PALUBA
March 28, 2024, 11:48:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanje u vezi nepoznatog modela rakete  (Read 26710 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« on: January 27, 2013, 09:25:27 am »

Pozdrav svima!
Eto prije nekog vremena sam slučajno pronašao ovaj forum i eto dobio ideju da si riješim jednu veliku nepoznanicu.
Dakle 1986/87 sam bio u vojsci(na odsluženju vojnog roka) u Zadru, kasarna je bila Ante Banina i mi smo bili dodjeljeni akademiji i školi rezervnih oficira kopnene artiljerije. Tamo sam se nagledao gotovo svih oružja i oruđa koje je tadašnja JNA imala. Ono što me žulja svih ovih godina je da smo 87 bili utrpani u kamion i poslani kao pratnja jednoj kampanjoli u Split. Imali smo nove izlazne uniforme i bojevi komplet municije. Došli smo u Split parkirali se pored autobusnog kolodvora i tu čekali. Uglavnom oficir je stalno nešto trčkarao išao nekamo a mi smo se vrtili oko kamiona, na kraju smo završili na pivi u obližnjem kafiću. Tada sam primjetio jedan kamion koji je bio drukčiji od kamiona koje je imala JNA s njime je upravljao vojnik u SMB uniformi ali je imao beretku i prugastu mornarsku majcu. Na kamionu su se ispod cerade nalazili kontejneri, ne mogu se sada sjetiti koliko njih ali bio ih je neparan broj moguće 3 ili 5. Postavljeni su pod nekim kutom tako da je gornji kontejner stršio iznad kabine kamiona. Kamion je bio svjetlo zelene boje ne one kakvu imaju Rusi ili Sovjeti tada, a nije ni bio SMB kakvu je imala JNA. Tip kamiona je meni bio potpuno nepoznati i tada sam ga prvi put vidio. Kamion je išao za Vis a vojnik nije žalio razgovarati s nama niti popiti pivo s kojim smo ga nudili, bio je prilično ljut. Poslije toga tako nešto nikada više nisam vidio pa čak ni u ovome sada tsunamiju koji nas je sve zahvatio.
Da li netko zna što bi to moglo biti?

Puno hvala na odgovorima
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1 on: January 27, 2013, 10:24:49 am »

Pozdrav svima!
Eto prije nekog vremena sam slučajno pronašao ovaj forum i eto dobio ideju da si riješim jednu veliku nepoznanicu.
Dakle 1986/87 sam bio u vojsci(na odsluženju vojnog roka) u Zadru, kasarna je bila Ante Banina i mi smo bili dodjeljeni akademiji i školi rezervnih oficira kopnene artiljerije. Tamo sam se nagledao gotovo svih oružja i oruđa koje je tadašnja JNA imala. Ono što me žulja svih ovih godina je da smo 87 bili utrpani u kamion i poslani kao pratnja jednoj kampanjoli u Split. Imali smo nove izlazne uniforme i bojevi komplet municije. Došli smo u Split parkirali se pored autobusnog kolodvora i tu čekali. Uglavnom oficir je stalno nešto trčkarao išao nekamo a mi smo se vrtili oko kamiona, na kraju smo završili na pivi u obližnjem kafiću. Tada sam primjetio jedan kamion koji je bio drukčiji od kamiona koje je imala JNA s njime je upravljao vojnik u SMB uniformi ali je imao beretku i prugastu mornarsku majcu. Na kamionu su se ispod cerade nalazili kontejneri, ne mogu se sada sjetiti koliko njih ali bio ih je neparan broj moguće 3 ili 5. Postavljeni su pod nekim kutom tako da je gornji kontejner stršio iznad kabine kamiona. Kamion je bio svjetlo zelene boje ne one kakvu imaju Rusi ili Sovjeti tada, a nije ni bio SMB kakvu je imala JNA. Tip kamiona je meni bio potpuno nepoznati i tada sam ga prvi put vidio. Kamion je išao za Vis a vojnik nije žalio razgovarati s nama niti popiti pivo s kojim smo ga nudili, bio je prilično ljut. Poslije toga tako nešto nikada više nisam vidio pa čak ni u ovome sada tsunamiju koji nas je sve zahvatio.
Da li netko zna što bi to moglo biti?

Puno hvala na odgovorima

Hm.., moram priznati da je dosta misteriozno. To bi jedino moglo biti vozilo SOPL-a. (Obalski lanser protubrodski raketa),
Ništa drugo nije se vozilo na otok VIS. I to bi povezao sa avtobuskom postajom/stanicom u Splitu, gde se čekalo na
trajekt jer je tu i pristanište za trajekte. Ali opet pitanje što bi takvo vojno vozilo čekalo civilni prevoz kad za takvo što
Mornarica je rasplagala sa svojim brodovima za transport.
A drugo je veliko pitanje, koji je razlog da je ta ekipa dolazila čak od Zadra sa bojevom municijom u vezi toga. Splitski
garnizon je imao dovoljno snaga za obezbediti bilo šta.
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #2 on: January 27, 2013, 12:11:37 pm »

