PALUBA
April 26, 2024, 02:28:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mesovita brigada PVO vojske RS  (Read 20288 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #15 on: January 25, 2010, 01:46:43 am »


Ovde ima malo vise koga zanima

http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Modernizacija-PVO-sistema-2k12-KUB-M_5.html#729858


* 88721_60310700_002.JPG (228.31 KB, 1136x852 - viewed 299 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #16 on: January 25, 2010, 01:49:15 am »

Evo i jedna dobra vest - dosta dugo se pricalo ali izgleda da ce se ove godine poceti sa modernizacijom kuobva.

Mislim da ce biti dosta slicna onome sto je uradjeno na NEVI samo nisam siguran za termoviziju.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #17 on: January 26, 2010, 03:19:56 am »

Mislim da ce biti dosta slicna onome sto je uradjeno na NEVI samo nisam siguran za termoviziju.

Da se ne lažemo, Neva je samo našminkana. Ubačenu su dve-tri nove stvari u sam sistem (daljinomer i termovizija), dok se ostala unapređenja odnose na integraciju sistema sa VOJIN-om.

Najveći problem sa Nevom je dosta jednostavan - Neva nije planirana da čini jedinstveni PVO sistem, već je zamišljena kao samostalna dopuna S-25, u nekim slučajevima i S-75, i kao poslednja odbrana strateških ciljeva srednje važnosti. Ako se već vrši integracija, onda se mora razmišljati kompletno van granica trenutnog shvatanja sistema (što bi Ameri rekli thinking outside the box) i uraditi slično ono što su Poljaci pokušali, a nikad i završili, sa svojim Nevama. Pre svega, integrisani sistem mora biti integrisan na celoj teritoriji, a ne samo oko Beograda u našem slučaju. Mi za tako nešto nemamo dovoljno sistema.

Sve ovo i da se uradi, zakasnilo se i to dosta! Od babe se ne može praviti devojka. Ovo je na svojoj koži najbolje osetio Irak 1991. godine. Oni su posedovali visoko integrisani PVO sistem koji se mahom bazirao na digitalizovanim S-75 sistemima. Dvinina kabina jeste digitalizovana, ali osnovne mane samog sistema su ostale. Amerikanci su više nego lako elektronski oslepili sve sisteme, a potom onesposobili radare za rano upozorenje, i time završili priču oko raketne PVO.
Logged
boske
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #18 on: February 16, 2010, 10:21:50 pm »


Najveći problem sa Nevom je dosta jednostavan - Neva nije planirana da čini jedinstveni PVO sistem, već je zamišljena kao samostalna dopuna S-25, u nekim slučajevima i S-75, i kao poslednja odbrana strateških ciljeva srednje važnosti. Ako se već vrši integracija, onda se mora razmišljati kompletno van granica trenutnog shvatanja sistema (što bi Ameri rekli thinking outside the box) i uraditi slično ono što su Poljaci pokušali, a nikad i završili, sa svojim Nevama. Pre svega, integrisani sistem mora biti integrisan na celoj teritoriji, a ne samo oko Beograda u našem slučaju. Mi za tako nešto nemamo dovoljno sistema.

Sve ovo i da se uradi, zakasnilo se i to dosta! Od babe se ne može praviti devojka. Ovo je na svojoj koži najbolje osetio Irak 1991. godine. Oni su posedovali visoko integrisani PVO sistem koji se mahom bazirao na digitalizovanim S-75 sistemima. Dvinina kabina jeste digitalizovana, ali osnovne mane samog sistema su ostale. Amerikanci su više nego lako elektronski oslepili sve sisteme, a potom onesposobili radare za rano upozorenje, i time završili priču oko raketne PVO.

Mala korekcija tvog navoda: Neva JESTE IZVORNO planirana kao deo jedinstvenog sistema PVO (kada su je Rusi konstruisali), ali su nasi mozgovi kada su je kupovali smislili da ne kupe uredjaj za uvezivanje sa idejom da umesto originalnog ruskog ugrade Markonijev uredjaj koji je mogao posluziti za slicnu namenu... Medjutim, Osnovni problem je bio to sto ti Markoni uredjaji zahtevaju vrlo rigorozan temperaturski opseg rada 19-22 stepeni celzijusa, sto je unutrasnjost kabine Neve ispunjavala u vrlo kratkom vremenskom roku dok temperatura raste do za zimu uobicajenih 30 stepeni, a leti cak i do 50 stepeni celzijusa, tako da je taj uredjaj vrlo brzo "ludeo" i od uvezivanja u jedinstveni sistem PVO nije ostalo ni U... Greska je ispravljena kada je kupovan Kub, tako da on ima odgovarajuca sredstva za uvezivanje u sistem PVO, a sa Nevom se to sada pokusava uvodjenjem APPVS-a... A kada ce uspeti, ostaje da se vidi...
A sto se Iracana tice, kod njih je problem bio iskljucivo kadrovski... Nista gore nema nego kad se neki slozen sistem da na koriscenje nekome ko ne zna da ga koristi, a to je kod njih bio slucaj... Da smo mi '99. imali samo 10% onoga sto su oni imali '91. bilo bi znatno drugacije...
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #19 on: February 16, 2010, 10:33:08 pm »

