PALUBA
March 28, 2024, 11:39:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: A.D.1972 - početak moje priče  (Read 43755 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
KAPETAN959
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #30 on: February 09, 2013, 09:28:22 am »

 
  Posebno mi je inpresivna ova slika jer sam na jednom od brodova bio ( krstarici 1972.) , drugi brod je bio u sastavu brodova Sovjetske flote koji su posjetili Dubrovnik 1975. To je nosač helikoptera "Lenjingrad". Tada sam bio na palubi Velikog protivpodmorničkog broda "Nikolaev"."Lenjingrad" je bio ukotvljen pored ostvra Daksa.


* springfild leningrad.jpg (143.74 KB, 1120x728 - viewed 217 times.)
Logged
KAPETAN959
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #31 on: February 09, 2013, 09:38:10 am »


  Te 1972. brod je izgledao ovako ....


* kn20967.jpg (76.62 KB, 740x615 - viewed 197 times.)

* USS_Springfield_CLG-7_Souda_Bay_1972.jpg (221.14 KB, 1199x749 - viewed 184 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #32 on: February 09, 2013, 05:28:18 pm »

 
  Posebno mi je inpresivna ova slika jer sam na jednom od brodova bio ( krstarici 1972.) , drugi brod je bio u sastavu brodova Sovjetske flote koji su posjetili Dubrovnik 1975. To je nosač helikoptera "Lenjingrad". Tada sam bio na palubi Velikog protivpodmorničkog broda "Nikolaev"."Lenjingrad" je bio ukotvljen pored ostvra Daksa.

  Ova 2 broda su bila zajedno ? Nato i Varšavski pakt ?

Ako nije tajna, po kakvoj kombinaciji si posječivao ove brodove ?
Logged
KAPETAN959
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #33 on: February 09, 2013, 06:27:03 pm »



     Ova dva broda su snimljena zajedno, isto sam skinuo sa jednog sajta ....posjetu USA krstarici "Springfield" sam učinio zahvaljujući pozivnici koja mi je bila ustupljena za koncert održan na krmi broda.Građani Dubrovnika su posjetu činili preko dana u terminu koji je bio predviđen za to.
Tako sam boravio na više ratnih brodova što ću pobliže opisati kao i utiske.Inače ova krstarica ima izuzetnu istoriju od borbi u II S.R. do boravka na njoj veoma poznatih ličnosti a od 1974 je u raspremi vezana u Filadelfiji.Sve ovo je napisano i na Wikipediji.
Danas pod ovim imenom plovi nuklearna podmornica flote USA klase Los-Angeles.
Evo još nešto fotografija ove krstarice i da posebno dodam, jedna od fotografija je zajedno sa nosačem aviona "Saratoga", ovaj nosač aviona boravio je u posjeti Dubrovniku mislim 1985.Bio je na sidrištu slično kao i nekada "Springfield".Posjeta nije bila dozvoljena ali sam lično vidjeo odlazak na "Saratogu" našeg komandanta flote kontraadmirala Mileta Kandića kojega poznajem sa "Galeba" 83/84.
Logged
KAPETAN959
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #34 on: February 09, 2013, 06:54:48 pm »

 
Evo ...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #35 on: February 10, 2013, 02:54:51 pm »

Посета носача авиона "Саратога" Дубровнику 1985. године је била део притсика (демонстрација силе) на тадашњу СФРЈ у контексту догађаја који су пратили отмицу путничког брода Акиле Лауро. Посета није била планирана и десила се изненада и под "морање". Јединице ЈНА, посебно РВ и ПВО (вероватно и РМ) су биле у високом степену приправности.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #36 on: February 10, 2013, 03:42:56 pm »

Dubrovnik 11.10.1985; Saratoga, Srdj, pozar, Kanader ............

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/nweFEAZV1FY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Saratoga_029.jpg (82.88 KB, 750x500 - viewed 299 times.)

* Saratoga_035.jpg (114.92 KB, 750x500 - viewed 313 times.)
« Last Edit: February 10, 2013, 04:01:54 pm by SOLARIS 1972, Reason: yotube tagovi » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #37 on: February 10, 2013, 03:45:10 pm »

koji je ono "brodic"?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
0ctober
After departing Naples, SARATOGA proceeded to the Ionian Sea for Phase I V of Display Determination 85. Following Phase IV, SARATOG AIC VW-17 was scheduled to enter the Adriatic Sea for a port visit a t Dubrovnik, Yugoslavia, on the morning of 10
October. A s SARATO G A approached the Adriatic Sea, CVW-17 was tasked with the intercept of the AchUk Lauro hijackers onboard an Egypt A i r £light. A total of three E-2C1s were launched to control the intercept. SA R AT0 G A/C V W-17 departed Dubrovnik on 15 October enroute to the southern coast of Turkey for the fifth and final phase of Display Determination and C 0 N TIN U E X 85. After completion of Phase V on 20 October, SAR AT 0 G A exchanged operating areas with U SS C 0 R AL SEA (C V-43). For the next two days SARATOGA, CORAL SEA, and Turkish units participatedin CONTINUEX 85.


