PALUBA
March 28, 2024, 10:59:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Akcija "Kozara" - spasavanje oklopa od istorijskog značaja Sd.Kfz.-251/22  (Read 92849 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #240 on: February 14, 2015, 07:05:30 pm »

Gledam danas one priloge iz muzeja u Pivki pa sam se sjetio ove teme, ima li kakvih novosti ? Na netu se ne može naći ništa.

poz.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #241 on: May 21, 2015, 08:30:27 pm »

Od kada je napravljen onaj prilog na TV-u ovo vozilo je pokriveno sa tri velike maskirne mreže, cerade i tako to vozilo stoji svo vrijeme. Na njemu trenutno ima pola metra opalog lišća. Da bi se bilo kako spasilo ovo vozilo najbolje rješenje je nekakav muzej. Pošto se vozilo nalazi u BiH, nazovi državi (jedan moj drugar je odbranio doktorsku disertaciju pod nazivom:BiH, nedovršena država) odnosno u kasarni Kozara u Banja Luci status ovog vozila mi je bio nepoznat. Možda je u vlasništvu BiH, a možda u vlasništvu Vojske Republike Srpske koja se još vodi na papiru.

Nakon dosta dugih peripetija sam saznao da se ovo vozilo vodi u papirima kao vlasništvo Oružanih snaga BiH, ali je ušlo u zajedničku imovinu kao vlasništvo Vojske RS.

Da bi se izuzelo iz vojne materijalne evidencije postupak je toliko komplikovan da bi se mogla napisati jedna deblja knjiga o svim saglasnostima, vojnim i entitetskim, i dozvolama koje su potrebne i kako do njih doći. Međutim, zbog velike "ljubavi" Armije BiH i Vojske RS, postupak je skoro nemoguć.

Pošto je to vozilo ušlo u zajedničku imovinu iz Vojske RS kod prodaje takvog vozila, ako dođe do njega, pare se dijele na 80% za Vojsku RS, a 20% za Armiju BiH. Međutim, kad jedni saznaju da bi oni drugi mogli dobiti pare svaki postupak se obustavlja iz razloga koje je teško objasniti, ali svi znamo koji su. Zbog istih razloga se raspadaju tenkovi M84 po kasarnama u BiH i avioni Orao za koje je zainteresovana Vojska Srbije.

A neko bi prvo trebao procijeniti ovo vozilo. Veoma nezgodno. Vozilo, poslednje od ukupno dva, a u stanju raspadanja.  Trebalo bi napraviti komisiju, pa onda ići dalje.

Ali kao što bi rekao kineski mudrac (ili japanski, ili neki tamo od neke daleke zemlje) svaki put započinje prvim korakom.

Prvi korak sam napravio.

Pozdrav

Vlado
Logged
draganm
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #242 on: August 09, 2015, 11:29:51 pm »

Od kada je napravljen onaj prilog na TV-u ovo vozilo je pokriveno sa tri velike maskirne mreže, cerade i tako to vozilo stoji svo vrijeme. Na njemu trenutno ima pola metra opalog lišća.
Vlado
šteta, ja baš pratim ova vozila I nadamse da će neko da ih restorira ali bar možete da znate, da zbog svi vaše napori, ovah rijedak primjer povijest , i ako dalje rdja, bar neće biti lampiran.
  Vrednost ova vozila još uvek letu gore.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #243 on: August 10, 2015, 05:45:21 am »

Prije tri četiri dana sretnem komšiju generala. Bivšeg komandanta kasarne gdje je ovo vozilo. Reče mi da su iz muzeja http://www.wheatcroftcollection.com/home.html dolazili na razgovor o otkupu ovog vozila za svoju kolekciju. Odgovorio sam komšiji da sam ja pisao ovom muzeju da dođu i da pokušaju da spase ovo vozilo od propadanja. Međutim, zbog izrazito komplikovane procedure bilo čega u ovoj nazovi vojsci u BiH, predstavnici muzeja su odustali.

Ako ko hoće neka se bori za njega, ali sve se bukvalno uništava u vojsci BiH. Pokušao sam da ga izvučem nekako, pa da bude u muzeju u Pivki, ali ne ide nikako.

Podatci za ovo vozilo su:

naziv jedinice Treci pješadijski (RS) puk/šesta pješadijska brigada
oznaka knjigovodstva 600
rukovaoc zastavnik I kl. Jelisavac Milan
NSN 9915-xx-777-0072 (pod ovim se brojem vodi u evidenciji u vojsci BiH)
naziv Exponat transporter Majbah
Lokacija, Banja Luka, kasarna Kozara


Pozdrav

Vlado
Logged
draganm
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #244 on: August 10, 2015, 06:48:22 pm »

