PALUBA
March 28, 2024, 07:01:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Službeni psi  (Read 73875 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« on: February 27, 2013, 09:38:41 am »

Tema nastala izdvajanjem postova iz Granične jedinice

Iznad karaule smo imali i prepreke za psa, ali je mislim samo jednom ili dva puta bio tamo na zahtev oficira, ali bilo je malo bolje vreme pa na preprekama nije bilo snega.
Sad se ne sečam tačno, ali kad se razboleo bilo je još puno snega i ja sam bio gušter, znači to je bilo nekde krajem marta.
Onda smo bili bez psa do skoro nekoliko nedelja pre mog skidanja (septembra).
Sa tim psom nisam puno radio.
Nije imalo smisla, da se pas veže na mene.
Samo sam bio više kao moralna podrška onom što ga je dužio.
Dobili smo ga sa druge karaule, jer su ga tamo vojnici maltretirali i mlatili dok je bio vezan.
I ga je zato dobio jedan iz naše karaule.
Naravno prvo je bio tamo neko vreme da se pas navikne na njega.
Taj pas ni vojsku nije volio, a mislim da ga je pravi čovek zadužio da ga socializira.  

JNA PSI NA KARAULI "CERŠAK"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pero™ sad si me iznenadio sa ovim da ste imali iza karaule prepreke za JNA psa.
Moja karaula je imala 2 psa a nije imala niti jednu prepreku gdje bi se JNA psi vježbali.
A kad bi ih vježbali baš sam gledao kako to rade tu nema puno stvari što JNA pas može izvesti.
Sve se svodi na ove komande: stoj, sjedi, lezi, k-nozi, puzi, čuvaj, te ona naj "opasnija" komanda kad ga natjera na nekoga drži ga pa pas krene na svakoga tko mu je naj bliže.
Možda sam koju komandu gore zaboravio ali uglavnom oko toga se sve vrtilo.
Vojska tj. kerovođe koji su dužili te JNA pse su ih vrlo rijetko vježbali oko karaule.
Interesantno je to da komandir karaule NIKAD nije u rasporedu pravilo kojeg je sam pisao naveo da je graničar - kerovođa, dužan izvesti službenog psa u obilazak granice i zasjedu.
Tako da ja nisam doživio NIKAD da vidim da kerovođa vodi svog psa u patrolu i zasjedu.
Sad se postavlja pitanje koja svrha školovanja pasa, školovanja vojnika-graničara-kerovođe a da komandir karaule tu mogućnost nije koristio.
Ispada bože žali truda i novaca a sve za ništa.
Jedino me kopka mogućnost da komandira karaule nije bilo strah da JNA pas slučajno ne pobjegne preko granice u Austriju pa da karaula ne ostane bez njega a austrijanci se ne obogate sa jednim školovanim JNA psom.
Na karauli "Ceršak" vojska a i kerovođe nisu se iživljavali na tim psima, tj. nisu ih tukli ili im radili nešto nehumano, bar ja to nisam vidio.
Raspored pasa na karauli "Ceršak" je bio takav da je jedan pas bio sa sjevero-zapadne strane karaule a drugi sa jug-istočne strane.
Ovaj JNA pas sa jugo-istočne strane je tu bio sa svrhom,  tu je bio bunker u kome je bio eksploziv i bombe te kontejner sa dodatnom opremom graničara.
Jednu stvar nisam znao a zanima me da li je JNA imala u "svojim redovima" tj. na službi samo pasminu njemački ovčar ili je imala i neke druge pasmine pasa.


* Njemački ovčar 800 x 516.jpg (279.89 KB, 800x516 - viewed 1058 times.)
« Last Edit: March 11, 2013, 07:08:16 pm by SOLARIS 1972 » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1 on: February 27, 2013, 11:07:15 am »

bilo je i sarplaninaca, a mislim da je bilo i rotvajlera ali malo.

a drugo, ne razumem cemu toliki cinizam prema jna?
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #2 on: February 27, 2013, 12:55:52 pm »

Graničaru:

Verovatno vi niste imali graničarske pse......... sad svi misle šta piše ova budala, granica, pa da nisu graničarski........ verovatno su bili samo stražarski!

