PALUBA
March 19, 2024, 05:57:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Bazeni za eksploziv  (Read 25920 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #15 on: February 05, 2013, 11:55:19 pm »

dzumbo, pa i ja sam reko da je to uradjeno ko zna kada (verovatno jos 50tih godina). inace jeste uredjeno, ima linije bunkera iza. danas to ima slabiju primenu nego tada, moze se zaobici, ali se itekako moze upotrebiti ako vec postoji.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #16 on: February 06, 2013, 08:07:45 am »

Ljudi bre, ne pravi se rupcaga od 2,5 metra u dubini i 1,5x2,5 metara suruni i duzini da bi se napravio minerski bunar. Kada bi se popunila ta rupa sa eksplozivom mogao bi i WTC da dignes u vazduh, a ne samo betonsko-asfvaltni deo iznad njega, pa makar i Abramsa da imas iznad njega.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #17 on: February 06, 2013, 09:47:38 am »

Pokusacu da se prisetim detalja posto je bilo dosta davno kada sam se susretao sa ovom problematikom.

Vazni objekti kao sto su mostovi, nadvoznjaci, aerodromi ... se pripremaju za rusenje vec tokom izgradnje. Kazem pripremaju zato sto se tokom njihove gradnje predvidjaju mesta pomenutih nisa. Imao sam priliku da vidim tako nesto na nekoliko mostova kao i na jednom aerodromu.. Kada ej aerodrom u pitanju duz PSS su ukoso izbuseni minski bunari koji dostizu do sredine PSS.

Kada su u pitanju putevi nije iskljuceno da je ponegde i tako nesto radjeno ali sama logika kaze da je bi to moglo biti na nekim saobracajnicama cije bi rusenje moglo da uspori potencijalnog agresora. Tamo gde je moguce obici to nema nikakvog smisla.

Sto se tice dimanzija minskih bunara na putevima oni nisu siroki 1,5-2 metra niti su duboki 2,5 metra kako je napisao Trpe. Dimenzije minskih bunara zavise od namere onoga koji rusi (da li zeli potpuno ili delimicno rusenje), od vrste  puta (put u nasipu, put u zaseku itd.) kao i od vrste zemljista kroz koje prolazi put. U svakom slucaju sirina moze biti 0,8-1 m a dubina moze biti i znatno vise od 2,5 metra.

Inace za izradu minskih bunara (velika je razlika u terminu minski bunar i minska busotina) u JNA i vojskama nastalim od nje postojala je i dalje postoji masina poznata kao BMB - busilica minskih bunara. Kao sto joj ime kaze on je namenjena za busenje minskih bunara za potrebe rusenja. To je sprava montirana na FAP 2026 ali sam na internetu naleteo na sliku gde je nesto manja busilica postavljena na TAM 110.


* TAM 110 busilica.jpg (562.91 KB, 2370x1731 - viewed 252 times.)

* BMB1.JPG (148.95 KB, 800x980 - viewed 271 times.)

* BMB2.JPG (189.18 KB, 800x1108 - viewed 265 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #18 on: February 06, 2013, 09:53:02 am »

I zaboravio sam jos nesto. Minski bunari se ne pune eksplozivom do vrha. Njihova namena je bas sto veci efekat rusenja uz sto manju kolicinu eksploziva. To se postize tzv. zacepljenjem punjenja odnosno u bunar se spusti proracunata kolicina eksploziva a zatim se sve to zatrpa. Zbog toga se prilikom aktiviranja eksplozivnog punjenja detonacija ravnomerno siri na sve strane. Da nije zatrpano najveci deo sile koja se stvara detonacijom bi otisao u prazan prostor odnosno na gore.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #19 on: February 06, 2013, 06:14:53 pm »


  Minski bunar u čvrstom zemljištu i kamenu se radi okruglog prečnika bez oblaganja, obično je prečnika 1.m. i dubune do 5.m. U mekom zemljištu, gde postoji mogućnost odronjavanja, minski bunari se rade četvrtastog oblika sa stranicama dimenzija 1x1 ili 0,8x1,2 m. i oblažu se pri izradi.

 Minske bušotine su rupe u kamenu- zemlji ili betonu prečnika 3,5 do 50 cm. Rade se ručno, pneumatskim ili specijalnim bušilicama.

  Izvor: Inžinjerijski priručnik I  1975. god.

