PALUBA
April 19, 2024, 08:09:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Službeni psi  (Read 74522 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #30 on: March 17, 2013, 12:01:20 am »

A i u toj situaciji, automatsko oružje mu je svakako olakšalo posao. Da je imao pištolj, imao bi vremena za 1, najviše 2 hica.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #31 on: March 17, 2013, 12:53:49 am »

ap je majka za te stvari. mada, gledao sam svojevremeno prilicno ljutog vucjaka kako napada pecarosa na nisavi. ja sam bio na "zutoj steni" a on preko nisave. taj pecaros je inace bio milicajac u penziji, postariji i podebeo covek (svi mi klinci smo ga voleli jer je imao zivaca za nas i nasa pitanja). nafurani klipan nahuskao je psa na njega. jedan metak iz tt-a je resio situaciju. to nije bio sluzbeni pas, ali opet...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #32 on: March 17, 2013, 07:24:17 am »

Standardno obučen strelac u vojsci teško da će u nekakvoj realnoj situaciji moći da odstreli službenog psa iz prvog hica u dramatičnom momentu.

Drugo, da li bi imao vremena da puca i u one koji ga gone i u psa ako bi i progonitelji otvorili vatru radi upozorenja i pokrivanja psa na primer?

U ovo ne računam profesionalne lovce već izvežbane da gađaju metu u trku sa veoma malom i niskom siluetom.

Takođe u lovu na sitnu divljač uglavnom se koristi sačma sa kojom i nije potrebna neka preciznost.

Sa puščanim metkom je već zahtevnije, odstreliti tako nešto nisko i u punom trku a kad si u situaciji da bežiš odnosno izvlačiš živu glavu.

A i na faktor iznenađenja koji uvek imaju progonitelji sa službenim psom ste svi osim Džumbe zaboravili.

Pas se pušta najčešće sa par desetina metara.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #33 on: March 17, 2013, 02:14:52 pm »

е у томе је квака, чим се пас пусти пуцаш у пса. гађаш релативно велику мету која иде ка теби а не бежи од тебе или бочно као у лову. (и то за прецизност на ситну дивљач ниси у праву али да не идемо ван теме). приде имаш могућност брзе паљбе, па чак и рафала. пас долази из правца "прогонитеља" па у исто време меци лете ка њима. а фактор изненађења можеш одма да заборавиш. пре пуштања пса увек следи упозорење.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #34 on: March 17, 2013, 02:50:59 pm »

Сигуран сам да би на првој вежби демонстрације обучености службених паса, ако би био у улози маркиранта, променио мишљење. Пуштању пса претходи упозорење, али само ако је могуће. А да ли јесте или није могуће процењује онај који пушта. Осим тога, у тој твојој причи фали једна ствар. И керводци су наоружани,а још више они око њих. Готово сам сигуран да никад ниси био под стварном паљбом (када зује меци око тебе). Највећа већина нормалних људи се тада мало другачије понаша (некако глава сама уђе у рамена Wink).

Не кажем ја да није могуће упуцати пса, али је већа вероватноћа да ће те пас угристи него што ћеш ти њега упуцати. А могу те приде и упуцати. Већ сам поменуо, када се пушта пас без заштитне корпе стекли су се услови за употребу ватреног оружја (ако говоримо о полицијским овлашћењима и употреби службених паса у миру). Дакле, полицајци или војници могу отварати ватру без упозорења. Пас се и пушта да би се ухватило лице, али се може у пуцати и не мора се ухватити. Може се једноставно убити. Дакле, није то ствар за јуначење, осим ако ниси огрезли криминалац и/или психопата (они немају страх).
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: March 17, 2013, 03:00:15 pm »

Dešava se i da pas zakaže...

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/jTDn0-jIm7k?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #36 on: March 17, 2013, 08:44:57 pm »

koristiti psa ka nenaoruzanoj osobi i nije neka mudrost. medjutim, meni je smesno kad se u nekim vezbama prikazuje napad psa na "teroriste" koji su naoruzani. pa nece valjda ziv covek da pusti psa da ga izujeda a da ga pritom ne napuni olovom? dajte malo ozbiljnost pravilo doduse, slazem se da bi se tim napadom/zrtvovanjem psa kupilo vreme za dejstvo ljudi, ali opet, ker napadne a ovaj puckara negde u prazno...

не волим да цитирам самог себе, али овде пише да сам то и предвидео. дакле боље да страда пас него људи. што се тиче паљбе, знам како изгледа, као што и знам да ће свако без много размишљања "љубити земљу", али и даље тврдим да ће од увежбаног терористе (не голоруког цивила) пас страдати. и опет кажем боље пас него војници/полицајци.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #37 on: March 19, 2013, 04:03:42 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 36527_389197534494699_1105231965_n.jpg (62.59 KB, 480x407 - viewed 266 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #38 on: March 19, 2013, 11:51:57 pm »

Longtrip, ti si dao najbolji komentar, svi mi ostali smo isuviše ozbiljni.