Razlika je velika!

Recimo dok pas obavlja čuvarsko mesto laje na sve živo, naši su lajali i na našu vojsku kad je prilazila karauli. Kad sam ga vodio da prošeta, nije ni pisnuo, kao kako bi trebalo na rejonu. I da je ko prilazio karauli, on tad nije bio više čuvar, nego graničar.

Druga stvar je da kad dovrše neke godine, prestavlja se jih u ''penziju'' na čuvanje objekta. Barem su nama tako rekli. Možda su vaši bili več toliko stari i komanda nije imala potreba za psima pa su jih ostavili na granici, ili nisu mogli dobiti novih.

Još jednu stvar imam u mislima. Iako su verovatno bili školovani za graničarske, možda nisu ispunjavali svih uslova ''obuke'', pa u dobili niži čin - čuvara. Ipag graničarski pas mora da bude dosta agresivan, samouveren, intiligentan, da se ne boji pucnjave, da zna da napada da proče test hrabrosti (markirant trči pred psom, pre nego ga pas uhvati okrene se prema psu i skoči prema njemu, mnogi psi krenu u stranu umesto u napad), i šta ja znam što još. 

Iako su nas plašili da pas košta ko manji auto (a preteravali su), ne verujem da se nisu slali da bi se izbegla odgovornost. U stvari kad kerovođa izađe na teren, on je odgovoran za psa, ne komandir karaule. A i dnevne zapovesti se verovatno nekde arhiviraju, pa može ko da jih pregleda. Verujem da bi postojala neka kazna za neizvršavanje ako mora da se vodi pas.

Možda su se prepreke pravile da vojsci prođe vreme, ali ipak su bile naše vrlo kvalitetno skoro profesionalno napravljene. I onako od oka su dimenzije izgledale kao prave. Sad dali su bili svi elementi kao što verovatno postoji neki PS neznam, niti bi se sad setio, ali bilo je dosta toga. Pas jih je prolazio kao od šale, sasvim bez problema.

Imali smo i rukavicu za psa, zapravo za markiranta. I baš dobro zagrize. Naravno nije ni puštao, osim na komandu.

Oko onog maltretiranja, ako nema komandira, ima dežurni desetar, ako i on ne čuje, ima straža... Ima svakakvih budala, ko zna kakvi kreteni se našli na okupu. Dešavalo se svašta, a slab člen su bili desetari, koji dosta puta nisu imali muda da prijave greške ODMA na komandu.

Nemški ovčari i šarplaninci su dosta intiligentni i imaju dugu dlaku pa jim zima nije neki problem, osim ako nije ekstremno hladno. Po internetnom razgovoru sa jednim oficirom, imala je JNA i druge namene za pse, za policiju, traženje eksploziva, droga...
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #3 on: February 27, 2013, 04:18:09 pm »

bilo je i sarplaninaca, a mislim da je bilo i rotvajlera ali malo.

a drugo, ne razumem cemu toliki cinizam prema jna?

Mislim da se varaš.
Sve što sam napisao su moja iskustva i kako sam ja to vidio u JNA.
Evo na primjer ovo zadnje što sam pisao.
Zašto se nebi danas a i onda pitao, zašto komandir karaule nije u raspored obilaska granice i zasjede angažirao i službene JAN pse.
Zar nije stvarno glupo da je JNA školovala vojnika-graničara-kerovođu i samog psa a na kraju on čitavo vrijeme leži oko karaule bez veze.
Ili zar nije glupo da je moja karaula "Ceršak" imala na zaduženuju noćni dvogled koji je čitavo vrijeme dok sam bio na karauli bio u sobi od skladištara ispod njegova kreveta u nekakvom metalnom kuferu.
Zar i to nije bilo bacanje novaca bez veze.
Nisu ga trebali karauli davati na raspolaganje već nekome tko će ga koristiti.
Vidjet ćeš drugom prilikom kad budem pisao pravilo o opremi graničara JNA.
Pa opet reci cinizam.
Ali to je bilo tako 1988/1989 godine na karauli "Ceršak".
Možda tebi izgleda da ja JNA gadim i da o njoj pišem loše.
Uglavnom ja sam imao takva iskustva.
Pa sada okrećite cinizam uzduž i poprijeko kako god hoćete.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #4 on: February 27, 2013, 08:30:55 pm »

