je 35, za okrug 55, a za celu teritoriju Srbije 85 dinara. Jednostavnija situacija bila je u Crnoj Gori gde je strani predstavnik plaćao 10 perpera za onoga
ko lovi sa psima, odnosno 5 za lov bez pasa. U Bosni i Hercegovini za izdavanje lovačke dozvole trebalo je izdvojiti 75 dinara, a isprave su se podizale kod velikih župana. Da bi se sprečio administrativni haos zbog različitih propisa, predviđalo se da svaki strani činovnik na svojoj molbi za lovačku dozvolu označi krajeve države u kojima je hteo da lovi. Upućena molba preko poslanstva, sa opisom lovca, Ministarstvu šuma služi-
la je kao signal da organima za izdavanje dozvola izda telefonski nalog da se takvim osobama dozvoli lov.

Lovačke dozvole nisu važile za lovišta koje je vlasnik na svom zemljištu izdvojio.

Lovačke karte su izrađene od dugotrajnijeg materijala tj od impregniranog platna zelene boje. Po prvi put se na ovim lovačkim kartama na zadnjoj strani štampa i lovostoj za divljač.

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #787 on: June 18, 2014, 10:09:11 pm »


Izgled clanskih karata jos nekih lovackih udruzenja iz vremena Kraljevine Jugoslavije:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* untitled.png (395.2 KB, 800x371 - viewed 263 times.)

* Clanska karta-1.jpg (154.47 KB, 598x484 - viewed 169 times.)

* Clanska karta-2.jpg (107.58 KB, 563x417 - viewed 265 times.)

* Pocasna clanska karta Saveza lovackih drustava banovine Hrvatske iz 1941.g..jpg (31.88 KB, 400x255 - viewed 948 times.)

* Lovacka karta NDH iz 1943.g..png (587.45 KB, 543x708 - viewed 195 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #788 on: June 19, 2014, 06:41:22 pm »

Pa postavio bih i par skenova jednog dosta rijetko viđenog diplomatskog pasoša FNR Jugoslavije izdanog 1947. godine. I ako su "normalni"
građanski pasoši tada bili u formatu knjižice, za diplomatske pasoše su očigledno još zadržali format čvrstih korica i umetak kao veći arak
papira koji bi se onda presavijao na format korica, kao što su bili i diplomatski pasoši Kraljevine Jugoslavije.


* Diplomatski pasoš FNR Jugoslavije iz 1947. godine 1.jpg (406.08 KB, 899x1273 - viewed 174 times.)

* Diplomatski pasoš FNR Jugoslavije iz 1947. godine 2.jpg (329.57 KB, 1275x1333 - viewed 379 times.)

* Diplomatski pasoš FNR Jugoslavije iz 1947. godine 3.JPG (291.9 KB, 1587x1105 - viewed 257 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #789 on: June 19, 2014, 07:00:59 pm »

Interesantno kako je Lovačka karta Vojvodine u 1924 g. dvojezična, a nakon " šestojanuara " u 1940 g. isključivo ćirilična.....
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #790 on: June 19, 2014, 07:05:18 pm »

Pa postavio bih i par skenova jednog dosta rijetko viđenog diplomatskog pasoša FNR Jugoslavije izdanog 1947. godine. I ako su "normalni"
građanski pasoši tada bili u formatu knjižice, za diplomatske pasoše su očigledno još zadržali format čvrstih korica i umetak kao veći arak
papira koji bi se onda presavijao na format korica, kao što su bili i diplomatski pasoši Kraljevine Jugoslavije.

Ovo je zapravo jednokratni "diplomatski pasoš" , izdan za određenu namjenu kao osobi koja je dio neke delegacije u sklopu diplomatskih aktivnosti u jednokratnom vremenu, danas se u tu svrhu izdaju "službene putovnice/pasoši znani i kao servisni"....  Većina diplomatskih i inih putnih isprava nakon WW II u FNRJ su i izdavani na prepravljenim obrascima ex Kraljevine Jugoslavije..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #791 on: June 19, 2014, 07:29:58 pm »

Quote
Interesantno kako je Lovačka karta Vojvodine u 1924 g. dvojezična, a nakon " šestojanuara " u 1940 g. isključivo ćirilična.....

Па ако пажљивије прочиташ приметићеш да је она из 1924. године написана на два писма (ћирилица/латиница), али да није двојезична, ако српски и хрватски сматрамо посебним језицима. Уосталом, на територији Краљевине оба писма су била равноправна, као и српски, хрватски и словеначки језик. Школска сведочанства су издавана на два писма, а нека су чак на сва три језика. Мислим на оне унапред одштампане обрасце где се уносе само генералије и оцене. Колико се то поштовало на територији целе Краљевине вероватно је више зависило од обласних и локалних власти.
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #792 on: June 20, 2014, 02:12:48 pm »

Interesantno kako je Lovačka karta Vojvodine u 1924 g. dvojezična, a nakon " šestojanuara " u 1940 g. isključivo ćirilična.....
Nakon Šestojanuarske diktature kralj Aleksandar je forsirao latinicu u cijeloj zemlji što mu je u Srbiji i zamjereno. Latinica je tada ušla u Srbiju na velika vrata. Lovačka iskaznica utoliko nije ponajbolji pokazatelj vremena, a što kaže Džumba to je ovisilo i o lokalnim vlastima, a u konkretnom slučaju je riječ o lokalnom lovačkom društvu gdje se vjerojatno nije odražavala "visoka" državna politika. Na koncu, 1940. je duh Šestog januara već bio potpuno zamro jer je počela federalizacija zemlje: Banovina Hrvatska uspostavljena je 1939.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #793 on: June 22, 2014, 01:19:54 pm »

Evo da postavim i ovde da vidimo kako su nekada odmah poslije II svjetskog rata izgledale zdravstvene knjižice u JA.


* Vojna zdeavstvena knjižica JA i JRM iz 1947. godine 1.jpg (262.37 KB, 761x1050 - viewed 390 times.)

* Vojna zdeavstvena knjižica JA i JRM iz 1947. godine 2.jpg (507.05 KB, 1371x1155 - viewed 235 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #794 on: June 22, 2014, 01:28:37 pm »

Evo i ovi skenovi vojne knjižice Mađarskog vojnika iz vremena Hortijeve Mađarske izdane 1943/1944. godine su se izgubili pa ih ponovo
postavljam.


* Vojna knjižica Mađarskog HONVEDA-1943. 1.jpg (538.21 KB, 1321x1328 - viewed 194 times.)

* Vojna knjižica Mađarskog HONVEDA-1943. 2.jpg (407.24 KB, 1699x1202 - viewed 166 times.)

* Vojna knjižica Mađarskog HONVEDA-1943. 3.jpg (412.22 KB, 1800x1350 - viewed 263 times.)

* Vojna knjižica Mađarskog HONVEDA-1943. 4.jpg (419.1 KB, 1721x1198 - viewed 214 times.)

* Vojna knjižica Mađarskog HONVEDA-1943. 5.jpg (439.54 KB, 1800x1350 - viewed 172 times.)
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 355   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.