PALUBA
March 29, 2024, 10:57:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Iz stroja pravo na posao  (Read 5708 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« on: March 23, 2013, 11:22:40 am »

Izvor: Novosti

Beograd -- Ministarstvo odbrane uskoro će da raspiše konkurs za prijem građana u aktivnu rezervu.

Posle gotovo četiri godine otkako je uvedena mogućnost stvaranja ovih snaga Vojske Srbije u kasarne će ući prvi aktivni rezervisti.

Oni će pojačati stroj od oko 13.000 profesionalnih vojnika, koliko ih trenutno nosi oružje.

Oni će prvi put u istoriji srpske vojske sa državom sklopiti aranžman o služenju vojske, čak i ako su u radnom odnosu na civilnim poslovima. Reč je o vojnicima i oficirima čiji će odnos prema vojsci biti labaviji nego kod profesionalaca, ali koji će biti podjednako obučeni za izvršenje zadataka.

Aktivni rezervisti - vojnici i podofciri - moći će da budu svi sposobni vojni obveznici koji su odslužili vojsku pod oružjem. Uslov je da vojnici i podoficiri ne budu stariji od 40, a oficiri od 50 godina. Oni će se obučavati 45 dana, i najviše tri meseca provodiće u kasarnama. Vreme provedeno u kasarni biće im plaćeno, a neće imati prekide ni u radnom stažu na poslu kojim se inače bave.

Tokom služenja u jedinicama, ona će odgovarati redovnim primanjima u Vojsci, a umanjenu naknadu će dobijati i za vreme van garnizona.

Uvođenje aktivne rezerve zaokružiće proces profesionalizacije Vojske i funkcionisanje rezervnog sastava.

Novina je da rezervisti mogu da budu i u redovnom radnom odnosu, s tim da se posle svakog boravka u kasarni vraćaju na svoj posao. To će biti rešeno ugovorima o poslovnoj saradnji, koje će Ministarstvo odbrane zaključivati sa poslodavcima, i koji će garantovati povratak na radno mesto.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: March 23, 2013, 11:40:53 am »

I bilo je vreme da se Zakon sprovede u delo.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #2 on: March 23, 2013, 01:05:10 pm »

Meni je samo jedno od prvog momenta kada sam pročitao zakon o aktivnoj rezervi sumnjivo.

Čini mi se da je sve upakovano da se obezbedi "ad hok" ljudstvo za mirovne misije.

Naime tamo piše da pripadnik aktivne rezerve može biti mobilisan za služenje u mirovnim misijama ako VS zafali dobrovoljaca, što neće moći da se odbije, jer u tom slučaju sledi raskidanje ugovora i pozivanje na odgovornost.

Bio sam oduševljen konceptom dok nisam pročitao taj član zakona.

Do sad je služba u mirovnim misijama bila dobrovoljna stvar za PVL.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3 on: March 23, 2013, 01:21:37 pm »

Iz Doktrine VS:

Мисије Војске Србије су:
─ одбрана Републике Србије од оружанoг угрожавања споља;
учешће у изградњи и очувању мира у региону и свету;
─ подршка цивилним властима у супротстављању претњама безбедности.

У зависности од циља, делови Војске Србије могу учествовати у следећим мултинационалним операцијама: операције очувања, одржавања и изградње мира; операције спречавања сукоба и успостављања мира; заједничке одбрамбене операције, у складу с одлукама надлежних државних органа; операције пружања помоћи у отклањању последица међународног тероризма и терористичких напада већих размера и хуманитарне операције. У току извођења операције, национални контингент се ставља у оперативну надлежност команди мултинационалних снага.


Ja vas ljudi, stvarno ne razumem. Prvo kukate da je vojska mala, nema obuke rezervista. .. Sada, kada se uvede aktivna rezerva, konstruišete zavere. Dajte bre, ljudi, mirovne misije su jedan od zadataka. Aktivna rezerva je na dobrovoljnoj bazi.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #4 on: March 23, 2013, 01:44:57 pm »




   Mislim da je to moguće samo pod uslovom da rezervne starešine komanduju isključivo rezervnom sastavu. Kao što ni ja ne dolazim na njihovu farmu svinja, benzinsku pumpu ili taksi udruženje preko vikenda da bih im bio gazda i govorio im šta i kako treba da se radi, tako isto tražim da i ovi aktivni / pasivni rezervisti to isto ne čine meni koji sam odabrao vojnički poziv za svoju profesionalnu orijentciju, dok bi oni bili tu zbog sporta ili iz hobija. Nasleđe JNA je vredno poštovanja u svakom njegovom segmentu ali mislim da je profesionalizacija napravila zaokret ka drukčijem odnosu prema Odbrani i to se ne sme zaboraviti. Nama koji vladamo određenim znanjem i veštinama i smatramo se profesionalcima, a tako nas i zakon tretira, je potpuno neprimereno i omalovažavajuće da npr. komandir čete bude rezervni major koji je završio srednju školu i inače radi kao bravar kod privatnika, ali zato što je 1985. godine završio ŠRO i svakim odazivanjem na vojnu vežbu napredovao po jedan čin došao u situaciju da nam sada komanduje! Makar i na jedan dan. Neka im naprave njinu vojsku pa neka se oni sigraju za svoj groš a nas neka puste da ispunimo norme i evaluacije koje su sada u modi.

   Koja je razlika između rezervnog točka i rezervnog oficira? Pa nema je ... Obojica su ćelavi, naduvani i zakažu onda kada su najpotrebniji.


Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #5 on: March 23, 2013, 01:48:50 pm »

Po tvome, 10,5 meseci godišnje bi u vojsci bila neka jedinica koja ima samo profesionalne vojnike, a 45 dana godisnje bi imali i komandira?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #6 on: March 23, 2013, 02:13:09 pm »

Активан резерва није добровољно ватрогасно друштво већ једна врста професионалне војске коај не долази баш сваки дан на посао већ повремено. Када су у јединици не би требало да се разликују ни по чему - ну у изгледу, ни у знању, ни у оспособљености (бар за оно зашта су ангажовани), али ни у обавезама, па неће бити изузети ни од одласка на мисије изван земље.

Што се ћелавих гума тиче оне могу бити опасне, али их видиш, па их одстраниш или бар пажљиво возиш. Оне нове могу бити много опсаније, мислиш да неће а закажу (покваре се или су биле покварене) баш када не треба.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #7 on: March 23, 2013, 04:26:46 pm »

Nemojte ljudi odma' đonom na rezerviste. Wink
Interesuje me, hoće li se aktivnom rezervom popunjavati sada "aktivne" brigade KoV ili one četiri "u razvoju"?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: March 23, 2013, 05:28:58 pm »

Rade:Ja vas ljudi, stvarno ne razumem. Prvo kukate da je vojska mala, nema obuke rezervista. .. Sada, kada se uvede aktivna rezerva, konstruišete zavere. Dajte bre, ljudi, mirovne misije su jedan od zadataka. Aktivna rezerva je na dobrovoljnoj bazi.


I kod nas u SLO je aktivna rezerva na dobrovoljnoj bazi, ali kada uđeš u tu rezervu to je ozbiljna obveza. Rezervisti primaju i finasijska sredstva.... Obvezni su dolaziti na obuku prema planu obuke, idu i na misije....
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #9 on: March 23, 2013, 05:41:14 pm »

Naravno, svojim pristankom primaju na sebe izvesne obaveze, koje imaju i ostali pripadnici vojske. Nisu deca pa da nemaju pojma šta potpisuju...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #10 on: March 23, 2013, 06:22:50 pm »

Nemojte ljudi odma' đonom na rezerviste. Wink
Interesuje me, hoće li se aktivnom rezervom popunjavati sada "aktivne" brigade KoV ili one četiri "u razvoju"?

Zar ih nema osam?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: March 23, 2013, 07:27:13 pm »

Prva baterija haubica 155 mm je popunjena aktivnim sustavom, druga baterija je profesionalna rezerva, dok se treča popuni "pozivnicima" koji su nekada bili na haubicama (ako me sečanje ne vara). Verovatno je slično predviđeno i u Srbiji.

LPB
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #12 on: March 23, 2013, 08:34:01 pm »

Rade nije teorija zavere, jedno je bilo 50-tih ići u misiju na Sinaj a drugo ići u misije diktirane od strane......zna se već čijeg interesa, da ne prolajem sada na pasija usta, ne bi od mene bilo korektno.

Da je materijalna situacija bolja ne bi se dobrovoljno u misije prijavio niko od PVL nego bi moralo da bude po komandi, ovako ljudi za nešto bolje dnevnice ipak odlaze da za ktraće vreme zarade neku paru, danas zlata vrednu.

Znam za mnoge rezervne oficire koji su časno i profesionalno obavljali svoju dužnost pa čak izvlačili iz g....na mnoge neiskusne junoše pa i neke salonske sa višim činovima (uslovno iskusne i "profesionalce") i izvršavali svoje zadatke bez rezerve kao što znam i za obrnute slučajeve.
A valjda je važno i nekakvo ratno iskustvo u odnosu na današnje "profesionalce" koji nisu omirisali barura, nego su se prijavili u službu osokoljeni i motivisani uhlebljenjem i čvrstim obećanjem "neodgovornih" da Srbija "nikada" neće više ratovati (to je predpostavljam uvek zavisilo samo od naše volje i oročeno je odavde do večnosti za navek sa 1000 godišnjom garancijom "svevidećeg oka"  ).

Mišo, ne brini se mnogo.Danas rezervnih oficira u činu majora do 50 godina starosti nema.
95% ih je doguralo samo do prve zvezdice jer sigurno od 1999 nije bilo novih unapređenja, pojedini su samo pozivani zbog promene ratnog rasporeda (svi su postali "nepotrebna rezerva" a pogotovo posle 2000-te).

Sa 45 dana obavezne obuke bili bi skoro ravni današnjim profesionalcima, mislim da ni oni ne provode više dana godišnje van kasarni na obuci u ovakvim materijalnim uslovima.

Mislim da bi komandni sastav jedinica aktivne rezerve morao da bude iz redova PVL a na dole može i mešano do ratnog sastava jedinice, ne vidim tu problem i slažem se sa Džumbom u potpunosti i mislim da bi to bilo čak šta više i pošeljno..
« Last Edit: March 23, 2013, 08:58:35 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #13 on: March 23, 2013, 08:49:14 pm »

Najbitnije je da udju u sistem.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #14 on: March 23, 2013, 08:57:02 pm »

Tu smo potpuno na liniji.

Mora da se formira što pre u punom sastavu.

Ako ste me shvatili, moj stav je da ratne jedinice VS treba da idu van granica Srbije samo u slučaju odsudne odbrane po neprijatelju i ni u jednom više.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.