Graničaru:
Verovatno vi niste imali graničarske pse......... sad svi misle šta piše ova budala, granica, pa da nisu graničarski........ verovatno su bili samo stražarski!
Razlika je velika!
Recimo dok pas obavlja čuvarsko mesto laje na sve živo, naši su lajali i na našu vojsku kad je prilazila karauli. Kad sam ga vodio da prošeta, nije ni pisnuo, kao kako bi trebalo na rejonu. I da je ko prilazio karauli, on tad nije bio više čuvar, nego graničar.

Pero™.
Interesantnu definiciju imaš što je graničarski pas a što je čuvarski pas.
Pošto nisam bio kerovođa u JNA neka bude tako kako ti kažeš.
Volio bi čuti nekoga tko je bio dreser tih pasa ili tko je bio odgovorna osoba za te pse u JNA da vidim što bi on rekao na ovu tvoju izjavu.

Potrudio sam se i malo sam listao dnevnik.
I pronašao sam ovo.

Dana 7.3.1989. god. utorak, svanio je sunčan dan.
Jutros je ispred karaule "Ceršak" došao kamion iz Graničnog odsjeka Maribor.
U kamionu su se nalazili graničari i njihovi psi.
Sa karaule "Ceršak" se u kamion ukrcao jedan vojnik graničar (kerovođa) i njegov pas.
Komandir karaule "Ceršak" je odredio da to bude vojnik KAIŠIĆ (ime ne znam).
Nakon što su se ukrcali u kamion odvezeni su u Ljubljanu gdje će se vršiti obuka vojnika - kerovođa i njihovih pasa.
Dana 27.3.1989. god. ponedjeljak, jutros je bila magla.
Navečer je iz Ljubljane na karaulu "Ceršak" sa kamionom dovezen graničar - kerovođa Kaišić i njegov pas.

Po ovome obuka kerovođe i njegova psa je trajala 20 dana.
Pero™ zar misliš da je JNA ulazila u takav trošak da bi 20 dana na obuku slala kerovođe i njihove pse a na kraju te pse stavila oko karaule da leže vezani lancem te da ih se ne iskorištava za čuvanje granice.
Po tome je JNA bila luksuzna vojska, kad je tako radila i tako se razbacivala sa novcima.

I naj zadnje je li ova slika iznad tvoja slika pravilo iz JNA i je li to JNA pas.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #5 on: February 27, 2013, 10:05:47 pm »

Ne, ono nisam ja, dao sam ti sliku kao primer šarplaninca, a i mi smo imali nemačke ovčare. Na karauli sam bio samo na našoj, pa neznam kako je bilo sa psima drugde.

Ali se sečam da je oko kasarne kde sam bio na obuci bilo puno stražarskih pasa, uglavnom šarplaninaca, i ponekiput sam i video kerovođe da jih šetaju. Možda bi neko od nas išao na obuku kerovođe, ali to je ujedno bio i trening psa, ali u leto kad je to imalo smisla mi smo bili brez psa.

Sa nekoliko nas graničara sa drugih karaula sam se video samo u komandi, na skidanju zadnji dan nekoliko sati, ali tad nam je prošli vojni rok bio zadnja briga. Više smo pričali o civilstvu. Sada mi je malo žao zbog toga, ali šta čemo.

