PALUBA
April 26, 2024, 09:52:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Kriptozoologija  (Read 12044 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #15 on: July 11, 2013, 09:58:20 pm »

Nekad popularni Zum reporter ( hmmm) pisao je o vampirima u Šumadiji. Čovjeka su iskopali, proboli kolcem i svi popadali od smrada. To nije bilo u nekom xy stoljeću već negdje 1977. godine. Čitali smo i nismo vjerovali da se to može dogoditi u SFRJ. Organi vlasti, upravni i represivni imali su dosta posla oko tog događaja. Vjerujem da je i mjesni paroh morao nanovo blagosloviti cijelo groblje. Čudan i neobičan događaj.
 Uglavnom postanak vampirizma vezuje se za Istru. Štriga, štrigova, vištica i vištaca ima u ciloj Dalmaciji. Nasluša sam se tih priča u ditinjstvu. A tek kako mora mori. Ajme majko!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #16 on: July 11, 2013, 10:13:10 pm »

Odlično, ima možda tko koju informaciju više oko toga?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #17 on: July 11, 2013, 10:15:57 pm »

Odlično, ima možda tko koju informaciju više oko toga?
Tko ima vremena najbolje da prolista stare brojeve Arene, Duge, Ilustrovane politike. Tu bi se našlo obilje zanimljivog štiva.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #18 on: July 11, 2013, 10:23:40 pm »

Da se ima...

Inače negde čitao da se na prostorima Srbije nekad jim reklo dampiri ili tako nešto. ALi je pamčenje varljivo.

Brodarski, možda si saznao nešto oko ajkule?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #19 on: July 11, 2013, 10:30:14 pm »

Da se ima...

Inače negde čitao da se na prostorima Srbije nekad jim reklo dampiri ili tako nešto. ALi je pamčenje varljivo.

Brodarski, možda si saznao nešto oko ajkule?
Pitao sam i nitko ništa ne zna. Ljude koje sam pitao borave već tridesetak godina na moru non stop. Ribari su, imaju svoje koče i čude se kad ih pitam.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #20 on: July 11, 2013, 10:30:53 pm »

Hvala na trudu. Znači rekla kazala pa tako došlo do Slovenije.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #21 on: July 12, 2013, 08:24:16 am »

Božo evo linka ka tekstu koji govori o prvoj pojavi vampirizma na tlu Evrope (slučaj koji je KileZr spomenuo), mnogi smatraju da je čitajući ovaj izveštaj Brem Stoker, dobio ideju i spajajući ovu priču i legendu o Rumunskom nacionalnom junaku grofu Vladu Cepešu (za Turke u Rumuniji je bio isto što i Crni Đorđe za Turke u Srbiji) kreirao lik prvog i najvećeg književnog vampira Grofa Drakule.
 

http://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/501/%D0%97%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D1%99%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/1224480/%D0%9A%D0%BE+%D1%98%D0%B5+%D0%B1%D0%B8%D0%BE+%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8+%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D1%80.html
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #22 on: July 12, 2013, 08:44:08 am »

Hvala Oficiru.


Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #23 on: July 12, 2013, 08:53:16 am »

Nekad popularni Zum reporter ( hmmm) pisao je o vampirima u Šumadiji. Čovjeka su iskopali, proboli kolcem i svi popadali od smrada. To nije bilo u nekom xy stoljeću već negdje 1977. godine. Čitali smo i nismo vjerovali da se to može dogoditi u SFRJ. Organi vlasti, upravni i represivni imali su dosta posla oko tog događaja. Vjerujem da je i mjesni paroh morao nanovo blagosloviti cijelo groblje. Čudan i neobičan događaj.
 Uglavnom postanak vampirizma vezuje se za Istru. Štriga, štrigova, vištica i vištaca ima u ciloj Dalmaciji. Nasluša sam se tih priča u ditinjstvu. A tek kako mora mori. Ajme majko!