* Saratoga_035.jpg (180.56 KB, 1500x1000 - viewed 294 times.)
« Last Edit: February 10, 2013, 03:55:10 pm by jadran2 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #38 on: February 10, 2013, 03:49:28 pm »

Pritisak na SFRJ i neplanirana posjeta? Zašto bi izvršno vijeće dopustilo takvu posjetu i to turističkom gradu?
Brodić je 100% Slaven koji je bio u Sjevernoj luci sav rastakan.
« Last Edit: February 10, 2013, 04:12:08 pm by brodarski » Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #39 on: February 10, 2013, 06:09:33 pm »

Koliko se sjećam posjeta je bila već dogovorena (uvijek i obavezno se dogovarala unaprijed), ali po tadašnjem zakonu o posjetama stranih ratnih brodova, SFRJ nije dopuštala posjet brodu koji je neposredno prije posjete bio u borbenoj akciji. Nastao je problem oko tumačenja pojma "borbena akcija". Nije to bila demonstracija sile niti bi brodovi mogli uploviti u luku i obalne vode bez dozvole Savezne vlade. Dozvola je postojala. Ni NATO ni SFRJ nisu htjeli zbog toga riskirati dobre odnose. Inače, u okviru afere Achille Lauro skoro je došlo do sukoba karabinjera i američkih marinaca na Siciliji, a opet zbog različitih tumačenja međunarodnog prava. Jasno, i taj je nesporazum ubrzo riješen telefonskim razgovorom Reagana i Craxija.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #40 on: February 11, 2013, 01:37:27 pm »

Kolko se secam, takodje nije bilo dozvoljeno vise od tri broda iste mornarice istovremeno da uplovljavaju u nase vode i posecuju nase luke.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #41 on: February 11, 2013, 03:09:24 pm »

Тачно, опште претходно одобрење је постојало, али се ту нешто догодило па је, као што неко рече, то је одобрење наводно било повучено али су Американци упловили правећи се невешти.

Ја знам да сам два дана са војском провео у пуној приправности "готовост за покрет и дејство". Дословце, војска (један вод 99.чВП) потпуно припремљен за дејство (спавало се то вече у оделима и ја са њима) , у касарни,  муниција подељена на руке, једино  пуни оквири нису у пушкама, већ поред пушака, а пушке код војника . Још смо тог дана, када је дата узбуна вежбали цели дан укрцавање и искрцавање из хеликоптера на а. Батајница, са могућношћу дејства стрељачким оружјем из хеликоптера (а и он је био наоружан НРЗ). Задатак који сам добио је био повезан са упловљавањем овог носача и могућношћу да се негде искрцају амерички командоси са задатком да заробе (ухвате) Палестинце који су се  крили код нас. Ти Палестинци су имали везе са отмицом брода Акиле Лауро. Где су се ти Палестинци крили (односно где смо их ми скривали) не знам, али задатак је би озбиљан. Можда је то све било превентиве ради, али се нисмо играли. Било је све врло стварно. Претпостављам да су и неке друге јединице ВП тих дана биле у пуној готовости за дејство (противдејство), као и јединице ПВО и авијације.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #42 on: February 11, 2013, 04:23:01 pm »

Ne vjerujem da bi akcija počela s nosača koji je bez pratećih snaga bio ispred Dubrovnika.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #43 on: February 11, 2013, 04:50:54 pm »

Te piz****** sa Akile Lauro se i ja sećam. Arafat je bio u SFRJ, ako ne fulam. Takono sam čuo.
Logged
KAPETAN959
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #44 on: February 12, 2013, 07:36:23 am »


   Da i ja se sjećam akcije vezano brod Achille Lauro ...."Saratoga" je učestvovala. Da neštom nije bilo uredu, potvrđuje i okolnost da je to jedini put a dugo sam bio građanin Dubrovnika (20 g.) posjeta ratnom brodu nije bila dozvoljena što ukazuje na vanredne okolnosti.Kasnije "Sararoga" je učestvovala u akciji protiv Gadafija u zalivu Sidra 1986.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.