PALUBA
April 27, 2024, 05:21:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna gimnazija  (Read 15706 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bb0
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« on: March 20, 2013, 09:10:21 pm »

Hteo bih da upisem Vojnu Gimnaziju u Beogradu.skupio sam sve papire.treba da ih predam.zanima me kako je tamo? jeli tesko? jesu teski testovi pre upisa? jel neko od vas isao u ovu skolu,ili jos ide? pozdrav marinero
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1 on: March 20, 2013, 09:35:49 pm »

Нисам завршио ову гимназију већ старинску, цивилну гимназују природно-математичког смера (пре равно 40 година). И та гимназија је по обимности градива и строгоћи професора била "тежа" од ових данашњих. Војна гимназија је била тада била тик уз те "старинске" гиманзије. Данас је она, по мом скромном суду и "јача" од већине цивилних гимназија, осим Математичке гимназије и посебних смерова у гимназији "Светозар Марковић"  у Нишу.

Ипак, пар савета и напомена:

- свака школа је "лака" ако учиш;
- тестови као тестови, ни лакши ни тежи него код уписа у цивилне војне школе;
- постоји и провера физичке способности ("општих моторичко-кординационих способности")
- ова школа школује кандидате за упис у Војну академију; обавеза ти је да конкуришеш за пријем у Војну академију;
- дакле, ако нећеш да будеш професионални војник  - официр, немој тамо да идеш.

Постоји сајта Војне гимназије па га проучи. Имаш и одговоре на нека најчешћа питања: http://www.gimnazija.mod.gov.rs/sr/upis/pitanja/#.UUobzzeM6M4
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2 on: March 21, 2013, 07:58:48 am »

Vojnu gimnaziju sam završio 1975, u II klasi. I tada sam mislio, a danas sam u to ubeđen, da je to najbolja moguća škola za mladog momka. Tačno je što kaže moj uvaženi kolega, iako je veoma "jaka", Matematička je jača, ali imajući u vidu internatski život i sve druge sadržaje (van nastavne aktivnosti), mislim da joj nema ravne u Srbiji.

Ako imaš jaku volju i znaš šta si odabrao za životno zanimanje i poziv, samo napred, srećno!
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #3 on: March 21, 2013, 09:07:53 am »

Da li je ostalo kao nekad da se po maturi dobija čin vodnika ili je i to ukinuto "pacifizacijom" vojnog školstva?

I koliko je ostalo iz čisto vojnog-trupnog obrazovanja?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #4 on: March 21, 2013, 09:20:40 am »

Koliko ja znam, nakon završetka Vojne gimnazije nikada se nije dobijao nikakav čin.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #5 on: March 21, 2013, 10:14:10 am »

Ja mislim da se posle završetka svih srednjih vojno stručnih škola pa tako i vojne gimnazije a po prijemu u službu ipak dobijao čin vodnika.

U to vreme o kome ja govorim uglavnom su svi oni koji su ih završavali uglavnom odmah po maturi odlazili u trupu ili VA jer su ih zato i upisivali.

Možda i grešim?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #6 on: March 21, 2013, 10:49:57 am »

Vojna gimnazija je odgajala kadar za akademiju, ne za trupu. Svršeni gimnazijalci nisu dobijali činove jer nisu mogli biti vodnici "opšte prakse".
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #7 on: March 21, 2013, 11:22:24 am »

Gimnaziju sam upisao 1971. U to vreme moderna je bila duga kosa, pa smo se i mi, vojni gimnazijalci, švercovali i nosili malo dužu kosu. Nismo nosili uniforme. Jedini put sam obukao uniformu u IV gimnazije, na slikanju za vojnu vozačku dozvolu. U to vreme, u zgradi Gimnazije (Petra Čajkovskog 2, na Topčiderskoj zvezdi) su još bile III i IV godina X Beogradske gimnazije, tako da je bilo i devojaka (ne i u internatu, naravno!). Imali smo obezbeđenu odeću - ako bi svi obukli isto, bili bi potpuno jednako obučeni, ali nismo imali obavezu da nosimo baš tu odeću, tako da smo je nosili kad nam se svidi, u kombinaciji sa svojom privatnom odećom. Tu odeću nikada nismo vraćali.