Quote
ali su nasi mozgovi kada su je kupovali smislili da ne kupe uredjaj za uvezivanje sa idejom da umesto originalnog ruskog ugrade Markonijev uredjaj koji je mogao posluziti za slicnu namenu... Medjutim, Osnovni problem je bio to sto ti Markoni uredjaji zahtevaju vrlo rigorozan temperaturski opseg rada 19-22 stepeni celzijusa, sto je unutrasnjost kabine Neve ispunjavala u vrlo kratkom vremenskom roku dok temperatura raste do za zimu uobicajenih 30 stepeni, a leti cak i do 50 stepeni celzijusa, tako da je taj uredjaj vrlo brzo "ludeo" i od uvezivanja u jedinstveni sistem PVO nije ostalo ni U...

Pa zar nisu mogli da jednostavno nakače klima uređaj na kabinu?  Huh?
« Last Edit: February 16, 2010, 10:56:47 pm by bozo13 » Logged
boske
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #20 on: February 16, 2010, 11:57:02 pm »

Pa zar nisu mogli da jednostavno nakače klima uređaj na kabinu?  Huh?

Klima uredjaj na kabini postoji, i to solidan i sluzi da temperatura ne ode preko navedenih zimi 30, a leti 50 stepeni celzijusa...  Wink Salim se malo, klima uredjaj zaista postoji, ali njegova namena nije da u kabini odrzava sobnu temperaturu vec da omoguci posluzi da kako - tako podnese uslove unutra, manuelna je, ima samo rezim ukljuceno i iskljuceno bez ikakvog senzora i ima difuzore koji su usmereni iskljucivo na mesta gde sedi posluga... Sam raketni sistem tj. elektronika u njemu nema posebne uslove za temperaturu... U stvari ima, -50 do +50 stepeni celzijusa...  Grin
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #21 on: February 17, 2010, 02:00:06 am »

Mala korekcija tvog navoda: Neva JESTE IZVORNO planirana kao deo jedinstvenog sistema PVO (kada su je Rusi konstruisali), ali su nasi mozgovi kada su je kupovali smislili da ne kupe uredjaj za uvezivanje sa idejom da umesto originalnog ruskog ugrade Markonijev uredjaj koji je mogao posluziti za slicnu namenu...

Kao deo kog jedinstvenog sistema si tačno mislio? Bio sam na ruskom položaju S-125M1 (stari prsten oko Moskve, položaj 16) i sistem je skoro apsolutno isti kao kod nas. Nema nikakve interakcije sa Berkutom i Dvinom.


A sto se Iracana tice, kod njih je problem bio iskljucivo kadrovski... Nista gore nema nego kad se neki slozen sistem da na koriscenje nekome ko ne zna da ga koristi, a to je kod njih bio slucaj... Da smo mi '99. imali samo 10% onoga sto su oni imali '91. bilo bi znatno drugacije...

Kao što sam gore rekao - od babe ne može devojka. Iračke poludigitalni Volkovi ništa ne znače. Kako god se okrene, Iračani su imali arhaičnu, ektremno centralizovanu i nadasve statičnu PVO. Da smo mi ovo imali, prošli bi isto kao oni. Ovako smo barem mogli da se igramo mačke i miša, te da ponekad iznenadimo protivnika lucidnim idejama.
« Last Edit: February 17, 2010, 02:08:25 am by Bane » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #22 on: February 17, 2010, 05:17:08 am »

Quote
Kao deo kog jedinstvenog sistema si tačno mislio? Bio sam na ruskom položaju S-125M1 (stari prsten oko Moskve, položaj 16) i sistem je skoro apsolutno isti kao kod nas. Nema nikakve interakcije sa Berkutom i Dvinom.
Постоји могућност увезивања у централизовани систем командовања и управљања. У кабини постоји прекидач "ЦУ" - централизовано управљање, а такође и одговарајући индикаторски селсини, па се може извршити даљинско усмеравање нишанског радара на задати циљ. Међутим, ми смо покушавали да набуџимо Марконијев систем, као што је boske објаснио.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #23 on: February 17, 2010, 02:40:33 pm »

Mačak, pričaš o daljinskom upravljanju, ja sam mislio na integrisani sistem. Ako na jednom ogarničenom prostoru imaš S-25, S-75 i S-125 sisteme i sve posade rade svaka za sebe (pronalaženje, praćenje i napad na metu), onda nema nikakvog govora o integrisanom sistemu.