Tako da neku ozbiljnu i zvaničnu razlagu zašto je tako bilo na vašoj karauli ne mogu da ti dam. Može to ili ono, ali to su samo nagađanja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #6 on: February 28, 2013, 08:02:31 pm »

"Graničarski pas" - službeni pas zaštitne kategorije. Dobio jutros pojašnjenje od veterinara.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 311


« Reply #7 on: March 08, 2013, 06:49:04 pm »

Колега Граничар користи термин "ЈНА пас", али мислим да је то благо речено погрешно и може се тумачити свакојако. Да не би било забуне службени пас данашње Хрватске граничне полиције једнако оштро напада као и онај "ЈНА пас", а богме и лаје исто тако. И ухваћени илегални прелазник једнако "скричи" (када га пас ухвати на "одређено место") као и онај што га је ухватио "ЈНА пас". Свакако, све наведено важи и за службеног пса полиције Србије, Македонији, и свих иних земаља укључујући и Тунгузију. А важи чак и за данашње војне службене псе. Још увек нису уведени у употребу "безуби пси", али ко зна.....

А сада озбиљно. Употреба службеног пса је једно од овлашћења граничара и полиције. Правило које важи мање-више свугде јесте да се службени пас пушта без повоца и заштитне корпе у ситуацијама када су службена лица овлашћена или имају право да употребе ватрено оружје. Дакле, употреба службеног пса  - његово пуштање на човека - је скоро изједначено са отварањем ватре из оружја на човека. Пас је "живо оружје" јер може и убити оног кога нападне. Да би се употребио - пустио, пре тога лице према коме се употребљава се начелно упозорава на то.

Ако сам добро схватио шта је Граничар написао, прво су се чули повици "стој", затим пуцњи (рекао бих по следу догађаја "у ваздух"), а тек потом се чуло "држи га", што би могло да сугерише да је пуштен пас. Када је пас сустигао илегалног прелазника чуло се "скричање". Колико ја могу овако да оценим апсолутно је поступљено не само у складу са ондашњим Правилом граничне службем него и са сваким правилом данашње граничне полиције у земљама у региону, укључујући и Хрвтаску, Србији, Словенију....
« Last Edit: March 08, 2013, 08:37:56 pm by dzumba » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #8 on: March 08, 2013, 07:16:46 pm »

Neki od službenih pasa na službi u JNA završili su karijeru u HV i udomljeni  su kod svojih vodiča. Nisu bili na granici ali jesu na izdvojenim objektima na otocima.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #9 on: March 09, 2013, 05:57:11 pm »

dzumba  -  Stručni saradnik - specijalne jedinice

Kolega Graničar koristi termin "JNA pas", ali mislim da je to blago rečeno pogrešno i može se tumačiti svakojako.
Da ne bi bilo zabune službeni pas današnje Hrvatske granične policije jednako oštro napada kao i onaj "JNA pas", a bogme i laje isto tako.
I uhvaćeni ilegalni prelaznika jednako "skricu" (kada ga pas uhvati na "određeno mjesto") kao i onaj što ga je uhvatio "JNA pas".
Svakako, sve navedeno vrijedi i za službenog psa policije Srbije, Makedoniji, i svih inih zemalja uključujući Tunguziju.
A vrijedi čak i za današnje vojne službene pse.
Još uvijek nisu uvedeni u uporabu "bezubi psi", ali tko zna .....

A sada ozbiljno.
Uporaba službenog psa je jedno od ovlaštenja graničara i policije.
Pravilo koje vrijedi manje-više svugdje jeste da se službeni pas pušta bez povoca i zaštitne košare u situacijama kada su službene osobe ovlaštene ili imaju pravo upotrebe vatrenog oružja.
Dakle, upotreba  službenog psa - njegovo puštanje na čovjeka - je skoro izjednačeno s otvaranjem vatre iz oružja na čovjeka.
Pas je "živo oružje" jer može i ubiti onog koga napadne.
Da bi se upotrijebio - pustio, prije toga lice prema kome se upotrebljava se načelno upozorava na to.
Ako sam dobro shvatio što je Graničar napisao, prvo su se čuli povici "stoj", zatim pucnji (rekao bih po slijedu događaja "u zrak"), a tek potom se čulo "drži ga", što bi moglo sugerirati da je pušten pas.
Kada je pas sustigao ilegalnog prelaznika čulo se "skričanje".
Koliko ja mogu ovako da ocenim apsolutno je postupljeno ne samo sukladno ondašnjim Pravilu granične službe nego i sa svakim pravilom današnje granične policije u zemljama u regiji, uključujući i Hrvatske, Srbiji, Sloveniju ....