Nakon završetka MVA, često su mi na brodove dolazile mlađe kolege, koje su završile Vojnu gimnaziju 5, 10 i 15 godina nakon mene.

Nikada se nakon završetka Vojne gimnazije nisu dobijali nikakvi činovi.

Nikada se iz Vojne gimnazije nije išlo direktno u trupu, uvek u neku od akademija.

Druga stavr je sa stručnim srednjim vojnim školama, koje su nakon 1991. neko vreme bile praktično spojene sa Vojnom gimnazijom do iznalaženja adekvatnog prostora za njihov smeštaj. Njihovi svršeni maturanti jesu dobijali čin vodnika i išli u trupu.

Znači, kolega Oficiru, ipak grešiš. Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #8 on: March 21, 2013, 11:39:49 am »

Boro hvala na objašnjenju iz prve ruke.

Bio sam u zabludi da se na VG odnosilo isto kao i na srednje stručne vojne škole.
Kako sam došao u zabludu ne znam ni sam?

 
Logged
bb0
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #9 on: March 21, 2013, 12:19:28 pm »

Hvala svima.jel ima vg smerove i koji su? jesu teski fizicki testovi?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #10 on: March 21, 2013, 12:32:58 pm »

Hvala svima.jel ima vg smerove i koji su? jesu teski fizicki testovi?

Koliko ja znam nema smerove, gimnazija je prirodno-matematičkog smera i to je sve.

Fizički testovi nisu problem za mladog, zdravog i fizički prosečno sposobnog momka. Tokom školovanja fizičke sposobnosti se dodatno razvijaju obukom, sportom i van-nastavnim aktivnostima: skijanjem, plivanjem, logorovanjem i slično.

Ne boj se, samo ako imaš dobar motiv, nema problema. Srećno!
Logged
bb0
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #11 on: March 21, 2013, 01:06:31 pm »

Ma nemam neki strah.nego to bez roditelja.kako je tamo?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #12 on: March 21, 2013, 01:17:40 pm »

Kao u svim internatskim sredinama bez prisustva roditelja.

Umesto njih nadzor i brigu preuzimaju nastavnici.

Pošto nisam pohađao VG, predpostavljam da pored časova i drugih van-nastavnih aktivnosti kao i druženja sa klasićima teško da ćeš imati nešto mnogo vremena da razmišljaš koliko ti nedostaju.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #13 on: March 21, 2013, 03:50:19 pm »

Ja sam 1974. godine završio školovanje u VG - 1. klasa.

Kada sam pohađao tu školu ona još nije bila potpuno izdvojena vojna škola, već smo nastavu pohađali u X bgd gimnaziji. Kako smo završavali koji razred, iza nas se civili više nisu upisivali u školu, nego su dolazile čisto vojne klase.

U mojoj klasi nas je završilo oko 180, i svi smo bili raspoređeni u vojne akademije - prema ličnim afinitetima i odabiru: u VA KoV, VTA u Zg i MVA u Splitu. Najviše završenih gimnazijalaca se opredelilo za VA KoV na Banjici. U VTA i u MVA nas je otišlo ukupno oko 40 završenih gimnazijalca.

O samom školovanju u gimnaziji nosim veoma lepe uspomene. Odgovornom tvrdim da smo tada u svakom pogledu bili jedna od najjačih gimnazija u SFRJ.
Nije ni čudo, jer za prijem se prijavilo oko 2000 završenih osnovaca, mahom odlikaša, a primljeno nas je oko 200 na školovanje.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #14 on: March 21, 2013, 06:34:46 pm »

Zna li neko kakva je sada situacija po pitanju novčane nadoknade za školovanje učenika koji iz nekog razloga ne uspeju da upišu VA iako su konkurisali?
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.