Odgovorio sam komšiji da sam ja pisao ovom muzeju da dođu i da pokušaju da spase ovo vozilo od propadanja. Međutim, zbog izrazito komplikovane procedure bilo čega u ovoj nazovi vojsci u BiH, predstavnici muzeja su odustali.
ja nemislim da može bilo tko osvojiti ovaj birokraciju, možda samo kad BiH vise nije jedan disfunkcionalna država nego dva posebna osaba.
    Wheatcroft ne resotrira svoje Sdkfz , svih njihova vozila od ovaj tip su bili radjeni ovde. Ja mislim preko 150K Evra za totalna restoracia do voznom stanju

http://www.axistrackservices.com/#!restorations/cyg

U-stvari ova organizacia imaj svoju imisiju ovde

https://www.youtube.com/channel/UC1ChBDWcNT0dwvhwG_mz1rQ


Logged
draganm
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #245 on: September 05, 2015, 06:22:46 pm »

restoracia replika sd251kfz D model (chzech OT810)

https://www.warhistoryonline.com/military-vehicle-news/for-sale-sdkfz-251-d-replica-a-re-enactors-dream.html

bolje bi bilo ako administracija razmenja njihova isulupana orginialna vozila za jednu repliku nego da puste do i dalje propadne
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #246 on: September 05, 2015, 07:49:17 pm »

restoracia replika sd251kfz D model (chzech OT810)

https://www.warhistoryonline.com/military-vehicle-news/for-sale-sdkfz-251-d-replica-a-re-enactors-dream.html

bolje bi bilo ako administracija razmenja njihova isulupana orginialna vozila za jednu repliku nego da puste do i dalje propadne

Replika je replika, a originalno vozilo je - originalno vozilo. Kraj.  Pitajte bilo kog kolekcionnara, mislim da će vam isto reći.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #247 on: September 05, 2015, 07:53:42 pm »

restoracia replika sd251kfz D model (chzech OT810)

https://www.warhistoryonline.com/military-vehicle-news/for-sale-sdkfz-251-d-replica-a-re-enactors-dream.html

bolje bi bilo ako administracija razmenja njihova isulupana orginialna vozila za jednu repliku nego da puste do i dalje propadne

Tja, samo je pitanje koliko bi ko od političara, i ostalihh pripadnika samozvane elite, mogao da se ugradi.
Logged
draganm
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #248 on: September 05, 2015, 09:09:52 pm »

Replika je replika, a originalno vozilo je - originalno vozilo. Kraj.  Pitajte bilo kog kolekcionnara, mislim da će vam isto reći.
sigurno to je istina, ali možda je pitanje dali je odgovornost države
1) sačuvati vozilo zbog potencijalne vrednost kad ta vozila proadaju I ne služe nikakav korist u ovom stanju
eli
2)  sačuvati poviest, I uptorebitli korisna vozila za taj zadatak. Prodaj  original bi doneo I restorirana replika za izložbu i obrazovanje budućne generacije + dohodak fondova za muzeje.

 Meni se činih da kako ovah vozila stoju, i mnogo vise nego samo ova, je za sad potpuni gubitak.

Tja, samo je pitanje koliko bi ko od političara, i ostalihh pripadnika samozvane elite, mogao da se ugradi.
da, imas pravo, ali pametan politicar bi mogo da izvodi veliku uslugu za javnost, I ko bi reko da on eli ona gresi ako malo padne sa strane ; )

Eli neko od vas prati "combat dealers" ? Ovi koji sacuvaju ovake stvari. Ja bi Mislio da ima verzia sa prijevod?

http://www.dailymotion.com/video/x30qwss_combat-dealers-201-the-phillipines-couchtripper_auto
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #249 on: September 05, 2015, 09:18:15 pm »

Tja, samo je pitanje koliko bi ko od političara, i ostalihh pripadnika samozvane elite, mogao da se ugradi.
da, imas pravo, ali pametan politicar bi mogo da izvodi veliku uslugu za javnost, I ko bi reko da on eli ona gresi ako malo padne sa strane ; )

Ovi naši sve vide kao $, oni ne razmišljaju na taj način. Njihova himna je ovo:

Logged
draganm
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #250 on: September 05, 2015, 09:44:14 pm »

Ovi naši sve vide kao $, oni ne razmišljaju na taj način. Njihova himna je ovo:
ODLICNO , još se smejem, ali svuda je tako

eli možda to znaci da ova  plitka, sebično ponašanje / samostalno posluživanje, je usla u veća svijest naroda, eli nova generacia. Ako je sad tako nemora uvek biti
Logged
draganm
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6


« Reply #251 on: September 05, 2015, 09:59:29 pm »

evo malo nesto laganie, Trka izmedju Sdkfz 251 sa 100 konja protiv Americki M3 sa 140 konja u vreme na vidio 33:30

http://www.dailymotion.com/video/x33auu1_combat-dealers-204-france-couchtripper_auto
Logged
VJ JV
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #252 on: April 22, 2017, 10:42:03 pm »

 Постоји ли икаква могућност (односно политичка воља) да Спомен соба Војске Републике Српске прерасте у Војни музеј Републике Српске, те да се и ова техника инкорпорира у поставку, или власништво?
« Last Edit: April 22, 2017, 10:52:01 pm by VJ JV » Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #253 on: August 16, 2020, 02:22:41 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dali neko zna sta je ispisano ispod table?


* 20200815_202043.jpg (246.74 KB, 900x676 - viewed 27 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #254 on: August 16, 2020, 05:37:55 am »

Piše Maybah, a za ostalo mogu da pitam prijatelje.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.