JNA pas je dresiran da zaštiti vojnika tj. svoga kerovođu na prvom mjestu.
Zatim i da mu pomogne u čuvanju državne granice.
Meni je bilo interesantno da JNA pas nije razlikovao prelaznika od JNA vojnika.
Njemu je svatko bio neprijatelj osim kerovođe koji se o njemu brinuo i hranio ga a što je i normalno.
Tako si trebao biti oprezan kad prilaziš kerovođi.
Znam ja da je svaki JNA pas „živo oružje“ u vlasništvu JNA.
„Živo oružje“  sa kojim je trebalo dosta raditi i vježbati a što nije bio slučaj kod mene na karauli „Ceršak“.
Recimo kod „PERE™“ on je kod karaule imao prepreke za vježbanje JNA psa dok kod mene nije bilo niti jedne prepreke.
Svi smo mi tada 1988/1989 godine na karauli „Ceršak“ bili upoznati sa tim kako se i kada se upotrebljava vareno oružje i JNA psa.
Znam i da svaki vojni ili policijski pas u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Vojvodini, Srbiji, Kosovu, Crnoj Gori, Makedoniji, jednako grize, istim „jezikom“ laje te su jednako opasni.
Ja tu noć u šumi nisam mogao ni zamisliti kako je tom jadniku koji je osjetio zube puštenog JNA psa.
Taj ilegalni prelaznik će se i dan danas sjećati te noći i Graničnih jedinica JNA.
Neće mu više pasti na pamet da prečicom pokuša kroz šumu kod susjeda.
A za njega će vrijediti ona stara narodna izreka „Koga zmija ugrize i guštera se boji“.
On će se ne samo zmije i guštera bojati već i onog psa pasmine „Čivava“.
Gledao sam neke snimke na internetu kako vojni-policijski pas napada mislim da se kaže markiranta ili tako nekako.
To je strašno za vidjeti.
Ako netko želi neka postavi video snimku pa da se vidi kako to izgleda „uživo“.                                                                          
Ja sam taj tekst o puštanju JNA psa na ilegalnog prelaznika spomenuo ne da bi se izrugivao graničarima sa karaule „Šentilj“.
Ne iz razloga što su oni postupili nezakonito.
Već da vidite kako izgleda i ta „crna strana“ tog „posla“ Graničnih jedinica JNA.
U čitavom graničnom odsjeku Maribor a u kojem sam i ja sam bio te 1988/1989 godine, graničari sa karaule „Šentilj“ su odrađivali - podnijeli naj veći teret osiguranja državne granice tadašnje Jugoslavije.
Na toj karauli je bilo doslovno krvi znoja i suza kako god okrenete.
« Last Edit: March 11, 2013, 07:16:02 pm by SOLARIS 1972 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 311


« Reply #10 on: March 09, 2013, 06:25:49 pm »

Служеби пас је дресиран да слуша свог водича, а не првенствено да га брани. И да све радње, па и напад обавља по команди. Наравно да ће бранити "своје", па и "свог" водича ако осети да је угрожен. Првенствено је намењен да нападне противника  - непријатеља, преступника, илегалног прелазника и сваког на кога га усмери водич. И он ће то урадити ако је добро истрениран. Добро дресиран пас напада само по команди, али и "без команде" ако му се да таква команда (на пример, на команду "чувај" напашће сваког ко покуша да узме предмет или лице које чува). Постоје услови који се морају испунити да би пас напао "праву особу". На граници никада није било могуће добро тренирати пса нити су то били најбоље дресирани пси. Битан услов је да има сталног водича. То на граници није било могуће. За време "радног" живота службеног пса могло се променити и више од 1о војника-водича. Свако од водича је прича за себе и то је "кварило" пса.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #11 on: March 09, 2013, 11:46:35 pm »

Da sam ja neka vlast, svaka patrola bi imala psa. Ali znam da nije bilo ni sredstva ni dovoljno kadra za to. Onaj što vojnik iskazuje strah prema psu, nikako ne može da bude kerovođa, možda obratno da pas njega komandira. Inače naš prvi pas je bio dosta tolerantan do JNA uniformi, ali samo SMB, sve ostalo nije podnosio. Kako bi prošao da je dobio civilnu penziju neznam, ali sigurno vrlo teško.