Naravno da može psa da se pogodi i ubije, ali psa se pušta iz nekoliko desetak metara, ne stotina, što znači ''žrtva'' ima samo nekoliko sekundi za reakciju, a i obično i vojska i policija (kerovođe) imaju svoje naoružanje. Onaj što je spreman da ubije psa, ubio bi i čoveka. Znači kerovođe i ostali u akciji imaju nekoliko sekundi prednosti da napucaju ''žrtvu''.

Zaboravljamo i da se u večini slučajeva pas upotrebljava protiv nenaoružanih kriminalaca i prelaznika granice i slično. Isto je i sa odbranom od psa, po meni skoro 90-99% ljudi nezna kako se onesposobiti psa (bez oružja). A i da ga onesposobe, za to vreme več dolaze kerovođe i ostali iz ekipe.

Što se tiče treninga, psa treba da se navikne na nepoznate zvukove i akcije. Recimo da se ne uplaši, ako se neko zadere na njega ili da puca. Pas neče razumeti pucanj i posledice, nego če se uplašiti zvuka.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #39 on: April 13, 2013, 10:33:33 am »

Pored ovih čuvarskih, psi obavljaju jako zahtjevne zadaće i u ostalim segmentima sigurnosti.
Ljepi članak iz Slobodne dalmacije.

-------------------
Belgijski ovčar zadužio policijske snage
Pik u sedam godina otkrio 112 kg droge

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Belgijski ovčar Pik u lipnju će napuniti osam godina, a iza sebe ima popriličnu “ostavštinu” na kojoj bi mu pozavidjeli i ljudi. Pik je pas Policijske uprave splitsko-dalmatinske i njegov glavni posao je (raz)otkrivanje raznih vrsta droge. U PU SD došao je kao jednogodišnjak iz Stubičkih Toplica s farme tamošnjeg policijskog službenika, a službeno je već sedam godina - “policajac”.

U zadnja dva tjedna Pik naprosto briljira: u Trilju je pronašao 10,5 kg marihuane skrivene u stražnjem sjedalu vozila i naslonu, a prije mjesec dana na području Vrgorca nanjušio je dva kilograma marihuane skrivene u rezervnoj gumi. Pik je do sada u svojem sedmogodišnjem policijskom radu otkrio oko 112 kilograma razne droge, aktivno sudjelujući svojim angažmanom čak u 32 veće zapljene.

Bitan i ljudski faktor

Kad se zna da Pik mjesečno pojede vreću hrane koja košta najviše 400 kuna, onda je lako izračunati koliko malo porezne obveznike košta u odnosu na ono koliko “donosi”. Nije baš da u njegovu napredovanju nije bitan i ljudski faktor u liku i djelu policijskog službenika Kriminaliteta droga Ivice Tolića koji se sedam punih godina ne odvaja od Pika.

- On čak živi s mojom obitelji u Vinjanima Donjim. S njim sam i ja bio šest mjeseci na obuci koja se odvijala na Policijskoj akademiji u Zagrebu. Tamo je naučio usvajanje mirisa, poslušnost, pretrage vozila, autobusa, zračnih luka...

- Nema što nismo prošli. Nema svadbe, rođendana ili poslovnih obaveza koji me mogu spriječiti da ga ne izvedem barem dva puta dnevno da se istrči i izigra. Kako je i moj devetnaestogodišnji sin Antonio, inače pripadnik Gorske službe spašavanja, zaljubljen u pse, tako i on ima svojeg belgijskog ovčara, točnije ovčarku Ninu. Nina je specijalizirana za potrage i lavine, a Pik za drogu. Vidite koji je to istraživački tim u mojoj kući! - veselo će Tolić, koji nam je priznao da je i Pika i Ninu ove zime smjestio u svoj dnevni boravak kada su se temperature u imotskome kraju spuštale i do minus 20 stupnjeva.

- Ni ja ni Antonio nismo ih mogli pustiti da ostanu vani na tom ledu, nego je oboje spavalo u mojem dnevnom boravku, kao ukućani - priznaje Ivica.

M. DIDIĆ

Prva akcija

Prva Pikova akcija bila je u siječnju 2008. u Žrnovnici kada je ispod slomljenog bora u rupi pronašao 1,5 kg heroina koji se nalazio u plastičnoj kutiji, zakopan i pokriven borovim iglicama.

