PALUBA
March 19, 2024, 04:39:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Bazeni za eksploziv  (Read 25918 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pus1991
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« on: February 03, 2013, 06:03:14 pm »

Nije ništa senzacionalno, čisto moje neznanje.Pošto tražeći po internetu i tu po forumu nisam naišao na ništa slično postavljam pitanje ovdje. Da li je jna izrađivala nekakve prostorije ispod važnijih cesta u koje bi se u slučaju rata unosio eksploziv i uništavala cesta? Posjeduje li netko možda sliku tog ili da bar malo opiše.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 055


« Reply #1 on: February 03, 2013, 06:36:13 pm »

Priprema puteva i mostova za rušenje na važnim komunikacijama je sastavni deo pripreme i uredjenja teritorije za oružani sukob.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #2 on: February 03, 2013, 07:07:50 pm »

Постојао је и пропис (мисли да је било у неком закону о грађевинарству или пројектовању) по коме су мостови, већи надвожњаци, тунели и сл. морали имати припремљена места за постављање експлозива за њихово рушење.  Мрзи ме да сада тражим, нешто у том смилу је стајало и у "Стратегији оружанбе борбе".  И то није "специјалитет" СФРЈ већ се то радило и у другим државама. Рушење тих објеката не мора бити повезано само са ратовањем. Потребно их је срушити и када им "прође век", или када представљају општу опасност и сл.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #3 on: February 04, 2013, 09:37:51 am »

Ništa posebno, jednostavno kod npr. mostova na odredjenim mestima je u betonu ostvaljena četvrtasta rupa ili kako se to drugačije kaže niša. Ona je u onoj velicini u kojoj je velicini i potrebna kolicina eksploziva.
Takodje i drugi važni objekti (npr.aerodromi) imaju ili su imali pripremljene minske bunare ili niše.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #4 on: February 04, 2013, 11:00:33 am »

I danas je tako sa mostovima. Znam gde su minske niše na Brankovom mostu u Beogradu. Most je brankov ne po Branku Ćopiću, koji je sa njega skočio, već po Branku Radičeviću, jer je u produžetku Brankove ulice.
Logged
pus1991
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #5 on: February 04, 2013, 10:18:36 pm »

Da otvorim ovu temu potaklo me je sljedeće,naime u mome mjestu je u tijeku kopanje dijela vodovoda koji prolazi odmah uz cestu. Kako su oni to kopali otvorili su nekakav šaht, koji je bio pokriven dvije betonske ploče(zatrpane zemljom), dubine je 2.5 m. Prilikom kopanja upalo im je zemlje i kamenja  tako da se ne vidi postoje li nekakva vrata na dnu. Raspitivao sam se kod starijih i saznao da je vojska na tom djelu nešto radila, da su tu boravili 3 mjeseca. Normalo nitko nije smio prilaziti tom djelu. Samo što mi je neko to previše vremena za iskopat nekakvu rupu, normalo nisu kopali ručno. Inače tada je cesta postojala u ovom oliku kakvom i danas.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #6 on: February 04, 2013, 10:35:25 pm »

To su verovatno neke sahte gde prolazi instalacija, sad dal elekticna ili telefonska, samo ce ga djavo znati. Vojska je u sklopu obuke inzinjeriskih jedinica radila i za civilne ustanove, i tako je spajala ugodno sa korisnim (nesto se i placalo vojsci, a i vojnici su dobijali znanje).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #7 on: February 04, 2013, 10:56:38 pm »

Sumnjam da na "običnim" putevima postoje već uređeni "bunari" za miniranje. Možda u nekim usecima, klisurama i sl. u sklopu uređenja teritorije za zaprečavanje. To se prepoznaje po tome što su negde pored puta smeštene i betonske ili metalne protivtenkovske prepreke, ponekad i bunkeri u stranama klanca. To je obično na delu koji se teško može zaobići. Ako se radi i ravničarskoj deonici puta to sigurno nije to. Biće da se radi o onome što navodi Trpe.
Logged
pus1991
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #8 on: February 04, 2013, 11:06:10 pm »

To je u brdu, ne prolaze blizu el. vodovi ili telefonski. Nema šta bit nego ta niša
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #9 on: February 04, 2013, 11:19:28 pm »

Kakav je to put? Vodi od granice ili ka granici? Da li je jedini koji vodi ka nekom važnom (u vojnom smislu) mestu - gradu? Ako se tu poruši put, može li se proći nekim drugim?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #10 on: February 05, 2013, 12:40:48 am »

Sumnjam da na "običnim" putevima postoje već uređeni "bunari" za miniranje. Možda u nekim usecima, klisurama i sl. u sklopu uređenja teritorije za zaprečavanje. To se prepoznaje po tome što su negde pored puta smeštene i betonske ili metalne protivtenkovske prepreke, ponekad i bunkeri u stranama klanca. To je obično na delu koji se teško može zaobići. Ako se radi i ravničarskoj deonici puta to sigurno nije to. Biće da se radi o onome što navodi Trpe.

dzumbo, ne mora da znaci. na putu pirot-babusnica preko kruske kod mesta gde se skrece na poljski put za petlovo bojiste ima u putu nekoliko tih sahti. kad je to uradjeno nemam pojma, ali znam da sam to svojevremeno cuo od starijih i bas sam 2007. kad sam prolazio tuda motorom obratio paznju. jasno se videle 4 kruznice koje su se ocrtavale na asfaltu. pored toga, vido sam to i na putu knjazevac-zajecar kod vratarnice (doduse tu je i klisura i most pa itekako ima logike)
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #11 on: February 05, 2013, 01:37:14 am »

Evo da potvrdim i ja za put Pirot-Babusnica, stvarno postoje bunari za eksploziv. Poslednji put korisceni 99. Medjutim i sada je praksa da se u toku izgradnje puta projektuju i prave ovi bunari. Svi ste culi za Koridor 10. Da ne pisem dalje...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #12 on: February 05, 2013, 09:06:44 pm »


 U Inžinjerijskom priručniku ( doduše iz 1975. godine) koji ja posedujem se ne pominju pri izgradnji puteva bunari za eksploziv. Ima poseban odeljak o tome. No Kuzma će bolje od mene objasniti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #13 on: February 05, 2013, 09:20:56 pm »

Pa ne rade se ti bunari po svakom seoskom drumu. Nema tu logike.  Taj put koji pominjete je verovatno bio uređen u sklopu uređenja (zaprečavanja) teritorije, kao što je krak koji vodi ka Leskovcu od Babušnice takođe "uređen". Međutim to sada nema nikakvog smisla. Može se zaobići na "100 načina". Zato sumnjam da se na svakom putu to radi, ponajmanje da se danas to radi, osim kod mostova.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #14 on: February 05, 2013, 09:27:23 pm »


 Na mostovima i nadvožnjacima je logično . No, nije to striktno za miniranje odnosno, uništavanje. Rade se takozvane " revizije" zbog održavanja prvenstveno( koliko ja znam) A onda se može tako nešto koristiti i za destrukciju.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.