PALUBA
March 28, 2024, 08:05:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Službeni psi  (Read 73879 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #15 on: March 10, 2013, 04:38:36 pm »

UVJEŽBAVANJE PSA ZA POTREBE VOJSKE I POLICIJE

Evo da i ja jedan video postavim u vezi dresure i poslušnosti vojno-policijskih pasa.
Nevjerojatno je što psu rade i kako ga treniraju te sa koje udaljenosti kerovođa komandira sa psom kao i poslušnost tog psa.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/NiXq1O3Z-wk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #16 on: March 10, 2013, 04:51:17 pm »

Pas se kod odvajanja od markiranta-ilegalca hvata za grlo,prst mu se nabija u grkljan a drugom rukom se povlači unazad uz komandu pusti.
Od 27. trebalo bi da odem na odmor u onda ću imati vremena da pišem od prve dužnosti na karauli,a i o svakodnevnom životu koliko je ostalo u sećanju.

Bit ćemo strpljivi.
Želimo vidjeti što ćeš nam napisati pravilo i kako je bilo kod tebe na "Prvoj crti obrane Jugoslavije".!

Crki, jedno pitanje imaš li koju sliku sa karaule gdje si bio ili su ostala samo dobra sjećanja.!
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #17 on: March 10, 2013, 05:10:19 pm »

OZNAKE NA JNA PSU

Neka me netko ispravi u vezi ovoga što ću napisati.
Mislim da sam tokom 90-ih godina doznao da je JNA imala "školu" za obuku JNA pasa u "Belom Manastiru" - Osječko-baranjska županija, Hrvatska.
Također su mi govorili da je bilo još tih škola za dresuru JNA pasa na prostoru Jugoslavije.
Onda sam doznao da su ti psi imali jednu oznaku tj. neki broj koji im se je "tetovirao na uho".
Po tom broju kao i "veličini broja koji je utetoviran" kerovođe su mogle znati iz koje je "škole" taj JNA pas došao.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #18 on: March 10, 2013, 05:22:47 pm »

Za pantalej u Nišu se nekada pričalo : 10000 ljudi, 12000 pasa.
Navodno je tamo bio glavni centar za kerovođe.

poz.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #19 on: March 10, 2013, 09:59:25 pm »

39. centar za odgoj i dresuru pasa (VP 3421) Beli Manastir
40. centar za obuku vojnika vodiča pasa (VP 6339) Niš
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #20 on: March 11, 2013, 08:23:26 am »

Mala šala.

Znači u Nišu su kerovi obučavali kerovođe a u Belom Manastiru su kerovođe obučavale kerove.

A sad zaključak ali bez šale, i u jednoj i u drugoj VP je bio prisutan i veći broj službenih pasa, u Nišu iskusni psi a u Belom Manastiru "novajlije" bez iskustva.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #21 on: March 15, 2013, 12:57:44 am »


O psima sam znao nešto pre nego što sam išao u JNA, u JNA sam se naučio mnogo iako u kratko vreme, a i posle JNA sam doznao puno o psima. Ipak se ne smatram stručnjakom, iako imam sumnje u stručnost nekih što se bave psima.

Što se tiče napada, psi su udomačeni vukovi, pa tako i postupaju. Večina če napasti kao prvi (u čoporu) pa če zadržati plen da dođu ostali (ali može biti i izuzetka). Mahanje markiranta i dranje je (po meni) samo simulacija stvarnog događaja da se pas ne uplaši kad mora da odradi u realnom životu. U praksi baš i ne boli da te pas zagrize za rukavicu ili zaštitno odelo. Isto je i sa okretanjem psa, da popusti, pogledajte video koji sam stavio. I treniran kerovođa instinktivno proba da se okreče da bi pas popustio (iako tu bez rukavice več boli). Nema svrhe od toga.

U teoriji i vežbi markiranti obično stave ruku, da ju pas zagrize, ali u praksi ''žrtve'' beže od psa, pa jih pas zgrabi kde može, ako se pas ne razdvoji što pre, može početi da grize bilo kde = više ugriza, više mesta za povrede.

Meni su rekli da se ga sa obe ruke zgrabi za ovrtnik pa zategne, malo zaguši, pa da če da pusti, inače ono što je Crki napisao i to se upotrebljana (saznao kasnije) to mu izazove povrčanje, pa opusti ugriz. Ono za testise, aj nebi probao, nek grize on... ustvari više zbog toga da se nebi pas osečao napadnut pa da počne da grize mene. Ipak sam imao malo respekta i straha prema psu, iako to nisam želeo/smeo da mu pokažem.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #22 on: March 15, 2013, 01:09:29 am »

Jedan video o tome kako različite pasme psa napadaju na različiti način, i da veči psi (u proseku) imaju snažniji ugriz.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/MZm037jPNgc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #23 on: March 15, 2013, 09:11:09 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/MbpR7p_vaWA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Obrati pažnju od 3:23, na delu izistinski službeni psi JNA.

Napadnuti su isključivo (statisti) ranjenici sa gipsom-zavojem na ruci i hvatani-ujedani za iste (a za neke se iz aviona vidi da su odmah ka psu poturili ruku).

U stvari klasična pokazna vežba sa markirantima.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #24 on: March 16, 2013, 09:36:35 pm »

koristiti psa ka nenaoruzanoj osobi i nije neka mudrost. medjutim, meni je smesno kad se u nekim vezbama prikazuje napad psa na "teroriste" koji su naoruzani. pa nece valjda ziv covek da pusti psa da ga izujeda a da ga pritom ne napuni olovom? dajte malo ozbiljnost pravilo doduse, slazem se da bi se tim napadom/zrtvovanjem psa kupilo vreme za dejstvo ljudi, ali opet, ker napadne a ovaj puckara negde u prazno...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #25 on: March 16, 2013, 09:46:24 pm »

Pas se vežba da napadne naoružanu osobu, odnosno onoga ko otvara vatru u njegovom pravacu. Ako misliš da ćeš lako pogoditi "ljutog" i opasnog psa dok juri prema tebi, predlažem ti da probaš Grin. Pas se "pušta" iz relativne blizine, najviše nekoliko desetina metara daljine, a ne sa 500m.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #26 on: March 16, 2013, 09:54:01 pm »

Pre par godina ( druga polovina devedesetih), bio je primer u Sloveniji, kada je lice, koje došlo iz BiH, naoružano sa AK-74, jureno od strane Slo policije. Kada su spustili psa na njega, čekao ga je i iz blizine upucao. Ako se ne varam, kasnije (par minuta) ga je Policija ubila.

Ostalo mi u sečanju, jer je bilo govora o hladnokrvnosti i kako se obrani od napada treniranog (službenog) psa.

LPB
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #27 on: March 16, 2013, 10:03:36 pm »

upravo o tome govorim. a pas nije macka i ide u pravoj liniji. mogu i da probam, ali da mi ne natovare posle da placam i psa Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #28 on: March 16, 2013, 10:41:42 pm »

Policija/milicija je samo gledala i snimala mobitelom, da imaju šta staviti na FB.
Zašto nisu pružili podršku psu ?

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #29 on: March 16, 2013, 10:48:21 pm »

Treba ostati pribran u ekstremno napetoj situaciji kada na tebe juriša obučeni pas i dočekati ga na nekoliko koraka i onesposobiti ga jednim hicem, jer za drugi nema vremena!
Ko to uradi taj je zaista hladnokrvan i apsolutno vlada sobom. Međutim, takvih je veoma malo.
 
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.