- Da nije Pika, drogu nikada ne bismo našli - kazao je Tolić


* ImageHandler.ashx.jpg (46.71 KB, 680x394 - viewed 193 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #40 on: April 13, 2013, 03:58:01 pm »

Quote
Kad se zna da Pik mjesečno pojede vreću hrane koja košta najviše 400 kuna,

To je vrednost od oko 50 evra. Da je to pudlica pa i da poverujem, osim ako nije na nekoj "opasnoj" dijeti.
« Last Edit: April 14, 2013, 09:24:19 pm by dzumba » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #41 on: April 14, 2013, 10:09:02 am »

Quote
Kad se zna da Pik mjesečno pojede vreću hrane koja košta najviše 400 kuna,

To je vrednost od oko 50 evra. Sa je to pudlica pa i da poverujem, osim ako nije na nekoj "opasnoj" dijeti.

Pa nebih se baš složio džumba, ovo su ipak službeni psi i njih se mora hraniti po pravilu.
Mislim da čak ovi psi, kojima je glavni "alat" njuh, nebi smjeli jesti začinjenu hranu.
Volio bih da netko ko malo više o tome zna napiše ponešto.

Nemojmo mješati načine kako mi kod kuće hranimo ljubimce, to je najčešće pretjerivanje.
Bez namjere da nekoga reklamiram evo jedan proizvod sa tablicom preporučene količine.

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.2f84ff07a6f843419e6811740a48ab4f.pet-centar-suha-hrana-za-pse-complete.aspx

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #42 on: April 14, 2013, 09:38:33 pm »

Ja sam svojevremno "dugovao" (duži se doslovce na materijalni list, kroz materijalno knjigovodstvo) službenog psa i znam kako se trebovala hrana, zato sam to i napisao. Doduše, tada nisu bile moderne konzerve i "suva hrana" i već pripremljena hrana (meso, pirinča i sl.) već se ona spremala (kuvala) za psa. Dakle, taj pas je dnevno jeo najmanje 0,5 kg mesa (mislim i više), plus povrće, plus trud da se to spremi. To je minimum 15 kg mesečno. Cena svinjskog mesa u Hrvatskoj je oko 7-7,5 evra po kilogramu (bar tako pišu novine iz 2009.godine), odnosno 3,5 evra za 1/2 kg,a to je 100 evra mesečno. Možda su ti suvi obroci koje jedu savremeni službeni psi kaloričniji i jeftiniji, ko će ga znati. A možda jedu i nešto drugo... Wink Ako ljudima serviraju umesto jagnjećeg pseće meso (tako pišu ovi po Evropi), ko zna šta serviraju psima... Cool
« Last Edit: April 20, 2013, 10:03:33 pm by dzumba » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #43 on: April 20, 2013, 01:19:37 am »

Belgijski ovčari imaju oko 30 kg, nemački ovčari oko 40, naravno uvek +/- nešto. Ako je pas 20% lakši treba mu i 20% manje hrane. Opet odprilike. Naravno važna je i aktivnost psa, godišnje doba, temperatura kde živi i tako dalje.

Meso za pse može da bude lošijeg kvaliteta, ne treba da su šnicle, tako da može da bude niža cena nego za ljude. Naravno treba mu dodavati još poneku potrebnu stvar u hranu. Tako da spremljena hrana, briketi ili konzerve mogu da dosta dobro da zamene kuvanu hranu. Još ako se nabavlja u večim količinama za službene pse, pa ako se malo zaokruži cena na mesec, možda bi moglo da prođe 50 Eura.

Inače kod nas na granici je pas jeo uglavnom konzervirano. Otvori se kozerva, skloni gornji deo, izvadi sastojke, prebode se konzerva  sa druge strane nožem nekoliko puta, dodavalo se nešto hleba, prililo mlake vode pa sa konzervom spasiralo. 2 puta na dan, konzerve su bile po sečanju oko 500g. Sad dali je bilo tačno 500 se ne sečam, možda je bilo 600 možda 400 i nešto. Razne naše ostatke, kao: hrenovke, slanine, jaja itd dobivao je za bonus ako je nešto ostalo od nas. Neznam dali je bilo po PS, ali tako smo radili. Pas nije bio ni žgoljav ni debeo.

Nego mene zanima sledeče: kad se kupi konzerva pa je nacrtana riba - unutra je riba, pa kad se kupi grašak - unutra je grašak... šta je u konzervama kde su slike mačaka i psa Huh?  Grin
« Last Edit: April 20, 2013, 01:24:50 am by Pero™ » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #44 on: April 21, 2013, 11:43:33 am »

чекај, зар се одрастао пас не храни једном дневно?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.