Kolika je neintegrisanost sovjetskog PVO sistema bila, najbolje pokazuje čuveni slučaj Matias Rusta.
Logged
boske
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #24 on: February 17, 2010, 11:10:20 pm »

Mačak, pričaš o daljinskom upravljanju, ja sam mislio na integrisani sistem. Ako na jednom ogarničenom prostoru imaš S-25, S-75 i S-125 sisteme i sve posade rade svaka za sebe (pronalaženje, praćenje i napad na metu), onda nema nikakvog govora o integrisanom sistemu.


Pa centralizovani sistem PVO pre svega znaci da imas mogucnost upravljanja sa vise raketnih sistema sa jednog mesta, a to znaci da mora postojati sistem za distribuciju podataka o ciljevima vatrenim jedinicama sa nekog komandnog mesta, operativnog centra i sl.


Kao deo kog jedinstvenog sistema si tačno mislio? Bio sam na ruskom položaju S-125M1 (stari prsten oko Moskve, položaj 16) i sistem je skoro apsolutno isti kao kod nas. Nema nikakve interakcije sa Berkutom i Dvinom.


Bio si u kabini?  Huh?
Naravno da je sistem isti kao nas, i ne moze biti drugaciji... Razlika je samo u uredjaju za centralizovano upravljanje preko koga se vrsi dodela cilja za unistenje...
Naravno da sistemi nisu medjusobno povezani, linija komandovanja mora da se postuje, vatrenoj jedinici i nije neophodno da tacno zna aktivnosti okolnih jedinica, treba da zna, ali okvirno, koordinacija rada i sadejstvo nije njihov zadatak, vec zadatak komande koja upravlja radom i vrsi upravljanje vatrom svojih osnovnih jedinica. Vreme je previse kratko, a previsse je aktivnosti koje borbena posluga treba da odradi, da bi imala kad da se bavi i time sta rade komsije. To je posao nekog drugog...
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #25 on: February 17, 2010, 11:36:13 pm »

Bio si u kabini?  Huh?

Kod Rusa se za novac može sve Grin Nažalost, od svih položaja starog prstena, samo je položaj 16 koliko toliko reprezentativno očuvan, pošto i dalje postoji vojska na tom položaju, iako nijedan sistem nije uključen.


Naravno da sistemi nisu medjusobno povezani, linija komandovanja mora da se postuje, vatrenoj jedinici i nije neophodno da tacno zna aktivnosti okolnih jedinica, treba da zna, ali okvirno, koordinacija rada i sadejstvo nije njihov zadatak, vec zadatak komande koja upravlja radom i vrsi upravljanje vatrom svojih osnovnih jedinica.

Ovde se i javlja problem - sovjetska doktrina ne poznaje lanac komandovanja u klasičnom smislu u slučaju PVO raketnih sistema, što je čini mi se jedinstven slučaj u sovjetskoj vojsci (koja je poznata po centralizovanju). U slučaju napada, svaki sistem je sam za sebe (pronalaženje, praćenje, napad), bez obzira što se u njegovoj blizini nalaze drugi položaji. Kao što znaš, u većini slučajeva, po nekoliko (obično dva) S-125 diviziona su bili dopuna Dvina/Desna i Angara položaja. Koliko je meni rečeno, mnogo puta se na vežbama dešavalo da po dva-tri sistema dejstvuju na jedan cilj, dok im se gro napadača provuče. Tako im se i Matias Rust provukao i sleteo u centar Moskve. Nekadašnji načelnik ruskog vazduhoplovstva Anatolij Kornjukov je kao mlađi oficir dobio zadatak da izvrši studiju o integrisanju sistema PVO krajem 80-ih godina, po značajnijem uvođenju S-300 sistema u upotrebu. Nažalost, taj njegov sistem nikad nije zaživeo, ali danas postoji sličan sistem koji barata sa daleko manjim brojem PVO baterija znatno ujednačenijih mogućnosti.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #26 on: February 18, 2010, 06:49:37 pm »

@Bane:
Даљинско усмеравање се врши управо са неког другог места, а не у оквиру дивизиона.

Основни разлог што су наши некада буџили Марконијеве рачунаре у кабине је то што смо имали енглеске радаре, а од '1984. и читав КИС на ОЦ сектора такође енглеске производње. Поред тога, имали смо и америчке и руске радаре.  Smiley
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.