Eto pozdrav još jednom svima Smiley
Malo pojašnjenje, ono što mi je oduvijek bilo čudno je to što su ti kontejneri bili na otvaranje s obje strane i svakih metar je bio rub na njima radi mehaničkog ojačanja, a veličina eh sada.. U to vrijeme mi je sve izgledalo veliko ali sigurno negdje oko 400 ili više milimetara u promjru. Nije Sopl jer on je bio velik, ovo je malo virilo ispod cerade kamiona, naprijed nazad oko 20cm, kamion je bio a skoro normalne dužine s tri osovine. A mi smo bili ti koji su nevezano došli iz Zadra po nekoga na stanicu kada je taj kamion došao i zainteresirao me. Prvo sam mislio da je to bio onaj famozni RBS o kojemu se tih godina prićalo no na internetu sam našao sasvim drukčiji izgled kontejnera. Dakle mi nismo "čuvali" to, samo smo se zatekli tamo, a zašto je to išlo civilnim prijevozom ne znam kao što ne znam po koga smo mi to išli i zašto.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3 on: January 27, 2013, 03:39:07 pm »

Da nisu zarobili neki NLO u okolini Zadra, pa su ga morali vratiti na Vis u matičnu bazu koja je tamo sletela, doletevši sa Andromede, pošto vanzemaljci nisu hteli da se iskrcaju na kopno ...?

Izvinite na šali - ali ovo je jedina moguća reakcija na opis sredstva koji je dao chinggis ........
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #4 on: January 27, 2013, 03:52:44 pm »

http://en.wikipedia.org/wiki/P-5_Pyatyorka
jel' ovo SOPL?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: January 27, 2013, 04:31:11 pm »

Moguce je da su ekipa iz Sibenika pratila taj civilni kamion koji se iz Sibenika kretao ka Splitu. E sad, sta je taj kamion vucarao, to je vec drugo pitanje, mogle su biti od granata, preko torpeda do mozda remontovanih raketa za Ruberez, ko ce ga znati. Cheesy


@Wermez

Pogledaj sledecu temu https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=8657.0

Inace, kolko ja znam, JNA nikad nije imala P-5 raketni sistem, niti u samohodnoj, niti u brodskoj izvedbi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: January 27, 2013, 04:41:23 pm »

Nešto slično je bilo u Kumboru, ali ovo su bile neke cevke pakovane 2x2. ne znam šta je to bilo.
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #7 on: January 27, 2013, 05:49:32 pm »

motorista, te cijevi koje spominješ, da li su im poklopci bili ravni ili konkavni?
ne nisu remontovani rubeži jer su kontejneri premlali za njih ovo su bile neke manje rakete, municija nije sigurno jer se ona prenosi u sanducima ili paletama i kažem kamion je bio zelene boje, vojne nije bio civilni.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #8 on: January 27, 2013, 05:54:45 pm »

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=5995.msg259151#msg259151

Zadnja sličica u postu, možda ?

poz.
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #9 on: January 27, 2013, 06:13:52 pm »

huh, sada se teško sjetiti svakog detalja no vrlo lako moguće da su to bili kontejneri za rz-13, mada mi ovi na slici djeluju plastično oni su bili od tvrdog metala(barem su tako zvučali na kucanje). mada mi se ipak više sviđa teorija da je to bio dio NLOa Smiley i potvrda da smo tih godina nastojali izvesti pokret nesvrstanih u galaksiju  Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: January 27, 2013, 07:19:25 pm »

motorista, te cijevi koje spominješ, da li su im poklopci bili ravni ili konkavni?

Poklopci su bili konkavni, a same cevi su imale ojačanja, kao što si ti opisao.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #11 on: January 27, 2013, 10:33:06 pm »

Vidim da ovde mnogi ne paze na času, pa pitaju koješta... Imajte na umu da je Paluba ozbiljan forum i da se ne bi trebali baviti naučno - fantastičnim bajkama!

Wermez, na ovom forumu ima dosta slika SOPL-ova, potraži ih, veoma su upečatljivi.

Što se tiče RZ-13 i kontejnera u koje se pakuju - i o njima je pisano. Nisu plastični, limeni su i namenjeni su za čuvanje i transport raketa.

A što se tiče neidentifikovanih kontejnera o kojima nas pita chinggis, da nije možda ovo u pitanju:



* IMG_6608.jpg (514.15 KB, 1518x1046 - viewed 165 times.)
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #12 on: January 27, 2013, 10:42:19 pm »

pa da ovo bi moglo biti to sto sam vidio, mada je tada bilo zelene boje i vidio sam samo krajeve tih kontejnera da mislim da je to to...
hvala a što je to, što se prevozilo u njima?

chinggis
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #13 on: January 29, 2013, 09:00:18 pm »

Ovo:


* 1.jpg (275.34 KB, 979x725 - viewed 154 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #14 on: January 29, 2013, 09:26:17 pm »

Zar ovo nije torpedo 53VA?
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.