 Sken sledi ako ima interesovanja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #20 on: February 06, 2013, 07:20:55 pm »

Да, ово је занимљиво и верујем да ова тематика није обрађивана на сличним форумима.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #21 on: February 06, 2013, 07:29:38 pm »

Postoji jos jedna deonica u Pirotu gde postoje oko 20 (27) bunara, posmatrajuci taj put sa stanovista osnovne namene moze se reci da je lokalni, ali nije bas tako. Spomenuo sam 99. Tada je vrseno lociranje, otvaranje i ciscenje svih bunara ili bazena za eksploziv. A sto se tice eksploziva baratam podatkom da se radi o cifri od 1000 kg po jednom bazenu. Sad  ja nemam predstavu da li je to mnogo ili malo. A meni deluje previse.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #22 on: February 06, 2013, 07:39:23 pm »

Тона експлозива у једну рупу. Једино ако је пут од армираног бетона дебео 5 метара. Човек је лепо написао да је поента у томе да се са што мање екслозива постигне максимални учинак. Бомбе за унитавање авионских писти немају толику масу а авионске писте имају дубоку подлогу коју треба разбити.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #23 on: February 06, 2013, 07:42:02 pm »

 Već smo pomenuli u temi o Graničnim jedinicama formulu za izračunavanje potrebne količine eksploziva . Uglavnom za različite materijale su različite formule za izračunavanje. Kada se sve po tim tablicama izračuna potrebno je daleko više eksploziva nego što u stvarnosti treba.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 055


« Reply #24 on: February 06, 2013, 07:46:17 pm »

Taj Pirotski drum kao i priča o aerodromu ispod Jastrepca... u statusu urbane legende. Poreklo vodi iz 99'.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #25 on: February 06, 2013, 07:50:14 pm »

Probojne bombe danas obično nemaju ogromnu masu, ali je reč o bombama vrlo debele košuljice. Takođe, često bomba ima raketni ubrzivač u repu, čime dobija potrebnu KE za proboj kroz debeli sloj betona i rušenje piste eksplozijom u dubini podloge. Podrazumeva se i upaljač sa usporenjem. Naravno da bomba za rušenje jako utvrđenih podzemnih objekata mora biti velika. Takva je američka bunker buster. Da li je reč o bombi od 3000 (1360kg) ili 4000 funti  (1814kg), ne mogu da pogađam, ali ta je baš velika.

Mada, protiv sloja stene pod kojim je bio npr. bunker na Straževici, mislim da nikakva klasična bomba ne pomaže.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #26 on: February 06, 2013, 07:56:40 pm »

Taj Pirotski drum kao i priča o aerodromu ispod Jastrepca... u statusu urbane legende. Poreklo vodi iz 99'.

nije tacno, rade. to postoji jos iz jna. siriine su ko sahte za kenjalizaciju, lepo se vide(le). koliko su duboke nemam pojma. ima i linije bunkera, jedan je tacno iznad mog sela, nema 200m. drugi su malo dalje. bio sam tamo mnogo puta.

a i ispod jastrepca su sklanjani helikopteri koliko se ja secam...
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #27 on: February 06, 2013, 08:15:27 pm »

Nisu legende.
Ona  3-4 koje je @ssekir prvo pomenuo nisu na istom putu kao i onih 20tak. Ne idem cesto u Babusnicu, ali slikacu kad budem isao. A deonica puta sa vecim brojem bazena je dobila novi sloj asfalta tako da se bazeni ne mogu uociti.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 055


« Reply #28 on: February 06, 2013, 08:16:00 pm »

Ma da... sklanjani helikopteri ispod Jastrepca. I samo se brdo otvori i sve to poleti. hvala lepo, bajke su na drugom spratu.

Oko "šahti". normalno je da ih ima, u skladu sa procenama i potrebama za zatvarnje pravaca. Samo je promašena količina eksploziva. Kada bi se svaka rupa punila sa tonom eksploziva... pitanje je da li bi imalo za sve?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #29 on: February 07, 2013, 12:14:43 am »

rade, ne razumem cemu takav ton? nisam reko da su helikopteri sklanjani U jastrebac nego ispod, znaci u sela okolo. nikakvog podzemnog aerodroma nema.

tih rupa na tim putevima ima i ne postoji niko ko ce me ubediti u suprotno, jer sam ih licno vido i znam gde su. ponavljam, otac mi je otuda i taj kraj odlicno poznajem. godinama sam se kao klinac muvao oko sela, posle sam isao u drva i u lov. i staziranje sam odradio u "trecem puku". znam gde su i minski bunari i bunkeri. a sto se tice kolicine eksploziva, kuzma i kile su objasnili kako se minira. treba i da se zatrpa.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.