Inače koristan je i za zaznavanje sumljivih stvari što jih mi i ne primetimo, recimo razne šumove u daljini, mirise, pokrete... ako se gleda psa može da se primeti kad preusmeri pozornost na nešto.

Po meni one prepreke i nisu najvažnija stvar u treniranju psa, da nauči se ga da savladava neke stvari, odkloni se strah od visine, popravlja kondicija i poslušnost, ali po meni ipak više vredi rad na zemlji i izvođenje psa u šetnju i trčanje da zadrži kondiciju i poslušnost.

Ono oko skvičanja: več sama pojava psa je zastrašujuča, to su bili ipak veliki agresivni psi trenirani za napad. Kod markiranta ima rukavica ili čak odelo pa ne boli toliko, niti nema krvi. I markiranti mu obično nastave ruku, ako pas napadne nekog ko beži verovatno če ga srušiti, zagrist če bilo kde, pa to onda boli, još i strah....Nije nimalo čudno da se drao. Službeni pas je stvarno sredstvo za krajnu upotrebu, kao i pucanje. Ipak uvek postoji mogučnost da če pas da mu pregrizne neku arteriju, pa da ilegalac iskrvari.

A i koliko sam video na Youtube, dosta puta je teško da se odvoji psa od ''žrtve'' pa dosta puta dođe i do toga da pas ugrize kerovođu. Iako sad profesionalna vojska i policija ima jednog kerovođu za ceo radni vek psa (u večini slučajeva). Ovde u Sloveniji se bivši policijski psi posle određenog vremena daju u civilstvo, puno puta jih uzmu njihovi bivši kerovođe, a poneki put idu i za sitne pare u prodaju. Naravno ne dobije ga svako. Kako je za vojsku neznam. Ali ti psi su ipak bili navikli na civile.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #12 on: March 10, 2013, 10:14:00 am »

Obratite pažnju na 0,44 kad policijski pas napadne svog kerovođu. Nije to posao za svakoga. I naravno kad odu u civilstvo službeni psi (koji su trenirani za agresivnost) treba paziti kako se radi sa njima. Naravno neke mere treba imati i kod običnih psa.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/EC7ln917oiU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #13 on: March 10, 2013, 12:33:04 pm »

Pas se kod odvajanja od markiranta-ilegalca hvata za grlo,prst mu se nabija u grkljan a drugom rukom se povlači unazad uz komandu pusti.Od 27. trebalo bi da odem na odmor u onda ću imati vremena da pišem od prve dužnosti na karauli,a i o svakodnevnom životu koliko je ostalo u sećanju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 311


« Reply #14 on: March 10, 2013, 12:35:29 pm »

Колико су ме стручњаци за псе упознали пас граби - хвата најближу ствар. Зато маркиранти на вежбама гурају руку (са штитником)  напред како би пас ухватио баш њу. И то се дешава у 99% случајева. Одмах кад пас ухавти понуђени мамац, маркирант маше (мрда) руку лево десно како би задржао пажњу паса, односно натерао га да и даље држи чврсто тај предмет. Иначе би пас пустио и покушао да га ухавти негде другде, на пример за врат, што је каракетристично за псе, јер у природи је он "ловац" који дави жртву.

Такође, када пас ухвати и неће да пусти често се ради о грчу мишића вилице, па  пас уставри и не може да пусти. Тада водич хвата пса за тестисе и тако га тим болом "отпушта" вилицу. Службени пси су готово искључиво мужјаци. Женке се такође једнако добро могу дресирати али имају једну ману: кад дође време парења ("терање") не слушају превише водиче.

Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.