PALUBA
April 26, 2024, 06:09:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sovjetski časnik 1983. spriječio je globalni nuklearni rat!  (Read 1367 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: February 19, 2013, 06:19:30 pm »

ZATAŠKANI INCIDENT
ČOVJEK KOJI JE SPASIO SVIJET TOTALNOG UNIŠTENJA NAPOKON NAGRAĐEN
Sovjetski časnik 1983. spriječio je globalni nuklearni rat!


 Stanislav Petrov , umirovljeni sovjetski pukovnik koji je spriječio nuklearni rat 1983. godine nagrađen je Dresdenskom nagradom za mir.

Godine 1983., 26. rujna, oglasio se alarm koji je signalizirao da je prema Moskvi iz smjera SAD-a poletjelo pet balističkih raketa s nuklearnom bombom. Petrov je bio pukovnik ruske vojske i zapovjednik centra OKO koji je upozoravao na nuklearne projektile usmjerene prema SSSR-u i te noći je bio na dužnosti. Morao je donjeti odluku, a imao je vrlo malo vremena za razmišljati.

Petrov je prema uputama trebao obavijestiti nadređene koji bi se konzultirali sa sovjetskim vođama o uzvratnom napadu. No savjest mu je pet ispaljenih raketa premalo za nuklearni rat. Stoga je zaključio da je upozorenje lažno i nije pritisnuo crveni gumb koji bi promijenio svijet.

 Ibio je u pravu: Istraga je pokazala da je ruski satelit krivo očitao podatke zbog rijetkog fenomena poravnanja Sunčevih zraka na oblacima i putanje satelita, a slučaj je zataškan i o događaju se nije govorilo sve do 1988.

No Petrov je i nakon primanja nagrade bio poprilično suzdržan i sramežljiv: - Osjećam se čudno dok govorim o nečemu što je bila moja dužnost. Ljudi govore da sam heroj, no ja sam samo radio svoj posao.

- Ono što je Stanislav Petrov učinio prije 30 godina bit će zapamćeno u povijesti kao herojski pothvat koji je očuvao svjetski mir. Petrov je spriječio nešto što je moglo eskalirati u 3. svjetski rat. To ga zasigurno čini dostojnim nagrade - kazao je Heidrun Hannusch iz zaklade Dresden Prize.

  JL
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: February 19, 2013, 06:21:01 pm »

From the documentary series "Strange Rituals" -- The story of how nuclear apocalypse was narrowly avoided in 1983 by the actions of one man - Stanislav Yevgrafovich Petrov.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/L9RrTzcDcw0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.