Samnom na karauli (87) je bio jedan momak iz BIH, što je verovao da veštice još uvek postoje. Sa sigurnoščom je tvrdio da u njihovom selu ima jedna veštica i da je začarala krave da su dobile neke ''mazolje'' ( neka mi neko pomogne oko prevoda, ovde mi staje poznavanje SH).  Mislim da bi i sad isto mislio.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #24 on: July 12, 2013, 08:58:06 am »



Eto, ruski pomaže u raznim situacijama. "Mazolj" (мозоль) je na ruskom žulj, a možda je dečko mislio i na neke čireve na koži, itd. U svakom slučaju reč je o nekom oboljenju/leziji na koži krave.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #25 on: July 12, 2013, 09:30:31 am »

Kumbore, u pravu si, tako nekako sam i mislio.

Lako je zapamtiti smisao, a malo teže je posle toliko godina staviti u pravilnu rečenicu.

I u pravu si, dosta reči u nekom jeziku gube smisao, ali u sasvim drugim slavenskim zemljama još uvek zadrže suštinu.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #26 on: July 12, 2013, 09:30:40 am »

Nekad popularni Zum reporter ( hmmm) pisao je o vampirima u Šumadiji. Čovjeka su iskopali, proboli kolcem i svi popadali od smrada. To nije bilo u nekom xy stoljeću već negdje 1977. godine. Čitali smo i nismo vjerovali da se to može dogoditi u SFRJ. Organi vlasti, upravni i represivni imali su dosta posla oko tog događaja. Vjerujem da je i mjesni paroh morao nanovo blagosloviti cijelo groblje. Čudan i neobičan događaj.
 Uglavnom postanak vampirizma vezuje se za Istru. Štriga, štrigova, vištica i vištaca ima u ciloj Dalmaciji. Nasluša sam se tih priča u ditinjstvu. A tek kako mora mori. Ajme majko!

Stari(ji) Palubarci sjecaju se tog stiva o vampiru - ako me sjecanje nije izdalo, to je bilo oko 1972-3. U kontekstu, spominjao se neki "leptirko" koji je izasao kada se upotrebio glogov kolac.....
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #27 on: July 12, 2013, 09:32:56 am »

Kumbore, u pravu si, tako nekako sam i mislio.

Lako je zapamtiti smisao, a malo teže je posle toliko godina staviti u pravilnu rečenicu.

I u pravu si, dosta reči u nekom jeziku gube smisao, ali u sasvim drugim slavenskim zemljama još uvek zadrže suštinu.
http://www.rjecnik.ba/prevod/slovenski/mozolj.html
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #28 on: July 12, 2013, 09:50:20 am »

Ja uvik kažen da nešto ne postoji o tome se ne bi ni pričalo ni znalo,al da se razumimo u strahu su oči najveće ,nasluša sam se i ja svakakvih priča od dida i baba ali tko nije, dosta toga je vezano uz narodne priče i predaje odnsono mitska bića koje korijene vuču iz bogate slavenske mitologije koju je kasnije istinilo kršćanstvo ali mnoge stvari su i dalje ostale kao kod svih kultura...recimo baba mi je uvik pričala ponoći kad bi spremili svo blago u staju pa tako i konja često bi znali naći ujutro konju spleten rep u pletenicu ,govorilo se da to rade Vile Smiley
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #29 on: July 12, 2013, 09:59:31 am »

У српској народној традицији од запамћених времена вампири, углавном,  нису имали негативно обележје.   Због честих ратова са Турцима и великог броја необележених  и неопојаних гробова, повампирења су била честа појава.  Дешавало се да покојник (без покрова) ноћу долази својој жени, нарочито  ако је млада и лепа.  Децу, чији су очеви били вампири, поштовало је читаво село а комшије су их пазиле као рођену и трудили су се да им угоде што боље могу. Да ли има нечега сличнога и код других народа није ми познато, али је врло вероватно да има.   
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.